Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 το μελισσακι μου..!!!!!!!

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

το μελισσακι μου..!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: το μελισσακι μου..!!!!!!!   το μελισσακι μου..!!!!!!! Icon_minitimeΠεμ Οκτ 24, 2013 10:50 pm



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

το μελισσακι μου..!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: το μελισσακι μου..!!!!!!!   το μελισσακι μου..!!!!!!! Icon_minitimeΠαρ Οκτ 25, 2013 12:24 am

κουκλια να τα χαιρεσε!!!!cheers cheers 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maandre
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18

το μελισσακι μου..!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: το μελισσακι μου..!!!!!!!   το μελισσακι μου..!!!!!!! Icon_minitimeΠαρ Οκτ 25, 2013 12:48 am

Να ρωτήσω κάτι, στο τρίτο βίντεο γιατι οι μέλισσες κάθονται στην πύλη και κουνάνε τα φτερά τους, μου φαίνεται σαν να κάνουν αέρα , τι σημαίνει ;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

το μελισσακι μου..!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: το μελισσακι μου..!!!!!!!   το μελισσακι μου..!!!!!!! Icon_minitimeΠαρ Οκτ 25, 2013 2:17 am

ναι οντως κανουν αερα..... με αυτον τον τροπο μπορουν να διατηρησουν τη σωστη θερμοκρασια στην κυψελη τους , αλλα και να ''στεγνωσουν'' πιο γρηγορα το μελακι τους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

το μελισσακι μου..!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: https://melissologia.forumgreek.com/f44-forum   το μελισσακι μου..!!!!!!! Icon_minitimeΠαρ Οκτ 25, 2013 3:24 pm

Το να μαζεύονται στην είσοδο μελισσες και να κουνάνε τα φτερά τους για να δημιουργήσουν ρεύμα αέρα και να δροσίσουν την κυψέλη τους, τους ζεστούς μήνες το καλοκαιριού, το έχω δεί. Όμως δεν το κάνανε με αυτό τον τρόπο. Κουνούσαν με πιο μεγάλη ένταση τα φτερά και ήταν όλες προσανατολισμένες ώστε να στέλνουν τον αέρα μέσα στην κυψέλη. Εδώ είναι λίγο πιο ''χαλαρές'' και κουνάνε τα φτερά τους η κάθε μία πρός ακανόνιστη κατεύθυνση.... Μήπως έχει κάποια άλλη χρησημότητα αυτο το κούνημα των φτερών???

Κάποιος πιο έμπειρος ίσως ξέρει κάτι παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

το μελισσακι μου..!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: το μελισσακι μου..!!!!!!!   το μελισσακι μου..!!!!!!! Icon_minitimeΠαρ Οκτ 25, 2013 11:51 pm

μηπως ειναι σημα οτι ειναι ετοιμες να επιτεθουν σε εκεινο τον περιεργο τυπακι που καταγραφει τις προσωπικες τους στιγμες...???eklisa eklisa 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis73
Μέλος
Μέλος
Giannis73


Αριθμός μηνυμάτων : 58

το μελισσακι μου..!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: το μελισσακι μου..!!!!!!!   το μελισσακι μου..!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Οκτ 29, 2013 2:41 pm

Πιθανόν να έχει σχέση με τον αδένα Νασανοφ, βρίσκεται στον 7ο κοιλιακό τεργίτη και παράγει την ομώνυμη φερομόνη με την οποία οι εργάτριες υποδεικνύουν την είσοδο της φωλίας , την ύπαρξη νερού και τροφής, ενώ βοηθά και στον σχηματισμό τσαμπιού κατά την σμηνουργία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

το μελισσακι μου..!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: το μελισσακι μου..!!!!!!!   το μελισσακι μου..!!!!!!! Icon_minitimeΚυρ Νοε 24, 2013 2:36 pm



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
το μελισσακι μου..!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Το πήρα το μελισσάκι μου !!!
» Παει ενα μελισσακι
» ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΙΣΣΑΚΙ ΜΟΥ.
» ορφανο μελισσακι
» Μελισσακι χωρις βασίλισσα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: