Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 SOS ορφανο μελισσι

Πήγαινε κάτω 
+6
gmakhs
Johnniebee
kostasid
Maikpigasos
gianhs8
ethnic69
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΔευ Μάης 20, 2013 9:34 pm

Γεια σας , μπλεξαμε !!!! Πριν 15 περιπου μερες πηγα να ανεβασω οροφο σε ενα 10ακι μελισσι με 6-7 γονο πριν αυτο σμηνουργισει . Την ημερα που πηγα με τον οροφο ,οταν ανοιξα την κυψελη , ειδα μεσα βασιλ/κελια ..... Σαν απειρος που ειμαι θεωρισα οτι ειναι σμυνουργιας , και πριν επιθεωρισω ολο το μελισσι , οσα βασιλοκελια ειδα τα καταστρεψα . Μετα δυστηχως ανακαλυψα οτι δεν υπηρχε και Βασιλισσα..... Οκ την επομενη μετα εβαλα μεσα στο μελισσι ενα πλασιο με ανοιχτο γονο για να κανω νεα Βασιλισσα , μετα 4-5 μερες που επιθεωρισα δεν ειχε βασιλοκελια, εβαλα ξανα νεο πλαισιο με ανοιχτο γονο και γεματο με αυγα ημερας . Σημερα που επιθεωρισα (8 ημερες ) , ειχαν σφραγκισει ολα τα κελια , αλλα βασ/λια παλι δεν ειδα . Τι να κανω; Το μελισσι ειναι 10αρι γεματο . φοβαμαι μη γινει αρενοτοκο . Να το χωρισω απο 5 πλαισια σε 5αρες παραφυαδες ; Να του βαλω Βασιλισσα; Να του ξαναβαλω πλαισιο με αυγα μερας ; Να το ενωσω με αλλες παραφυαδες που εχω πενταρες ωστε τουλαχιστον να δυναμωσουν αυτες ;Χρειαζομαι την βοηθεια και τη γνωμη σας .Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΔευ Μάης 20, 2013 10:13 pm

εισαι βεβαιος οτι δεν εχει βασιλισσα? Μηπως εχει αλλα δεν γενναει? ωταν το ανοιγεις ειναι επιθετικο ή βουιζει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 12:33 am

gianhs8 έγραψε:
εισαι βεβαιος οτι δεν εχει βασιλισσα? Μηπως εχει αλλα δεν γενναει?

Για κάνε καλύτερο έλεγχο.. μάλλον θα υπάρχει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 12:43 am

οσο βαζεις γονο απο αλλα μελισσια κ απασχολουνται δεν γινονται αρρενοτοκες.
για να σου σφραγιζει τον γονο,μαλλον εχει βασιλισσα που εχει κανει αναστολη της γεννας.
αυτο μου συνεβη φετος τον μαρτη,σε ενα μελισσι οπως το δικο σου,το οποιο επεσε πολυ σε δυναμη.
του εβαλα 2 φορες γονο κ δεν εφτιαξαν βασιλικελια,επειτα αρχισε να γενναει παλι κ παει πολυ καλα.
νεα βασιλισσα δεν ηταν σιγουρα γιατι δεν εβγαινε χρονικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 1:31 am

Ναι φιλε.... ΥΎοπτα πράγματα.... Δεν γίνεται να ορφάνεψε και να του δινεις καταληλο γόνο και αυτό να μην κάνει Β.Κ.... Προφανός έχει Βασίλισσα... Ψάξε καλύτερα...

Γνώμη μου είναι αν έχεισ την πολυτέλεια να συνεχίζεις να δίνεις γόνο ημέρας καθε 3-4 μέρες μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση...

Έτσι αν έχει Βασίλισσα που σταμάτησε για λίγο να γεννάει,το μελίσσι δεν θα πάει πίσω αφού θα ανανεώνει λίγο πλυθησμο με το γόνο που θα δίνεις. Από την άλλη αν είναι ορφανό (που δεν νομίζω) κάποια στιγμή θα φτιάξει Β.Κ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 9:47 am

kostasid έγραψε:
οσο βαζεις γονο απο αλλα μελισσια κ απασχολουνται δεν γινονται αρρενοτοκες.
για να σου σφραγιζει τον γονο,μαλλον εχει βασιλισσα που εχει κανει αναστολη της γεννας.
αυτο μου συνεβη φετος τον μαρτη,σε ενα μελισσι οπως το δικο σου,το οποιο επεσε πολυ σε δυναμη.
του εβαλα 2 φορες γονο κ δεν εφτιαξαν βασιλικελια,επειτα αρχισε να γενναει παλι κ παει πολυ καλα.
νεα βασιλισσα δεν ηταν σιγουρα γιατι δεν εβγαινε χρονικα.

Φέτος είχα ένα μελισσάκη 4 μήνες χωρίς μάνα του έβαζα γόνο για να συντηρηθεί όμως για κάποιο λόγο οι μάνες που έβγαζε δεν έπιαναν(δεν το βοηθησε και ο καιρός) κάποια στιγμή άρχισα να βλέπω πολλά αυγά μετά τον 4rto μη να όπου το αφίσα χωρίς γόνο. Τότε του έκανα εισαγωγή παρθένας βασίλισσας σε κλουβάκι αριστέας μετά από 4is μέρες το άνοιξα και είχαν καθαρίσει τα διπλα αυγά μετά από 8 μέρες άνοιξα πάλι και οι βασίλισσα γεννούσε κανονικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 11:56 am

Ναι ρε παιδιά αλλά όπως σας είπα πριν από 15-20 μέρες όταν ειχα πάει να βάλω όροφο είχα βρει βάσ/Λία. Βέβαια ίσως να ήταν αντικατάστασης ή σμυνουργιας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 12:15 pm

εφοσον δεν ειναι αρρενοτοκο κ βαζεις σωστο γονο,τοτε για να μην φτιαχνει βασιλικα κελια εχει βασιλισσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 12:39 pm

Φιλε το μελισσι σου εχει βασιλισσα μεσα,,αμα δεν ειχε θα εφτιαχνε κελια
ασε που το ορφανο μελισσι κανει ενα βομβο [κλαμα] που πριν ακομα το ανοιξουμε
καταλαβαινουμε οτι δεν εχει βασιλισσα μεσα,,αφου εχει πλαισια να γενηση
η βασιλισσα αστο και θα δεις οτι θα αρχισει παλι να γεννα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 5:08 pm

Η βασιλισσα ειναι μεσα, το θεμα ειναι αν ειναι η ιδια .. Η γνωμη μου ειναι οτι μαλλον την αντικατεστησαν. Και δε μπορεις να πεις οτι δε σου βγαινει απο τις επιθεωρησεις γιατι στην αντικατασταση μπορει να γεννανε και οι δυο ή καμια (αν την εκοψαν πριν γονιμοποιηθει η νεα) για ενα διαστημα.

Παντως ορφανο δε παιζει να ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 10:22 pm

Θα δειξει , παντως την επομενη θα κανω μια πολυ προσεκτικη επιθεωριση. Ευχαριστω για τις γνωμες Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΚυρ Απρ 13, 2014 1:59 am

Παιδιά, καλησπέρα!
Στην ίδια μοίρα είμαι κι εγώ!
Σήκωσα όροφο στο μελίσσι και μετά από μερικές μέρες γινόταν ανήσυχο και επιθετικό! Σήμερα που το είδα δεν είχε γόνο νεαρό! Αντ' αυτού, είχε πολλά βασιλοκελιά! Έχω την εντύπωση πως τα χάλασα όλα! (Αυτός ήταν ο σκοπός μου!) Αύριο κιόλας πάω να του βάλω πλαίσιο με γόνο! Καλά δεν κάνω; Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φωκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

SOS ορφανο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS ορφανο μελισσι   SOS ορφανο μελισσι Icon_minitimeΚυρ Απρ 13, 2014 4:56 pm

Συμφωνώ με τον κοσμα..πιθανότατα να υπάρχει καινούργια βασιλισσα(η παλια αντικαταστάθηκε) μέσα ..τσεκάρει και θα δεις ότι καταρχήν σίγουρα υπάρχει βασιλισσα μέσα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
SOS ορφανο μελισσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ορφανό μελίσσι
» Ορφανο μελισσι
» Ορφανό μελίσσι 3/10/15
» Ορφανό μελίσσι
» Εισαγωγή βασιλοκελιού σε ορφανό μελίσσι.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: