Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο

Πήγαινε κάτω 
+8
yiorgos
naftilos
Sakis G
panagiotakis
gmakhs
japetus
kosmas
skyh1gh
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΚυρ Μάης 05, 2013 11:51 am

Μιλωντας προχτες με τον μελισσοκομο - δασκαλο που μου μαθαινει την δουλεια μου ειπε την εξης ιστορια : Στον ελατο που παει τα μελισσια του καθε χρονο , μια χρονια του επιασε καπιος αλλος την θεση πηγε τον επιασε του μιλησε αλλα αυτος δεν εφευγε με τιποτα , πηγε στην αστυνομια οπου τον παρεψεμε στο δασαρχειο . Μιλωντας στον δασαρχη του ειπε τι επαθε (ασχολουνταν και αυτος με την μελισσοκομια) του λεει αυττος 2 γαιδαρι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα . Και του ξανα λεει δεν υπαρχει ακποιος νομος που να καλυπτει εμας που μενουμε μονιμα στην περιοχη και του τελικα οντως υπαρχει νομος που λεει ξεκαθαρα οτι οι ντοποι κατοικοι εχουν προτερεωτητα στην βοσκοι στην ξυλεια και στην μελισσοκομια στην περιοχη που μενουν μονιμα . Οποτε τον καλεσε ο δασαρχης τον αλλον και αυτος τα μαζεψε και σηκωθηκε και εφυγε . Ειπα να γραψω την ιστορια για να βοηθησω καποιους που ισως εχουν παρομια προβληματα ή για να ξερουν οσοι πανε τα μελισσακια τους σε περιοχες μαρκια απο την κατοικια τους σε δημοσια γη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΚυρ Μάης 05, 2013 6:43 pm

Σαν απιστος θωμας ειμαι πολυ περιεργος να δω αυτον τον νομο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΚυρ Μάης 05, 2013 8:49 pm

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο..

Αυτό που μπορεί να γίνει, είναι ο μελισσοκόμος να ζητήσει εγγράφως από το αρμόδιο δασαρχείο της περιοχής που θέλει να εγκαταστήσει τα μελίσσια του 'άδεια εγκατάστασης μελισσοκομείου σε δάσος ή δασική έκταση'.
Στη χορήγηση της άδειας αυτής, όντως, προτεραιότητα έχουν οι μόνιμοι κάτοικοι του δήμου στον οποίο ανήκει η δασική έκταση. Τα σχετικά βρίσκονται στο ΦΕΚ 54/Α/4-3-81 "Περί χορήγησης άδειας εγκατάστασης μελισσοσμηνών"

Από τη στιγμή που δεν έχει χορηγηθεί επίσημα άδεια όμως, το θέμα είναι ρευστό και αφορά στο εθιμικό δίκαιο και τους άγραφους κανόνες που πρέπει να διέπουν τη μελισσοκομία για να συνεργαζόμαστε όλοι αρμονικά και να μη δημιουργούμε εντάσεις.

Πιθανολογώ ότι αν δεν είχε χορηγηθεί επίσημα άδεια στην περίπτωση που αναφέρεις, ο δασάρχης ανέφερε τον παραπάνω νόμο προκειμένου να κατευνάσει τα πνεύματα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΚυρ Μάης 05, 2013 9:26 pm

japetus έγραψε:
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο..

Αυτό που μπορεί να γίνει, είναι ο μελισσοκόμος να ζητήσει εγγράφως από το αρμόδιο δασαρχείο της περιοχής που θέλει να εγκαταστήσει τα μελίσσια του 'άδεια εγκατάστασης μελισσοκομείου σε δάσος ή δασική έκταση'.
Στη χορήγηση της άδειας αυτής, όντως, προτεραιότητα έχουν οι μόνιμοι κάτοικοι του δήμου στον οποίο ανήκει η δασική έκταση. Τα σχετικά βρίσκονται στο ΦΕΚ 54/Α/4-3-81 "Περί χορήγησης άδειας εγκατάστασης μελισσοσμηνών"

Από τη στιγμή που δεν έχει χορηγηθεί επίσημα άδεια όμως, το θέμα είναι ρευστό και αφορά στο εθιμικό δίκαιο και τους άγραφους κανόνες που πρέπει να διέπουν τη μελισσοκομία για να συνεργαζόμαστε όλοι αρμονικά και να μη δημιουργούμε εντάσεις.

Πιθανολογώ ότι αν δεν είχε χορηγηθεί επίσημα άδεια στην περίπτωση που αναφέρεις, ο δασάρχης ανέφερε τον παραπάνω νόμο προκειμένου να κατευνάσει τα πνεύματα..

Αν θυμάμαι καλά κάτι σχετικό αναγράφεται πάνω στο βιβλιάριο μας.
Πάντως αν ο ένας μελισσοκόμος είναι από εκείνον τον νομο και ο άλλος από άλλον νομο μπορεί να τον διώξει ο ντόπιος σίγουρα βάση νομου έχει συμβεί στην περιοχή μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΚυρ Μάης 05, 2013 10:11 pm

παιδια και κατι αλλο που το ξερω επειδη ο αδερφοσ μου ειναι στο δασαρχειο οταν βαζουμε τα μελισια μεσα στο δασοσ απαγορευτε να αναψετε το καπνιστιρη και παντα εκει που εχουμε τα μελισσια σε δημοσιο μεροσ πρεπει να εχουμε αδεια απο το δασαρχειο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2013 8:03 am

Παιδια επειδη τον ρωτησα αρκετες φορες επειδη μου εκανε εντυπωση και εμενα μου απαντησε τα εξης : "ο δασαρχεις κατεβασε ενα χοντρο βιβλιο οπου μεσα εγραφε οτι προτερεοτητα σε βοσκη ,ξυλεια και μελισσοκομια εχουν οι κατοικοι της περιοχης " επισης μου ειπε οτι στην αρχη ο δασαρχης του ειπε οτι τι θες να κανω εγω και οταν τον ρωτησε δεν υπαρχει καποιος νομος που να καλυπτει εμας που μενουμε εδω τοτε τον θυμηθηκε και του τον εδειξε. Δεν μου ειπε οτι ζητησε αδεια ή κατι τετοιο . Βεβαια πιθανον θα το διαπιστοσο στην πραξη μιας και στην θεση στον ελατο που παει εδω και 30 χρονια καποιος εβαλε λαστιχα για να τοποθετηση μελισσια ο δικος μου εβαλε σημαδια που βαζει καθε χρονο , θα δουμε τι θα γινει ..........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2013 9:57 am

Δεν ειμαι νομικος ,αλλα συμφωνω με τον japetus . Οταν ο νομος αναφερεται στην πρωτεραιοτητα βασει εντοποιοτητας ,εννοει ασφαλως πρωτεραιοτητα στην αποδοχη ενος επισημου αιτηματος.
.Τα πιθανα σημαδια που αφηνουμε ,δεν εχουν καμια νομικη αναγνωριση .
Αν ισχυε το αντιθετο, θα ισοδυναμουσε με ουσιαστικη απαγορευση του καθε αλλου ,πλην των ντοπιων.
Κανεις δεν θα διακινδυνευε μια κοπιαστικη και κοστοβορα μεταφορα εκτος εδρας.
Φανταστειτε να κανεις μια μεταφορα 300 χιλιομετρα και αφου εχεις εγκαταστησει τα μελισσια σου,να ερθει καποιος να σου πει <<ξερεις το μερος το θελω εγω και προηγουμαι γιατι ειμαι ντοπιος>>.
Δεν ισχυουν αυτα τα πραγματα!Και αν ο δασονομος το χειριστηκε ετσι οπως αναφερετε,τοτε εκανε καταχρηση.
Το θεμα της πρωτεραιοτητας αναφερεται καθαρα και μονο σε διοικητικες αποφασεις των αρχων μετα απο αιτημα των ενδιαφερομενων .Αυτο που περιγραφεται παραπανω ,κατα την γνωμη μου ειναι αυτοδικια.Εκτος και αν ειχε προηγηθει εγραφο αιτημα απο τον ντοπιο μελισσοκομο για την χρηση του χωρου και ειχε εκδοθει σχετικη αποφαση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2013 11:35 am

Για να συμπληρωσω την προηγουμενη απαντηση,υπαρχει μια περιπτωση ο δασονομος να υποστηριξε παρανομη εγκατασταση .Γιατι ο νομος, αποτι ξερω, απαιτει υποβολη εγραφου αιτηματος για την χορηγηση αδειας εγκαταστασης σε δημοσιες η δημοτικες εκτασεις.Αυτο ειναι κατι που ελαχιστοι τηρουν στην πραξη.
Αν επικαλουμενος το γραμμα του νομου (σε αυτο ομως το σημειο και οχι στο θεμα της εντοπιοτητας) και την ανυπαρξια της σχετικης αδειας τον απειλησε με διοικητικες ποινες ,ειναι πιθανον να τον υποχρεωσε να τα μαζεψει αρον- αρον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
naftilos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δασαρχείο και Μελισσοκομία   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2013 1:18 pm

Πληροφορίες σχετικά με την τοποθέτηση μελισσοκομείων σε δάση και δασικές εκτάσεις, το νομικό πλαίσιο που ισχύει κλπ μπορείτε να βρείτε εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εφαρμογή της έννοιας μελισσοκομείο στη δασική νομοθεσία εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΤρι Μάης 07, 2013 12:07 am

naftilos έγραψε:
το νομικό πλαίσιο που ισχύει κλπ μπορείτε να βρείτε εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

sostos sostos sostos sostos sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΤρι Μάης 07, 2013 12:16 am

Διάβασα τα κείμενα που υπάρχουν στο λινκ που φρόντισε να μας δώσει ο φίλος naftilos και δεν βρήκα κάτι που να λέει για προτεραιότητες. Απόσο γνωρίζω ο καθένας μας έχει τα ίδια δικαιώματα στα δημόσια δάση όπου και εάν βρίσκονται αυτά. Δεν επιμένω όμως και με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω φίλο Δασάρχη για το τι ισχύει και εάν κάποιος φίλος μπορεί ας πράξει το ίδιο… γιατί το θέμα αυτό πέρα από ενδιαφέρον μας αφορά όλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
naftilos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μια άποψη...   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΤρι Μάης 07, 2013 1:03 am

να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου για να συμβάλλω στην κουβέντα.
Η δασική υπηρεσία δεν έχει ρόλο "παρκαδόρου" στην τοποθέτηση κυψελών.
1. Μετά από αίτηση κλπ επαγγελματία μελισσοκόμου μπορεί να προχωρήσει στην παραχώρηση δημόσιας δασικής έκτασης για δημιουργία μόνιμου μελισσοκομείου έναντι τιμήματος.
2. Παλιότερα (μέχρι πριν 1-2 χρόνια) πάλι μετά απο αίτηση κλπ ενέκρινε άδεια εγκατάστασης μόνιμου μελισσοκομείου.
3. Για τα ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ μελισσοκομεία δεν υπάρχουν προτεραιότητες, ούτε επιλογή ατόμου. Όλοι έχουν τα ίδια διακαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις (αντιπυρική προστασία, αναδασωτέες εκτάσεις κ.α) όταν τοποθετούν τα μελίσσια σε δημόσια έκταση που δεσμεύεται απο τις διατάξεις τις δασικής νομοθεσίας.

Πιθανά σενάρια εμπλοκής δασικής υπηρεσίας.
1. Η έκταση για την οποία γίνεται η κουβέντα μπορεί να μην είναι ΔΗΜΟΣΙΑ. Να είναι δάσος, δασική ή χορτολιβαδική έκταση αλλά να ανήκει σε κάποιον ιδιώτη. Σε αυτή την περίπτωση, εφόσον ζητηθεί απο τον ιδιοκτήτη ή τον ενδιαφερόμενο μελισσοκόμο, θα μπορούσε ο δασάρχης να ενημερώσει τον ενδιαφερόμενο. Στις ιδιωτικές εκτάσεις κουμάντο κάνει ο ιδιοκτήτης και ιδιωτικές εκτάσεις δεν είναι μόνο τα χωράφια και τα οικόπεδα αλλά και εκατοντάδες δάση και βουνά.
2. Κάποιοι μελισσοκόμοι χρησιμοποιούν επί πολλά χρόνια την ίδια θέση μιας περιοχής. Αυτό συχνά γίνεται εν γνώσει της δασικής υπηρεσίας και το σωστό είναι να ενημερώνεται ο δασοφύλακας της περιοχής ώστε να διαθέτει τα στοιχεία του μελισσοκόμου. Εαν εμφανιστεί στη θέση αυτή κάποιος άλλος μελισσοκόμος, που δεν γνωρίζει ότι την συγκεκριμένη θέση την χρησιμοποιεί επι χρόνια κάποιος συνάδελφός του, ο δασάρχης ή ο δασοφύλακας της περιοχής, με σκοπό την αποφυγή ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ θα μπορούσε να τον πληροφορήσει (επειδή το γνωρίζει). Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιος νόμος που να επιβάλει ποινές επειδή τοποθέτησες να μελίσσια σου στη θέση που ΑΤΥΠΑ χρησιμοποιούσε κάποιος άλλος.
3. Αυτό που γράφτηκε για προτεραιότητες των ντόπιων ισχύει για την υλοτομία καυσόξυλων για κάλυψη ατομικών αναγκών. Ρυθμίζεται μέσω των Δασικών Αστυνομικών (Ρυθμιστικών) Διατάξεων, τις γνωστές ΔΑΔ που ρυθμίζουν θέματα υλοτομίας συχνά επιτρέπουν την υλοτομία μόνο στους κατοίκους μιας περιοχής ή κατά προτεραιότητα. ΔΑΔ εκδίδονται και για την συλλογή αρωματικών φυτών, καρπών, καστανοχώματος, μανιταριών και λοιπών προιόντων του δάσους. Τώρα έαν σε κάποια περιοχή ο δασάρχης εξέδωσε ΔΑΔ για να ρυθμίσει την τοποθέτηση κυψελών δεν το γνωρίζω και θα με ενδιέφερε να το μάθω γιαυτό θα παρακαλούσα τον φίλο skyh1gh να μας πεί σε ποια περιοχή συνέβη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 12:32 am

Ξανα λεω οτι ο δασαρχης του εδειξε το νομο που εγραφε μεσα ξεκαθαρα οτι οι ντοπιοι κατοικοι εχουν προετερεοτητα στην βοσκη στην υλοτομια και στην μελισσοκομια (αναφερει ξεκαθαρα και την μελισσοκομια) στην περιοχη που διαμενουν , και επειδη ο ανθρωπος ειναι 60 χρονων και δεν τον γνωριζω για ψευτη οταν ξανα ανεβω καλαβρυτα θα παω μια βολτα απο τον δασαρχη εγω προσωπικα να μαθω ακριβως ποιος νομος ειναι αυτος . Οσο για ποια περιοχη αναφερω απο οτι καταλαβατε μιλαω για καλαβρυτα . Επισης να προσθεσω το εξης οταν καποιος χρησιμοποιει ενα μερος εδω και 30 χρονια εγω δεν το θεωρω σωστο να παω να βαλω τα μελισσια μου εκει και ποσο μαλλον οταν το γνωριζω επειδη στον ελατο (ειναι περιοχη κοντα στο χωριο μου) γνωριζονται μεταξυ τους και λιγο πολυ ξερουν ο καθενας που τα βαζει τα μελισσια του .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 11:14 pm

Η προτεραιότητα σε ντόπιους, χήρες και ορφανά, ισχύει όσον αφορά την ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΝΙΜΩΝ μελισσοκομείων, καί όχι την προσωρινή τοποθέτηση μελισσοσμηνών κατα την περίοδο της άνθησης ή μελιτωματοέκκρισης.
Ο Δασάρχης προφανώς και δεν έδωσε την πρέπουσα σημασία.

Άλλωστε όταν όλοι οι νόμοι υπάρχουν στο διαδίκτυο, και γνωρίζουμε γράμματα να τους διαβάσουμε, δεν έχουμε πλέον καμία ανάγκη να ρωτάμε τα δασαρχεία Άσε τους ανθρώπους ήσυχους, μή τους ενοχλείς από τη δουλειά τους ... να πίνουν τα τσίπουρά τους Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2015 10:46 am

Τα δάση ανήκουν στα ζώα του.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BEAGLE
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 27

Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο   Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2015 10:15 pm

ιχνηλατης. σωστος.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Περι blogs γενικα
» Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού
» Ξεχειμώνιασμα μελισσιών σε περιοχές με χιόνι.
» Περιοχές Natura και τοποθέτηση μελισσιών
» Τυποποίηση Και Χονδρική Πώληση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: