Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 διατηρηση χτισμενων πλαισιων

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nickdim
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

διατηρηση χτισμενων πλαισιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: διατηρηση χτισμενων πλαισιων   διατηρηση χτισμενων πλαισιων Icon_minitimeΤετ Μάης 22, 2013 11:40 pm

γνωριζει παιδια καποιος κανενα τροπο να διατηρησουμε τις κυρηθρες απο τον κηροσκορο?ενας παλιος μελισσοκομος μου ειπε να τις βαλω σε ενα παλιο ψυγειο που δεν δουλευει και να καψω θειαφι?2.ο κηροσκορος σε τι μορφη ειναι και πως περναει μεσα σε ενα στεγανο μερος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

διατηρηση χτισμενων πλαισιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διατηρηση χτισμενων πλαισιων   διατηρηση χτισμενων πλαισιων Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 12:34 am

Φίλε έχω ακούσει οτι το χειμώνα αν τα έχεις σε χώρο που αερίζεται επαρκώς και που έχει φώς δεν πιάνουν σκόρο... Οι περισσότεροι που ξέρω και έχουν πολλά τα φυλλάνε σε μεγάλα ψυγεία (καρότσα από φορτηγό ψυγείο ή ψυγείο δωμάτειο από πάνελ σαν αυτά των κρεοπωλείων και των μαναβικων).

Εγώ φέτος απλώς τα έβαλα σε κυψέλες απολυμασμένες που τις έκλεισα ''αεροστεγός'' με ταινία και ναυλον. τιποτα δεν έπαθαν.

Το ψυγείο βολεύει πάντως καθώς το κερί τώρα που αρχίζουν οι ζέστες κινδυνεύει να μαλακώσει και να παραμορφωθεί εκτός από τον κινδυνο του σκόρου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
διατηρηση χτισμενων πλαισιων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χειρισμός για τρύγο λόγω έλλειψης χτισμένων πλαισίων
» Διατήρηση μελιού
» Διατήρηση αρρενοτόκου σε μελισσοκομείο .
» Διατηρηση Θυμολης σε δοχειο.
» διατηρηση κηρηθρας με μελι σε ψυγειο ή αλλου?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: