Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.

Πήγαινε κάτω 
+2
Sakis G
Αγγελής60
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Απρ 29, 2013 4:58 pm

Έκοψα κάποιες παραφυάδες που σε γενικές γραμμές πάνε καλά . Άλλες σφραγίσανε γόνο και είναι όλα καλά και κάποιες άλλες περιμένω να σφραγίσουν να δω πως θα πάνε. Στο θέμα μας τώρα για δύο μελίσσια που με απασχολούν και πιστεύω ότι μπορεί να έχω κάνει και λάθος χειρισμούς. Που θα μου πάει θα στρώσω.
Μελίσσι Πρώτο .
3-4-13 αφήνω μέσα ένα καλό Βασιλικό Κελί.
22-4-13. Το κοίταξα και δεν γένναγε ακόμα δεν είδα βασίλισσα και υπήρχε μια υποψία βουίζματος .
26-4-13. Το ξανά κοίταξα για γόνο ημέρας για να δω να άρχισε η βασίλισσα να γεννάει και δεν είχε και υπέθεσα ότι ήταν ορφανό και έτσι του πρόσθεσα γόνο από άλλο να δω τι θα γίνει . Πάλι μια υποψία βουίζματος .
29-4-13 Αφού το άφησα 3 ημέρες να δω αν θα ρίξει ΒΚέλια πήγα και το είδα σήμερα. Νομίζω ότι είδα μέσα βασίλισσα αλλά την έκανε γρήγορα και δεν σιγουρεύτηκα αφού δεν μπόρεσα να την ξανά δω. Το μελίσσι ήταν ήρεμο. Κελιά στον ανοιχτό γόνο που του είχα δώσει πριν 3 μέρες ??? Υπήρχαν κάποια ξεκινήματα βασιλικών κελιών αλλά μέσα από ότι είδα δεν υπάρχει τίποτα. Πιθανόν να είναι και οριακά να γεννήσει η βασίλισσα αν γονιμοποιήθηκε βέβαια και αν όντως την είδα, και ίσως για αυτό δεν βλέπω καλοσχηματισμένα βασιλικά κελιά με πολτό μέσα ίσως εμποδίζει την ανάπτυξη των κελιών η παρουσία βασίλισσας. Λέω να το αφήσω 4 μέρες να δω τι θα γίνουν οι υποψίες βασιλικών κελιών , αν υπάρχει μέσα βασίλισσα δεν θα τα ολοκληρώσει αλλιώς θα τα μεγαλώσει και θα τα σφραγίσει σε λίγες μέρες.

Μελίσσι Δεύτερο. Και εδώ έχω κάνει σίγουρα μεγάλη ακακία .
10-4-13 το κόβω και η βασίλισσα έμεινε στο άλλο μέρος .
13-4-13 άφησα μέσα δύο καλά κελιά .
16-4-13 Το κοιτάζω χωρίς να θυμάμαι ότι η βασίλισσα ήταν στο άλλο μισό που χώρισα και χαλάω τα κελιά που είχε μέσα. Μεγάλη βλακεία. Τέλος πάντων δίνω γόνο από άλλο μελίσσι .
19-4-13 Αφήνω μέσα δύο κλειστά Βκελιά και λέω να το αφήσω για 20 μέρες ήσυχο.
29-4-13 . Πήγα σήμερα να κοιτάξω κάποια άλλα μελισσάκια και ξαφνικά ακούω ένα βούιζμα δυνατό δίπλα μου (δούλευα στην διπλανή κυψέλη) και βλέπω να βγαίνει από την κυψέλη ένα σμάρι μέλισσες που πετούσαν σαν σύννεφο γύρω γύρω από ένα δέντρο δύο μέτρα μπροστά από την κυψέλη. Καπνίζω και ανοίγω την κυψέλη και βλέπω μέσα αρκετά βασιλικά κελιά . Αρχίζω και τα χαλάω αλλά με το που άνοιξα την κυψέλη είδα ότι σιγά σιγά οι μέλισσες άρχισαν να επιστρέφουν πίσω με αποτέλεσμα σε 3 με 4 λεπτά να έχουν επιστρέψει όλες πίσω και να ξανά μπουν στην κυψέλη . Τις έβλεπες που συνωστιζόταν στην είσοδο και το σύννεφο από το δέντρο κατευθυνόταν πάλι προς την κυψέλη. Τι πιστεύεται εσείς ???? Μήπως έμεινε κάποιο κελί από την πρώτη φορά που τα χάλασα και βγήκε βασίλισσα που έφευγε αφού με το δεύτερο γόνο που έδωσε δημιουργήθηκαν και άλλα κελιά ?? Πιστεύεται ότι η βασίλισσα είναι αγονιμοποίητη ??? Τι γίνεται τώρα ??? Αν υπάρχει και άλλη βασίλισσα μέσα θα χτυπηθούν και θα μείνει μια μέσα ή είναι πολύ πιθανόν να σμηνουργήσει το μελίσσι και πάλι . Σήμερα πιστεύω ότι του σταμάτησα την σμηνουργία , τουλάχιστον για σήμερα για αύριο δεν ξέω. Πιθανόν και να ήταν έτοιμα τα κελιά για εκκόλαψη σε σύντομο χρονικό διάστημα και για αυτό έφευγε η βασίλισσα ,εικάζω όμως ότι μπορεί και να μην πρόλαβε να βγει δεύτερη βασίλισσα αν δούμε λίγο και τους χρόνους .

Τελικά το να καταλαβαίνεις το συγχρονισμό στη μελισσοκομία είναι μεγάλη υπόθεση. Πιστεύω ότι και στην πρώτη και στην δεύτερη περίπτωση οι χρόνοι είναι οριακοί . Θα δούμε .

Ευχαριστώ πολύ για τις πιθανές απαντήσεις σας και για τον κόπο να με διαβάσετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Απρ 29, 2013 6:31 pm

Για το Νο1 .
Καποιες βασιλισσες αργουν να γονιμοποιηθουν .Παιζει ρολο και το μεγεθος της παραφυαδας.Στις μεγαλες παραφυαδες αργουν περισσοτερο .Το γεγονος οτι δεν ειδες β.κ. στο γονο που εδωσες, αποτελει ισχυρη ενδειξη οτι το μελισσι εχει βασιλισσα.Σπανια περιπτωση , καποιο ελαττωμα της βασιλισσας να την εμποδιζει να πεταξει για γονιμοποιηση.Η Συμβουλη μου να περιμενεις 4-5 μερες ακομη να δεις την εξελιξη.
Για το Νο2
Και οι παραφυαδες σμηνουργουν.Το γεγονος οτι εχει ακομη β.κ. σφραγισμενα ,της παρεχει αυτη την δυνατοτητα.Δεν εχει σημασια το μεγεθος του σμηνους ,αλλα η πυκνοτητα των μελισσων πανω στις κηρηθρες.Το γεγονος οτι επεστρεψε το σμηνος σημαινει οτι δεν ενωθηκε με την βασιλισσα του.Μπορει να ξανακανει συντομα την αποπειρα αν εχει ακομη κελια. (Φανταζομαι βεβαια οτι αναγνωριζεις τις πτησεις προσανατολισμου που πραγματοποιουν οι νεαρες μελισσες με το προσωπο στραμενο στην κυψελη τους και δεν εννοεις κατι τετοιο).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Απρ 29, 2013 6:33 pm

Δωσε χρονο περισοτερο στις παραφυαδες να γονιμοποιηθουν οι βασιλισες, και δεν χρειαζεται ενοχληση.
Ακομη και αυτες που ξεκινησαν την γενα, δεν χρειαζεται να περιμενεις να σφραγισει ο γονος. Τα χρονικα διαστηματα που εκανες τις επισκεψεις στις παραφυαδες ειναι μικρα, ο χρονος ειναι υπερ σου, και ανοιγοντας το καπακι προωρα , μονο κακο μπορεις να τους κανεις, εξαλου, σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα, δεν μπορεις να επεμβεις και να κανεις κατι, αλλα μονο να περιμενεις.
Εγω εκανα παραφυαδες στις 1/4, ισως ειμαι λιγο υπερβολικος, θα ενοχλησω για ελεγχο στις 10 Μαιου !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Απρ 29, 2013 7:07 pm

SakisG δεν εννοώ τις πτήσεις προσανατολισμού που ευτυχώς αναγνωρίζω . Μάλλον το μελίσσι ήταν σε φάση σμηνουργίας και έτυχε να είμαι εκεί τη δεδομένη στιγμή . Τα κελιά τα χάλασα και πιθανόν να πρόλαβα την εκκόλαψη μιας δεύτερης βασίλισσας , έτσι πιθανολογώ ότι αφού χάλασα τα κελιά να παραμείνει το μελίσσι μέσα και να γονιμοποιηθεί η βασίλισσα . Σίγουρα θα του δώσω χρόνο. Για μας τους νέους ο συγχρονισμός είναι πολύ δύσκολος ακόμα.

Κεντρί , η βιασύνη είναι η απειρία του πρωτάρη συν του ότι όπως είπα και παραπάνω δεν μπορείς να υπολογίσεις τους ακριβείς χρόνους στους χειρισμούς ακόμα. Πολύ πρόωρα δεν άνοιξα ούτε πήγαινα κάθε δύο μέρες να κοιτάζω να δω τι γίνεται .Άφησα σχεδόν 20 με 25 μέρες σε κάθε περίπτωση . Χρόνος ικανοποιητικός κατά την γνώμη μου αν έχει γονιμοποιηθεί η βασίλισσα και όλα εξελίσσονται κανονικά. Τώρα όσον αφορά το σφράγισμα του γόνου νομίζω ότι πρέπει να το ελέγχουμε όσο πιο νωρίς γίνεται για να ξέρουμε ότι το μελίσσι μας εξελίσσεται κανονικά και δεν γίνεται αρρενοτόκο.

Όπως και να έχει όμως θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Απρ 29, 2013 8:01 pm

Πρώτα βγαίνει η βασίλισσα και μετά οι μέλισσες από πίσω σαν ένα σύννεφο και μαζεύονται όπου κάτσει η βασίλισσα .
Μου φαίνεται απίθανο να σταμάτησες την σμηνουργία εφόσον είχαν ξεκινήσει να βγαίνουν το πιο πιθανό είναι ότι
A)Κάποια βασίλισσα βγήκε για γονιμοποίηση και το σύννεφο που είδες ήταν κηφήνες
B)Το μελίσσι να έκανε αερισμό ένα φαινόμενο όπου συμβαίνει συχνά

Τώρα και afesmos να ήταν στην θέση σου δεν θα έκανα τίποτα να τον σταματήσω απλά θα περίμενα και θα τον έπιανα (+1 μελισσάκη )


Γενικά βιάζεσαι πολύ να ενοχλήσεις τις παραφυάδες και αυτό μπορεί να δημιουργήσει μονο προβλήματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Απρ 29, 2013 9:01 pm

Δεν ξερω φιλε gmakhs αλλα αυτα που γραφεις ειναι πρωτακουστα τουλαχιστον για μενα.
Απο οσο γνωριζω οι πτησεις γονιμοποιησης πραγματοποιουνται στην περιοχη συγκεντρωσης των κηφηνων, που ειναι ορισμενη για καθε περιοχη ,και η βασιλισσα πετα ψηλα για να τους συναντησει.Αρκετα πιο ψηλα μαλιστα απο το επιπεδο πτησεις των εργατριων Στην πτηση της αυτη δεν συνοδευεται απο εργατριες.Σε αυτο το επιπεδο πτησης γινονται και οι συζευξεις.Κατα την επιστροφη της δε στην κυψελη ,δεν συνοδευεται απο κηφηνες.Εν πασει περιπτωσει ,νομιζω οτι μπορει καποιος με στοιχειωδεις γνωσεις μελισσοκομιας να ξεχωρισει τους κηφηνες απο τις εργατριες και οπτικα και απο τον ηχο της πτησης τους.Παντως σε καθε περιπτωση γονιμοποιηση 2 μετρα απο την κυψελη και σε χαμηλο υψος δεν νοειται.Τελος ο αερισμος της κυψελης δεν γινεται εν πτησει ,αλλα οι μελισσες φτερουγιζουν καθισμενες πανω στην σανιδα πτησης διατεταγμενες αλλες μπροστα απο την εισοδο και αλλες απο το εσωτερικο της εισοδου.Αυτα ξερω εγω. Τωρα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 1:29 am

SakisG έγραψε:
Παράθεση :
Δεν ξερω φιλε gmakhs αλλα αυτα που γραφεις ειναι πρωτακουστα τουλαχιστον για μενα.
Απο οσο γνωριζω οι πτησεις γονιμοποιησης πραγματοποιουνται στην περιοχη συγκεντρωσης των κηφηνων, που ειναι ορισμενη για καθε περιοχη ,και η βασιλισσα πετα ψηλα για να τους συναντησει.Αρκετα πιο ψηλα μαλιστα απο το επιπεδο πτησεις των εργατριων Στην πτηση της αυτη δεν συνοδευεται απο εργατριες.Σε αυτο το επιπεδο πτησης γινονται και οι συζευξεις.Κατα την επιστροφη της δε στην κυψελη ,δεν συνοδευεται απο κηφηνες.Εν πασει περιπτωσει ,νομιζω οτι μπορει καποιος με στοιχειωδεις γνωσεις μελισσοκομιας να ξεχωρισει τους κηφηνες απο τις εργατριες και οπτικα και απο τον ηχο της πτησης τους.Παντως σε καθε περιπτωση γονιμοποιηση 2 μετρα απο την κυψελη και σε χαμηλο υψος δεν νοειται.Τελος ο αερισμος της κυψελης δεν γινεται εν πτησει ,αλλα οι μελισσες φτερουγιζουν καθισμενες πανω στην σανιδα πτησης διατεταγμενες αλλες μπροστα απο την εισοδο και αλλες απο το εσωτερικο της εισοδου.Αυτα ξερω εγω. Τωρα....

H αληθεια είναι οτι κι εγω ετσι τα ξ'ερω,,,,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 2:21 am

[quote="thodoris981"]SakisG έγραψε:
Παράθεση :
Δεν ξερω φιλε gmakhs αλλα αυτα που γραφεις ειναι πρωτακουστα τουλαχιστον για μενα.
Απο οσο γνωριζω οι πτησεις γονιμοποιησης πραγματοποιουνται στην περιοχη συγκεντρωσης των κηφηνων, που ειναι ορισμενη για καθε περιοχη ,και η βασιλισσα πετα ψηλα για να τους συναντησει.Αρκετα πιο ψηλα μαλιστα απο το επιπεδο πτησεις των εργατριων Στην πτηση της αυτη δεν συνοδευεται απο εργατριες.Σε αυτο το επιπεδο πτησης γινονται και οι συζευξεις.Κατα την επιστροφη της δε στην κυψελη ,δεν συνοδευεται απο κηφηνες.Εν πασει περιπτωσει ,νομιζω οτι μπορει καποιος με στοιχειωδεις γνωσεις μελισσοκομιας να ξεχωρισει τους κηφηνες απο τις εργατριες και οπτικα και απο τον ηχο της πτησης τους.Παντως σε καθε περιπτωση γονιμοποιηση 2 μετρα απο την κυψελη και σε χαμηλο υψος δεν νοειται.Τελος ο αερισμος της κυψελης δεν γινεται εν πτησει ,αλλα οι μελισσες φτερουγιζουν καθισμενες πανω στην σανιδα πτησης διατεταγμενες αλλες μπροστα απο την εισοδο και αλλες απο το εσωτερικο της εισοδου.Αυτα ξερω εγω. Τωρα....



συγκεκριμένες ώρες τις ημέρας παρατηρείται υπερβολική κίνηση στις εισόδους τον κυψελών είτε από ανθοφόρες που "κανουντις" πρώτες πτήσεις τους είτε από άλλες όπου βγαίνουν απλά να αφοδεύσουν αυτό εννοώ με την λέξη αερισμό συγγνώμη αν είναι λάθος
uote]


την βασίλισσα "αποσο" ξέρω δεν την ακολουθούν εργάτριες όπως σωστά αναφέρεις απλά αναφέρω την περίπτωση να "μπερευτικε" και αυτό που είδε να ήταν κηφήνες.

Σχετικά με τον afesmo πράγμα το οποιο δεν μπορώ να το αποκλείσω 100% είμαι όμως σίγουρος ότι πρώτα βγαίνει η βασίλισσα και μετά οι μέλισσες οποτε φαίνεται αδύνατο να επέστρεψαν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 7:58 am

Παιδιά Καλημέρα. Υπήρχε ένα σύννεφο μελισσών σε ύψος δύο μέτρων και σε απόσταση 3 με 4 μέτρα από την κυψέλη ενώ έβγαιναν και άλλες από την κυψέλη με κατεύθυνση πτήσης αυτό το σύννεφο και σημείο . Το σύννεφο αυτό πύκνωνε στο κέντρο του και κοντά στο δέντρο . Την κυψέλη την άνοιξα σχεδόν αμέσως με το που συνέβη αυτό και παρατήρησα μια άμεση αντιστροφή του σμήνους μελισσών προς την κυψέλη. Για να είμαι ακριβής , στην σανίδα πτήσης αλλά και μπροστά από το έδαφος που έχω την κυψέλη δημιουργήθηκε συνωστισμός με εκατοντάδες μέλισσες που προσπαθούσαν να μπουν μέσα. Σε 2 με 3 λεπτά η διαδικασία είχε ολοκληρωθεί και οι μέλισσες είχαν επιστρέψει στην κυψέλη τους. Σε έναν αφεσμό πιστεύω ότι πρώτα βγαίνουν οι συλλέκτριες βρίσκοντας το σημείο εγκατάστασης και μετά ακολουθεί η βασίλισσα . Παιδιά μην έχετε αμφιβολία , ήταν κατά 99% ξεκίνημα αφεσμού, αν το βλέπατε θα το καταλαβαίνατε και οι ίδιοι .

Και το τελευταίο για να διαλύσω κάθε αμφιβολία , ξεχωρίζω πότε ένα μελίσσι βγαίνει για αερισμό αλλά και πότε οι νεαρές μέλισσες κάνουν πτήσεις προσανατολισμού μπροστά από την κυψέλη . Οι διαφορές κάθε φορά είναι τεράστιες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 8:28 am

Μου εχει συμβει και εμενα να χυνεται ολο το μελισσι εξω, να μαυριζει η κυψελη και να πετανε σαν τρελες. Το περιμενα να δω που θα κατσει αλλα σε 10 λεπτα μαζευτηκε παλι μεσα και ολα καλα???!!!???
Απο τοτε η μανα σταματησε να γενναει οπως διαπιστωσα σε επομενες επιθεωρησεις, κατι που με αναγκασε να βαλω φρεσκο γονο για ελεγχο μιας και ειχε ελαχιστο ανοιχτο και αυτο μεγαλης ηλικιας. Τελικα την βρηκα και εκανα το μελισσι βιδες (κοψιμο σε 5 παραφυαδες).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.    Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.  Icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 8:36 am

Αυτο γινεται κυριως τον χειμωνα, οταν κανει ζεστες μερες, αλλα και το καλοκαιρι.
Εγω το εχω παρατηρησει πολλες φορες και νομιζοντας οτι ειναι σμηνουργια, σε μια περιπτωση πηγα σπιτι να παρω την καμερα να το καταγραψω και οταν γυρισα (10 λεπτα ) ηταν ολα καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χειρισμός παραφυάδας
» χειρισμος παραφυαδας
» Απαραίτητος μελισσοκομικός χειρισμός!!
» Χειρισμος ορφανου(?)
» Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: