Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τριτο πατωμα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Τριτο πατωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τριτο πατωμα   Τριτο πατωμα Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 7:12 pm

Σε ποια μελισσια το βαζουμε;με διαφραγμα ή χωρίς;με είσοδο ή δίχως εισοδο;η βασιλισσα να είναι στο πρωτο πατωμα η στο δεύτερο;
κανονικο πατωμα ή μισό;
Και οτιδηποτε άλλο που θα μπορουσε να βοηθησει έναν νεο μελισσοκομο στο ερώτημα
-Να ετοιμάζω και τρίτα πατώματα;
Αν ναι πόσα κατα μ.ο για 10 μελισσια skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Τριτο πατωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριτο πατωμα   Τριτο πατωμα Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 7:32 pm

ntriant έγραψε:
Σε ποια μελισσια το βαζουμε;με διαφραγμα ή χωρίς;με είσοδο ή δίχως εισοδο;η βασιλισσα να είναι στο πρωτο πατωμα η στο δεύτερο;
κανονικο πατωμα ή μισό;
Και οτιδηποτε άλλο που θα μπορουσε να βοηθησει έναν νεο μελισσοκομο στο ερώτημα
-Να ετοιμάζω και τρίτα πατώματα;
Αν ναι πόσα κατα μ.ο για 10 μελισσια skeftome

Υπάρχουν άπειρες γνώμες όπως και τρόποι για να βάλεις τρίτο πάτωμα κάποιοι λένε πως οι απόδοση ανεβαίνει άλλη ότι pευτεί άλλοι ότι δεν αξίζει και από περιοχή σε περιοχή ο καθένας θα έχει κάποιο δίκιο μιας και δεν είμαστε όλοι κάτω από ίδιες συνθήκες

Το αν θα πρέπει να ετοιμάσεις 3α πατώματα για τα "μελισσια" σου εξαρτάται από την δυναμικότητα τους και τις ανθοφορίες τις περιοχής όπως επίσης ποσο είσαι διατεθειμένος να ταΐσεις διότι σε περίπτωση που δεν δουλέψουν για κάποιο διάστημα πχ κενό μαΐου δεν θα προλαβαίνεις να ταΐζεις και θα μειωθεί ο πληθυσμός αν βάλεις διάφραγμα θα μειώσεις αρκετά την γεννα άρα και τον διαθέσιμο πληθυσμό που θα πρέπει να κάλυψη αυτό το πάτωμα.
Η βασίλισσα από εμπειρία μένει στο κεντρικό πάτωμα λόγο τις θερμοκρασίας .
και με είσοδο και χωρίς θα κανεις δουλειά αλλα κι εδώ παίζει ρολο πια "απολες" τις τεχνικές θα χρησιμοποιήσεις
Προσωπικά δεν βάζο μισά πατώματα πάντα ολόκληρα οποτε δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη
Επίσης μιας και είσαι σε νησί οποτε δεν θα πρέπει να έχεις πολλές και μεγάλες ανθοφορίες καλύτερα να κανεις παραφυάδες με τον πληθυσμό παρα να βάλεις 3ο πάτωμα

Προσωπικά 3ο πάτωμα θα έβαζα μονο εφόσον το μελίσσι είχε πολλά melia η χρειαζόταν χορό για melia και όχι πριν την ανθοφορία και πριν αυτό καθιστή aπαραιτείτο ξέροντας τις καιρικές συνθήκες τις περιοχής μου και τις ανθοφορίες όπου δεν επιτρέπουν μεγάλους πληθυσμούς

Τέλος έχουν είδη γεμίσει τα "μελισσια" σου τον δεύτερος όροφο και σκέφτεσαι για 3 ?

Αν ναι έχεις σκεφτεί να τα κράτησης διπλα και να τους δόσεις να χτίσουν ώστε να είσαι έτοιμος για παραφυάδες και να έχεις κεριά πριν την ανθοφορία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Τριτο πατωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριτο πατωμα   Τριτο πατωμα Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 8:04 pm

Καταρχην ευχαριστώ για την αμεση απαντηση σου.
Εχω 10 μελισσακια.Στα 5 εδωσα οροφο και τα βλεπω να αναπτυσσονται γρηγορα.Τα υπολοιπα θα παρουν οροφο την εβδομάδα που ερχεται.Σκεφτόμουν αν ακολουθησουν τετοιο ρυθμο μηπως θα χρειαστει να τους δωσω οροφο με διαφραγμα και δευτερη εισοδο και να παρω οσο μελι μπορω και κατοπιν να κοψω 20 παραφυαδες με αγοραστες βασιλισσες.Ειναι η πρωτη ανοιξη σαν μελισσοκομος,μεχρι εδω καλα τα πηγα αλλα τωρα αρχιζει το παρτυ wakka
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Τριτο πατωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριτο πατωμα   Τριτο πατωμα Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 8:42 pm

ειδα κι αυτο το βιντεο και ειπα να λαβω μετρα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

για να μην πιαστω Sleep
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Τριτο πατωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριτο πατωμα   Τριτο πατωμα Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 10:16 pm

Γιατί δεν κανεις παραφυάδες τώρα με δικες σου βασίλισσες ώστε να γλιτώσεις τα περιττά έξοδα τις αγοράς τους ?
Εγώ αντί να δώσω όροφο θα έκοβα παραφυάδες νωρίς (έκανα πριν ένα μηνα τις πρώτες) και θα χρησιμοποιούσα αυτά τα "μελισσια" για χτίσιμο πλαισίων θα έκτιζα όσο μπορούσα θα τις πίεζα να χτίσουν (μόλις έκτιζαν κάποιο πριν το γεννήσει η βασίλισσα θα το πήγαινα στην αποθήκη η σε παραφυάδα ) με αυτό τον τρόπο η ίδιες η παραφυάδες μέχρι το θυμάρι γίνονται μέτριας αποδόσεις "μελισσια" και παράγουν meli.
Για να βγάλεις meli και να προλάβουν να δυναμώσουν οι παραφυάδες χρειάζεσαι πλαίσια και σαν νέος μελισσοκόμος φαντάζομαι δεν έχεις .

Τώρα αν θες να κανεις τριώροφα καλός... όμως σκέψου.. το κενό του μαΐου τις ζεστες καλοκαιρινές μέρες όπου ο θυμος δεν αποδίδει αυτά τα "μελισσια" θα έχουν μεγάλη καταναλώσεις τροφής τότε και ίσος να βγείς και χαμένος ενώ παράλληλα οι παραφυάδες σου δεν θα αποδώσουν μέλλη ούτε θα έχουν αρκετό χρόνο ώστε να μπούν στον χειμώνα 7"αρακια" η θρακιά σφιχτά. επίσης θα έχεις συνεχείς ελλείψει χτισμένων κεριών αν δεν χτίσεις τώρα
πρέπει να σκεφτείς αυτούς τους παράγοντες και να πράξεις ανάλογος .



Όσο για τις αγοραστές βασίλισσες πραγματικά γιατί να αγοράσεις ??( εκτος αν σου περισσεύουν λεφτά για πέταμα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Τριτο πατωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριτο πατωμα   Τριτο πατωμα Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 9:02 am

Μακαρι να υπηρχαν λεφτα για πεταμα!! bounce
Ηαληθεια ειναι πως φτιαχνω κυψελες κι εχω καθυστερησει οποτε δεν εχω που να τα βαλω προς το παρον.
Επισης ειμαι λιγο ασχετος και φοβαμαι να κανω βασιλοτροφια και χειρισμους πιο εξειδικευμενους.Δεν θελω παλι να κοψω παραφυαδες και να κανουν μονες τους βασιλισσες λογω της ποιοτητας των παραγομενων βασιλισσων.
Εχεις δικιο για τα πλαισια ειναι οντως ενα σοβαρο προβλημα ,ευελπιστω ομως να παει καλα η χρονια.Την ανθοφορια της περιοχης τωρα την μαθαινω στην πραξη.Η Κερκυρα ειναι καταπρασινη με υψηλη υγρασια και πολλα ειδη φυτων.Ηαληθεια ειναι πως τον Μαιο απο ανθη ,τουλαχιστον,γινεται χαμος.
Θα προσπαθησω να παρω λιγο μελι τουλαχιστον για προσωπικη χρηση κι οταν θα εχω ετοιμες τις κυψελες μου θα κοψω παραφυαδες κι ο θεος βοηθος!! kalo pedi
Του χρονου θα κινηθω διαφορετικα παντως μιας και θα γνωριζω τι εχω να αντιμετωπισω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Τριτο πατωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριτο πατωμα   Τριτο πατωμα Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 11:59 am

Να κάνω και εγώ μια παρεμβολή; Εγώ δεύτερη χρονιά φέτος ανθοφοριες πολλές χωρίς κενά έως περίπου τα μέσα Αυγούστου έχω δώσει όροφο στα μισά χτίζουν είδη καλά και πιστεύω οτι σε ένα μήνα το πολύ θα είναι για τρίτο πάτωμα σχεδόν τα μισά, στην περιοχή μου χτίζουν εντατικά έως και μέσα Μαΐου
Άρα έλεγα να δόση τρίτα με αχτιστα να τροφοδοτισω με πυκνό σιρόπι να τα βοηθήσω στο χτίσιμο να βάλω την βασίλισσα στην γονοφωλια με διάφραγμα απάνω και δεύτερη είσοδο πάνω από την κανονική
Σαν σχέδιο εάν πάντα βοηθήσει και ο καιρός πως σας φαίνεται σαν πλάνο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Τριτο πατωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τριτο πατωμα   Τριτο πατωμα Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 2:52 pm

ntriant έγραψε:
Μακαρι να υπηρχαν λεφτα για πεταμα!! bounce
Ηαληθεια ειναι πως φτιαχνω κυψελες κι εχω καθυστερησει οποτε δεν εχω που να τα βαλω προς το παρον.
Επισης ειμαι λιγο ασχετος και φοβαμαι να κανω βασιλοτροφια και χειρισμους πιο εξειδικευμενους.Δεν θελω παλι να κοψω παραφυαδες και να κανουν μονες τους βασιλισσες λογω της ποιοτητας των παραγομενων βασιλισσων.

Ναι επικρατεί η άποψη πως η βασίλισσες "βασιλοτροφιας" είναι καλύτερες από αυτές που βγάζουν η παραφυάδες όμως δεν πιστεύω πως είναι τελείως σωστή.
Πάντως ξέρω σίγουρα ότι και αν κανεις βασίλισσες από τις παραφυάδες θα έχουν καλή απόδοση και θα μείνεις ικανοποιημένος και αν θες του χρόνου κανεις "βασιλοτροφια" και πειραματίζεσαι. Έτσι γλιτώνεις τα λεφτά που θα έδινες για βασίλισσες και μπορείς να τα δόσεις κάπου αλλου σε εξοπλισμό για παράδειγμα.

Φιλε μου γιάννη εγώ λόγο τον κενών τον μάιο και περιοχής προτιμώ να μην έχω τριώροφα όσα "μελισσια" έχουν την τάση να γίνουν τα κάνω παραφυάδες τώρα αν είναι εφικτό για την περιοχή σου μπορείς να δοκιμάσεις αλλα να είσαι σίγουρος πως είναι 20aria πριν τον τρίτο όροφο

Τώρα όσον αφορά τους χειρισμούς καλο θα ήταν να πάρετε διαφορες γνώμες και να καταλήξετε σε αυτούς που σας βολεύουν περισσότερο σύμφωνα με τα οικονομικά σας την περιοχή σας και τις δυνατότητες σας ακόμη και αν επινοήσετε κάποιο τρόπο και αποδίδει δεν βλέπω γιατί να μην τον κάνετε επειδή δεν αναφέρεται σε κάποιο βιβλίο ? Και αν αποτύχει δεν πειράζει οι μέλισσες είναι αγρια ζώα και ξέρουν να επιβιώνουν στα λάθη μας .. τις περισσότερες φορες τουλάχιστον και αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τριτο πατωμα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τριτο πατωμα !!!!! Αλλα πως!!!!!
» 3o πατωμα
» Δεύτερο Πάτωμα
» μελισσι σε πατωμα?
» Νέος μελισσοκόμος... δεύτερο πάτωμα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: