Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ

Πήγαινε κάτω 
+2
pointerst
klo-art
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
klo-art
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
klo-art


Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Μάης 14, 2013 4:43 pm

Θελω να ρωτησω, τι αδεια και τι χαρτια θελει για να πουλαω το μελι μου στην καροτσα του αγροτικου μου στους δρομους
π.χ. οπως πουλάνε πατατες - καρπουζια οι γυφτοι.

σας ευχαριστω

lol!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την klo-art στις Τρι Μάης 14, 2013 9:23 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Μάης 14, 2013 5:13 pm

θέλει να έχεις μελισσοκομικό βιβλιάριο και να πάς στον εν λόγω δήμο που θέλεις να πουλάς το μέλι σου και να βγάλεις άδεια γυρολόγου.Τι συγκεκριμένα θέλει δεν ξέρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
klo-art
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
klo-art


Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: απαντηση   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Μάης 14, 2013 9:21 pm

εχω μελισσοκομικο βιβλιάριο και τα μελισσια μου τα δηλώνω στην εφορία καθε χρόνο, και εχω και ΟΓΑ

εχετε κατι αλλο???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΤετ Μάης 15, 2013 1:27 am

νομίζω το μόνο που σου μένει είναι να πας στο δήμο και να βγάλεις άδεια γυρολόγου.Από εκεί θα σου πουν τι χρειάζεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΠεμ Μάης 16, 2013 9:36 am

pointerst έγραψε:
νομίζω το μόνο που σου μένει είναι να πας στο δήμο και να βγάλεις άδεια γυρολόγου.Από εκεί θα σου πουν τι χρειάζεσαι.
......και να μας πεις και εμας μετα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
klo-art
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
klo-art


Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: οκ   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΠαρ Μάης 17, 2013 4:41 pm

οταν μάθω σας πω... Wink

σας ευχαριστώ πολυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
klo-art
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
klo-art


Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: έχω νέα!!!    ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΚυρ Μάης 26, 2013 11:47 pm

τα νεα που έχω είναι τα εξής: για να πάρουμε άδεια ''πλανοδίου υπαίθριου παράγωγου'' θα πρέπει να είμαστε στης ευπαθής ομάδες........... το καταλάβατε?
ετσι απλα, σε αυτη την χωρα θα πρέπει να εισαι σκουροδερμος για να κανεις κατι.

htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΔευ Μάης 27, 2013 8:35 am

Νομιζω οτι αυτο που λες ειναι για υπαιθριου πωλητη και οχι υπαιθριου παραγωγου πωλητη, εισαι σιγουρος οτι το διευκρηνισατε αυτο ή μολις ακουσε ο υπαληλος την λεξη υπαιθριος σου ειπε για τις ευπαθεις ομαδες; Παντως σε ευχαριστουμε για την απαντηση και αν μαθεις κατι αλλο πες μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
klo-art
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
klo-art


Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: απαντηση   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 12:48 am

δεν σας το ειπα καλα την αλλη φορα....
1ον για να βγεις στους δρομους να πουλας το μελι σου πρεπει να εχεις ετήσιο οικογενειακό εισόδημα κατω των 3000 ευρω.....
και λεμε τωρα ετσι απλα εγω εχω 300 μελισσια το μελισση παει 14.40ευρω αρα 300 Χ 14.40 = 4.320 ευρω τον χρονο...... Wink και αν εχεις και μια γυναικα που δουλευει στο σουπερ μαρκετ και περνει 600 ευρω τον μηνα. 12 Χ 600 = 7.200 και με τα μελισσια = 11.520 ετησιος..... αρα δεν περνεις αδεια!

οκ???

δεν σας τρωει η περιεργια γιατι μονο γηφτοι πουλανε πατατες και τοματες στους δρομους?????
ετσι απλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 2:07 am

Για να βγείς στη Λαϊκή Αγορά ισχύει το ίδιο;;; Γνωρίζεις;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 8:59 am

Οχι για την λαικη ειναι πιο απλα και τιμια τα πραγματα, γραφεσε στον ΟΓΑ βασικα και τα αλλα στα λενε εκει, τουλαχιστον ετσι νομιζω. Η αληθεια ειναι οτι μονο οι γυφτοι πουλανε πατατες, αρα λοιπον και δεδομενου οτι ποσο πιο εξυπνοι ειναι οι γυφτοι απο εμας; γιατι σιγουρα ειναι πιο εξυπνοι αφου εχουν βαλει τους νομους στα μετρα τους, θα πρεπει να φοροκλεψουμε και να δηλωσουμε τοσα μελισσια ωστε να μην υπερβαινουμε τις 3000 ευρω. Τωρα πια ειναι οι κοροϊδια; το οτι οι νομοι σε κανουν να φοροκλεβεις; ή οτι μονο την βεντζινη να βαλεις σε ενα μηνα αν κανεις βολτες περα δωθε εχεις χαλασει 3000 ευρω. Παντως υπαρχουν πολλοι που στεκονται καπου και πουλανε μελι και δεν ειναι γυφτοι, τωρα αν εχουν ολοι αυτοι αδεια ή αν δεν τους κυνηγαν ή αν το προστιμο ειναι μικρο, γιατι και αυτο παιζει, δεν ξερω τι απο ολα συμβαινει αλλα πλεον καθε φορα που θα τους βλεπω θα τους ρωταω και καποιος θα μου πει την αληθεια....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 11:01 am

klo-art έγραψε:

και λεμε τωρα ετσι απλα εγω εχω 300 μελισσια το μελισση παει 14.40ευρω αρα 300 Χ 14.40 = 4.320 ευρω τον χρονο...
ετσι απλα.

Το 14,40 ειναι το τεκμαρτο εισοδημα που θεωρει το κρατος οτι βγαζεις απο το καθε μελισσι? ή τοσο σε φορολογει ανα μελισσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
klo-art
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
klo-art


Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: να μαθουμε   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΔευ Ιουν 03, 2013 1:43 am

παιδια η λαικη ειναι πολυ ευκολη αλλα δεν αξιζει... αν εισαι παραγωγος μελιου στα αληθινά, δεν λεει και πολλα η λαικη.... 1ον πληρωνεις ενοικιο στο δημο 2ον περνεις ταμιακη μηχανη = 200- 300ευρω 3ον φτιαχνεις βιβλια (εσοδα - εξοδα) και το κυριο απ'ολα ποτε θα πας στα μελισσια σου αν απο της 05:00 μεχρι της 14:00 θα εισαι στην λαικη??????
δεν θα μπορεις να το κανεις και θα κανεις οτι κανουν ολοι οι αλλοι... θα αγοραζεις μελι απο οπου να ναι και θα το πουλας και καλα για δικο σου............ και ρωταω και το αλλο τωρα εγω??? ποσο θα πουλας το ανθομελο στη λαικη? 8 ευρω λεω εγω... ποσα κιλα θα πουλας καθε μερα??? 5 κλια??? 5 Χ 8 =40 ευρω την μερα...
το πενθημερο 5 Χ 40 = 200ευρω την εβδομαδα... ωραια βγαλε το 13% που ειναι φ.π.α. (θα κοβεις αποδηξη) 200 - 26 = 174ευρω την εβδομαδα το μηνα? 4 Χ 174= 6**οχι *τηλ!!!ευρω το μηνα ( ΑΝ ΠΟΥΛΑΣ ΜΕΛΙ) το χρονο? 12 Χ 6**οχι *τηλ!!! = 8.352 ΕΤΗΣΙΟΣ
και λεω τωρα εγω... εχω 300 μελισσια με 25 κιλα μελι το χρονο απο το καθενα... 300Χ25= 7.500 κιλα μελι (7.5τονους) παω στον εμπορα μου περνει το κιλο με 3 ευρω
= 22.500 ευρω και ουτε μπαγκους! ουτε ξυπνα απο της 04:30 και ολα τα καλα τις λαικης.............

τα παραπανο να ξερετε ειναι ολα υποθετικα, δεν εχω βαλει μεσα εξοδα μελισσοκομιας που ειναι παρα πολλα!! και πολλα αλλα.... απλα ηθελα με απλα λογια να σας δωσω να καταλαβετε οτι καποια πραγματα φενομενικα ειναι ωραια... αλλα δεν σημφερουν παντα!



ενας αλλος φιλος ρωτησε για το 14.40 ευρω ειναι τεκμερτο ανα κυψελη.
αλλα απο φετος πρεπει ολοι οι αγροτες να ανοιξουμε βιβλια και να κοβουμε αποδείξεις αθεώρητες... ειναι τα νεα μετρα της κηβερνησεις αυτα, αυτο το εμαθα απο το υπουργειο οικονομικον. απο το 2014 ολοι θα εχουμε βιβλια εσοδον και εξοδων (οι λογηστες θα περνουν 200ευρω) και οχι 500 οπως στα μαγαζια... και το ποσο αυτο θα ειναι επηδοτουμενο απο το κραατος....

αυτα για την ωρα. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ   ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ Icon_minitimeΔευ Ιουν 03, 2013 5:08 am

ολες αυτες τις πληροφοριες φιλε περι αδειας της εμαθες απο τον δημο η απο το παραρτημα του υπουργειου αγροτικης αναπτυξης?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ ΠΟΛΤΟΣ - ΧΟΝΔΡΙΚΗ
» Ερώτηση για πώληση μελιού!
» μελισσοκομικο οχημα
» μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;
» ΜΕΣΑΙΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΕΊΟ-ΟΧΗΜΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: