Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τι να είναι;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 8:46 pm

Αυτή ειναι πρίν 20 μέρες περίπου:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Νο1

αυτό μάλλον είναι το ιδιο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Νο2

Οι επόμενες είναι σημερινές

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Νο3


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Νο4

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Νο5

Η τελευταία είναι πολύ κοινά άνθη... Υπάρχουν παντού... Πως τα λένε;!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Νο6

Παρακαλώ για πληροφορίες σχετικά με την ονομασία και το μλισσοκομικό ενδιαφέρων το φυτών αυτών... fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 8:54 pm

ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ affraid

Αυτή ειναι πρίν 20 μέρες περίπου:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Νο1

αυτό μάλλον είναι το ιδιο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Νο2

Οι επόμενες είναι σημερινές

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Νο3

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Νο4

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Νο5

Η τελευταία είναι πολύ κοινά άνθη... Υπάρχουν παντού... Πως τα λένε;!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Νο6

Παρακαλώ για πληροφορίες σχετικά με την ονομασία και το μλισσοκομικό ενδιαφέρων το φυτών αυτών... poli cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 9:05 pm

Νούμερο 5 ασφονδελος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 9:07 pm

Vasilis. έγραψε:
Νούμερο 5 ασφονδελος
Νούμερο 4 το ξέρω σαν ασφακα κ ξέρω οτι δεν την δουλεύουν γενικότερα αν πάρεις ενα φυτό κ το ρουφηξεις εχει πολύ νεκταρ γιατι δεν το δουλεύουν δεν ξέρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 9:11 pm

Το νούμερο 2 μοιάζει με αγραπιδια αλλά δεν βάζω το χέρι στην φωτιά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 9:23 pm

Κ για το 3 θα έλεγα σιναπι που δεν εχει ανθίσει 100%
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 9:48 pm

Vasilis. έγραψε:
Νούμερο 4 το ξέρω σαν ασφακα κ ξέρω οτι δεν την δουλεύουν γενικότερα αν πάρεις ενα φυτό κ το ρουφηξεις εχει πολύ νεκταρ γιατι δεν το δουλεύουν δεν ξέρω.

Ασφακα το λεμε κι εμεις και αυτη πρεπει να ειναι η πιο κοινη ονομασια.Κι εγω ξερω πως δεν το δουλευουν γιατι δε φτανει η προβοσκιδα για να παρουν το νεκταρ. Παρ' ολα αυτα περισυ που εστειλα δειγμα για αναλυση μου ειπαν πως ειχε ποσοτητα γυρρεοκοκκων ασφακας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 9:53 pm

Vasilis. έγραψε:
Κ για το 3 θα έλεγα σιναπι που δεν εχει ανθίσει 100%
Αυτό νομίζω οτι ανοιγει και κλείνει... πριν μερικες μέρες ήταν πιο ανοιχτό ενώ σημερά μοιάζει να μην ειναι τόσο ανοιχτό αλλα δεν εχουν πέσει τα πέταλα.


Όντως ασφάκα είναι φίλε. Έχω ακούσει οτι έχει μπόλικη στην περιοχή αλλά δεν είχα ιδέα πως μοιάζει. Δεν ξέρω γιατί λες οτι δεν την δουλεύουν. Ξέρω κόσμο που φέρνει από Άρτα 130 σμήνη για να πάρει ασφάκα (την επόμενη εβδομάδα) από την περιοχή μου (Ιωάννινα).

Ευχαρηστώ πολύ myrtos και Vasilis.

Για τα πιο κοινά λουλουδάκια στο Νο6 δεν ξέρουμε κάτι;;;;; Παντου τα βλέπω ακόμα και μεσα στην πόλη όπου υπάρχει χώμα. Κανείς δεν ξέρει ονομασία;;;!!!! confused Το κιτρινο Πρέπει να είναι αγριοράδικο (συμφωνα με έναν παππού), το ασπρό???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 9:55 pm

To 1 και 2 δεν μπορω να το προσδιορισω
ΤΟ 3 ειναι κιτρινος ασφοδελος
το 4 ασφακα.(αν προηγηθει βροχη και ανεβει το επιπεδο των χυμων οι μελισσες μαζευουν πολυ μελι)
το 5 ο κοινος λευκος ασφοδελος
και το 6 μαλλον αγρια ροκα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 10:01 pm

Vasilis. έγραψε:
Κ για το 3 θα έλεγα σιναπι που δεν εχει ανθίσει 100%

Googlαρα το σινάπι και δεν μου μοιάζει και πολύ.. Αυτό εχει πιο μακρόστενα φύλλα ενω οι φωτόγραφίες το google διχνουν ένα πιο στρογκυλεμένο ανθος .
Π.Χ.: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μάλλον δεν έιναι, εκτός και αν έχει ποικιλίες... Ευχαρηστώ για την προσπάθεια όπως και να έχει!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 10:11 pm

Sakis G νομίζω είσαι πολύ σωστός κρατώντας μια επιφύλαξη για την ρόκα... Δεν νομίζω... Δεν μοιάζει και τόσο... Μπορεί να μην βοηθάει και η φωτογραφία μου.. Αν βοηθάει μπορώ να σας πω οτί τα φυλλα και τα πέταλα του έχουν σχήμα καρδιάς και είναι πολύ μικρά ( περίπου 3χιλιοστα)...

Παράξενω που δεν ξέρει κανείς με σιγουριά να πει, υπάρχουν τεράστιες ποσότητες στην περιοχή των Ιωαννίνων αλλά και στην Μαγνησία... Τα ακαλιέργητα χωράφια είναι γεμάτα τέτοιο... Νομίζω σε όλη την Ελλάδα υπάρχει... Ίσων να μην έχει μελισσοκομικο ενδιαφέρον...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 10:32 pm

Kοιταξε τον ροδακα απ οπου εκφυεται το ανθοφορο στελεχος.Σιγουρα ανοικει στα σταυρανθη μαζι με την βρουβα το σιναπι κλπ.Κοιτα στο google και για αγριοκαρδαμο και για ραπανοβρουβα μηπως το αναγνωρισεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 10:56 pm

Sakis G έγραψε:
Kοιταξε τον ροδακα απ οπου εκφυεται το ανθοφορο στελεχος.Σιγουρα ανοικει στα σταυρανθη μαζι με την βρουβα το σιναπι κλπ.Κοιτα στο google και για αγριοκαρδαμο και για ραπανοβρουβα μηπως το αναγνωρισεις.

Κατατοπιστικότατος φίλε Σάκη.

Μάλλον ένα από τα δύο είναι.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ίσως είναι το ιδιο φυτό στα δύο link με διφορετικό όνομα... Ψαχνοντας με αυτα τα ονόματα ''Καμελίνα'' , ''Αγριοκαρδαμούρα'' στο google μου βγάζει ένα σορό διαφορετικά λουλούδια και μανιταρια!!!!!!

Όπως και να έχει, γνωρίζουμε αν έχει ενδιαφέρων για τα μελλισάκια μας???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 11:25 pm

Νομιζω οτι ολα τα γνωστα ειδη της οικογενειας του λαχανου(brassicaceae) εχουν μελισσοκομικο ενδιαφερον.(λαχανο ,κουνουπιδι ,ροκα ,σιναπι,βρουβα,λαψανα κλπ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 2:13 pm

Το νουμερο 2 αν ειναι δεντρο και εχει μεγαλα μακρυα αγκαθια που νομιζω οτι βλεπω, συμφωνω με το vasili οτι μοιαζει με Γκορτσιά (Αγραπιδιά).
Αλλη μια ενδειξη για να σιγουρευτεις οτι ειναι Γκορτσια ειναι να εχει καπου καπου στο κυριο κορμο ενα κιτρινοπρασινο βρυο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τι να είναι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι να είναι;   Τι να είναι; Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 2:36 pm

Θα μπορουσε να ειναι γκορτιες αλλα με προβληματιζουν τα φυλλα που φαινονται στην 1η φωτο.Αν ανοικουν στο ιδιο δεντρο τοτε σιγουρα δεν ειναι γκορτσια.Ισως ομως να ειναι απο αλλο φυτο (π.χ. βατα) και απλα να μπερδευονται τα κλαδια μεταξυ τους .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι να είναι;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι να είναι?
» Πιο είναι ???
» Είναι κηφηνοκέλια;
» Τι είναι το πυρένι
» Τι είναι το γονιδακι ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: