Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μελισσι σε τρυπα κτηριου

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

μελισσι σε τρυπα κτηριου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μελισσι σε τρυπα κτηριου   μελισσι σε τρυπα κτηριου Icon_minitimeΤετ Μαρ 20, 2013 10:04 pm

Γειασας, θα ηθελα λιγο βοηθεια.
Σε ενα κτηριο υπαρχει ενα μελισσι, αλλα δυστηχως ειναι σε τρυπα και δεν ξερω και ποσο μεγαλη ειναι και δεν ξερω πως να το βγαλω. Ειναι σε υψος 2,5 μετρα περιπου, εχω βαλει ακριβως διπλα στην τρυπα μια κυψελη με 3 τελαρα σκουρα κερια (μη ρωταταε πως το εδεσα) αλλα δεν ξερω τι να κανω, μια που το καπνισμα δεν εχει αποτελεσμα.
ευχαριστω. flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

μελισσι σε τρυπα κτηριου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι σε τρυπα κτηριου   μελισσι σε τρυπα κτηριου Icon_minitimeΤετ Μαρ 20, 2013 11:25 pm

Αυτές τις μέρες κάνω μία προσπάθεια να βγάλω ένα μελίσσι απο ένα δένδρο.
Αυτό που έκανα είναι :
Έβαλα μία κυψέλη επάνω στο άνοιγμα, ώστε να αναγκαστούν να μπαινοβγαίνουν απο την είσοδό της. Επειδή είναι στην ρίζα του δένδρου, τύλιξα γύρω γύρω ένα μεγάλο πανί, ώστε να μην έχουν άλλη δίοδο. Βέβαια η κυψέλη είναι με την είσοδο προς τον ουρανό, αλλά δεν γινόταν αλλοιώς.
Στην κυψέλη έβαλα μία μάυρη χτισμένη, μία άχτιστη και ένα σκέτο πλαίσιο. Ίσως το έκανα νωρίς αυτό, αλλά σκέφτηκα μήπως με την μυρωδιά του κεριού συγκινηθεί η μαμά τους και βγεί απο την τρύπα να πάει να γεννήσει στο χτισμένο. Μετά απο 5-6 μέρες θα πάω να δω τι γίνεται.
Την κυψέλη την έβαλα βράδυ για να έχουν μπεί όλες μέσα.

Δεν νομίζω με το κάπνισμα να καταφέρεις κάτι, αφού η βασίλισσα είναι μέσα. Έκεί θα πάνε και οι συλλέκτριες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

μελισσι σε τρυπα κτηριου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι σε τρυπα κτηριου   μελισσι σε τρυπα κτηριου Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2013 10:41 am

το ιδιο πορβλημα εχω και εγω με ''nopi''.. Σε εναν γνωστο μου εδω και 2 χρονια εχει μπει ενα μελισσι στον τοιχο του σπιτιου του σε 2.5 μετρα υψος.. εβαλα μια 5αρα κυψελη με 3 πλαισια χτισμενα και αρωμα αφεσμου διπλα απο την τρυπα...εχει 5 μερες που το τοποθετησα και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχουν μπει μεσα στην κυψελη μονο κηφηνες.. Πιστευω δυσκολα να βγει απο τον τοιχο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

μελισσι σε τρυπα κτηριου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι σε τρυπα κτηριου   μελισσι σε τρυπα κτηριου Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2013 3:09 pm

Δεν εχω αντιμετωπισει παρομοια περπτωση, αλλα θελω να εκφρασω ορισμενες σκεψεις ετσι για συζητηση.Το μελισσι σε καθε περιπτωση ακολουθει την βασιλισσα του.Η βασιλισσα δεν βγαινει απο την κυψελη ,αλλα περιφερεται διαρκως πανω στις κηρηθρες του γονου.Πρεπει να αναγκασουμε λοιπον την βασιλισσα να εγκατασταθει στην κυψελη που βαλαμε σε επαφη με την εισοδο της φυσ.φωλιας.Αυτο για να γινει πρεπει να τοποθετησουμε κηρηθρες γονου μεσα στην κυψελη και οχι κενες κηρηθρες.Πολλες μελισσες θα εγκατασταθουν εκει για να περιποιηθουν τον γονο.Αν μαλιστα τροφοδοτησουμε με σιροπι και μπλοκαρουμε την βασιλισσα ,πιστευω οτι θα επισπευσουμε αυτην την εγκατασταση.Πρεπει να κανουμε συχνες επιθεωρησεις για να εντοπισουμε την βασιλισσα εκει.Οταν συμβει αυτο, πρεπει να της αποκλεισουμε την προσβαση στην φυσικη φωλια με ενα κομματι βασ.διαφραγμα για να περνανε ανεμποδιστα οι μελισσες,μεχρι να εγκατασταθει για τα καλα το μελισσι στην νεα κυψελη.
Επαναλαμβανω οτι δεν εχω αναλογη εμπειρια ,αλλα μιλω θεωρητικα και με βαση αυτα που εχω διαβασει .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sfinx
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sfinx


Αριθμός μηνυμάτων : 25

μελισσι σε τρυπα κτηριου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσι σε τρυπα κτηριου   μελισσι σε τρυπα κτηριου Icon_minitimeΠαρ Απρ 12, 2013 9:15 am

και εγώ απο αυτά που έχω διαβάσει μόνο ξέρω οτι για να δελεασεις το μελισσι να μπεί στην νέα κυψέλη πρέπει να έχεισ ένα πλαίσιο με ανοιχτό γόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μελισσι σε τρυπα κτηριου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τρύπα σε ξύλινο πάτο
» Το μελισσι 72
» Νέο μελίσσι
» Μελίσσι CSI...
» οικολογικό μελίσσι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: