Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μπλοκαρισμένο μελίσσι

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Μπλοκαρισμένο μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μπλοκαρισμένο μελίσσι   Μπλοκαρισμένο μελίσσι Icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 10:15 am

Παιδιά ένα απο τα μελισσάκια μου είναι μπλοκαρισμένο απο πολλές τροφές..πως έφτασε εκει? = από υπερβολές στο τάϊσμα κ λάθος χειρισμούς δικούς μου..
είναι 10αράκι,αυτο που έκανα : έβαλα πάτωμα ανέβασα 2 γόνους πάνω και τα υπόλοιπα πλάισια άχτιστα..
Τι κάνω τώρα πως το βοηθάμε να ξεμπλοκάρει,αυτό που έκανα αρκεί?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Μπλοκαρισμένο μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκαρισμένο μελίσσι   Μπλοκαρισμένο μελίσσι Icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 10:31 am

Η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή και στηρίζεται περισσότερο στα βιβλία που έχω διαβάσει και όχι τόσο στην πράξη, αλλά νομίζω ότι επειδή αυτή την εποχή υπάρχει αφθονία τροφής, έτσι δεν θα σου ξεμπλοκάρουν , από ότι φαντάζομε και εσύ δεν έχεις κτισμένα πλαίσια οπότε προτείνω στον κάτω όροφο άφησε την βασίλισσα με 1 πλαίσιο σφραγισμένο γόνο + όσο χτισμένα και όχι πλήρως μπλοκαρισμένα πλαίσια έχεις και τα υπόλοιπα άχτιστα. Όλα τα υπόλοιπα να τα βάλεις στον όροφο συμπληρώνοντας με άχτιστα όπου χρειάζεται και φυσικά θα συνεχίσεις το σιρόπι μέχρι να χτισθούν. Καλό είναι βέβαια να το επιβεβαιώσει και κάποιος πιο έμπειρος .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Μπλοκαρισμένο μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκαρισμένο μελίσσι   Μπλοκαρισμένο μελίσσι Icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 2:49 pm

γιατι δεν τρυγας δυο τρια πλαισια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Μπλοκαρισμένο μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκαρισμένο μελίσσι   Μπλοκαρισμένο μελίσσι Icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 4:56 pm

Mr.Panos έγραψε:
Παιδιά ένα απο τα μελισσάκια μου είναι μπλοκαρισμένο απο πολλές τροφές..πως έφτασε εκει? = από υπερβολές στο τάϊσμα κ λάθος χειρισμούς δικούς μου..
είναι 10αράκι,αυτο που έκανα : έβαλα πάτωμα ανέβασα 2 γόνους πάνω και τα υπόλοιπα πλάισια άχτιστα..
Τι κάνω τώρα πως το βοηθάμε να ξεμπλοκάρει,αυτό που έκανα αρκεί?

Παναγιώτη...το ανάποδο πρέπει να κάνεις!
Πολύ χώρο με κενές κτισμένες κάτω και ο περισσότερος γόνος/τροφές επάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Μπλοκαρισμένο μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκαρισμένο μελίσσι   Μπλοκαρισμένο μελίσσι Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2013 6:23 am

Πολυ φοβαμαι geobees οτι αυτην την εποχη η μανα προτιμα το πανω πατωμα ,λογω του οτι εκει συγκεντρωνονται οι πιο πολλες νεαρες μελισσες.Αρα εκει πρεπει να δωσουμε χωρο.Αυτο που λες ειναι η εφαρμογη της Ντεμαρι και απαιτει διαφραγμα για να περιορισεις αναγκαστικα την βασιλισσα κατω.Προσωπικα εχω παρατηρησει οτι οσες φορες επεχειρησα να κατεβασω την βασιλισσα κατω που ειχε χωρο αυθονο ,αυτη επεμενε να πηγαινει επανω.Η κατασταση διορθωνοταν μονο με αναστροφη των πατωματων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Μπλοκαρισμένο μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκαρισμένο μελίσσι   Μπλοκαρισμένο μελίσσι Icon_minitimeΠεμ Μάης 02, 2013 12:27 am

...να γίνω πιό σαφής σ' αυτό που λέω και να σας πω ακριβώς πως το έκανα.
Τα μπλοκαρισμένα πλαίσια με τις τροφές πάνε επάνω και με όλο τον σφραγισμένο γόνο τοποθετημένο στο κέντρο.
Κάτω βάζω άδεια κτισμένα και από ένα πλαίσιο ανοιχτό γόνο ανάμεσα τους για να τραβήξω ανάλογο πληθυσμό με παραμάνες.
Θα ανέβει μιά βόλτα....αλλά θα κατέβει, απλά γιατί δεν υπάρχει τίποτα γι' αυτήν επάνω προς το παρόν.
Εν τω μεταξύ γύρη και νέκταρ αρχίζει να συσσωρεύεται στα κενά πλαίσια κάτω με τη μάνα πλέον να προσπαθεί για γέννα όπου μπορεί.
Επάνω ταυτόχρονα γίνεται το σχετικό ξεμπλοκάρισμα με τις νέες μέλισσες και εκεί θέλει προσοχή.....εάν ανέβει, δύσκολο να ξανακατέβει,
οπότε τότε γίνεται αναστροφή αφού πάρουμε τα σφραγισμένα μέλια ώστε να δώσουμε ξανά χώρο.

Επιβεβαίωσα ότι λειτουργεί ο χειρισμός αυτός σε 2 μελίσσια αφού μιά εβδομάδα μετά που τους έδωσα πατώματα έχει μείνει κάτω και γεννάει.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Μπλοκαρισμένο μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκαρισμένο μελίσσι   Μπλοκαρισμένο μελίσσι Icon_minitimeΠεμ Μάης 02, 2013 10:46 am

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές... Καλή Ανάσταση να έχουμε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μπλοκαρισμένο μελίσσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέο μελίσσι
» Μελίσσι CSI...
» Το μελισσι 72
» Δυοροφο μελισσι
» ΑΡΡΕΝΟΤΟΚΟ ΜΕΛΙΣΣΙ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: