Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη   Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη Icon_minitimeΠεμ Νοε 07, 2013 12:21 am

Γεια σας συνάδελφοι , προσπαθώ να φτιάξω μια κηραλοιφή ( για τη γυναίκα μου ) να μην γκρινιάζει πως δεν την προσέχω !!!
Κράτησα τα απολεπισματα που λένε ότι κάνουν πρώτης ποιότητας κερί , και αφού τα έπλυνα καλά με χλιαρό νερό να φύγουν τα μέλια ,
Τα έβαλα σε λινάτσα που την έδεσα καλά , και μέσα σε εμαγιέ με 5 –6 πόντους νερό τα έβαλα στο φούρνο σε θερμοκρασία 90 βαθμών . Μετά από 2-3 ώρες αφού ανέβασα και λίγο θερμοκρασία , και αφού είδα ότι έχει λιώσει το κερί , πίεσα καλά τη λινάτσα να στραγγίξει , την αφαίρεσα και έβγαλα το εμαγιέ από το φούρνο και περίμενα να κρυώσει
Για να πάρω το κερί . Το πρόβλημα είναι ότι το κερί έχει μέσα πολλά μαύρα σκουπιδακια ,( πρόπολις?) Και εγώ δεν ξέρω τι είναι αυτά τα μαύρα... Και τέλος πάντων δεν είναι καθαρό κερί ώστε να χρησιμοποιηθεί για κηραλοιφή . Τι λάθος να έκανα και έχει αυτά τα μαύρα σκουπιδακια μέσα ; Τι είναι αυτά τα σκουπιδακια;
http://imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img191/6210/6hxb.jpg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη   Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη Icon_minitimeΠεμ Νοε 07, 2013 1:45 pm

Φίλε μου αυτό που κάνω εγώ δεν ξέρω αν είναι πιο σωστό, αλλά σίγουρα παίρνω καθαρότερο κερί (από απολεπίσματα) παίρνω μία παλιά κατσαρόλα βάζω μέσα δύο δάκτυλα νερό και πετάω τα απολεπίσματα μετά στην συνέχεια το βάζω πάνω στο μάτι και σε κάνα δεκάλεπτο έχουν λιώσει (στο ενδιάμεσο τα ανακατεύω που και που) έπειτα το μείγμα όπως είναι το βάζω σε ένα μεταλλικό κατσαρόλι αφού το φιλτράρω με μία σήτα σαν αυτή για το μέλι και το αφήνω να κρυώσει .Πάνω θα μείνει το κερί και κάτω η πρόπολη και τα άλλα. Στην συνέχεια ξύνεις το κάτω μέρος έως ότου δεις καθαρό κερί .Τώρα αν θες πιο καθαρό κερί ξανά επαναλαμβάνεις την διαδικασία όπως την προείπα και αφαιρώντας πάντα το κάτω μέρος από το κερί. Καλή επιτυχίαcheers 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη   Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη Icon_minitimeΠεμ Νοε 07, 2013 2:00 pm

Σωστή η διαδικασία που κάνει ο ethnic69. Μπορείς αντί για σουρωτήρι να βάλεις μια γάζα. Συγκρατεί περισσότερες ξένες ουσίες. Επανέλαβε τη διαδικασία μέχρι να γίνει το κερί σου καθαρό χωρίς ξένα σώματα.
Κάποιοι χρησιμοποιούν και καλτσόν,gia des  ναι ρε μη γελάτε, αλήθεια λέω, κάνει και αυτό δουλειά!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rakomelos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
rakomelos


Αριθμός μηνυμάτων : 12

Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη   Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη Icon_minitimeΚυρ Δεκ 08, 2013 10:14 am

Καλημέρα!
Έχω την εντύπωση ότι το αγνότερο και ιδανικότερο κερί για κεραλοιφή είναι αυτό απο τις γλώσσες, τα απολεπίσματα ίσως είναι λίγο επιβαρυμένα με ξένες ουσίες, αλλά σίγουρα καθαρότερο απο το κερί των κηρήθρων.
Εγώ για φιλτραρισμα χρησιμοποιώ ψιλή σίτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη   Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη Icon_minitimeΚυρ Δεκ 08, 2013 2:36 pm

Thanks !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ακαθαρτο κερι για κηραλοιφη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΠΡΟΠΟΛΗ ΜΕ ΚΕΡΙ
» ΚΕΡΙ ΚΑΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ
» να προμηθευσω με κερι;
» ΚΕΡΙ χρώμα
» κερι για κεραλοιφη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: