Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ποιο δικαιουνται να πωλουν μελι ?

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Ποιο δικαιουνται να πωλουν μελι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποιο δικαιουνται να πωλουν μελι ?   Ποιο δικαιουνται να πωλουν μελι ? Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 1:10 pm

Θα ηθελα να ρωτησω ολους οσους γνωριζουν ποιοι παραγωγοι μελιου εχουν δικαιωμα να πωλουν μελι στην χονδρικη και την λιανικη και ποιες προυποθεσεις πρεπει να πληρουν για να εχουν δικαιωμα να το κανουν.Απο το λιγο που το εχω ψαξει εγω καταλαβα οτι οι προυποθεσεις ειναι οι εξης και παρακαλω διορθωστε με αν κανω λαθος η προσθαφαιρεστε τα απαραιτητα βηματα.

1) εκδοση μελισσοκομικου βιβλιαριου με μελισσοκομικο αριθμο.

2) εγγραφη στον ΟΓΑ οπου αν ειναι ο κυριος οργανισμος ασφαλισης σου παιρνεις απαλαγη απο (ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ) και δεν υποχρεουσε να καταβαλεις εισφορες και στον ΟΑΕΕ.

3) Σε περιπτωση που πουλας μονο χονδρικη δεν χρειαζεται το βημα 5 διοτι σου κοβει τιμολογιο αγορας ο εμπορος που πουλας και υπαρχουν ετσι τα νομιμα παραστατικα.

4)Συσκευασια του μελιου με τις προυποθεσεις οπου ανφερονται εδω

5) Αν θες να πουλας και σε ιδιωτες. Εναρξη ατομικης επιχειρησης με βιβλια β κατηγοριας(Με εξαιρεση απο εισφορες ΟΑΕΕ λογω του βηματος 2) και εκδοση μπλοκ αποδειξεων λιανικης

Ελπιζω να εχω καταλαβει λαθος για τα παραπανω και να υπαρχει καποιος απλουστερος τροπος.Παρακαλω δωστε τα φωτα σας γιατι εχω παρατηρησει καποιους παραγωγους με το αγροτικο τους να καθονται σε κεντρικες πλατειες να διαθετουν τα μελακια τους και αναρωτιεμαι αν εχουν μπει σε ολες αυτες τις διαδικασιες η υπαρχει απλουστερος τροπος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποιο δικαιουνται να πωλουν μελι ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» μηπως ξερετε ποιο φυτο ειναι?
» Ποιό είναι το ζώο της τρύπας;
» ποιο φυτό είναι?
» ποιο φυτο ειναι ?
» Γύρη/Από ποιο φυτό..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: