Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Aφεσμοί - απορίες

Πήγαινε κάτω 
+5
thodoris981
KENTRI
gmakhs
jokey
Mr.Panos
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΣαβ Απρ 27, 2013 9:09 pm

Παιδιά έχω "πιάσει" δύο αφεσμούς απο τα μελισσάκια μου μικρούς ο ένας 2 πλαισιάκια πλυθυσμός και ο άλλος ακόμη κατα το ήμιση μικρότερος..τους έχω πίασει εδώ κ τρεις μέρες τωρα..
Η ερώτηση είναι η εξής: μπορώ να τους συνενόσω μεταξύ τους?αν ναι, πως κ πότε?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΣαβ Απρ 27, 2013 9:31 pm

γιατί να συννενώσεις από τώρα ? βάλε τους από μισό ζυμάρι αφού είναι ακόμη μικρά τα σμήνη (να μην έχεις και φόβο για λεηλασίες ) , δες τις βασίλισσες πως και αν γονιμοποιηθούν και θα δεις τότε πως θα τα διαχειριστείς .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΣαβ Απρ 27, 2013 10:01 pm

Σκεφτόμουν να τα συννενώσω διότι είναι πολύ μικρα,κ ως "αρχάριος"που είμαι μου πέρασε αυτή η σκέψη για να γίνει ένα δυνατότερο απο την συννένωση,και μήπως το πολύ μικρούλι ένα πλαίσιο πλυθυσμός χαθεί λόγω λιγοστού πλυθυσμού..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΣαβ Απρ 27, 2013 10:16 pm

Mr.Panos έγραψε:
Σκεφτόμουν να τα συννενώσω διότι είναι πολύ μικρα,κ ως "αρχάριος"που είμαι μου πέρασε αυτή η σκέψη για να γίνει ένα δυνατότερο απο την συννένωση,και μήπως το πολύ μικρούλι ένα πλαίσιο πλυθυσμός χαθεί λόγω λιγοστού πλυθυσμού..

αν πιστεύεις ότι είναι μικρό δώστου κλειστό γόνο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΣαβ Απρ 27, 2013 10:29 pm

Θα μπορεσει να σκεπασει ομος τον κλειστο γονο ? Να χρισιμοποιησεις και κυροπανο, θα βοηθησει.
Επι της ευκαιριας θελω να ρωτησω και εγω ,πως καταλαβαινουμε απο ποιο μελισι μας εφυγε ο αφεσμος. Εμενα εφυγε ενα, το επιασα και εκανα επιθεωρηση σε ολα τα μελισσια και δεν βρηκα πουθενα βασιλικο κελι, ξενο δεν πρεπει να ειναι γιατι δεν εχει μελισσια εκει κοντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΣαβ Απρ 27, 2013 10:43 pm

Αν είναι σημαδεμένες οι βασ. θα δεις απο ποιο λείπει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neleot
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΣαβ Απρ 27, 2013 10:44 pm

Αν σε όλα τα υπόλοιπα δεν έχεις κελιά , και έχεις αυγά ημέρας τότε δεν ήταν δικό σου....!!
Αν είχε φύγει η βασίλισσά σου μέχρι να γονιποιηθεί η νέα θέλει κάποιες μέρες....!!
Εμένα πριν τρεις εβδομάδες περίπου ήρθε ένα μικρό και αγκαταστάθηκε σε μιά από τις παγίδες μου...παρ'όλο που δεν έχει μελισσοκομεία σε κοντινή απόσταση....!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΣαβ Απρ 27, 2013 11:07 pm

Σημαδεμενες οι βασιλισες δεν ειναι. Αλλα εχω ενα δεντρο που γυρο του εχω βαλει τα μελισσια μου, να ερθει εκει να κατσει ο αφεσμος , στο δεντρο αυτο ? Που τετοια τυχη.
Ειναι 5 πλαισιων , σχετικα μεγαλος, και σκευτομαι και εγω να τον ενοσω με καποιο μελισι για να αυξησω τον πλυθησμο του, οταν περασει η σμυνουργια βεβαια. Τι λεται ?
Εδω και ενα βιντεακι κακης ποιοτητας, που τραβηξα με κινητο τηλεφωνο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neleot
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΚυρ Απρ 28, 2013 5:20 am

Καλό είναι όταν πιάνουμε αφεσμούς να τους βάζουμε λίγο απόμερα στο μελισσοκομείο γιατί δεν ξέρομυε από που έρχαται και τι ''κουβαλάει'' πάνω του....πόσο μάλλον να το συνενώσουμε και με ένα δικό μας....!!
Η επιλογή βέβαια είναι δική σου.....!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΚυρ Απρ 28, 2013 11:27 am

Καλυτερα να τους δινουμε ακτιστα να κτισουν, ετσι ωστε οτι κουβαλανε να το περασουν στο κερι οσο γινεται. Εγω αυτο εκανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΚυρ Απρ 28, 2013 6:43 pm

KENTRI έγραψε:
Καλυτερα να τους δινουμε ακτιστα να κτισουν, ετσι ωστε οτι κουβαλανε να το περασουν στο κερι οσο γινεται. Εγω αυτο εκανα.

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sourlis1
Μέλος
Μέλος
sourlis1


Αριθμός μηνυμάτων : 93

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΚυρ Απρ 28, 2013 9:38 pm

oraia sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΔευ Απρ 29, 2013 8:45 am

Eυχαριστώ πολύ παιδιά για της χρήσημες πληροφορίες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΥΝΕΝΩΣΗ   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΚυρ Μάης 19, 2013 5:07 pm

Παιδιά αποφάσισα να συνενόσσω μια παραφυάδα 3 πλαισίων πλυθυσμό η οποία δεν πέτυχε για κάποιους λόγους και απο λάθος βέβαια χειρισμούς μου..
Αποφάσισα να την συννενόσω με μια δεύτερη πολύ μικρούλα (1πλαίσιο πλυθυσμό)..με νέα μανούλα..
Το θέμα είναι πώς το πράττω αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση?
Γενικώς για την συννένωση ξέρω αλλά σε αυτή την περίπτωση πώς το κάνουμε...?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 2:38 pm

λιγο δυσκολο.

αν μπορεις να πιασεις την μαννα ,τοτε τίναξε ολα τα πλαισια τους μπροστα στην τελικη κυψελη.(μαζι και αυτο το ενα)
θα γινουν ολες ενα και θα μπουν μεσα τρεχοντας.αντιδρουν οπως στην σμηνουργια.
τιναζεις βαζεις τα πλαισια τους και αυτο ειναι.
την μαννα θα την αφησεις μετα απο λιγο στο πλαισιο που ηταν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Aφεσμοί - απορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aφεσμοί - απορίες   Aφεσμοί - απορίες Icon_minitimeΤετ Μάης 22, 2013 10:36 am

Σε ευχαριστώ captain για την πολύτιμη συμβουλή σου,έτσι θα πράξω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Aφεσμοί - απορίες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;
» Αποριες για τα μελισσακια
» Διπλοκυψελίδιο και απορίες.
» ΝΕΟΣ ΜΕ ΑΠΟΡΙΕΣ
» Νεος και οι αποριες....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: