Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 αγορα βιβλιου

Πήγαινε κάτω 
+2
BaNi
panagiotakis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

αγορα βιβλιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αγορα βιβλιου   αγορα βιβλιου Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 5:55 pm

γεια σας παιδια εχω δει οτι εχουν βγει βιβλια με τιτλο το ημερολογιο του μελλισοκο μου θα ηθελα να μου προτεινετε εσεισ ενα καλο βιβλιο εσεισ με βαση τι πρεπει να κανει ενασ μελλισοκομος στα μελισακια???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

αγορα βιβλιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα βιβλιου   αγορα βιβλιου Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 8:45 pm

Για αρχάριους πολύ καλό είναι η "πρακτική μελισσοκομία" του Θρασυβούλου. Επίσης έμεινα ικανοποιημένος και από το "μέλισσα και μελισσοκομική τεχνική" του Χαριζάνη.
Τέλος, πολύ ευχάριστο στο διάβασμα, αλλά παλιό και με βασική μόνο γνώση, είναι και το "μελισσοκομία χωρίς δάσκαλο" του Νικολαϊδη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

αγορα βιβλιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα βιβλιου   αγορα βιβλιου Icon_minitimeΠεμ Φεβ 28, 2013 5:04 pm

eχω δει και βιβλια που λεει το ημερολογιο του μελισοκο μου. εγω ψαχνω ενα βιβλιο που λεει τι πρεπει να κανεις καθε μηνα στα μελισια σου. ξερει κανενα????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

αγορα βιβλιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα βιβλιου   αγορα βιβλιου Icon_minitimeΠεμ Φεβ 28, 2013 5:28 pm

Ετσι οπως το θετεις, υπαρχει ενα βιβλιο του Μπικου, με τιτλο "Τι πρεπει να κανω στα μελισσια μου".
Δεν το εχω διαβασει. Συμφωνα με καποιους συμπληρωνει την διαχητη γνωση που εχει ο μελισοκομος, και κινειται στα σημεια, στο τι θελουν οι μελισες και τι θελουμε εμεις.
Επαναλαμβανω ΔΕΝ το εχω διαβασει, καλυτερα θα ηταν μας πει καποιος που το εχει διαβασει.
Ηταν υποψηφιο να το αγορασω αλλα τελικα πηρα πρακτικη μελισσοκομια θρασυβουλου, και συγχρονες μεθοδοι εντατικης εκμεταλευσης του νικολαιδη.
Επισης ξελαθαρη εικονα για το τι πρεπει ακριβως να κανεις στα μελισσια σου, δεν θα σου δωσει κανενα βιβλιο απο μονο του, εξαρταται σε ποια περιοχη εισαι, και τι ανθοφοριες εχει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

αγορα βιβλιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα βιβλιου   αγορα βιβλιου Icon_minitimeΚυρ Μαρ 03, 2013 1:15 pm

Σε ευχαρηστω ελπηζω να απαντηση καποιοσ που το εχει διαβασει το βιβλιο που λες να μας πει τι γνςμη του ποιο ειναι καλητερο να διαβασω εχω διαβασει και εγω 2 βιβλια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

αγορα βιβλιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα βιβλιου   αγορα βιβλιου Icon_minitimeΚυρ Μαρ 03, 2013 2:56 pm

Παράθεση :
γεια σας παιδια εχω δει οτι εχουν βγει βιβλια με τιτλο το ημερολογιο του μελλισοκο μου
Το παραπανω βιβλιο ειναι της ξενης συγγραφεως Lieselotte Gettert και πασχει τρομερα στη μεταφραση αποφυγετε το.Τα υπολοιπα που αναφερονται παραπανω (εκτος του Χαριζανη που δεν το διαβασα) ειναι καλα.Θα προτεινα να διαβαστουν για τους αρχαριους με την εξης σειρα:
μελισσοκομία χωρίς δάσκαλο" του Νικολαϊδη
πρακτικη μελισσοκομια του θρασυβουλου
μεθοδοι εντατικης εκμεταλευσης του Νικολαιδη
Αυτα τα εχω διαβασει και τα προτεινω αλλα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω δεν καλυπτουν στο 100 τοις 100 τις γνωσεις που απεκτησα και απο το ιντερνετ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

αγορα βιβλιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα βιβλιου   αγορα βιβλιου Icon_minitimeΚυρ Μαρ 03, 2013 3:42 pm

KENTRI έγραψε:
Παράθεση :
Ετσι οπως το θετεις, υπαρχει ενα βιβλιο του Μπικου, με τιτλο "Τι πρεπει να κανω στα μελισσια μου".
Δεν το εχω διαβασει. Συμφωνα με καποιους συμπληρωνει την διαχητη γνωση που εχει ο μελισοκομος, και κινειται στα σημεια, στο τι θελουν οι μελισες και τι θελουμε εμεις.
Οχι το συγκεκριμένο βιβλίο δεν λέει τι πρέπει να κάνεις κάθε μήνα στα μελίσσια.
Το έχω διαβάσει και περιστρέφεται κυρίως σε χειρισμούς με βάση την ανθοφορία.
Πριν κατα τη διάρκεια και μετά την ανθοφορία.
Για το τι θέλουν οι μέλισσες και τι εμείς και πολλά άλλα θέματα.
Άποψή μου είναι οτι είναι εξαιρετικό βιβλίο. Με χιούμορ και ουσία.
Αλλα μάλλον δεν είναι αυτό που ψάχνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

αγορα βιβλιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα βιβλιου   αγορα βιβλιου Icon_minitimeΚυρ Μαρ 03, 2013 4:18 pm

Τι έχω διαβάσει εγώ βάζοντας τα σε ιεραρχία.
1) Μελισσοκομία χωρίς δάσκαλο περίπου 11? ανεξ. Εκδότης μια ιερέα από μέλι,
2) Σύγχρονη Μελισσοκομία Clement περίπου 65-70? Εκδόσεις Ψυχαλος θα σε βοηθήσει και όταν θα αποκτήσεις εμπειρία, πλούσιο σε εικόνες
3) Μελισσοκομία του Νικολαϊδη περίπου 25? κατ' εμε η βίβλος της σύγχρονης ελληνικής μελισσοκομίας.

Το τι πρέπει να κάνω στα μελίσσια μου είναι για λίγο πιο προχωρημένο στάδιο και το λακωνικό ύφος του Μπίκου πιο πολύ θα σε μπερδέψει παρά θα σε διαφωτίσει.

Καλή ανάγνωση και καλά μέλια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

αγορα βιβλιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα βιβλιου   αγορα βιβλιου Icon_minitimeΚυρ Μαρ 03, 2013 7:56 pm

Εάν θα έπρεπε να επιλέξω 2 βιβλία θα επέλεγα πρώτα του Θρασυβούλου και μετά του Χαριζάνη. Το Μελισσοκομία χωρίς Δάσκαλο του Νικολαϊδη είναι εξαιρετικό εάν θέλουμε μία συνοπτική ευχάριστη ανάγνωση, όπου περιγράφει τα βασικά με ημερολογιακή σειρά.
Ο Μπίκος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να χαρακτηριστεί συνοπτικός, εστιάζει κυρίως στο "άπλωμα" και "σφίξιμο" του μελισσιού, βασικά στοιχεία της παραγωγικής μελισσοκομίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

αγορα βιβλιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα βιβλιου   αγορα βιβλιου Icon_minitimeΔευ Μαρ 04, 2013 3:22 pm

εγω εχω διαβασει του νικολαϊδη συγχρονη μεθοδη εκμαιταλευσεις και ενα βιβλιο με τησ ασθενειεσ των μελλισων εσεισ ποιο μου προτηνετε μετα να διαβασω απο αυτα που λετε??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αγορα βιβλιου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγορά βιβλίου (Επιχειρηματική Μελισσοκομία)
» Κλήρωση βιβλίου Μελισσοκομία και μελισσοκομική παράδοση στην περιοχή της Φλώρινας
» Αγορα βασιλισσων Απο που??
» Αγορά ζυμωτηρίου
» ΑΓΟΡΑ ΜΕΛΙΣΣΩΝ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Τα Μ.Μ.Ε.-
Μετάβαση σε: