Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 δυο βασίλισσες

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

δυο βασίλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: δυο βασίλισσες   δυο βασίλισσες Icon_minitimeΤετ Σεπ 25, 2013 10:57 am

Παιδιά θέλω να ρωτήσω αν είναι εφικτό να ενώσω αδύναμο μελίσσι διατηρώντας στον επάνω όροφο τη δεύτερη βασίλισσα και στη μέση βασιλικό διάφραγμα.Το βασικό ερώτημα είναι αν θα κρατήσουν και τις δύο ή θα σκοτώσουν τη μία.Η συννένωση εννοείται θα γίνει με εφημερίδα και τα δυο μελισσια θα χωρίζονται με Β.Δ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

δυο βασίλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δυο βασίλισσες   δυο βασίλισσες Icon_minitimeΤετ Σεπ 25, 2013 2:05 pm

κοιτα ξερω οτι γινετε για καποιο λογο.αλλα απορω στο εξης.
Συνηθως την ενωση 2 μελισσιων την κανουμε ωστε να εχουμε αποτελεσμα μια δυνατης ομαδας μελισσων.απο την στιγμη που θα υπαρχουν δυο βασιλισσες αρα και δυο ¨ομαδες¨ αρα και δυο ομαδες παραμανων κλπ κλπ που ειναι το δυνατο μελισσι;
ποιος ο λογος της ενωσης;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

δυο βασίλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δυο βασίλισσες   δυο βασίλισσες Icon_minitimeΤετ Σεπ 25, 2013 2:19 pm

το μόνο παρόμοιο που έχω διαβάσει ( γιατί από πράξη τζίφος )
είναι στη μέθοδο demare
αλλά εκεί είναι σε τριώροφο, τέρμα κάτω η μια τέρμα επάνω η άλλη, με δυο βασιλικά διαφράγματα ενα μεταξύ 1ου 2ου και ένα μεταξύ 2ου-3ου ούτως ώστε να μην μπορούν να έρθουν δίπλα δίπλα η μια με την αλλά και να μεσολαβεί ολόκληρος όροφος μεταξύ των .

τώρα κατά πόσο μπορεί να γίνει σε εσένα ti na po 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

δυο βασίλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δυο βασίλισσες   δυο βασίλισσες Icon_minitimeΤετ Σεπ 25, 2013 5:03 pm

Αφού το ένα μελίσσι δεν είναι δυνατό, σε μερικο καιρό θα χρειαστεί σίγουρα να σφήξεις το καινουργιο μελίσσι και να το αφήσει να ξεχειμωνιάσει σε μονοώροφη κυψέλη.
Θέλω να πώ οτι ακόμα και αν γίνει αυτό με τις 2 μάνες, (που από όσα διαβάζω γίνεται), σε λίγο καιρό που δεν θα υπαρχουν 2 πατώματα πώς τα συμβιώνουν αυτές οι κυρίες????(Θα βάλεις κάθετο διάφραγμα?)
Αυτές οι μέθοδοι δεν βολεύουν για ξεχειμώνιασμα. Προσπάθησε να το βάλεις σε πιο μικρή κυψέλη αν είναι καλό μελίσσι με καλή μάνα αλλιώς έννωσέ χωρίς να κρατήσεις 2 Βασίλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

δυο βασίλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δυο βασίλισσες   δυο βασίλισσες Icon_minitimeΤετ Σεπ 25, 2013 10:19 pm

Έχω εφαρμόσει πρόσφατα τη μέθοδο Νικολαϊδη, 2 βασίλισσες με διπλό β.δ. για να μην μπορεί να κεντρίσει η μία την άλλη. Επιπλέον έβαλα και ρηχό πάτωμα μεταξύ των δύο. Ο λόγος ήταν για αν έχω τον περισσότερο δυνατό γόνο ενόψει πεύκου. Είμαι σχετικά ευχαριστημένος, ωστόσο η κανονική εποχή εφαρμογής της μεθόδου είναι την άνοιξη.
Όταν θα πλησιάσει ο χειμώνας αναγκαστικά θα καταφύγεις στην κανονική συνένωση και στη θανάτωση της μίας από τις δύο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
δυο βασίλισσες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» βασίλισσες
» Δυο βασιλισσες
» Δυο βασιλισσες
» Βασιλισσες απο Αμερική
» αγονιμοποιητες βασιλισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: