Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ασφαλη και συντομη παραφυαδα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μιχάλης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Μιχάλης


Αριθμός μηνυμάτων : 40

ασφαλη και συντομη παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ασφαλη και συντομη παραφυαδα   ασφαλη και συντομη παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2013 4:49 pm

Καλησπέρα παιδιά . Εχω ενα δυοροφο πολυ παραγωγικο μελισσι με περσινη μανα . Ειναι εικοσαρι και σηκωνει και 3ο πατωμα . Εχω και ενα μονό με παλια μανα που δεν προοδευει , θελει αλλαγη βασιλισσας .
Θελω να κανω μια παραφυαδα απο το δυοροφο και να μπορέσω να παρω και μια βασιλισσα για το μικρουλι μου . τι προτεινετε?
Εχω παρει βεργες βασιλοτροφιας . λετε να το επιχειρησω ? αν ναι τι λετε ?
ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

ασφαλη και συντομη παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλη και συντομη παραφυαδα   ασφαλη και συντομη παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2013 7:14 pm

Δεν νομιζω βρε Μιχαλη να αξιζει για 2 βασιλισσες να κανεις ολη την διαδικασια.Αν θες να διατηρησεις την δυναμη του αρχικου σου μελισσιου,απλα κατα την γνωμη μου, σηκωσε 2 πλαισια γονου και τροφες ,με ολες τις μελισσες τους επανω, σε ενα τριτο πατωμα με δικη του εισοδο Προσοχη μη παρεις την βασιλισσα.Κοψε την επικοινωνια, αυτου του πατωματος με τα υπολοιπα, με ενα οριζοντιο στεγανο διαφραγμα ,για να κατεβασουν κελια.Ας πουμε ενα συρμάτινο πλαισιο σαν αυτα που χρησιμοποιουσανν παλια στις μεταφορες και τα λεγανε αερισμο.Μολις διαπιστωσεις αρχη β.κ.αντικαταστησε τον αερισμο με βασιλικο διαφραγμα για να επικοινωνησουν οι μελισσες και να γινει καλη η διατροφη των κελιων.Την ημερα πριν σφραγιστουν τα κελια μεταφερε την παραφυαδα σε αλλη θεση η διπλα στην μητρικη κυψελη .Ενα απο τα ωριμα κελια δωσε το στο καθυστερημενο μελισσι αφου πρωτα το ορφανισεις και τα υπολοιπα αφησε τα να βγει μανα στην παραφυαδα.Ακομη μπορεις να χρησιμοποιησεις καθετο διαφραγμα που πουλανε στο εμποριο και τα οποια εχουν 2 τετραγωνα παραθυρακια με βασ.διαφραγμα που ανοιγοκλεινουν κατα βουληση.Μπορεις να τα χρησιμοποιησεις με τον ιδιο τροπο απομονωνοντας 2-3 πλαισια πληθυσμου και κοβοντας καθε αλλη επικοινωνια αυτου του πληθυσμου με την μητρικη κυψελη .Και εδω χρειαζεται ιδιαιτερη εισοδος απο το πλαι.
Και τελος μπορεις να ορφανίσεις το αδυνατο μελισσι σου ,να του αφαιρεσεις οσο ανοιχτο γονο εχει και να τον δωσεις στο δυνατο χωρις τις μελισσες επανω. Και αντιστοιχα να μεταφερεις 1-2 πλαισια με γονο καταλληλης ηλικιας απο την καλη βασιλισσα στο αδυνατο.Μολις ωριμάσουν τα κελια που θα σχηματιστουν επανω σε αυτα τα πλαισια χωριζεις κατα βουληση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

ασφαλη και συντομη παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλη και συντομη παραφυαδα   ασφαλη και συντομη παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2013 7:34 pm

Καλη ιδεα αυτη!! σαν Ντεμαρι μπορεις να το κανης.
Εγω......
θα εβαζα τον τριτο οροφο (που λες οτι χριαζεται)
κατο κατο ομως, με την μανα και το πλαισιο της, ενα χτισμενο για να εχει χορο να γενηση και ολα τα υπολιπα αχτιστα.
Βασιλικο διαφραγμα απο πανω και θα διαλεγα τον φρεσκο γονο για τον πανο πανο οροφο, για να ειναι μακρια απο την φερορμονη της μανας.
Η μεγαλη αποσταση απο την μανα στο ισογειο εως τον τριτο θα δημιουργηση αισθηση ορφανιας, και γι'αυτο ανεβασα τον φρεσκο γονο εκει για να εχουν καταληλες λαβρες για βασιλοκελια.
Οτι κελια φτιαχνονταν θα τα διαλεγα και θα τα μιραζα σε παραφιαδες και στο αδυνατο.
Φιλε Μηχαλη αυτη ειναι η δικη μου γνωμη-ιδεα, εσυ αποφασηζεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μιχάλης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Μιχάλης


Αριθμός μηνυμάτων : 40

ασφαλη και συντομη παραφυαδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλη και συντομη παραφυαδα   ασφαλη και συντομη παραφυαδα Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2013 10:08 pm

ευχαριστώ πολυ παιδια . θα επιχειρησω να κανω αυτα που μου ειπατε και ο Θεός βοηθός .
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια . θα ανεβασω τριτο και συνεχίζω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ασφαλη και συντομη παραφυαδα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» νεα παραφυαδα
» παραφιαδα
» Παραφυάδα
» παραφυαδα
» παραφυαδα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Τα Μ.Μ.Ε.-
Μετάβαση σε: