Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τι κυψέλες είναι αυτές;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karmagos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Τι κυψέλες είναι αυτές; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι κυψέλες είναι αυτές;   Τι κυψέλες είναι αυτές; Icon_minitimeΤρι Ιουν 25, 2013 1:57 pm

Σχεδόν μου χάρισαν 2 διώροφες κυψέλες κομπλέ αλλά δε γνωρίζω αν είναι κινητού ή σταθερού πάτου. Αν ειναι σταθερού μπορώ να το κάνω κινητού; Επίσης τι διεργασίες χρειάζονται για να γίνει έτοιμη κυψέλη; Βάψιμο (τι; ), στοκάρισμα, κουμπώματα;Τι άλλο;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Τι κυψέλες είναι αυτές; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι κυψέλες είναι αυτές;   Τι κυψέλες είναι αυτές; Icon_minitimeΤρι Ιουν 25, 2013 2:09 pm

;;;;;;;;;;; scratchscratchscratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τι κυψέλες είναι αυτές; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι κυψέλες είναι αυτές;   Τι κυψέλες είναι αυτές; Icon_minitimeΤρι Ιουν 25, 2013 2:12 pm

Νομίζω πως ο παντός είναι σταθερός αεριζόμενος. Στις βάσεις έχει δυο εσοχές. Δεξιά και αριστερά βλέπεις; Εκεί μπορείς να βάλεις ένα κόντρα πλακέ και να το κλείσεις. Μάλλον πρόκειται για υβριδική. Χεχε. Καλογέμιστες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karmagos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Τι κυψέλες είναι αυτές; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι κυψέλες είναι αυτές;   Τι κυψέλες είναι αυτές; Icon_minitimeΤρι Ιουν 25, 2013 2:12 pm

ethnic69 έγραψε:
;;;;;;;;;;; scratchscratchscratch
τι δε κατάλαβες;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karmagos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Τι κυψέλες είναι αυτές; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι κυψέλες είναι αυτές;   Τι κυψέλες είναι αυτές; Icon_minitimeΤρι Ιουν 25, 2013 2:15 pm

monarchis έγραψε:
Νομίζω πως ο παντός είναι σταθερός αεριζόμενος. Στις βάσεις έχει δυο εσοχές. Δεξιά και αριστερά βλέπεις; Εκεί μπορείς να βάλεις ένα κόντρα πλακέ και να το κλείσεις. Μάλλον πρόκειται για υβριδική. Χεχε. Καλογέμιστες.

δεδομένου οτι θα έχω μόνο δυο διώροφες αξίζει να τις μετατρέψω σε κινητού πάτου που έχω ακούσει ότι είναι καλύτερες;

Επίσης κόντρα πλακέ ή ξύλο να βάλω στο πάτο; Πρέπει να καλύπτει ολο το πάτο η να το αφήσω ανοιχτό αρκετά απο κάτω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Τι κυψέλες είναι αυτές; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι κυψέλες είναι αυτές;   Τι κυψέλες είναι αυτές; Icon_minitimeΤρι Ιουν 25, 2013 3:02 pm

Οκ τωρα καταλαβα , εχεις την μια πανω απο την αλλη !!!
Ναι ειναι αεριζομενες , δεν ξερω αν μπορεις να τις μετατρεψεις , κινητου πατου...Ομως ποιος ο λογος , αφου υποτιθετε οτι ειναι αυτοκαθαριζομενες απο τη στιγμη που ο πατος ειναι ανοιχτος . Βεβαια δεν θα μπορεις να κανεις αντιστροφη πατωματων .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karmagos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Τι κυψέλες είναι αυτές; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι κυψέλες είναι αυτές;   Τι κυψέλες είναι αυτές; Icon_minitimeΤρι Ιουν 25, 2013 3:08 pm

ethnic69 έγραψε:
Οκ τωρα καταλαβα , εχεις την μια πανω απο την αλλη !!!
Ναι ειναι αεριζομενες , δεν ξερω αν μπορεις να τις μετατρεψεις , κινητου πατου...Ομως ποιος ο λογος , αφου υποτιθετε οτι ειναι αυτοκαθαριζομενες απο τη στιγμη που ο πατος ειναι ανοιχτος . Βεβαια δεν θα μπορεις να κανεις αντιστροφη πατωματων .
όπως σου είπα μόνο δυο διώροφες θα βάλω οπότε δε καίγομαι για αντίστροφες πατωμάτων! 

Οπότε μια χαρά είμαι! Καμιά ιδέα για οικολογικό βάψιμο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι κυψέλες είναι αυτές;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μήπως τελικά οι κυψέλες μας είναι "λάθος";
» Υπαρχει πατεντα για γυροπαγίδα για αυτες τις βασεις;;;
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ
» Παραφινιρισμενες κυψελες η οχι?
» Κυψέλες Top Bar

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: