Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 χωρίς μέλια και γόνο

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

χωρίς μέλια και γόνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: χωρίς μέλια και γόνο   χωρίς μέλια και γόνο Icon_minitimeΣαβ Σεπ 28, 2013 11:50 pm

γεια σας, έχω πέντε μελίσσια στα 900 μέτρα υψόμετρο..τις τελευταίες μέρες είχε ξηρασία.σήμερα που έκανα έλεγχο μετά απο ένα μήνα λόγο απουσίας μου είδα πολύ λίγο μέλι,ένα περίπου πλαίσιο γεμάτο σε κάθε μελίσσι.από τον απρίλι που ήταν παραφυάδες ένα μόνο μπόρεσε και έγινε δεκάρι.τα υπόλοιπα μέχρι οχτό πλαίσια.
Επίσης,ένα με δυό πλαίσια σε κάθε κυψέλη δεν είναι πλήρως χτισμένα.θα έλεγα ότι το ακριανό πλαίσιο κάθε κηψέλης είναι παρατημένο από μέλισσες.
Ο έλεγχος έγινε 7 η ώρα το απόγευμα.
Μου φαίνετε οτι αργήσανε αρκετά,και ότι το χειμώνα θα δυσκολευτούν πολυ.
Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια κίνηση? Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

χωρίς μέλια και γόνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χωρίς μέλια και γόνο   χωρίς μέλια και γόνο Icon_minitimeΚυρ Σεπ 29, 2013 8:25 am

golas καλημερα.απο θεμα πλυθησμου δεν νομιζω να εχεις προβλημα αλλα απο θεμα τροφων,πιστευω οτι πρεπει να ξεκινησεις το ταισμα γιατι με ενα πλαισιο μελι δεν ξεχειμωνιαζουν,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

χωρίς μέλια και γόνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χωρίς μέλια και γόνο   χωρίς μέλια και γόνο Icon_minitimeΚυρ Σεπ 29, 2013 11:30 am

Ξεκίνα να κάνεις τάισμα 2:1(ζάχαρη-νερό) σε ποσότητα ώστε να το αποθηκεύσουν και να ξεχειμωνιάσουν. Τα πλαίσια που δεν έχουν πληθυσμό να τα αφαιρέσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
χωρίς μέλια και γόνο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χωρις νεο γονο-Χωρις βασιλισσα-Χωρις Β/Κελια
» χωρις γονο
» Χωρίς γόνο
» Μέλια μέλια παντού
» Δεν έχω γόνο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: