Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Manolis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο   Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Icon_minitimeΤρι Σεπ 17, 2013 8:37 pm

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το φόρουμ. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω ξεκινήσει διάβασμα βιβλίων και άρθρων στο διαδίκτυο σχετικά με την μελισσοκομία. Έχω αποφασίσει να ξεκινήσω τα σεμινάρια αρχαρίων καθώς η θεωρία απέχει από την πράξη.
Στόχος μου είναι να ασχοληθώ εντελώς ερασιτεχνικά καθώς δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο και μετά τα σεμινάρια να αγοράσω λίγα μελισσάκια (2-5) και να προσπαθήσω να διατηρήσω αυτό τον αριθμό. Μένω Αθήνα (βόρεια προάστεια) και δεν έχω κάποιο χώρο για μελισσοκομείο. Διαβάζοντας το φόρουμ κατάλαβα ότι μόνος που θα φάω τα μούτρα μου. Γνωρίζετε κάποιον μελισσοκόμο κοντά (π.χ. πάρνηθα) από τον οποίο αφενός θα μπορούσα να προμηθευτώ τα μελίσσια και αφετέρου να με βοηθήσει με τις γνώσεις και την εμπειρία του; Μπορώ κι εγώ από την πλευρά μου να τον βοηθάω στα δικά του μελίσσια. Απώτερος μου σκοπός δεν είναι το οικονομικό κέρδος αλλά η χαρά της ενασχόλησης με την μέλισσα.

Παρακαλώ αν υπάρχει κοντά σε αυτή την περιοχή κάποιος είτε παλιός είτε νέος μελισσοκόμος που θέλει να βοηθήσει να επικοινωνήσει μαζί μου.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο   Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Icon_minitimeΤρι Σεπ 17, 2013 9:59 pm

Επειδή, με όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις, σου προτείνω τα σεμινάρια στο ΙΓΕ. (ige.gr)
Μόνο που τώρα έχουν τελειώσει οι εγγραφές και θα πρέπει να περιμένεις το Φλεβάρη. Μπες στο σάιτ τους και ενημερώσου. Είναι τα καλύτερα και σοβαρότερα σεμινάρια.
Πάρε και κάποιο καλό βιβλίο και διάβασε (μελέτα).
Μα πρόσεξε. Ο ιος της μέλισσας είναι ανίατος lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο   Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Icon_minitimeΤρι Σεπ 17, 2013 10:09 pm

Συμφωνώ απόλυτα με τον Κανάρη!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο   Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Icon_minitimeΤετ Σεπ 18, 2013 12:13 am

συμφωνω με τους προηγουμενους...
πρωτον ...σπανια να υπαρχουν ανθρωποι που να σε παρουν διπλα τους για βοηθεια εστω και αμισθη...φοβουνται...
δευτερον ακομα και να σε παρουν δεν εχουν τον χρονο να σε μαθουν πια ειναι η μελισσα ποιος ο κηφηνας κλπ κλπ τα βασικα δηλαδη...πρεπει να ξερεις 5-10 πραγματακια...σεμιναρια λοιπον..
σου στελνω μυνημα προσωπικο θελω να σε ρωτησω κατι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο   Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Icon_minitimeΤετ Σεπ 18, 2013 12:17 am

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:

Μα πρόσεξε. Ο ιος της μέλισσας είναι ανίατος lol!
Κανάρη έγραψες αν μου επιτρέπεις να προσθέσω πως είναι εύκολα μεταδοτικός arostisa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Manolis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο   Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Icon_minitimeΤετ Σεπ 18, 2013 12:30 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Τα σεμινάρια όπως έγραψα και στην αρχή θα τα κάνω όπως και να έχει. Ήδη διαβάζω το πρώτο μου βιβλίο. Απλά θα ήθελα να δω κατά πόσο θα μπορούσα να βρω κάποιον "γείτονα" να με βοηθήσει με τα μελίσσια μετά τα σεμινάρια. Όταν λέω γείτονα εννοώ Αθήνα (Βόρεια Προάστεια).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο   Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Icon_minitimeΤετ Σεπ 18, 2013 10:36 am

Μανώλη, μετά τα σεμινάρια, δεν θα έχεις ανάγκη κανέναν.
Μόνος σου θα τα καταφέρεις μια χαρά. Δεν λέω, η πρακτική είναι αναντικατάστατη, αλλά από το να μάθεις κάτι στραβά, πήγαινε στο κτήμα και θα κάνεις όση πρακτική θέλεις. Και μετά τα εφαρμόζεις στα δικά σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Manolis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο   Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Icon_minitimeΠεμ Σεπ 19, 2013 8:00 pm

Οκ λοιπόν αυτό θα κάνω. Προβληματίζομαι με το θέμα του χώρου που θα εγκαταστήσω τα μελίσσια και με την μεταφορά τους. Παρ'όλα αυτά αν κάποιος θέλει και μπορεί να βοηθήσει έναν υποψήφιο μελισσοκόμο εστω στην αρχή ας στείλει πμ. Εκός από τα Βόρεια της Αθήνας με βολεύει και η περιοχή γύρω από Μάνδρα-Βίλια ή αλλού κοντά στην Αθήνα.
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και τα πμ και συγχαρητήρια για το φόρουμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο   Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο Icon_minitimeΠεμ Σεπ 19, 2013 10:09 pm

Μανώλη συγγνώμη που παρεμβαίνω με την παρούσα ανάρτηση αλλά θα ήθελα με την ευκαιρία της αναφοράς σου για τα βόρεια προάστια να παραθέσω μια σκέψη κάτι σαν προβληματισμό και μια μικρή νοσταλγία για τη φύση.
Στη Μελισσοκομία του Ν. Νικολαϊδη στην έκδοση του 2012 αλλά και σε όλες τις προγενέστερες υπάρχουν δύο φωτογραφίες του συγγραφέα. Και οι δύο απεικονίζουν το συγγραφέα σε μελισοκομεία του. Η πρώτη στην Κηφισιά στην περιοχή Στροφύλι (δεν γνωρίζω που βρίσκεται το Στροφύλι) κάθεται ο συγγραφέας πάνω σε μια κυψέλη και η δεύτερη τον απεικονίζει σε ένα άλλο μελισσοκομείο στο Ψυχικό.
Είναι άξιο λόγου και προβληματισμού συνάμα να αναλογιστούμε πως κάποτε δεν υπήρχε πρόβλημα για το που θα τοποθετούσαν οι παλιοί μελισσοκόμοι τα μελισσάκια τους υπήρχε αφθονία ενώ πλέον και το κάθε μέτρο με πράσινο και ανθοφορία μετράει.
Παλιότερα είχαν στα χωριά και από μια κυψέλη στην αυλή τους.... Τώρα πια ο γείτονας ενοχλείται από την παρουσία έστω και μιας μέλισσας στη γλάστρα του...

Μανώλη και πάλι συγγνώμη για την παρέμβαση στο post σου...απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια σκέψη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βοήθεια σε επίδοξο μελισσοκόμο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βοηθεια βοηθεια, επιασα αφεσμο
» ερωτήσεις για νέο μελισσοκόμο!
» ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΝΕΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟ
» Μαθήματα μελισσοκομίας από νέο μελισσοκόμο
» ΕΠΙΘΕΟΡΗΣΗ ΑΠΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: