Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vaios_z
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού    Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Icon_minitimeΤρι Μάης 07, 2013 7:56 pm

Καλησπέρα συνάδελφοι και συμφορουμήτες .
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και χωρίς να έχω ψάξει καλά τις υπάρχουσες αναρτήσεις θα θελα να συζητήσουμε λίγο για το πώς ακριβώς φιλτράρουμε τον βασιλικό πολτό .
Εγώ προσωπικά μέχρι στιγμής επειδή παράγω μόνο για την κάλυψη τον οικογενειακών μου αναγκών τον βάζω κατευθείαν στο βαζάκι των 10γρ βγάζωντας κανα κεράκι με την οδοντογλυφίδα αλλα αφήνω πολλά μικρά . Δοκίμασα και με ψιλό τούλι ,το οποίο έδεσα με ένα λαστιχάκι στο βαζάκι αλλα όπως πίεζα για να μπεί ο πολτός τα πολυ μικρά κεράκια περνούσαν . Εχω ακούσει για καλσόν αλλά πώς ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού    Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 2:39 am

Το μαζεύω κανονικά με το πίσω μέρος από το "εμβολιαστιρι" μου και δεν μπαίνει καθόλου κερί μέσα.. χρησιμοποιείς τα πλαστικά κελιά του εμποριου η κέρινα η "κανονικαα" που κάνουν πάνω στο πλαίσιο?

Ακόμη και με την αντλία όταν το μαζεύεις δεν τραβάει κερί ... οποτε δεν τον "φιλταρο"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaios_z
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού    Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Icon_minitimeΠεμ Μάης 09, 2013 2:56 pm

Χρησιμοποιώ κελιά πλαστικά του εμπορίου αλλα πολλές φορές σημαντικό μέρος του πολτού μου τον δίνουν τα φυσικά βασιλοκέλια . Τα πιο πολλά κεράκια προκύπτουν απο τα φυσικά κελιά στην προσπάθεια να πάρω το μέγιστο του πολτού .
Αυριο θα κάνω πείραμα με καλσονάκι (πιο πυκνό απο τούλι) . Θα δω αποτελέσματα και θα σας πω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού    Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Icon_minitimeΠεμ Μάης 09, 2013 3:03 pm

Τότε θα χρειαστείς αντλία ώστε να μην ξινής το κερί στην προσπάθεια να πάρεις τον πολτό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού    Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Icon_minitimeΠεμ Μάης 09, 2013 11:56 pm

εγώ κοιτάω να αποφέυγω τα κεράκια και τα βγάζω..

(ο κόσμος είναι περίεργος...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaios_z
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού    Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Icon_minitimeΠαρ Μάης 10, 2013 10:30 pm

Λοιπόν , αρχικά Γειά και Χαρά σε όλους .
Σήμερα έπεσε στα χέρια μου τούλι πολύ πυκνό . Το έδεσα λοιπόν στο βαζάκι και παρόλο που με καθυστέρησε λίγο , ο κόπος άξιζε . Οτι κεράκι περιέχονταν στον πολτό έμενε εκεί και όπως πίεζα τον πολτό να περάσει το τούλι , το κεράκι το βγαζα στην άκρη . Ο πολτός που βγαλα σήμερα ήταν απο τους καθαρότερους ( όλο και κάτι θα μου ξέφυγε ) . Στο τέλος ότι πολτό είχε το τούλι απο κάτω με το κουταλάκι μάζεμα και μέσα (μηδέν απώλεια ) . Αυτά για την ώρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaios_z
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού    Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού  Icon_minitimeΚυρ Μάης 19, 2013 8:26 pm

Συμφορουμήτες καλησπέρα .
Τελευταίες συλλογές βασ. πολτού γίναν με αντλία . Λοιπόν κεράκια πάλι περνάνε ( απο κανένα βέβαια ) οπότε κατέληξα στο εξής : τον συλλέγω σε σύριγκα και όταν τον βάζω στα βαζάκια τον ρίχνω λίγο λίγο , ότι κεράκι υπάρχει μέσα του φαίνεται και το αφαιρώ . Πλέον είμαι πολύ πιο σίγουρος για την καθαρότητα και ομοιογένεια του προϊόντος και άς καθυστερώ λιγάκι παραπάνω ( δεν θέλω να μου πεί καποιος ολα καλά και ωραία αλλα βρήκα μέσα κομματάκια ) .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συσκευασία Βασιλικού Πολτού
» Παραγωγή βασιλικού πολτού σε βασιλεμένα μελίσσια
» Σεμινάρια βασιλοτροφίας-βασιλικού πολτού.
» Αντλία για την συλλογή βασιλικού πολτού
» τιμη βασιλικου πολτου χονδρικη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: