Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αεριζομενος πατος,μήπως τελικά είναι μια μόδα που απλά πουλάει.

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Αεριζομενος πατος,μήπως τελικά είναι μια μόδα που απλά πουλάει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αεριζομενος πατος,μήπως τελικά είναι μια μόδα που απλά πουλάει.   Αεριζομενος πατος,μήπως τελικά είναι μια μόδα που απλά πουλάει. Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 1:49 am

Θερμός υποστηρικτης της κ αφού αγόρασα καμία 40 έφτιαξα custom σανιδα πτήσης από etalbond γιατί αυτή που είχε πετσικαρέ κ ξαφνικά ο μεγάλος προβληματισμός.ειναι καλή;κάνει δουλειά;αξιξει τα τοσα πολα λεφτα τησ;μετά από
πολύ σκέψη κατεληξα πως όχι.μια μόδα είναι που έκανε την εμφάνιση της γιατί απλά πουλάει.κ γιατί το λέω αυτό;έβγαλα έναν πάτο από ένα μελισσι που κατεστεψα.κατω από την σιτα απίστευτη βρώμα που οι μέλισσες δεν μπορούν να απομακρύνουν.τραβω το συρτάρι κ η μισή μένει κολλημένη στο ξύλο κ στην σιτα.φλογιστρο σε αυτή την σιτα;ναι Αμε για δευτερόλεπτα γιατί αν το αφήσω λίγο παραπάνω θα γίνει η σιτα παραναλωμα.τις πλήρωσα 12ε την μια κ μαζί με το εταλμπον έφτασαν στο Θεό.δυστηχως δεν έχω φωτό να ανέβασω να δείτε.κ μην μου πει κανένας ότι βολεύει γιατί οι μέλισσες διώχνουν την βαρροα γιατί αν περιμένουν οι μέλισσες να διώξουν την βαρροα από την σιτα σωθηκαμε.σε μελισσι χωρίς σιτα ο πατος ήταν πιο καθαρός.τελος στα έλατα που σκέφτηκα ότι μπορεί να κάνουν δουλειά κ εκεί τζιφος μιας κ κατα το ξεφορτωμα επειδή τα μέλισσα δεν πατάνε σε παλετες υπάρχει κίνδυνος αν ακουμπήσει η σιτα σε πέτρα να γίνει ζημιά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Αεριζομενος πατος,μήπως τελικά είναι μια μόδα που απλά πουλάει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αεριζομενος πατος,μήπως τελικά είναι μια μόδα που απλά πουλάει.   Αεριζομενος πατος,μήπως τελικά είναι μια μόδα που απλά πουλάει. Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 10:25 am

Οι αεριζόμενο πάτοι αποτελούν μέρος μιας στρατηγικής η οποία αποκαλείται Integrated Pest Management (IPM). Κανείς δεν αναφέρει ότι λύνει το πρόβλημα της βαρρόα, αλλά συνδυαστικά με κηρήθρα κηφηνών , σκόνισμα με άχνη , βιολογικά σκευάσματα μπορεί να αποτελέσει λύση για όσους δεν θέλεουν να βάλουν καθόλου χημικά στην κυψέλη.

Το κύριο πλεονέκτημα που προσφέρει ο αεριζόμενος πάτος είναι ο επαρκής αερισμός της κυψέλης και όχι η καταπολέμηση της βαρρόα, χαρακτηριστικό είναι ότι τα μελίσσια σε αυτό τον πάτο δεν συνηθίζουν να κάνουν γένι στην είσοδο όταν έχει καύσωνα. Όσον αφορά το κόστος εγώ έφτιαξα λίγους μόνος μου και μου στοίχισαν ξύλα και σήτα κάτω από 5? ( θα βάλω φωτο αργότερα ). Η σήτα πιάνει το 100% του πάτου, δεν υπάρχει κορνίζα. Η κατασκευή νομίζω είναι απλή για όλους όσους μπορούν να κόψουν ξύλα με ένα πριονάκι και να καρφώσουν πρόκες. Θα φανεί στην χρήση τι προβλήματα θα βγάλουν για να κάνω άλλους καλύτερους. Στις μεταφορές πράγματι υπάρχει ζήτημα, αν όμως κάποιος έχει τα μελίσσια του σταθερά δεν υπάρχει πρόβλημα. Το μέγεθος της τρύπας στην σήτα παίζει μεγάλο ρόλο. Το μέγεθος αυτό είναι περίπου 3,2 χιλ.

Το ξεχειμώνιασμα έγινε στα μέρη μου ( μέχρι -10 περίπου έφτασε φέτος ) , δοκιμαστικά σε δύο μελίσσια ( ο πάτος πλήρως ανοιχτός ) που ήταν 4 και 5 πλαίσια φυσικά με πλήρη κάλυψη της οροφής και σφιγμένα στα πλαίσια που πατούσαν με φελιζόλ. Η εικόνα τους τώρα είναι άψογη και η ανάπτυξη πολύ γοργή.

Μια παρατήρηση αλλά δεν είναι σίγουρη, τα δύο αυτά μελίσσια χτίζουν περισσότερο από τα άλλα, με διαφορά. Δεν ξέρω γιατί, ίσως τυχαία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αεριζομενος πατος,μήπως τελικά είναι μια μόδα που απλά πουλάει.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μήπως τελικά οι κυψέλες μας είναι "λάθος";
» Μήπως είναι αρρενογόνο;
» μέλι και κανέλα τελικά τι είναι αληθινό ?
» μηπως ξερετε ποιο φυτο ειναι?
» Πλαίσια χωρίς φύλλο κηρήθρας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: