Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νέος αγρότης 2013

Πήγαινε κάτω 
+12
Christaras
captain
neleot
530
spyroseva
mpampis13
Geologos
dim
beesbikos
vasilis
newbee
Vasilis.
16 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 05, 2013 2:47 am

Θα ήθελα να ενημερώσω το φόρουμ οτι σύντομα ανοίγουν τα προγράμματα για νέους αγρότες.σιγουρα για να μπορέσει κάποιος να ενταχθεί θα πρεπει να πληρει κ κάποιες προδιαγραφές.στο παρακάτω λινκ μπορει να πάρει κάποιος μια εικονα.τη Παρασκευή έχω συνάντηση με έναν γεωπόνο θα επανέλθω με νεα


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 05, 2013 10:45 am

Ωραία , περιμένουμε νέα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 05, 2013 10:59 am

"Δικαίωμα υποβολής αίτησης ενίσχυσης στο Μέτρο έχουν φυσικά πρόσωπα, μόνιμοι κάτοικοι της Ελληνικής Επικράτειας, εγγεγραμμένοι στο Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης και Ελέγχου (Ο.Σ.Δ.Ε.)"

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά για να γίνει κάποιος "Νέος αγρότης" πρέπει να είναι ήδη παλιός ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 05, 2013 7:10 pm

Και εγω την ιδια απορια εχω ρε παιδια δηλαδή αν θέλω τώρα να σχοληθώ με τα αγροτικά για πρώτη φορά δεν μπορώ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 10:19 am

Μπορείς. Αν έχεις να διαθέσεις κεφάλαιο για να αγοράσεις (οχι να εχεις ούτε απλά να τα βρείς) 90 διπλές κυψέλες ή 127 μονές, με ότι συνεπάγετε αυτο, αυτοκίνητο, εξοπλησμός, αποθηκη για το υλικό κτλ, που δεν επιδοτούντε αυτά, για να σου δώσουν πίσω στην καλύτερη 15000 (σιγά και μην πάρεις τελικά τόσα...) και μετά οι υποχρεώσεις που έχεις είναι να γίνεις σκλάβος του ίδιου σου του κράτους που το μόνο που κάνει είναι να σε θεωρεί κτήμα του και να το καταφέρνει κιόλας.
Σου λεει οτι σε επιδοτώ για να ξεκινήσεις κάτι, βάζοντας επικεφαλίδες του τύπου ΝΕΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ και μάλιστα ΠΡΩΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ..

Λάθος τίτλος.. Δεν είσαι νεος μελισσοκομος αν μπορείς και κουμαντάρεις 90 μελίσσια.. Και αν νομίζεις οτι μπορείς απο την αρχή την πάτησες. Δεν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις στις υποχρεόσεις που εχεις υπογράψει. Και σε 5 χρόνια να τα έχεις τριπλασιάσει γιατι αλλιώς βγένεις εκτός και δεν παίρνεις μια.

Αν έχεις 90 μελίσσια συνεπάγετε οτι πρέπει να έχεις και τον ανάλογο εξοπλησμό. Αρα ποιά είναι η νεα εγκατάσταση?

Προσεξτε πολύ συνάδερφοι με τις επιδοτήσεις γιατι κανένας πλεων δεν σου χαρίζει λεφτά. Οι εποχές αυτές περάσανε. Το αντιθετο. Σε παραμυθιάζουν με τίτλους για να σε κάνουν σκλάβο... Απο τους γεωπόνους που ασχολούνται με τους φακέλους θα ακούσετε πολά όμορφα πράγματα αλλά προσέξτε γιατι αυτοι να πληρωθούν θέλουν. Θα πάρει 1200 ευρό για τον φάκελο ασχετα αν μπείς στο πρόγραμμα ή οχι.

Είναι παραμύθα πλέων οι επιδοτήσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 11:17 am

Δε θα συμφωνήσω μαζι σου 100%.καταρχας αν κάποιος σκέφτεται να ασχοληθεί επαγγελματικά το βλεπω μια καλη ευκαιρία το να πάρεις τα χρήματα.εχω 86 μελισσια κ ενα υπογειο χώρο 50 τμ που θέλω να διαμορφωσω σαν αποθήκη.θα λαβω μια προκαταβολή της τάξης του 70% κ μετα απο 3 χρονια αν είμαι εντάξει θα πάρω κ τα υπόλοιπα.αφου εχεις μελισσια ξέρεις το κοστος των μηχανηματων γιατι να ειναι κακό να πάρεις τα χρήματα αν θες να τα αξιοποιησεις στην δουλεια σου;συγνωμη αλλα δεν θα μου πεσει ασχημα νε μπορεσω να παρω τον μελιτοεξαγωγεα μου τα βαρελια μου κ ενα παγκο απολεπισμου.σαφώς για έναν χομπιστα η ερασιτέχνη που το κανει για πλάκα το θεωρώ άσχημη επιλογη αλλα φίλε μου δεν μπορω να μπω στην ίδια θέση με αυτούς απο την στιγμη που προσπαθώ να το κάνω βιοποριστικα.τελος θα ήθελα να πω οτι συμφωνώ μαζι σου στο οτι δεν σου χαρίζουν τα λεφτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Geologos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 1:11 pm

dim έγραψε:
Μπορείς. Αν έχεις να διαθέσεις κεφάλαιο για να αγοράσεις (οχι να εχεις ούτε απλά να τα βρείς)  90 διπλές κυψέλες ή 127 μονές, με ότι συνεπάγετε αυτο, αυτοκίνητο, εξοπλησμός, αποθηκη για το υλικό κτλ, που δεν επιδοτούντε αυτά, για να σου δώσουν πίσω στην καλύτερη 15000 (σιγά και μην πάρεις τελικά τόσα...)
Δηλαδή πρέπει να τα έχεις ήδη αυτά για να μπεις στο πρόγραμμα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 2:28 pm

βασιλη μου συγνωμη κιολας αλλα εσυ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΝΕΟΣ ΑΓΡΟΤΗΣ.απο την στιγμη που εχεις οτι εχεις και ειναι τοσα πολλα,στα ορια του ημιεπαγγελματια...δεν εισαι νεος αγροτης.
Αν τα δηλωνες στο κρατος,δεν εισαι νεος αγροτης,αν δεν τα δηλωνες εισαι παρανομος.
Προσοχη δεν επικροτω τιποτα απο τα παραπανω.αλλα ο φιλος μας παραπανω δεν γραφει καο δεν εννοει αυτο που εισαι εσυ.
Οταν το κολοκρατος που εχουμε βγαζει επιδοτηση για νεους αγροτες θα πρεπει να βοηθαει ΜΟΝΟ ΝΕΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ.
Να παρουσιαζεις τιμολογια με ημερομηνιες τωρινες,εγκαταστασεις τωρινες και να περνεις την βοηθεια.
Η καθε δικη σου περιπτωση ειναι πολλα χρονια στο κουρμπετι.
Αρα εσυ,και ο καθε εσυ,δεν εισαι νεος στο χωρο.
Επισης αν ισχυε αυτο που σου γραφω πως ειναι δυνατον ενας νεος μελισσοκομος να μπορει να χειριστει 90 διοροφα μελισσια;κανονικα δεν θα μπορει να χειριστη ΕΝΑ.αυτο το παραλογο δειχνει ο συμφουριτης.
Κανονικα θα επρεπε να σε βοηθαει να ξεκινας μ ενα μικρο μερος χρηματων και κατα διαστηματα και αναλογα την προοδο σου να σου δινει και αλλα.δεν θα επρεπε να δεχετε αιτησεις με 100 μελισσια ΔΕΝ γινετε να ειναι νεος αυτος.τελος για εμενα απαραιτηρη προυποθεση θα επρεπε να ειναι ο επιχορηγουμενις να εχει εδρα στην επαρχια κι μονο.μηπως εστω και ετσι σιγα σιγα αρχισει μια αποκεντρωση.αλλα ειπαμε αυτα γινονται ΜΟΝΟ στα σοβαρα κρατη και οχι στο κρατος του καραγκιοζη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 3:16 pm

Αυτό που έχω καταλάβει εγω είναι οτι το κράτος λειτουργεί για "τυχερούς" ή για αυτούς που ξέρουν πότε θα βγει η προκύρηξη.
Με βάση το αντίστοιχο πρόγραμμα του 2009, για να συμμετέχεις θα έπρεπε να έχεις κάνει έναρξη αγροτικού επαγγέλματος το τελευταίο 14μηνο απο την ημερομηνία της προκύρηξης. Αν ισχύει αυτό και τώρα σημαίνει πως ήταν "τυχεροί" αυτοί που πρόλαβαν και το έκαναν. Οι άτυχοι του κράτους αυτού είναι αυτοί που ξεκίνησαν το 2010-11-12 και αυτοί που θα ξεκινήσουν απο εδώ και πέρα.
Με λίγα λόγια ισχύει το "αν σου κάτσει" αλλά αυτό δεν επιτρέπεται να ισχύει για ένα κράτος που θέλει να κάνει ανάπτυξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 4:21 pm

φιλε βασιλη,ξερω δεν εισαι αυτος που του απαντησα,συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Ολα δουλευουν στη τυχη,χωρις κανενα σχεδιο,χωρις καμια αξιοκρατεια.
Απλα κανουν ενα νομο ανθρωποι γραφειων,ασχετοι με το αντικειμενο που νομοθετουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 10:21 pm

vasilis έγραψε:
Αυτό που έχω καταλάβει εγω είναι οτι το κράτος λειτουργεί για "τυχερούς" ή για αυτούς που ξέρουν πότε θα βγει η προκύρηξη.
Με βάση το αντίστοιχο πρόγραμμα του 2009, για να συμμετέχεις θα έπρεπε να έχεις κάνει έναρξη αγροτικού επαγγέλματος το τελευταίο 14μηνο απο την ημερομηνία της προκύρηξης. Αν ισχύει αυτό και τώρα σημαίνει πως ήταν "τυχεροί" αυτοί που πρόλαβαν και το έκαναν. Οι άτυχοι του κράτους αυτού είναι αυτοί που ξεκίνησαν το 2010-11-12 και αυτοί που θα ξεκινήσουν απο εδώ και πέρα.
Με λίγα λόγια ισχύει το "αν σου κάτσει" αλλά αυτό δεν επιτρέπεται να ισχύει για ένα κράτος που θέλει να κάνει ανάπτυξη.  
φιθουν

Σωστος ο Μπιλης,
και μιας αναφερε το 2009, που τοτε εγινε το τελευταιο προγραμμα,πρωτα θα απορροφηθουν οι επιλαχοντες του '09 και μετα οι τωρινοι. Εγω ξερω για 18μηνο.

Και το καλυτερο,δεν το αναφερει κανεις, 10 ετη υποχρεωση. Δλδ αν παρεις 15000 σε επιδοτουν 1500 το χρονο. Καλο μου ακουγεταιlol! Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω . . .
Οπως λεει και ο Ντιμ. Σκλαβους θελουν να πεσει η τζιφρα και μετα δεν σφιξει και η θηλια . . .


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΤρι Σεπ 24, 2013 12:11 am

Φίλε μπαμπη συγνώμη αλλα δεν συμφωνω μαζι σου.μπαινω στο προγραμμα στο οποίο ξεκινω με κάποιους νέους στόχους κ για αυτο για εμένα κ λέγεται νεος αγρότης,μην κολλαμε στο όνομα του προγράμματος.τι θα λέγαμε αν λεγόταν κάπως αλλιώς.το οτι μπορω κ μπαίνω στο προγραμμα με 100 μελισσια μπαίνω γιατι τα 100 μελισσια ειναι κάτω απο την μισή ΜΑΕ (Μονάδα Ανθρώπινης Εργασίας).αν είχα πιπεριές 5 στρέμματα που τις είχα βάλει φετος πρώτη φορα δεν θα έμπαινα.αυτα ειναι λάθη του κράτους.τελος δεν μπορει φίλε μου να γίνει αγρότης κάποιος που δεν ξέρει τι ειναι η αξινα κ ο κασμας.δεν ειναι ετσι θα έρθει ο άλλος απο το πουθενά μα πάρει 15000-20000 κ να γίνει αγρότης.με τι τεχνογνωσία απο που;αν ειναι κοροϊδία να τα πάρω εγω που έχω βιβλιάριο μελισσοκομιασ 16 μηνες κ έχω ασχοληθεί εδω κ 4 χρονια ενας που δεν εχει ιδέα τι ειναι;φίλε μου σε αυτη την ζωή τίποτα δεν χαριζεται
κ ειδικά η αγροτική δουλεια.οσοι νομίζουν οτι τα χρήματα αυτα θα τους λύσουν τα προβλήματα εθελοτυφλούν.

Υ.Γ. Με βαση το 2009 δεν μπορω να ενταχθω γιατι έχω βιβλιάριο απο τις 6/2012
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΤρι Σεπ 24, 2013 1:05 am

κοιτα αναλογος πως το βλεπεις αδερφε...το νεος ειναι ΝΕΟΣ,απειρος,ασχετος.το σωστο κρατος θα τους εκπαιδευε,η θα τους υποχρεωνε στα δικαιολογιτικα να εχουν καποια χαρτια παρακουθησεις μαθηματων.
Τελος παντων και εσυ ενα δικιο το εχεις δεν λεω....μεσα απο αυτες τις χρηματοδοτησης το κρατος θα μπορουσε να ειχε πολλα οφελει αλλα οπως παντα αδιαφορη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΤρι Σεπ 24, 2013 2:57 am

Ο μόνος λόγος που ανοίγει το προγραμμα ειναι για να μην χαθούν αυτα τα λεφτα κ πανε στην Βουλγαρία.αυτοι είμαστε φίλε μου αυτο ειναι το κράτος μας κ αυτη η εκπαίδευση.κ εγω τα δικια μου έχω αλλα κ εσυ τα δικά σου.ο καθένας οπως το βλέπει.ποτε δεν πονταρα σε αυτα τα λεφτα οταν ξεκίνησα πονταρα στην πλάτη μου κ στα χέρια μου.δεν θα τα πάρω οπως σου είπα μιας κ έχω πάνω απο 14 μηνες βιβλιάριο.αν μπορούσα ομως δεν σου κρύβω οτι θα το έκανα χωρις 2 σκέψη απλα κ μονο να παω την δουλεια ενα βήμα πιο μπροστα λίγο πιο γρήγορα απο οτι είχα φανταστεί.(δεδομένου κ της φετινής χαλια χρονιάς).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΤρι Σεπ 24, 2013 9:16 am

καλημερα . εχει ξεκινηση να τρεχει το προγραμμα? και ποιος οργανισμος το εχει αναλαβει? ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neleot
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΤρι Σεπ 24, 2013 9:56 am

Αυτό που λέτε , ότι αν έχεις βιβλιάριο πάνω από 14 μήνες δε μπορείς να συμμετάσχεις είναι σίγουρο....??ίσχυε το 2009...???γιατί σε αυτά που γράφονται λέει να μην έχει κάνει έναρξη αγροτικού επαγγέλματος τους τελευταίους 14 μήνες...με το φτωχό μου το μυαλό έναρξη θεωρώ την ασφάλιση στον ΟΓΑ αλλά και την εφοριακή έναρξη σαν κύριο επάγγελμα.....Αν κάποιος είναι αγρότης ειδικού καθεστώτος ή έχει ένα μικρό γεωργικό εισόδημα και το έχει δηλώσει δεν μπορεί να συμμετάσχει στο πρόγραμμα....???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΤρι Σεπ 24, 2013 10:34 am

Φίλε βασσίλη και εγω στην ιδια φάση με σένα είμαι. Έτσι το σκεφτικα. Να βοηθηθώ λίγο. Αλλά απο ποιόν στην τελική? Μελίσσια είχα πάντα απο τον πατέρα μου και εδω και 4 χρονια το κάνω βιοπορηστικά. Άσχετο αν δεν βγαίνει ακόμα γιατι οι υποχρεώσεις είναι πολύ περισσότερες..
Τα λεφτα λοιπόν φαίνονται όμορφα και ιδανικά για να μεγαλώσεις την επιχείρησή σου. Φαίνονται σαν βοήθεια αλλά είναι πραγματικά? Και αυτό φαίνετε στο τέλος. Το κρυφό σημείο είναι οι δεσμέυσεις που εχεις. Εννοείτε πως το πρόγραμμα αναφέρετε σε ανθρώπους που θέλουν να ασχολιθούν σοβαρα με το άθλημα. Οχι όπως παλια που τα χρήματα γινόντουσαν αμάξια και σπίτια. Αλλά ποιος είναι ο νεος αγρότης και ποιά είναι η νεα εγκατάσταση?? Και δεν κολάμε στον τίτλο.
Ρώτα ανθρώπους που 'εχουν μπεί σε παλαιότερα προγράμματα. Στο τέλος θα σου πουν οτι θα μπορουσες να τα κάνεις με δικά σου χρήματα χωρίς δεσμέυσεις. Και για παράδηγμα να αναφέρω αγρότη της περιοχής μου που δεν είναι λαμόγιο και μπήκε και αυτός σε πρόγραμμα για να βοηθηθεί. Αποθήκη μέχρι τραχτερια, πρέσες, καλιεργητές κτλ. Αφού τα πήρε καινούργεια ολα και επιδοτήθηκε με 50% (καλό ακούγετε ε?) καναμε λοιπον μια ερευνα αγοράς με τα ίδια μηχανήματα χωρίς πρόγραμμα. Το αποτέλεσμα ήταν οτι σχεδόν τα ιδια θα εδινε και θα ηταν και χωρίς δεσμεύσεις. Και αυτό γιατι το καινούργειο το αγοράζεις με τιμή μονάδας χωρίς καμιά εκπτωση. Η αποθηκη μόνο του πήγε 80000 σε εταιρία με το κλειδί στο χέρι και πήρε πίσω τα 40000. Έψαξε λοιπόν (μετά όμως) μαστόρους και υλικά για να το κάνει μόνος του και θα του στόιχιζε 45000. Λοιπόν ποιά είναι η βοήθεια? Και με το σκεπτικό οτι τον εξοπλησμό τον παίρνεις πολύ αργότερα με σχέδια βελτίωσης και οχι απο την αρχή. Αρα κάτι πρέπει να έχεις για αρχη. Και αν εχεις χρηματα παει καλα. Αν οχι όμως που θα τα βρείς? Θα πάρεις δάνειο? Κατάλαβα οτι τελικά το πρόγραμμα λειτουργεί για τους εμπόρους και δεσμευτικά για τους αγρότες.
Οι δεσμεύσεις τωρα.  
Σκέψου οτι σε 5 χρόνια θα πρέπει να έχεις φτιάξει το τριπλάσιο του αρχικού σχεδίου. Που σημένει 90χ3=270 διπλά μελίσσια. Και ρωτώ. Αν πέσεις σε μια περσηνή χρονιά πως θα γίνει αυτό? Και πρέπει, εχεις υπογράψει οτι θα γίνει. Πάντως σε εμενα αν και η φετηνή χρονια ηταν σαν την περσηνη, θα το εκλεινα το μαγαζι και θα εκανα κατι άλλο. Με το πρόγραμμα δεν θα μπορούσα. Θα μίλαγα για καταστροφη.
Εκεί που πονάει πάντως το πράγμα είναι στα εσοδα και οχι στα εξοδα. Λεφτά μπορείς να βρείς είτε δανεια είτε οτιδήποτε. Έσοδα που θα βρείς. Και θα σου έρθει και η εφορία μετα..... Αρε κράτος. Πότε θα ενοθούμε ολοι δεν ξερω???
Θέλει πολύ ψάξιμο πάντως και σωστο οικονομικό σχεδιασμο. Γιατι υπάρχουν σημεία που φαίνονται καλά αλλα δεν υσχύουν στην πραγματικότητα. Δεν λεω οχι γιατι οι δυνατότητες του καθένα είναι διαφορετικές. Πάντως για αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν πραγματικά και εχουν να διαθέσουν ενα κεφάλαιο καλό είναι να βασιστούν στην πλάτη τους (και πολύ καλά κάνεις βασσίλη) και πιο αργά παρα σε ξενες πλάτες για πιο γρήγορα.

Και τα γράφω ολα αυτά οχι για μενα η τον βασσίλη γιατι εμεις χαράξαμε πορεία πλεων και πάμε. Για τους νεους που ακούγοντας επιδότηση θα πέσουν με τα μούτρα, θα διαθέσουν ενα κεφάλαιο Α νομίζοντας οτι θα το πάρουν πίσω και στο τελος θα γίνουν ερμαια του ΕΣΠΑ και του κάθε τεχνοκράτη που δεν εχει ιδέα πως βγαίνει το ψωμί. Στις μέρες μας που ο κόσμος είναι άνεργος και κοιτάει απο που να πιαστεί..
Μεγάλη προσοχή..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΤρι Σεπ 24, 2013 11:37 am

πολυ σωστος και ο βασιλης που στηριζετε στα χερια του,σωστο και εσυ dim σε οτι γραφεις.
Προς θεου ποτε δεν εγραψα οτι ο βασιλης και ο καθε βασιλης κανουν απατεωνια που θελουνε,ασχετα αν δεν μπορουνε,να μπουνε στο προγγραμα.η κουβεντα πηγε στο οτι το κολοκρατος για αλλη μια φορα τα κανει ολα προχειρα και λαθος.για αλλη μια φορα χανει ευκαιριες...
Το θεμα του εσπα θελει πολυ ψαξιμο,πολυ την εχουν πατησει.
Τελος παντων για να βγουμε απο αυτο το στημενο τουνελ μονο τα χερια μας και ο συνανθρωπος υπαρχουν ολα τα αλλα ειναι ¨αερες¨ που λεει και ο παππους μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΤρι Σεπ 24, 2013 2:48 pm

Απατεωνιά δεν κανει κάποιος ο οποίος θελει απλά να ζήσει αξιοπρεπός... Απατεωνιά κάνουν αυτοί που υπόσχονται πράγματα ενω ξέρουν οτι απο την αρχή οτι είναι λάθος. Εκτός και αν πράγματι δεν ξέρουν...scratch 
Τα κανάλια όμως θα έχουν εντολή να πούνε οτι οι αγρότες πήρανε τόσα λεφτα. Και ενας που δεν γνωρίζει ή θα κατηγορήσει τους αγρότες οτι είναι τεμπέλιδες και παίρνουν ενα σωρό λεφτά (και το μεγαλύτερο ποσοστό γίνανε τεμπέλιδες και φταίνε οι επιδοτήσεις για αυτό, να λέμε την αλήθεια ή ακόμα καλύτερα τους κάνανε τεμπέλιδες γιατι ετσι θέλανε) ή στο χειρότερο σενάριο να θέλουν να γίνουν και αυτοί αγρότες.. Εκεί ποντάρουν ειδικά στις μέρες μας που η ανεργεία παει καλά...
Τα ψιλά γραμματα όμως, που δεν τα διαβάζει κανένας και δεν σου τα λένε, είναι οτι το αποτέλεσμα του όλου αυτού εγχειρήματος το βλέπεις μετά απο τουλάχιστον 5 χρόνια. Είναι μακριά ενω ο καθένας βλέπει οτι κάτι πρέπει να γίνει και μάλιστα τώρα.. Και οι "μεγάλοι" τρήβουν τα χέρια τους που κατάφεραν να σκλαβώσουν και κάποιους ακόμα. Και με το δίκιο τους γιατι έδωσαν λεφτά...
Δεν τα θέλω τα λεφτά τους... Δεν είναι βοήθεια αυτή... Είναι όπως κοροηδέυεις ενα ποντίκι και βάζεις τυράκι στην φάκα και το χαζό νομίζει οτι θα φάει...
Τα έχω πάρει λίγο ε?trizo dontis
Πάω στα μελισσάκια μου να με τσιμπήσει και καμία να ηρεμήσω.. melissoula 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 26, 2013 2:43 am

δωσε πονο

lol! lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 26, 2013 2:53 pm

χαΧαχα σωστος φιλε ντιμ.
Συμφωνω απολυτα.οι επιδοτησης ηταν η τελεια φακα της φιλης...ευρωπαικης ενωσης ωστε να μας διαλυσει την αγροτια.
Βεβαια το,αλλο που δεν ηθελε,ελληνικο ποντικι μπηκε τρεχοντας μεσα.κανονικα ΜΟΝΟ απο τα γεωργικα μας προιοντα θα επρεπε να ειμαστε στην πρωτη σειρα της ευρωπης.
Τεμπελης δεν ειναι ο ελληνας.....χαζοφερνει απλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Christaras
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΤρι Οκτ 29, 2013 9:55 pm

Εγω το ψαχνω εδω και καιρο για να ασχοληθω με τα μελισσια και μου ειπαν για αυτην την επιδοτηση..αλλα πρεπει να αγορασω 90 μελισσια πρωτα ? κοιταξα το λινκ που δωσατε στην πρωτη σελιδα αλλα πες τα ματια μου απο τα πολλα που λεγανε πες οτι δεν τα διαβασα ολα ολα..δεν βρηκα καπου να λεει πρεπει να εχεις 90 μελισσια για να παρεις την επιδοτηση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 8:17 pm

Θα σου το πεί ο γεωπόνος που θα σου φτιάξει τον φάκελο. Ρώτα κάποιον. Επειδή δεν νομίζω να έχει βγεί κάτι επίσιμα ακόμα, (σταμάτισα να το ψάχνω) αυτό ίσχυε το 2009. Πόσο θα έχει αλλάξει αυτό? Προς το καλύτερο λέμε τώρα ε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 29, 2013 4:43 pm

Λοιπόν επιδή το πρόγραμμα ξεκίνησε, και επιδή οι οροι είναι πολύ δύσκολοι για άτομα που θέλουν να ενταχθούν και είναι καινούργοι στην μελισσοκομία, να το σκεφτούν καλά και να λάβουν υποψη τους όλους τους παραμέτρους. Οχι μόνο επιδή δίνουν λεφτά.. Να σκεφτείτε μόνο οτι τα λεφτά που θα μοιραστούν σε 6000 άτομα και κάτι παραπάνω, είναι 140 εκ. Μην παραμυθιάζεστε με το ποσό. Είνει λίγα. Είναι τα λεφτά που έχει ενας βουλευτής, υπουργός, λαμόγιο δηλαδή σε καταθέσεις εξωτερικού. Εμείς βέβαια είμαστε φτωχοι και τα λεφτά αυτά είναι πολά...
Αλλά. Να ρωτήσετε και να σκεφτείτε ξαναλέω όλες τις παραμέτρους πριν είναι αργά. Όποιος δεν μπορέσει να καλύψει τους όρους τα λεφτά θα τα πάρουν πισω και μάλιστα έντοκα.
Πιο πάνω υπάρχει κάποια πολύ όμορφη κουβέντα που ίσως βοηθήσει...
Όπως και να έχει... ευχομαι καλή χρονιά σε όλους δημιουργηκή και με πολά καλά μέλια...

 poli cool 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Νέος αγρότης 2013  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος αγρότης 2013    Νέος αγρότης 2013  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 29, 2013 5:23 pm

καλησπερα και χρονια πολλα βαλε καποιο λινκ για την επιδοτηση να την δουμε αν θες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νέος αγρότης 2013
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» δήλωση κυψελων στην εφορία Ε1 ως "μη κατ' επάγγελμα αγρότης"
» Νεος!!!!
» Νεος και γω...
» νεος.....
» ο νεος .....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: