Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νέος αγρότης 2013

Πήγαινε κάτω 
+12
Christaras
captain
neleot
530
spyroseva
mpampis13
Geologos
dim
beesbikos
vasilis
newbee
Vasilis.
16 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 31, 2013 4:26 pm

Ιντερνέτι όλοι έχουμε... Αυτά που λέω τα έχω κουβεντιάσει με πολύ καλό φίλο γεωπόνο-μελετητή που φτιάχνει φακέλους για τους νέους αγρότες....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 01, 2014 4:56 pm

Επειδη το έψαξα αρκετα θέλω να πω κ εγω την γνώμη μου.
Στο προγραμμα αξίζει να ενταχθεί κάποιος ο οποιος σκέφτεται την μελισσοκομία σαν κύριο επάγγελμα.Οπως είπε ο φίλος απο πάνω οι δεσμεύσεις ειναι αρκετές κ σε βάθος δεκαετίας.Ο ποιο σημαντικός είναι οτι δεν μπορείς να κολλησεις ένσημα απο άλλη δουλεια(υπαρχει ενα πλαφον).τα ποσα τις επιδότησης καθορίζονται με κλίμακες
Είσαι απο πεδινή περιοχή 2.500ε είσαι απο ημιορεινη 5000ε είσαι απο ορεινη7500 θα ασχοληθείς με φυτικη 2500 Με φυτική κ μελισσοκομικη 5000 κ με κτηνοτροφική 7500 σε βάθος 5ετιας θα έχεις αυξηση 30% 2500 θα έχεις 80% 5000 θα έχεις 120% 7500.
Εγω μετα απο πολυ σκέψη αποφάσισα οτι θέλω να ενταχθω,ξέρω οτι τα λεφτα σε βάθος 10ετιας ειναι για γέλια αλλα μιας κ θέλω να γίνει βιοποριστικό επάγγελμα ειναι μια αρχή για την αγορά κάποιον πραγμάτων.το επόμενο προγραμμα θα ειναι με πολυ περισσότερα χρήματα γύρο στο 2017(κουβέντα ανθρώπου που φτιάχνει φακελους).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 15, 2014 1:55 pm

sostos 
Γιαυτό λέω να ενταχθούν μόνο οι σοβαρές προτάσεις και οχι για τα λεφτά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 27, 2014 6:10 pm

Καλησπερα παιδες. Ειμαι 24 χρονων και ξεκινησα να ασχολουμαι με την μελισσοκομια πριν 1 χρονο. Θελω να ασχοληθω σε επαγγελματικο επιπεδο αλλα τωρα δεν εχω ουτε την πειρα και ουτε μπορω να κρινω αν αξιζει σαν μονιμο κυριο επαγγελμα. Εχω καποιες προυποθεσεις, οπως σπιτι και χωραφι βορεια στην χαλκιδικη και καποιο κεφαλαιο το οποιο μπορω να διαθεσω για να μεγαλωσω το κοπαδι. Ετυχε να μιλησω με γεωπονο της περιοχης και μου ειπε οτι μπορω να ενταχθω σε αυτο το προγραμμα/επιδοτηση αν καλλιεργησω π.χ 2 στρεματα μουριες και εχω στην κατοχη μου 30 μελισσοσμηνη. Εχω καποιους προβληματισμους ομως, οπως για το μεγαλο χρονικο διαστημα δεσμευσης οχι οτι υπαρχουν ευκαιριες για δουλειες αλλα λεμε τωρα. Λογικα θα πρεπει καθε χρονο να αυξανεται το κοπαδι μου δραματικα το οποιο χρειαζεται εμπειρια και εγω δεν εχω. Επανειλημμένα θα θελει να φροντιζω και τα μουρα, να τα μαζευω να βρισκω ανθρωπους να τα πουλησω, χαρτουρες κτλπ... Μιλησα με παλιο μελισσοκομο του οποιου το παιδι ειχε μπει παλιοτερα σε επιδοτηση και μου ειπε, μην πεφτεις στην παγιδα ακριβως το ιδιο μου ειπε ανθρωπος στα γραφεια γεωργικης αναπτυξης οταν πηγα να ρωτησω για το βιβλιαριο. Αν γινοταν θα περιμενα να περασουν 4-5 χρονια, αλλα αν καταλαβα καλα αν βγαλω μελισσοκομικο βιβλιαριο φετος και περασουν 2 χρονια δεν μπορω να παρω επιδοτηση σαν νεος αγροτης  αργοτερα? Ποια ειναι η γνωμη σας?? μου φαινεται για μεγαλη πατατα ολη η ιστορια και πρεπει να καταθεσω τα χαρτια μεχρι 15 μαιου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 28, 2014 7:14 pm

κανε υπομονη μεχρι τα τελη του 2015 κ μπες στο προγραμμα που θα ανοιξει τοτε κ θα εχει πολυ περισσοτερα χρηματα.τα μελισσσια σου τα εχεις δηλωσει στην δηλωση σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 28, 2014 9:19 pm

Vasilis. έγραψε:
κανε υπομονη μεχρι τα τελη του 2015 κ μπες στο προγραμμα που θα ανοιξει τοτε κ θα εχει πολυ περισσοτερα χρηματα.τα μελισσσια σου τα εχεις δηλωσει στην δηλωση σου?


Γεια σου φιλε ευχαριστω για την απαντηση οχι δεν τα εχω δηλωσει. Τωρα αρχες Απριλιου θα παρω 15 παραφυαδες και σκεφτομουν να τα δηλωσω για να βγαλω μελισσοκομικο βιβλιαριο και αμαξι με καροτσα. Γνωριζεις αν τα δηλωσω και βγαλω βιβλιαριο και περασουν 2 χρονια, θα μπορω επειτα να παρω επιδοτηση σαν νεος αγροτης ? Αν ειναι να μην τα δηλωσω ? Δεν θα ειμαι παρανομος ομως με 15-25 μελισσια και χωρις βιβλιαριο αν με σταματησουν σε καποια μεταφορα ?


Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 28, 2014 11:08 pm

Θα δηλώσεις 25 Μελίσσια μόνο τίποτα άλλο.κ 2 χρόνια να περάσουν αν ισχύουν αυτά που ισχύουν τωρα θα μπεις γιατι είσαι κάτω της μισής ΜΑΕ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 04, 2014 1:45 am

Vasilis. έγραψε:
Θα δηλώσεις 25 Μελίσσια μόνο τίποτα άλλο.κ 2 χρόνια να περάσουν αν ισχύουν αυτά που ισχύουν τωρα θα μπεις γιατι είσαι κάτω της μισής ΜΑΕ.


Ευχαριστω για την βοηθεια Vasilis. Εμενα ο καημος μου τωρα ειναι να παρω αγροτικο με καροτσα και απ'οτι ρωτησα με 25 μελισσια και με εναρξη επαγγελματος στην εφορια ειναι εφικτο. Βεβαια οσα ποιο πολλα δηλωσω τοσο πιο ευκολα θα μπορεσω να βγαλω και την αδεια. Ας κανω την αρχη τωρα με 25 και βλεπω στην πορεια.

Καλα μελια σε ολους  cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 04, 2014 7:35 pm

μην πεσεις στην παγιδα που επεσα εγω.δηλωσα 86 μελισσια κ ενα χωραφι πιπεριες μονο κ μονο για να μπορεσω να παρω το φορτηγο που πηρα κ οταν βγηκε το προγραμμα δεν μπορεσα να μπω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 31, 2014 4:33 am

Βασιλη δεν μπορεις να βαλεις βιβλιαριο στη συζηγο σου να μπει αυτη στο προγραμμα? Αιτησεις πρεπει να δεχοντε στη διευθυνση γεωργιας της περιοχης σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 31, 2014 2:28 pm

Το προγραμμα φιλε μου έλειξε.η γυναίκα μου ειναι ιδιωτική υπάλληλος άρα δεν μπορούσε να γίνει αυτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melenios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 27, 2014 2:52 pm

kalispera paidia!thelo na kano mia erotisis!epidi skeftomai na grafto melissokomos kai epeidi akousa pos to 2015 vgainei neo programma epidotiseon tou neou agroti thelo na rotiso pote me simferei na kano egrafi.mesa sto 2014 i na parimeno na to kano to 2015?kai ti epiptosi tha exei auto gia to programma tou neou agroti?akousa gia paradeigma oti an ghrafto mesa sto 2014 den tha mporo na mpo sto neo programma tou neou agroti to 2015!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 27, 2014 3:16 pm

Για ενα μηνα συζητας? Σε λιγοτερο απο 30 ημερες αλλαζει ο χρονος, οποτε οτι και να ειναι περιμενε το 15 να μην εχεις και την αγωνια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melenios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 27, 2014 6:27 pm

to rotao me tin ennoia tou oti mipos simferei na grafto to 2014!mipos etsi exo kapoia pleonektimata to oti diladi tha fenomai melissokomos aapo to 14
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 2:29 am

εχεις μελισσια καταρχας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melenios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 10:51 am

Εννοείται!40 πριν λιγο καιρο τα πηρα αλλα ακομη δεν τα εχω δηλώσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 11:18 am

melenios,ποσο καιρο τα εχεισ τα μελισσια?εδω στο φορουμ γραφουμε μονο ελληνικα,και οχι οπωσ γραφεισ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 12:33 pm

Να βγάλεις βιβλιάριο κ του χρόνου που θα κάνεις δήλωση να τα δηλώσεις.αν ανοίξει το προγράμμα θα μπεις με 40 μελίσσια.σε ποια περιοχή μένεις;στα αστικά κέντρα δεν ισχύει το προγράμμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melenios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Νοε 30, 2014 7:08 pm

ksero!xalkidiki ta exo!ok euxaristo pantos!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 01, 2014 5:29 pm

Η γνωμη μου ειναι πως το προγραμμα ειναι λαθος στη θεωρια του. Ο νεος αγροτης θα επρεπε να καλειτε να επιδοτηθει σε θεματα παιδειας και επιμορφωσης κι οχι καταναλωσης προιοντων. Αλλα το εκαναν για να κινηθει η αγορα να παρουν κανενα φπα. Θα μπορουσαν αυτα τα χρηματα να τα εδιναν σε σεμιναρια. Θυμαμε απο παλια γεωπονους που γυρναγανε στα κεφενεια του χωριου και κανανε μαθημα στο κοσμο. Ερχονταν σε καθε χωριο σε καθε καφενειο και κανανε τη δουλεια τους. Απο αυτους μαθαμε να κλαδευουμε τις ελιες και το αμπελι απο αυτους μαθαμε οτι υπαρχουν κυψελες με πλαισια και καταργησαμε τα υψελια και τα κοφινια.
Τωρα αν αξιζει το κοπο? Για καποιον καταρτισμενο ισως και ναι. Για καποιον που απλα κοιταει την επιδοτηση να το ξεχασει. Τα 90 μελισσια δεν γινονται 270 σε 3 χρονια ετσι. Θα πρεπει να αγορασει 1 φορτηγο ζαχαρη και να μην παρει μελι για τα επομενα 2 χρονια αναλογα την περιπτωση κιολας.

Παντως τη στιγμη που ο κοσμος δεν εχει δουλεια επρεπε να πληρωσει το κρατος γεωπονους να κανουν επιμορφωσεις στους αγροτες και οχι να λογαριαζει στο 23% των 160εκ που ειναι ο ΦΠΑ απο αυτα τα χρηματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νέος αγρότης 2013
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» δήλωση κυψελων στην εφορία Ε1 ως "μη κατ' επάγγελμα αγρότης"
» Νεος και γω...
» νεος.....
» ο νεος .....
» νεος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: