Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ    Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ  Icon_minitimeΤρι Ιουλ 30, 2013 1:35 pm

Μέχρι τώρα τις μεταφορές μου τις κάνω με επιβατικό 4Χ4 τζιπάκι και δανεικό τρείλερ από φίλο μελισσοκόμο. Δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής, αλλά είμαι οριακά σε ότι αφορά στον όγκο και στο βάρος μεταφοράς, πράγμα που σημαίνει ότι στην ελάχιστη αύξηση του μελισσοκομιού κεφαλαίου θα πρέπει να αρχίσω τα διπλά δρομολόγια για να μπορώ να μεταφέρω όλες τις κυψέλες. Επίσης το τζιπ είναι παλιό και ταλαιπωρημένο και ήδη αγκομαχάει με τόσο φορτίο, οπότε τίθεται θέμα ασφάλειας.

Στα άμεσα σχέδια λοιπόν είναι η αγορά αυτοκινήτου για την μεταφορά των κυψελών. Προσανατολιζόμουν σε φορτηγάκι με καρότσα, τύπου Transit, Transporter, Ducato, Canter κτλ τα οποία προφέρουν καλές μεταφορικές δυνατότητες αλλά... 1) θα έπρεπε να συντηρώ και ένα δεύτερο επιβατικό αμάξι 2) Τα μέρη που έχω ανακαλύψει και έχω προσεγγίσει με το 4Χ4 δεν τα πιάνει το φορτηγάκι ούτε με σφαίρες.

Πρόσφατα έμαθα ότι επιτρέπεται πλέον να σέρνεις τρείλερ με το αγροτικό οπότε αυτό μου λύνει πολλά προβλήματα! Το αγροτικό μπορεί να πάιξει και το ρόλο του επιβατικού, μικρές μεταφορές τις έχει για πλάκα (μιλάμε για μονή καμπίνα) και μπορεί να πάει όπου πήγαινε και το τζιπάκι και ακόμα παραπέρα. Με μια κατα παραγγελία κατασκευή τρείλερ πιστεύω ότι θα είναι η ιδανική λύση, ένας αριθμόςκυψελών στην καρότσα και τα υπόλοιπα (τα περισσότερα) στο τρείλερ.

Το ερώτημα είναι αν έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος μεταφορά με αυτό τον τρόπο, θα με βοηθούσε πολύ αν έγραφε τις εντυπώσεις του. Μιλάμε για αγροτικό + τρείλερ όχι για αγροτικό μόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ    Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ  Icon_minitimeΤετ Ιουλ 31, 2013 10:42 am

παρότι ύμνε κατά του trailer προτιμώ πάντα να δανειστώ ένα δεύτερο αμάξι (όχι πως αυτό είναι το καλύτερο) ένας φίλος κάνει μεταφορές χρονια τώρα με αγροτικό και trailer χωρίς κανένα πρόβλημα η κίνδυνο από ότι λέει .. παρότι "υπεφορτονι" και τα δυο
εγώ θα προτιμούσα αγροτικό με 1.5 καμπίνα (αυτά με την μεγάλη καρότσα (nissan king cab kai etc)(αν και στην κάτω στρώσει χάνεις 2 κυψέλες αλλα είσαι πιο άνετος όταν το χρησιμοποιείς για καθημερινό όχημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ    Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ  Icon_minitimeΤετ Ιουλ 31, 2013 11:02 am

Έχω μεταφέρει μελίσσια με τρέιλερ με απλό άξονα αλλά και με ανάρτηση. Με τον απλό οι κυψέλες κοπανάνε πολύ, οπότε προτιμώ να έχει κάποια ανάρτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταφορά με Ανοιχτές Κυψέλες;
» Μεταφορές μελισσιών
» ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ - ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ - ΤΡΥΓΟΣ
» Αγροτικο 4χ4
» Τύπος μελισσοκομικού αυτοκινήτου...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: