Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μάνα και ψευδομάνα

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Μάνα και ψευδομάνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μάνα και ψευδομάνα   Μάνα και ψευδομάνα Icon_minitimeΚυρ Νοε 03, 2013 11:13 am

Σε ένα μελισσάκι μου δεκάρι τον Αύγουστο ο γόνος έκοψε τελείως. Κατόπιν εμφανίστηκε πάλι, παράλληλα με ένα βασιλοκέλι. Το χάλασα αφού έβλεπα γόνο. Σε επόμενη επιθεώρηση ο γόνος άρχισε να έχει δείγματα αρρενοτοκίας, άτσαλα τοποθετημένος, διπλός σε ορισμένα κελιά κλπ. Όντως τα τελάρα γόνου γέμισαν με διάσπαρτα κηφηνοκέλια.
Εδώ και τρεις εβδομάδες όμως εμφανίζεται κανονικός γόνος και τα κηφηνοκέλια ελλατώνονται. Ο πληθυσμός έχει αυξηθεί. Βασίλισσα δεν κατάφερα να εντοπίσω καθότι είμαι και πολύ ...έμπειρος. Υπάρχει περίπτωση να συμβιώνει μαζί βασίλισσα και ψευδομάνα;
Δεν έχω χαλάσει τίποτα μην τυχόν και πεθάνει κάποια στιγμή η δεύτερη και επικρατήσει η κανονική.
Έχει συναντήσει κανείς σας τέτοια περίπτωση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neleot
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Μάνα και ψευδομάνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάνα και ψευδομάνα   Μάνα και ψευδομάνα Icon_minitimeΚυρ Νοε 03, 2013 11:31 am

Υπάρχει περίπτωση μέχρι να γονιμοποιηθεί η βασίλισσα , να αρρενοτόκησαν κάποιες εργάτριες.....και να συνυπάρχουν για ένα διάστημα....αφού βλέπεις να μειώνονται τα κηφηνοκελιά ,μάλλον η μάνα επιβλήθηκε και η ψευδομάνες κάνουν μόνο σιγά σιγά....το έχω δει και σε δικό μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Μάνα και ψευδομάνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάνα και ψευδομάνα   Μάνα και ψευδομάνα Icon_minitimeΚυρ Νοε 10, 2013 3:16 pm

Τελικά τα κηφηνοκέλια εξαλείφθηκαν. Μάλλον η ψευδομάνα απεβίωσε. Ο γόνος εργατριών αυξάνεται και πάει. Οι κηφήνες είναι αρκετοί.
Το καλό είναι ότι έχω στο μελισσοκομείο ένα μελισσάκι ορφανό με σφραγισμένα βασιλοκέλια, οπότε η μάνα που θα βγει με το καλό όπου να 'ναι θα βρει εύκολα γαμπρούς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μάνα και ψευδομάνα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Η μανα δεν γενναει
» αρενοτοκο με μανα....
» Μάνα δεν είναι μόνο μια .
» Χωρίς μάνα τον χειμώνα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: