Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 1:49 am

Φίλοι μου θέλω ιδέες.

Καταναλώνω εδώ και λίγο καιρό μικρή ποσότητα γύρης είτε πάνω σε μια φέτα ψωμί με λίγο μέλι ή πιο συχνά μεσα σε κρέμα που φτιάχνω με φρούτα και την γύρη. Θέλω να αυξήσω λίγο την ποσότητα που κατανλώνω αλλά η φέτα ψωμί δεν βολεύει γιατί δεν χοράει και πολύ γύρη πανω και αν είναι να κάνω 2-3 φετες ψωμί για να πάρω την γύρη θα έχω μάλλον περισσότερα μειώνεκτήματα από την κατανάλωση τοοοοσου ψωμιού παρά πλεονεκτήματα από τη γύρη. Από την άλλη, κρέμα είναι καλή λύση αλλά την βαριέσαι και είναι και μέρες που δεν αντέχεις άλλο φρούτο.

Εσείς πως την καταναλώνεται;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 10:41 am

Πόσες κουταλιές σου βγαίνει???Λένε ότι στην αρχή καταναλώνεις ένα μικρό κουταλάκι και σιγά-σιγά αυξάνεις την ποσότητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 11:05 am

Έτσι έκανα κι εγώ. Τώρα είμαι στα 2 κουταλάκια και θέλω να ανέβω λίγο ακόμα και να σταθεροποιηθώ στα 3.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 11:53 am

Εγώ φίλε μου την βάζω στο γάλα κάθε πρωϊ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 11:56 am

Εσείς που τρώτε γύρη έχετε παρατηρήσει καμιά αλλαγή στον εαυτό σας??Αυτά που λένε ότι αυξάνουν τις ορμόνες,την όρεξη κτλ ισχύουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 12:03 pm

Για όρεξη δεν ξέρω να σου πω,διότι δεν έχω τέτοιο θέμα, αλλά για τόνωση πιστεύω πως βοηθάει,προσωπικά σε εμένα...
Θα το θεωρούσα δυναμοτικό,αλλά υποδιέστερο απο τον βασσιλικό πολτό..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 1:35 pm

καπου ειχα διαβασει οτι μπορεις να φτασεις τις 3 κουταλιες σουπας την ημερα.αυτη ηταν η προτεινομενη δοση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 3:24 pm

Εγώ παίρνω και βλέπω σιγουρα διαφορά στην διάθεση μου, την ενέργεια μου και για αυτο θέλω και να την αυξήσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λευτέρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08, 2013 11:51 pm

ΔΟΣΟΛΗΨΙΕΣ.
Πότε; Μπορούμε να καταναλώνουμε γύρη καθ όλη τη διάρκεια του έτους(Δεν έχουν αναφερθεί παρενέργειες.). Εκείνο που προτείνεται είναι ότι η γύρη θα πρέπει να καταναλώνεται για χρονικά διαστήματα αρκετών εβδομάδων(4-6), αρκετές φορές το χρόνο(3-4). Και συγκεκριμένα συνίσταται αγωγή κυρίως στις αλλαγές των εποχών, ή ακόμα σε αλλαγές συνθηκών εργασίας(φθινόπωρο, άνοιξη, σχολική περίοδος, κ.ά.), για τον εύλογο σκοπό της δημιουργίας αντίστασης στον οργανισμό. Οι δόσεις συνήθως συνιστώνται να είναι ημερήσιες κατά την περίοδο της αγωγής(των 4-6 εβδομάδων) και θα πρέπει απαραίτητα να προτιμώνται ώρες που το στομάχι είναι άδειο(πρωί ή πριν τα γεύματα ένα τέταρτο έως μισή ώρα).
Πώς; Η γύρη μπορεί να καταναλωθεί αυτούσια όπως είναι στη φυσική της μορφή(κοκκώδης). Η δόση(κουταλιά) πρέπει να κρατηθεί αρκετά μέσα στο στόμα, για να ποτιστεί με σάλιο καλά, στη συνέχεια να μασηθεί πολύ καλά και φυσικά να… καταποθεί! Αν χρειάζεται πιείτε και λίγο νερό. Ακόμα πρέπει να πούμε, σε όσους δεν είναι γνωστό, ότι κατά κανόνα η γύρη έχει πικρή γεύση. Μη νομίσει ότι είναι… κινίνο! Έχει μια υποφερτή αν όχι ευχάριστη στους περισσότερους πικράδα. Βέβαια, σε περίπτωση που για ελάχιστους οπωσδήποτε, αυτή είναι ανυπόφορη, η λύση υπάρχει και είναι εύκολη και απλή: Ανάμειξη της δόσης με μέλι. Και για την ακρίβεια 1 γύρη: 2 μέλι.
Πόσο; -Η κανονική δόση(Δηλαδή δόση μια αγωγής χωρίς ιδιαίτερους λόγους) για ενήλικες καθορίζεται στα 15-20 γραμμάρια την ημέρα(Τα 15 είναι αρκετά αν η γύρη αλέθεται.).
- Ως θεραπευτική δόση(Αν δηλαδή θέλει κανείς να δοκιμάσει τη γύρη για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, καλό θα ήταν να συμβουλευτεί το γιατρό του) δίνεται η δόση των 32 γραμμαρίων/ημέρα.
- Για παιδιά μέχρι 10-12 χρόνων η μισή της κανονικής θεωρείτε αρκετή.
- Μια άλλη, παραπλήσια συνταγή δίνει τις παρακάτω δόσεις:
Α. Για παιδιά 3-5 χρόνων 12 γραμμάρια/ημέρα
Β. Για παιδιά 6-12 χρόνων 16 γραμμάρια/ημέρα
Γ. Για όλες τις άλλες ηλικίες 20 γραμμάρια/ημέρα
Δ. Για κουρασμένους οργανισμούς 32 γραμμάρια/ημέρα.
Οπωσδήποτε κάθε οργανισμός χρειάζεται κάποια χρονική περίοδο για να δεχτεί και να αντιδράσει ευνοϊκά στην κατανάλωση γύρης, γι αυτό και πρέπει όποιος ξεκινάει να προσέξει στην αρχή και προοδευτικά να φτάσει στις παραπάνω ποσότητες.
Επίσης υπάρχουν, ως προς το ημερήσιο ΠΟΤΕ, δύο τάσεις.
Η πρώτη λέει: φάε μια κουταλιά της σούπας(περίπου 15-20 γρ.) πολύ πρωί και εντάξει. Η άλλη μοιρασμένη τη δόση, δηλαδή μια κουταλιά του τσαγιού(περίπου 5 γρ.) 3-4 φορές την ημέρα, φυσικά πάντα πριν τα γεύματα. Μπορείτε να διαλέξετε όποια θέλετε.
Όλα τα παραπάνω εννοείται ότι αφορούν γύρη σε μορφή φυσική. Αν προτιμάται γύρη σε κάψουλες ή χάπια θα πρέπει να ακολουθηθούνε οι του παρασκευαστή.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ: Όλα γύρω από τη γύρη-Θανάσης Μπίκος-Εκδόσεις Ψύχαλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 13, 2013 3:04 pm

Εσείς πως καταναλώνετε τη γύρη?Μόλις τη μαζέψετε την βάζετε στη κατάψηξη και μετά την τρώτε ή την αποξηρένετε και μετά την τρώτε??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 13, 2013 6:19 pm

Εγώ την μάζεψα, την απλωσα σε χαρτί, την καθάρησα από ξένα σώματα, την άφησα και σχεδόν τρεις μερούλες αλλάζοντας τα χαρτιά και μετά την έβαλα σε βάζο και στην κατάψυξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;   Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 13, 2013 6:38 pm

3 μέρες γιατί την άφησες??εγώ όση μάζεψα την έβαλα κατευθείαν στον καταψύκτη για να μην χάσει τις ιδιότητες της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Με ποιούς τρόπους καταναλώνεται η γύρη;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»
» Ερωτηση για γυρη.
» Φούξια γύρη
» Γύρη και Θυροειδής
» Γύρη Κίνας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: