Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 πρωτη επαφη με προπολη

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΓΚΑΡΓΚΑΣ.ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

πρωτη επαφη με προπολη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πρωτη επαφη με προπολη   πρωτη επαφη με προπολη Icon_minitimeΤρι Σεπ 03, 2013 3:02 am

Γεια σας.Αυριο λεω να δοκιμασω να κανω το πρωτο μου βαμα προπολης.Επειδη διαβασα διαφορα,λεω να ζεστανω την προπολη,να την μπερδεψω με αιθηλικη αλκοολη και να την βαλω σε γυαλινο βαζακι περνοντας την απο σουρωτηρι πρωτα.Αν καταλαβα καλα το ιδιο βαμα ειναι και για εσωτερικη και για εξωτερικη χρηση,ε;Απλα δεν ξερω ποσα γραμμαρια μπορω να καταναλωνω την μερα και για ποσο καιρο.Διλαδη αν πηνω 2 γραμμαρια καθε μερα για μια ζωη δεν τρεχει τιποτα;(Ειμαι 35 χρονων,92 κιλα χωρις λιπος και γυμναζομαι καθε μερα.Αν αυτος ειναι ενας απο τους καθοριστικους παραγοντες).  Απλα λιγο μπερδευτηκα με την αναλογια.Αλλος λεει 12-15γραμμαρια προπολη με 100 γρ αιθηλικη αλκοολη ,αλλος 25γρ προπολη.λεω τελικα να βαλω 20 γρ για να ειμαι καπου στην μεση....Παρακαλω αν μπορειτε να με συμβουλεψετε,αν καποιες απο τις σκεψεις μου ειναι λαθος... Ευχαριστω εκ των προτερων.........πηγα σημερα σε φαρμακεια και ζητησα αιθηλικη αλκοολη.ειχανε με 95% και μου λεγανε οτι δεν ειναι ποσιμη.κατι μου λεει οτι δεν πρεπει να ειχαν ιδεα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

πρωτη επαφη με προπολη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη επαφη με προπολη   πρωτη επαφη με προπολη Icon_minitimeΤετ Σεπ 04, 2013 10:41 am

και γιατι δεν το κανης με τσιπουρκι?!! πινεται και πιο ευχαριστα!!
αναλογια εγω κανω 1 προς 4, δλδ 10γρ προπολι 40γρ τσιπουρο πχ.
χωρις να ζεστανο, χωρις τιποτα, τα βαζω στο δοχειο και απλος περιμενω καμια 15-20 μερες και ειναι οκ. το βλεπεις κι ολας που σιγα σιγα το τσιπουρο αλαζει χρωμα.
την προπολι δεν την βγαζω απο το βαζο το αφηνω ετσι και απλος τραβαω βαμα απο την επιφανια.και οταν χρειαστη σιμπλιρονο υλικα απο πανω.

φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

πρωτη επαφη με προπολη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρωτη επαφη με προπολη   πρωτη επαφη με προπολη Icon_minitimeΤετ Σεπ 04, 2013 8:07 pm

Θα βρεις πολλές συνταγές. Κάνε αυτό που σου πάει περισσότερο. Άρα κάνε δοκιμές. Το τσίπουρο είναι ποιό οικονομικό και ευχρήστο σε σχέση με την αλκοόλη. Εγώ στην θέση σου δεν θα το ζέσταινα. Βάλε την πρόπολη στην κατάψυξη μερικές μέρες και έπειτα σπάσ΄την με το γουδί όσο περισσότερο μπορείς. Βάλε το μπουκάλι σε σκοτεινό μέρος και ανάδευε 1-2 φορές τη μέρα για 45 μέρες. Μια αναλογία 20-30% για δοκιμή είναι κατά την γνώμη μου καλή. Εγώ θα έβαζα 30%.

mam mam 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
πρωτη επαφη με προπολη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πρωτη ''επαφη'' με τις μελισσες..!!!!!
» Πως μπορει καποιος να ασχοληθει με την μελισσοκομια.
» Χρήση διαλύματος πρόπολης
» Προπολη
» ΠΡΟΠΟΛΗ ΣΕ ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Ειδικά θέματα :: Μελισσοθεραπεία-
Μετάβαση σε: