Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τι να φιτεψω?

Πήγαινε κάτω 
+4
captain
Φώτης
Γιώργος-Κόρινθος
priobolos
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
priobolos
Μέλος
Μέλος
priobolos


Αριθμός μηνυμάτων : 121

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τι να φιτεψω?   τι να φιτεψω? Icon_minitimeΤρι Ιουν 18, 2013 2:59 pm

γεια σας φιλοι μου και παλι εκει που εχω τα μελισσακια μου ειναι μια ιδιοκτιτη εκταση περιπου 8 στρεματα καμπος οχι βουνο σκευτομαι κατι να σπειρω για να τα βοηθησω το καλοκερι που θα ξεραθουν τα παντα.εχει να προτινει κατι καπειος που ξερει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι να φιτεψω?   τι να φιτεψω? Icon_minitimeΤρι Ιουν 18, 2013 4:31 pm

Δυστυχώς το καλοκαίρι είναι δύσκολη περίοδος για όλα.Θα σου έλεγα να φυτέψεις ρίγανη(νομίζω πως η ανθοφορία της είναι στα μέσα του καλοκαιριού).Επίσης καλό είναι να φυτέψεις και αρκετό δεντρολίβανο.Χρειάζεται ελάχιστο έως καθόλου νερό και ανθίζει απο Σεπτέμβρη μέχρι αρχές άνοιξης.Εξαιρετικό φυσικά για την δύσκολη περίοδο του χειμώνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι να φιτεψω?   τι να φιτεψω? Icon_minitimeΤρι Ιουν 18, 2013 5:34 pm

Θα σου προτείνω να βάλεις περιμετρικά Ευκάλυπτους Μελιφέρα και Ευκάλυπτος Σιδηρόξυλον. Είναι δύο είδη ευκάλυπτου που το ένα δίνει νέκταρ όλο το χρόνο και το άλλο γύρη όλο τον χρόνο. Εγώ θα βάλω τέλη σεπτεμβρίου για να μην χρειάζεται ποτίσματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι να φιτεψω?   τι να φιτεψω? Icon_minitimeΤρι Ιουν 18, 2013 8:42 pm

για τα τρυφυλια ειναι αργα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priobolos
Μέλος
Μέλος
priobolos


Αριθμός μηνυμάτων : 121

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τι να φιτεψω?   τι να φιτεψω? Icon_minitimeΤρι Ιουν 18, 2013 10:42 pm

καλη ιδεα φωτη εχεις ψαξει για τιμες περιπου ? Το τρυφιλι αποτι ξερω θελει ποτισματα και δεν εχω πολλα νερα αντε για ενα δυο ποτισματα το πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λευτέρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τι να φιτεψω?    τι να φιτεψω? Icon_minitimeΤρι Ιουν 18, 2013 10:51 pm

Κάνε μια έρευνα για φακελωτή, ακακία Σοφόρα και λιγούστρα. Η ακακία Σοφόρα και τα λιγούστρα ανθίζουν αυτή την εποχή. Αν βρίσκεσαι σε περιοχή με υψόμετρο, είναι κάπως πιο ώψιμη η ανθοφορία, περίπου έναν μήνα αργότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι να φιτεψω?   τι να φιτεψω? Icon_minitimeΤετ Ιουν 19, 2013 8:48 am

Είχα ρωτήσει σε ένα φυτώριο που βρήκα από το ιντερνετ και μου έδωσε τιμή 2 ευρώ το ένα. νομίζω αν βάλεις καμιά 50αριά μπορείς να έχεις μόνιμο μελισσοκομίο με 100 μελίσσια χωρίς να χρειάζοντε μεταφορα και με 3-4 τρύγους τον χρόνο. Βέβαια αυτά είναι υποθετικά γιατί δεν τα έχω βάλει ακόμα. Αν έχει κάποιος εμπειρία με τους συγκεκριμένους ευκάλυπτους θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι να φιτεψω?   τι να φιτεψω? Icon_minitimeΤετ Ιουν 19, 2013 12:32 pm

εγώ θα έβαζα ευκαλύπτους περιφερειακά και χαρουπιές (στην κρήτη είναι αυτοφυές) στην ανάγκη θα έκανα 2 σειρές ) μετά στην μέση θα γέμιζα θυμάρι / θρούμπι / δεντρολίβανο / erika / ρίγανη και στα κενά θα έβαζα "φακελοτι" ... γενικά θα βασιζόμουν σε φυτά όπου δεν θέλουν πολύ πότισμα και αποδίδουν και κριός σε φυτά όπου υπάρχουν είδη στην περιοχή

Τα δέντρα θα αργήσουν να μεγαλώσουν αλλα σε κάποιο διάστημα θα έχεις καλές αποδόσεις πιστεύω αν και όχι για σταθερό μελισσοκομείο 6 στρέμματα είναι λίγα... εκτος και αν γίνουν τεράστιοι οι ευκάλυπτοι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι να φιτεψω?   τι να φιτεψω? Icon_minitimeΤετ Ιουν 19, 2013 3:10 pm

Κ μετα gmakh θα κανείς πονηρούς τους άλλους θα βάλεις εσυ 6 στρέμματα δέντρο κ λουλούδια κ θα σκάσουν μετα να τα χαρούν μαζί με εσένα κ άλλοι 10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι να φιτεψω?   τι να φιτεψω? Icon_minitimeΤετ Ιουν 19, 2013 4:20 pm

Στην περίπτωση του gmakhs δεν παίζει....απλά δεν παίζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priobolos
Μέλος
Μέλος
priobolos


Αριθμός μηνυμάτων : 121

τι να φιτεψω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τι να φυτεψω?   τι να φιτεψω? Icon_minitimeΠεμ Ιουν 20, 2013 2:00 pm

παντως αρχικα θα κανω ενα οργωμα και θα βαλω φακελοτη.οσο για τον ευκαλυπτο το ψαχνω ακομα γιατι μου ειπαν οτι για να δεις τι πικιλια ειναι πρεπει το δεντριλιο να ξεπερασει το ενα μετρο,και οσο πιο μεγαλο το παρεις ανεβενει και η τιμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τι να φιτεψω?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: