Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 01, 2013 7:27 pm

Έκανα την πρώτη μου προσπάθεια για δικες μου βασίλισσες με την συσκευή ζέντερ αλλά κάτι φαίνεται δεν έκανα καλά.

Το γνωρίζω ότι δεν είναι η καλύτερη εποχη για βασιλοτροφία αλλά ήθελα να κάνω μια δοκιμή.

Γύρες έχει πολλές από ευκάλυπτους .

Ακολούθησα ακριβώς τα βήματα από εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σήμερα (9η ημέρα του προγράμματος ) πήγα να πάρω τα κελακια αλλά δεν υπήρχε ίχνος από αυγά!

Το πλαίσιο με την συσκευή το έχουν αποδεχθεί πολύ καλά , η βασίλισσα γέννησε την δεύτερη ημέρα και γύρω στην κηρυθρα την έχουν γεμίσει με μέλια.

Αυτό που υποψιάζομαι είναι μήπως επειδή έβγαλα τελείως το μεγάλο εμπρος καπάκι πήγε η βασίλισσα και έκανε κάτι.

Την βασίλισσα την ξαναεβαλα να γεννήσει , καμιά ιδέα για το τι μπορεί να πήγε στραβά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 01, 2013 8:34 pm

αυτο το εχω παρατηρησει και εγω ιδιως ωταν το βαζεις της πρωτες φορες και δεν εχει παρει ακομα μυρωδια, το ειχες βαλει να κοιταει σε πλαισιο με ανοιχτο γονο? συνηθως ειναι καλυτερα, και κατι ακομα ειπες την ενατη μερα οτι πηγες το σωστο ειναι την 1 την βαζουμε να γενησει την 2 την ελευθερωνουμε και πετα απο τρεις μερες φτιαχνουμε βασιλοβεργες αρα την 5η ημερα συν κανα δυο ωρες να υπολογιζεις


τελος μην ξεχνας και την ζεστη, επειδη κανω βασσιλικο πολτο για χονδρικη μου ζητησε καποιως συναδελφος να του φτιαξω λιγο και εχω παρατηρησει ή οτι δεν γεναν την συσκευη (εχω ezi queen η οποια λητουργει ακριβως το ιδιο) η οτι καθαριζουν τα αυγα ενω αυτες που εμβολιασα με το χερι για βασσιλοτροφια απο 60 πιασανε μονο οι 32 αρα κανε λιγο υπομονη να πεσει λιγο η θερμοκρασια και δοκιμασε παλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 01, 2013 9:45 pm

Νομίζω δεν πρέπει να έχει ανοιχτό γόνο απέναντι του,  θα το διορθώσω αύριο.

Την 9η βάση προγράμματος (είναι μέσα και οι μέρες που αφήνεις την συσκευή να την καθαρίσουν - οικειοποιηθουν). Αφού γεννήσε την ελευθερωσα και μετά από 3 μέρες πήγα να βγάλω τα κελακια.

Την έβαλα ξανά μέσα να γεννήσει γιατί έχω ορφανεψει και ένα διπατο που τώρα είναι σκασμένο δεκάρι.

Αυτή η δοκιμή και αν δεν τότε θα ξαναδοκιμασω μόλις πέσει λίγο η θερμοκρασία.

Ευχαριστώ:-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Syracus
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 03, 2013 9:15 pm

Αφού γεννήσει η μάνα στο ζέντερ και την απελευθερώσεις, μετακίνησε το πλαίσιο με το ζέντερ από τη θέση 5 που βρίσκεται συνήθως στη θέση 8 ή 9, τελευταίο από τα πλαίσια με γόνο.
Στο πλαίσιο με το ζέντερ υπάρχουν πολύ λίγα αυγά, ώστε να δικαιολογείται από της μέλισσες για το κέντρο της γονοφωλιάς και γι'αυτό τα καθαρίζουν και έπειτα η μάνα γεννάει όλο το πλαίσιο απ' την αρχή.Στην άκρη του γόνου όμως δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΚυρ Αυγ 04, 2013 3:05 am

Θα το δοκιμάσω και αυτό στην τρίτη προσπάθεια!

Χτες που πήγα να βγάλω την βασίλισσα είδα μια μέλισσα έμπαινε μέσα στο κελακι του ζεντερ και εξαφανιζε τα αυγά!

Ελπίζω να έχει αφήσει έστω 5-6 αυγά να κάνω καμία βασίλισσα.

Δεν έχω βασιλικό πολτό αλλιώς θα εμβολιαζα με το χέρι μερικά κελιά για να βάλω στο ορφανό που περιμένει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΔευ Αυγ 05, 2013 7:55 pm

Δυστυχώς και η δεύτερη προσπάθεια ήταν αποτυχημένη, δεν είχαν αφήσει κανένα αυγό μέσα.

Όμως του είχαν βάλει επίχρισμα γυρης λες και το ετοιμάζουν για γέννα, ήταν και γεμάτο μέλισσες επάνω και έκαναν εργασίες.

Το άφησα όπως ήταν και το έκλεισα.

Θα κάνω και άλλες προσπάθειες αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να το δοκιμάσω σε άλλο μελίσσι.

Σκέφτομαι μήπως επειδή έχει ελάχιστη κλίση το ζεντερ, το κάτω μέρος τείνει λίγο προς τα εμπρος το επηρεαζει και αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΔευ Αυγ 26, 2013 11:26 pm

Τέταρτη και τελευταία αποτυχημένη προσπάθεια βασιλοτροφίας με το ζέντερ για τον Αύγουστο.

Οι 2 τελευταίες έγιναν σε άλλο μελίσσι με άλλο πλαίσιο.

Συνολικά δοκίμασα:

1. Το ζέντερ ανάμεσα απο 2 πλαίσια φρεσκογεννημένα

2. Αφού γέννησε το μετέφερα στο 8ο πλαίσιο, εδώ γέννησε ακόμη και στο πλαίσιο που έχω στηριγμένη την συσκευή 4-5 αυγά όταν βγήκε και αυτά δεν τα έχουν πειράξει.

3. Να μην ελευθερώσω την βασίλισσα μετά την γέννα αλλά 2 μέρες μετά με αποτέλεσμα να εξαφανίσουν τα αυγά της πρώτης γέννας και να ξαναγεννήσει 2 κ τρία αυγά σε κάθε κελί.


Τώρα άλλες προσπάθειες τον Σεπτέμβριο να πέσει λίγο η θερμοκρασία...


*Άν πάρω το πλαίσιο με την συσκευή αμέσως μετά την γέννα χωρίς βασίλισσα και μέλισσες και το βάλω σε ένα ορφανό τι θα γίνει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 8:35 pm

Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω μια ζέντερ... τι εγινε τελικά με τη δική σου, τα κατάφερες???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 11:01 pm

Johnniebee έγραψε:
Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω μια ζέντερ... τι εγινε τελικά με τη δική σου, τα κατάφερες???

Εγώ τα είχα όλα σχεδιασμένα αλλά...δεν υπήρχε αρκετή γύρη έξω και για αυτό οι μέλισσες δεν ήθελαν γόνο.

Με όσους μίλησα αυτό μου είπαν.

Δέν έκανα άλλη προσπάθεια μετά, τώρα την Άνοιξη πιστεύω να μου φτιάξουν καμία βασίλισσα για τις παραφυάδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 11:39 pm

newbee έγραψε:
Johnniebee έγραψε:
Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω μια ζέντερ... τι εγινε τελικά με τη δική σου, τα κατάφερες???

Εγώ τα είχα όλα σχεδιασμένα αλλά...δεν υπήρχε αρκετή γύρη έξω και για αυτό οι μέλισσες δεν ήθελαν γόνο.

Με όσους μίλησα αυτό μου είπαν.

Δέν έκανα άλλη προσπάθεια μετά, τώρα την Άνοιξη πιστεύω να μου φτιάξουν καμία βασίλισσα για τις παραφυάδες.

έκανα προσπάθεια στon erika και τα πέταξαν . έκανα στο θυμάρι και τα πέταξαν .. έκανα μέσα σε καλλιέργεια φακελωτής και τα πέταξαν,... θα δοκιμάσω άλλη μια φώrα αν και πιστεύω πως φταίει η συσκευή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 11:43 pm

Είχες και εσύ το ίδιο πρόβλημα? Σου εξαφάνιζαν τα αυγά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 4:13 pm

εμενα παντως δουλεβε κανονικα αλλα την παρατησα διοτι τελικα καλυτερα και ποιο γρηγορα ειναι με το χερι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 5:23 pm

gianhs8 έγραψε:
εμενα παντως δουλεβε κανονικα αλλα την παρατησα διοτι τελικα καλυτερα και ποιο γρηγορα ειναι με το χερι

Έχεις σκεφτεί να την πουλήσεις; Ενδιαφέρομαι... Θέλω να πάρω αλλα το κόστος για ερασιτέχνες σαν εμένα είναι σχετικά μεγάλο για καινούρια... Από την άλλη σαν ερασιτεχνης, δεν έχω εμπειρία στον να μεταφέρω τη λαβρα από κελί σε κελί και είμαι σίγουρος οτι θα αποτύχω (οπως και στην προηγούμενη προσπάθειά μου.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 5:57 pm

ναι εξαφανίζουν τα αυγά...

Δεν μπορώ να πουλήσω κάτι το οποιο δεν λειτουργεί σε εμενα σε κάποιον άλλο.. θα ήταν απατεωνιά αλλα αν θες μπορούμε να συζητήσουμε για τον εμβολιασμό μέσο τηλεφώνου is skype γιατί δεν είναι δύσκολο... αλλα θες σωστά εργαλεία όχι αυτά που πουλάνε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 6:05 pm

gianhs8 έγραψε:
εμενα παντως δουλεβε κανονικα αλλα την παρατησα διοτι τελικα καλυτερα και ποιο γρηγορα ειναι με το χερι

Και εγώ για δοκιμή το πήρα όπως και πολλά άλλα μελισσοκομικά.

Το καλό με το ζέντερ είναι οτι δεν πιάνεις την λάρβα με κίνδυνο να την τραυματίσεις και να έχεις μικρότερο ποσοστό επιτυχίας, σίγουρα όμως με την εμπειρία αυτό δεν θα είναι πλέον πρόβλημα.

Με το χέρι ποιο εμβολιαστήρι χρησιμοποιείς? Δοκίμασα με το πλαστικό κινέζικο για πρώτη φορά να πιάσω μερικές λάρβες αλλά δεν μου καθόταν καλά, έπρεπε να δώσω μια κλήση στο πλαίσιο για την πιάσω.

*Με το ζέντερ που είχες επιτυχία μπορείς να κοιτάξεις απο αυτά που έχω γράψει πιο πάνω άν βλέπεις κάτι λάθος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 11:27 pm

gmakhs έγραψε:
ναι εξαφανίζουν τα αυγά...

Δεν μπορώ να πουλήσω κάτι το οποιο δεν λειτουργεί σε εμενα σε κάποιον άλλο.. θα ήταν απατεωνιά αλλα αν θες μπορούμε να συζητήσουμε για τον εμβολιασμό μέσο τηλεφώνου is skype γιατί δεν είναι δύσκολο... αλλα θες σωστά εργαλεία όχι αυτά που πουλάνε.

Στον gianhs8 το είπα που είπε οτι την έχει παρατημένη...

Φίλε gmakhs, γιατί δεν κάνεις ένα τόπικ να δούμε τα εργαλεία που προτιμάς και να συζητήσουμε πάνω στον εμβολιασμό; Καλό το τηλ και το skype αλλά εδώ είναι πιο μαζικό... Φαντάζομαι κι αλλοι νέοι θα έχουν τις απορίες που έχω εγώ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά    Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά  Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 1:46 am

θα κάνω όταν αρχίσω "βαλισσοτροφια" περίπου 15-20 φλεβάρη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ζεντερ βασιλοτροφίας - εξαφάνισαν τα αυγά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τυπου ζεντερ
» Δύο αυγά σε κελί ??????
» 2 - 3 αυγά στο ίδιο κελί..
» Διεγερτικο σιροπι με αυγα
» μπορουμε να εμβολιασουμε με αυγα τριων ημερων?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: