Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βάψιμο κυψέλης - πως τις ετοιμάζω

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Βάψιμο κυψέλης - πως τις ετοιμάζω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βάψιμο κυψέλης - πως τις ετοιμάζω   Βάψιμο κυψέλης - πως τις ετοιμάζω Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2013 6:48 pm

Μιας κ την εργασία του βαψιματος την ξέρω χρόνια(ειναι το 2 επάγγελμα του πατέρα μου)αποφάσισα να κάνω ενα άρθρο με τον τροπο που βαφω εγω τις κυψελες.πολλοι μπορεί να διαφωνησουν με την επιλογή τον υλικών αλλα δεν έχουμε όλοι τις ίδιες τεχνικές.θα τον ενημερώνω με κάθε πρόοδο εργασίας που θα κάνω μιας κ για την ώρα έχω μείνει στο λινελαιο.
Καταρχάς το πρώτο πράγμα που κάνω ειναι να πυροσφραγισω ολα τα πατωματα κ να καψω τους ροζους για να αποφυγω να ξερασουν ρετσινι.επιλεγω φυαλη προπανιου μιας κ αποδίδει πολύ καλύτερα.
Στην συνέχεια αφού έχω προμηθευτεί νοβοπανοβιδες 5χ40 βιδωνω τις ενώσεις που δεν έχουν καρφιά,με αυτό τον τροπο αποτρεπουμε αυτό το ενοχλητικό άνοιγμα που βλέπουμε με την πάροδο του χρόνου στις Κυψελες μας.Να προσθέσω
εδώ οτι όπως θα δείτε κ στις φωτό η βίδα μπαίνει λίγο πιο μέσα απο την γωνία για να αποφεύγουμε το σπάσιμο της γωνίας.
Σειρά εχει το βρασιμο που λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε.καλο ειναι πριν το βρασιμο να έχουμε περάσει με ενα χέρι ακρυλικο στοκο τις βίδες,το δεύτερο μπορεί να γίνει μετα το λινελαιο(λογο χρόνου δεν στοκαρα όλες τις Κυψελες).
Οπως θα δείτε κ στις φωτο για αυτή την δουλειά επιλέγω λινελαιο ΙΖΟΛΑ.
Tip:καλο ειναι το λινελαιο να προσπαθούμε να το τελειώνουμε όλο κ να μην μας
μένει κ το χρησιμοποιούμε πολλές φορές γιατι μετα απο τα πολλά βρασιματα
αλλάζει η υφή του κ γίνεται πιο παχυρευστο σαν γρασο
Μετα απο 10 μέρες με υψηλές θερμοκρασίες τα πατωματα ειναι έτοιμα για το επόμενο βήμα που ειναι το στακαρισμα τρυψιμο κ βάψιμο.στοκαρω δεύτερο χέρι τις τρύπες απο τα καρφιά κ τις βίδες κ αφού τριψω με ενα 120αρι γυαλοχαρτο
περνάω τα ξύλα με 2 χέρια ασταρι μετάλλων.οταν στεγνώσουν περνάω 2 χέρια
με σιλικονουχο ντουκοχρωμα κ είμαι έτοιμος.(πολύ καλο το σιλικονουχο αλλα πανάκριβο).φωτογραφιες θα προσπαθήσω να βάλω το βράδυ κ σύντομα θα ενημερώσω κ με τοποθέτηση συρματινων ελασματων,γωνίες αλλα κ χερουλια


πυροσφραγισμα μαζι με τις βιδες
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

βρασιμο μαζι με τοποθετηση για να στεγνωσουν

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

φωτο με στοκαρισμα δεν εχω αλλα περναω στο ασταρι που βρηκα απο την προηγουμενη χρονια.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

2 χερια σιλικονουχο ντουκοχρωμα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

τελικο φινιρισμα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Παρ Μάης 24, 2013 10:47 pm, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Φώτο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βάψιμο κυψέλης - πως τις ετοιμάζω
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βάψιμο κυψέλης
» βάψιμο κυψέλης
» βαψιμο κυψελης
» Βάψιμο Κυψέλης
» Βάψιμο κυψέλης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: