Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βαρρόα / παρατηρήσεις

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Βαρρόα / παρατηρήσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βαρρόα / παρατηρήσεις   Βαρρόα / παρατηρήσεις Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 3:39 pm

Καλησπέρα,
Συνήθως κόμπο τις παραφυάδες μου περίπου στα μέσα με τέλη φλεβάρη ώστε να αναπτυχθούν πιο γρήγορα όμως φέτος λίγο ο καιρός λίγο οι πολύ δυνατές πρώιμες ανθοφορίες (ειδικά πορτοκαλια) και οι γύροι που είχε μείνει από παρασύρει και χαρουπιά πέρυσι έκανε να "μελισσια" να εκραγούν στο δεύτερο πάτωμα πριν καν καλά καλά το καταλάβουμε με αποτέλεσμα ένα από αυτά να ξεκινήσει για σμηνουργία τότε έκοψα 4 παραφυάδες (Αρκετές ώστε να μην "σμινουργισι" και να mini αποδοτικό ) * λογικό εφόσον είχε 15-16 πλαίσια γόνο.

Όλα τα μελίσσια είχαν περάσει θεραπεία με ταινίες το φθινόπωρο και πάλι νωρίς την άνοιξη.
Τώρα παρατηρώντας τις παραφυάδες οι παραφυάδες όπου έγιναν τελευταίες παρότι πέρασαν θεραπεία έχουν μια έντονη παρουσία Βαρρόα σε σχέση με τις άλλες .

Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στην αύξηση του γόνου κατά τους ανοιξιάτικους μήνες όπως και τις "βαροας" επίσης και ενώ δεν δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα στο 20ari στο 4ari φαίνεται πολύ περισσότερο  Οποτε δηλαδή κάνοντας παραφυάδες κατάφερα να έχω περισσότερα βαρρόα (μεταφέροντας τα βαρρόα από το μεγάλο μελίσσι στις παραφυάδες ) σε λιγότερες μέλισσες.
Μελετώντας λίγο παραπάνω το όλο θέμα σκέφτηκα ότι ο μεγάλος αριθμός βαρρόα μετάφερε μαζί με τον γόνο όπου βάζουμε στις παραφυάδες οποτε (Εφόσον τώρα πια βάζο  έτοιμες δικες μου βασίλισσες στις παραφυάδες )

Αν κάναμε παραφυάδες χωρίς γόνο  μέσα νωρίς την άνοιξη (στην δικη μου περίπτωση νωρίς οποιος κόβει πιο αργά πιο αργά) χωρίς να παίρνουμε γόνο από το αρχικό μελίσσι τότε θα καταφέρναμε 2 πράγματα .

1) Οι παραφυάδα έχει σημαντικά χαμηλότερο αριθμό βαρρόα

2) Το αρχικό μελίσσι δεν αποδυναμώνεται όso θα αποδυναμωνόταν αν περνάμε γόνο.

Δεν eχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη τεχνική αλλα πια είναι η άποψη σας σχετικά ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βαρρόα / παρατηρήσεις
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Παρατηρήσεις και πειραματισμοί σε βεντάλια.
» βασίloοτροφεια Πειράματα - Παρατηρήσεις
» Βαρρόα τον Απρίλιο.
» βαρροα και θυμολη
» καταπολέμηση Βαρροα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: