Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?

Πήγαινε κάτω 
+7
ΚΑΝΑΡΗΣ
KENTRI
nikosf13
thodoris981
gmakhs
geobees
κολεγκας
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2013 11:56 pm

καλησπερα σε ολους.Σκεφτομαι σε λιγο καιρο να κοψω κανα δυο παραφυαδες με την μεθοδο του ανοιχτου γονου,θα πρεπει να απομακρυνω τις παραφυαδες απο το μελισσοκομειο, η μπορω να της αφησω στον ιδιο χωρο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 12:17 am

Καλησπέρα φίλε Κολεγκας, εγώ έκοψα 6 παραφυάδες πέρυσι τον Αύγουστο στον ίδιο χώρο (με έτοιμες γονιμοποιημένες μάνες) χωρίς κανένα πρόβλημα.
Απλά κλείνεις τις πόρτες για 3 μέρες (με νερό στον τροφοδότη!).....όχι λιγότερο γιατί θα γυρίσουν πίσω στις "μητρικές" κυψέλες.
Την τρίτη μέρα ανοίγεις, βγαίνουν και κάνουν τις χαρακτηριστικές σπειροειδείς πτήσεις αναγνώρισης του χώρου....αυτό είναι και το σημάδι ότι όλα πήγαν καλά.

Φέτος θα κάνω το ίδιο σε μεγαλύτερη κλίμακα....είδωμεν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 8:43 am

εγω που δεν θα εχω μανες αγοραστες αλλα θα βγαλουν οι παραφυαδες μπορω να κανω το ιδιο με αυτο που κανεις εσυ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 10:34 am

Από ότι λένε επίσημα πρέπει οι παραφυάδες να μεταφερθούν 4 χιλιόμετρα μακρυά.

Εγώ χωρίζω τις παραφυάδες και τις μεταφέρω 2 km μακρυά (σε ευθεία αν το μέτρησης) και τις ανοίγω το βραδυ τις ίδιας μέρας η την επόμενο το πρωί εδώ και πολλά χρονια δεν έχει υπάρχει καμια επιπλοκή

δεν θα σου συνιστούσα να τις κλείσεις μέσα για 3 μέρες όχι διότι είναι λάθος αλλα proton επειδή δεν έχεις έτοιμες μάνες και επειδή με τις ζεστες που έχουμε εδώ μπορεί και να τις χάσεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 10:45 am

Μολις η κυψέλη σου φτάσει 8-10 πλαίσια γόνο και υπάρχει ανθοφορία αφαιρείς την βασίλισσα και κατεβάζει βασιλικά κελια.
Μετα απο 10 μερες που θα ειναι ώριμα παίρνεις το ελάχιστο 2 πλαίσια γόνο με επιλεγμένα 2 βασιλικα κελία και 1 πλαίσιο μέλι και φτιάχνεις όσες παραφυάδες θες και σε παίρνει.
Τις μεταφέρεις στον χώρο του μελισσοκομείου σου που θες αφού τις κλείσεις τις εισόδους με καλά συμπιεσμένο χορτάρι και βρύα.Αν θες να λείπεις για να απελευθερώσουν μόνες τους την είσοδο μετά απο 2-3 μέρες.
Αλλιώς φαντάζομαι είναι το ίδιο να κλείσεις την είσοδο και να την ανοίξεις εσύ μετά πο 3 μέρες.
Κίνδυνος ασφυξίας δεν υπάρχει γιατί οι παραφυάδες θα είναι μικρές οι κυψέλες ευρύχωρες και ο καιρός δεν είναι πολύ ζεστός.
Τα υπόλοιπα μέχρι να γονιμοποιηθούν οι βασίλισσες φαντάζομαι οτι τα ξέρεις.
Σου περιγράφω εν συντομιά την μέθοδο Σομερφορντ που αναφέρει ο Νικολαίδδης στις σύγχρονες μεθόδους εντατικής εκμετάλλευσης.

Καλή σου επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 11:56 am

Μπορεις και στον ιδιο χωρο αρκει να τιναξεις και 1-2 πλαισια με μελισσες μεσα στην παραφυαδα για να αντισταθμισεις τις συλλεκτριες που θα φυγουν.Προσοχη να μην τιναξεις και την βασιλισσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 12:37 pm

κολεγκας έγραψε:
εγω που δεν θα εχω μανες αγοραστες αλλα θα βγαλουν οι παραφυαδες μπορω να κανω το ιδιο με αυτο που κανεις εσυ?

Συμφωνώ με τον Θοδωρή (αν και οι πόρτες σήμερα δεν κλείνονται με χόρτα), την έκανα σε παραλλαγή όπως ανέφερα και είχε 100% επιτυχία,
θα το δοκιμάσω με την κυψέλη που μάζεψε πέρυσι το περισσότερο μέλι. Είναι η μόνη 2όροφη που ξεχειμωνιάζω και τώρα είναι στα 14 πλαίσια οι μέλισσες.

Φούλ τροφοδοσία ώστε να πατήσει γερά στα 10 πλαίσια γόνου (εσύ πρέπει από τώρα εκεί στο νότο!).
Περιορίζω σε κλουβί τη μάνα εντός και μετά από 10 ημέρες βρίσκω σφραγισμένα βασιλικά κελλιά. Παίρνω 2 πλαίσια με όλο τον πληθυσμό
που να έχουν 2 καλοσχηματισμένα ΒΚ και ένα πλαίσιο με μέλι. Τα μικρά ή ελλατωματικά ΒΚ καταστρέφονται.
Οι παραφυάδες μπαίνουν στις θέσεις τους με νερό στον τροφοδότη. Οι πόρτες κλείνουν για 3 ημέρες.
Μόλις τελειώσω με τις παραφυάδες επιστρέφω στην μητρική κυψέλη, αφαιρώ το μελιτοθάλαμο, τροφοδοτώ με σιρόπι και απελευθερώνω την παλιά μάνα στην γονοφωλιά,
(έχω αφήσει 2 πλαίσια με γόνο στο κέντρο) και γεμίζω με κτισμένα κεριά -για να γεννήσει αμέσως- το υπόλοιπο κενό.
Πρόβλημα η μητρική δεν θα αντιμετωπίσει γιατί θα έρθει γρήγορα στα ίσια της λόγω επάρκειας πληθυσμού.
Την 3η μέρα ανοίγω τις πόρτες στις παραφυάδες και μετά από κανά 2ώρο αλλάζω το νερό στους τροφοδότες με σιρόπι.

ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ
Διεγερτική ωοτοκίας------------Ζ1Ν2
Τροφοδότηση παραφυάδων----Ζ2Ν1

Χαιρετισμούς
Γιώργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 3:25 pm

Αν και οι παραπάνω μέθοδοι είναι καλή εγώ έχω φόβο σχετικά με την ασφυξία την έχω πατήσει είδη μια φορα .

Μπορείς παρόλα αυτά να ακολουθήσεις τον παλιό τρόπο και να πάρεις απλά γόνο και πληθυσμό στην παραφυάδα 2 γόνο με πληθυσμό ένα meli και πληθυσμό και ένα άδειο ( σε 4ari "κυψελιδιο" μπορεί και σε 5ari) να τις μεταφέρεις λίγο πιο μακρυά και πάλι χωρίς να ενοχληθεί η πρώτη κυψέλη και να ψάχνεις κελιά θα piaosun οι παραφυάδες.

Η μέθοδο όπου προτείνουν τα παιδιά προσφέρει ( με πιθανότητες) καλύτερα ταϊσμένες και πιο άρτιες βασίλισσες όμως μπορεί σε έναν καινούργιο να φάνη δύσκολη.

Γιώργο την βασίλισσα στο κουτί που την βάζεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 8:43 pm

δηλαδη με τον παλιο πατροπαραδοτο τροπο πρεπει η παραφυαδα να ειναι τουλαχιστον 2 χιλ και, μακρυα?α και αλλο η σειρα που βανουμε τα πλαισια τον παραφυαδων ειναι πρωτο το αδειο μετα οι γονοι και μετα το μελι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 10:01 pm

κολεγκας έγραψε:
δηλαδη με τον παλιο πατροπαραδοτο τροπο πρεπει η παραφυαδα να ειναι τουλαχιστον 2 χιλ και, μακρυα?α και αλλο η σειρα που βανουμε τα πλαισια τον παραφυαδων ειναι πρωτο το αδειο μετα οι γονοι και μετα το μελι?

Όταν πάρεις τις μέλισσες από μια κυψέλη αν δεν τις μεταφέρεις μακρυά οι ανθοφόρες θα γυρίσουν πίσω στην αρχική κυψέλη όμως εδώ οι απόψεις dyystante

1 ) Άποψη λέει ότι αν δεν τις πας πάνω από 4 (ego 2)km οι ανθοφόρες θα γυρίσουν και οι παραφυάδα θα μείνει χωρίς ανθοφόρες ( η προσωπική μου παρατήρηση είναι ότι αυτά τα ποσα είναι αναλογικά ναι μεν μπορεί να χάσεις τις ανθοφόρες όπου πήρες από την αρχική κυψέλη όμως θα βγάλει άλλες και πολύ σύντομα μάλιστα φυσικά θα υπάρksει kapoia μειώσει πληθυσμού

2)ύαπρξη και οι άποψη όπου λέει ότι πρέπει να τις κράτησης μέσα 3 μέρες διότι τόσο παίρνει για να σβηστεί η μνήμη τους και όταν τις άνοιξης θα ξανά προσανατολιστούν . ( Εδώ όμως αντιτίθεται οι άποψη ότι η μέλισσες κάθε πρωί κάνουν στην αρχή αναγνωριστικές πτήσεις ώστε να δουν πως θα κινηθούν και που να πάνε για να συλλέξουν meli εκείνη την μέρα οποτε θεωρητικά μιλώντας ( δεν το έχω κάνει εγώ προσωπικά αλλα ο παππούς μου ) αν τις αφήσεις στο ίδιο μελισσοκομείο κλειστές για 1 μέρες την επομενη μπορείς να τις άνοιξης και αυτές θα "χαναπροσανατολιστουν" ) πάλι και να αποτύχει αυτό δεν θα χάσεις όλες τις μέλισσες τις παραφυάδας αλλα μονο τις ανθοφόρες όπου θα βγούν "κιαλες" διότι όπως προείπαμε αυτά τα ποσα είναι αναλογικά
Καλο θα ήταν εφόσον έχεις μονο 2 "μελισσακια" να ακολουθήσεις τον πιο ανώδυνο(για την βασίλισσα ειδικά) και εύκολο τρόπο αν δεν έχεις κάποιον λίγο πιο έμπειρο μαζί σου (για μένα είναι ο πατροπαράδοτος για σένα εσύ θα αποφασίσεις)
Τώρα μπορείς να αφήσεις την παραφυάδα στο ίδιο μέρος 1 μέρες κλειστή και να διακινδυνεύσεις να χάσεις τις ανθοφόρες η να την αφήσεις 3 όπου διακινδυνεύεις να χάσεις πληθυσμό από κακό αερισμό αλλα αν πετύχει κρατάς τις ανθοφόρες


Η δομή που ακόλουθο εγώ είναι

1 άδειο 2 με κλειστό και γόνο ημέρας και ένα με meli και γύρη (δεν είναι απαραίτητο να είναι tingka )
επίσης καλο θα ήταν να βάλεις και ζυμάρι διότι η επόμενο επιθεώρηση θα είναι μετά από 30 μέρες

Έχω κάνει παραφυάδα και με 1 άδειο 2 γόνο και ένα άχτιστο (αυτό όμως διότι δεν είχα κερί να βάλω και δεν ήθελα να την αφήσω με 3 όμως δεν σου προτείνω κάτι τέτοιο)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 11:27 pm

gmakhs έγραψε:
Αν και οι παραπάνω μέθοδοι είναι καλή εγώ έχω φόβο σχετικά με την ασφυξία την έχω πατήσει είδη μια φορα .

Γιώργο την βασίλισσα στο κουτί που την βάζεις?


gmakhs...μήπως μπήκαν σε 5ράκι και τις άφησες στον ήλιο;
Ξέχασα να γράψω ότι το 3μερο τις έβαλα στην αποθήκη....δεν τις άφησα έξω! Αύγουστος με 40 βαθμούς καθημερινά ήταν εδώ φέτος.
Κανονικά η μισή κυψέλη είναι άδεια (στις 10ρες) οπότε κάτω από σκιά (τουλάχιστον) δεν θα έχουν πρόβλημα θερμοκρασίας.

Η μάνα μπαίνει επάνω στα πλαίσια και δίπλα σε έναν αεραγωγό για να βγαίνει έξω η μυρωδιά της.
Το καλύτερο βέβαια (λένε) είναι να την βγάλεις για 10 μέρες ώστε να μην υπάρχει ούτε η φυσική παρουσία της......

zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤρι Φεβ 26, 2013 11:48 pm

είχα πιάσει έναν afesmo σε 4αράκι και την έπαθαν από την ζεστη.. :/ δεν μπόρεσα να τις ανοίξω πιο νωρίς να τις βάλω σε αποθήκη

αυτό με την μάνα δεν το ήξερα καλή ιδέα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 12:19 am

gmakhs έγραψε:
είχα πιάσει έναν afesmo σε 4αράκι και την έπαθαν από την ζεστη.. :/ δεν μπόρεσα να τις ανοίξω πιο νωρίς να τις βάλω σε αποθήκη

κρίμα..... klama
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 1:44 am

Για εμενα δεν απαραιτητο να μεταφερθουν οι παραφυαδες μακρυα, ουτε να εγκλειστουν.
Καποιες συλλεκτριες που θα επιστρεψουν στην αρχικη θεση, αυτες ειναι λιγες.
Καπου ειχα διαβασει οτι οι μελισες δεν ξεχνουν την αρχικη θεση, εκτος οταν σμηνουργουν !
Ακομη και με την μεταφορα θα εχεις καποιες απωλεις συλλεκτριων, αλλα το βασικοτερο οτι μπορει να χαλασει το βασιλοκελι απο τα κουνηματα.
Η παραφυαδα θα εχει κλειστο γονο, μελισες που θα καλυπτουν τον γονο, (συνεπως δεν μπορουν να τον εγκαταλειψουν) επισης απο τον κλειστο γονο θα βγαινουν καθα μερα νεες μελισες που εξαιτιας των περιστασεων, θα αλλαξουν ρολο και θα γινουν συλλεκτριες.
Ακομη τα πλαισια της παραφυαδας θα εχουν λιγη γυρη και θα τους εξασφαλισουμε εμεις τροφη και ετσι λυνεται το προβλημα, πιστευω δινοντας ενα πλαισιο γονου παραπανω αρχικα στην παραφυαδα υπερκαλυπτουμε τις απωλεις επιστρωφης συλλεκτριων στην αρχικη κυψελη.
Εχω δυο ερωτησεις πανω στο θεμα
1) Λεμε οτι αφηνουμε στην παραφυαδα δυο βασιλοκελια, τα καλυτερα. Με δυο βασιλοκελια ομος, μπορει να σμηνουργησει αγονιμοποιητη η πρωτη βασιλισα? , μπορει να παρει μερος του πλυθησμου και να φυγει αγονιμοποιητη ? Τοτε το μελισι που θα μεινει θα ειναι στην κυριολεξια μια χουφτα, τι τυχη μπορει να εχει ? Πως μπορουμε να αποφυγουμε την μικρη σμηνουργια μιας αγονιμοποιητης βασιλισας ?
και 2) ποσα βασιλοκελια συνηθως φτιαχνει ενα εικοσαρι μελισι εαν του παρουμε την βασιλισα
Αυτα ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 2:32 am

KENTRI έγραψε:

1) Λεμε οτι αφηνουμε στην παραφυαδα δυο βασιλοκελια, τα καλυτερα. Με δυο βασιλοκελια ομος, μπορει να σμηνουργησει αγονιμοποιητη η πρωτη βασιλισα? , μπορει να παρει μερος του πλυθησμου και να φυγει αγονιμοποιητη ? Τοτε το μελισι που θα μεινει θα ειναι στην κυριολεξια μια χουφτα, τι τυχη μπορει να εχει ? Πως μπορουμε να αποφυγουμε την μικρη σμηνουργια μιας αγονιμοποιητης βασιλισας ?
και 2) ποσα βασιλοκελια συνηθως φτιαχνει ενα εικοσαρι μελισι εαν του παρουμε την βασιλισα
Αυτα ...

τα καλύτερα "βασιλοκελια" πως τα κρίνεις ??
οι παραφυάδες μεταφέρονται εύκολα διότι δεν έχουν ακόμα "βασιλοκελια" μέσα

1) Προσωπικά τα αφήνω όλα όταν χωρίζω με τον παλιό τρόπο.

Μια χούφτα μελίσσι με την κατάλληλη προσοχή μπορεί να μην σου δώσει μέλλη αλλα τύχη έχει οποτε γιατί να t χάσεις ?
"αποσο" ξέρω οι βασίλισσες "σμινουργουν" εφόσον γονιμοποιηθούνε και εφόσον δεν έχει σκοτώσει η μια την άλλην

Στις παραφυάδες την σμηνουργία την αποφεύγω με ένα απλό τρόπο εμπειρικά 2 πλαίσια πληθυσμός θα βγάλουν μεν καινούργια βασίλισσα αλλα είναι σπάνιο να "σμινουργισουν"

2)δεν θυμάμαι να σου πω αλλα θα κάνει κάμποσα γιατί όμως απλά να μην κανεις τις παραφυάδες και να αφήσεις την κάθε μια να κάνει τa δικa τις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 2:52 am

gmakhs έγραψε:

1) Προσωπικά τα αφήνω όλα όταν χωρίζω με τον παλιό τρόπο.
2)δεν θυμάμαι να σου πω αλλα θα κάνει κάμποσα γιατί όμως απλά να μην κανεις τις παραφυάδες και να αφήσεις την κάθε μια να κάνει τa δικa τις ?


....συμφωνώ, θα το άφηνα στην Μητέρα φύση να διαλέξει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 9:12 am

προβλημα με ασφυξεια δεν νομιζω να εχω, γιατι οι πατοι μου ειναι ολοι με σητα οποτε μπαινει αερας στην κυψελη απο κατω και για να κλεισω την εισοδο θα χρησημοποιησω αλουμηνενια πορτακια με τρυπουλες,οποτε μαλλον θα τις κανω με τον παλιο πατροπαραδωτο τροπο,αν καποιος εχει να μου πει κατι που πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα για αυτην τη μεθοδο καθε συβουλη δεκτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 9:16 am

Τα καλύτερα είναι αυτά με το μεγαλύτερο μέγεθος και τα πιο "ανάγλυφα".
Αν αφήσεις τη μητέρα φύση να αποφασίσει, είναι πιθανόν να βγει πρώτη μια μειονεκτική βασίλισσα και να σκοτώσει όλες τις άλλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 2:07 pm

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
Τα καλύτερα είναι αυτά με το μεγαλύτερο μέγεθος και τα πιο "ανάγλυφα".
Αν αφήσεις τη μητέρα φύση να αποφασίσει, είναι πιθανόν να βγει πρώτη μια μειονεκτική βασίλισσα και να σκοτώσει όλες τις άλλες.

να προσεχεις να αφήσεις φρέσκο γόνο και στο αρχικό μελίσσι ώστε αν πάρεις την βασίλισσα καταλάθος να μπορεί να βγάλει άλλη.

Αν θες να σιγουρευτείς ότι οι παραφυάδες κάνανε "βασιλοκελια" άνοιξε τες στις 10 μέρες για έλεγχο με πολύ προσοχή να μην σπάσεις τα κελιά και μετά αστές στην ησυχία τους μέχρι να περάσουν οι 30 μέρες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 4:16 pm

Τα βασιλοκελια που φτιαχνονται απο μικρες παραφυαδες, δεν ειναι καλησ ποιοτητας, σωστα ?
Δεν ειναι προτιμοτερο απο ενα 20αρι μελισι να παρεις την βασιλισα σε μια αλλη κυψελη μαζι με 2 - 3 πλαισια, και το υπολοιπο μελισι που θα ειναι μεγαλο να κατασκευασει βασιλικα κελια και να χωρισεις μετα σε παραφυαδες ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 4:54 pm

KENTRI έγραψε:
Τα βασιλοκελια που φτιαχνονται απο μικρες παραφυαδες, δεν ειναι καλησ ποιοτητας, σωστα ?
Δεν ειναι προτιμοτερο απο ενα 20αρι μελισι να παρεις την βασιλισα σε μια αλλη κυψελη μαζι με 2 - 3 πλαισια, και το υπολοιπο μελισι που θα ειναι μεγαλο να κατασκευασει βασιλικα κελια και να χωρισεις μετα σε παραφυαδες ?

σίγουρα, αυτό είναι προτιμότερο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 7:55 pm

σωστο αυτο που λετε αλλα βασικη προυποθεση ειναι να βρεις την βασιλισσα κατι που εγω θελω μεγαλη τυχη για να τα καταφερω εκτος αν γινει κατα λαθος ta moutra mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 8:10 pm

Ναι πρεπει να βρεις την βασιλισα, θα ψαξεις τα πλαισια της γονοφωλιας ενα - ενα και θα τη βρεις, εκει θα ειναι !
Δεν ειναι δυσκολο εγω πλεον την βρισκω. Αν δεν την βρεις, ξαναψαξε την αλλη μερα, ή κανε παραφυαδες απο μια αλλη κυψελη που θεωρεις εξισου "καλη".
Το να σπασεις μια κυψελη σε 6 -7 παραφυαδες που πρεπει ολες να εχουν γονο ημερας, και μετα να ψαχνεις σε ποια εχει βγει βασιλοκελι, σε ποια οχι και που εινα η βασιλισα δεν ειναι καλυτερο ουτε πιο ευκολο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΤετ Φεβ 27, 2013 8:22 pm

κολεγκας έγραψε:
σωστο αυτο που λετε αλλα βασικη προυποθεση ειναι να βρεις την βασιλισσα κατι που εγω θελω μεγαλη τυχη για να τα καταφερω εκτος αν γινει κατα λαθος ta moutra mou

δεν είναι δύσκολο να βρείς την βασίλισσα θα συνηθίσεις με τον καιρό.

Εγώ σου προτείνω αν δεν την βρείς να κανεις τις παραφυάδες που θες και μετά από 5-6 μέρες να ελέγξεις για "βασιλοκελια".

Από έξω η κυψέλη όπου έχει βασίλισσα με κάποια όπου δεν έχει έχουν διαφορα στο poses και με τι μόχθο μαζεύουν οι μέλισσες και φέρνουν γύρη ( τώρα αυτό το αναγνωρίζει ο παππούς μου εγώ δεν έχω δει μεγάλη διαφορα ακόμα)

Από μέσα από το βουητό και τα κελιά είτε πάρεις την βασίλισσα είτε όχι κακό δεν κανεις απλά στην μια περίπτωση θα πρέπει να δόσεις πλαίσια στην κυψέλη η "κυψελιδιο" με την βασίλισσα να κτήση η να μεγαλώσει πάλι.

Τώρα σχετικά με τα τα "βασιλοκελια" ναι αυτά που φαίνονται πιο σωστά φτιαγμένα υποθέτουμε ότι είναι τα πιο καλά όμως αυτό δεν είναι πάντα αλήθεια οποτε καλύτερα άστα όλα και αν δεν τους αρέσει η βασίλισσα οι μέλισσες θα την κόψουν και θα κάνουν άλλη


αν δεν μπορείς να βρίσκεις την βασίλισσα και τον γόνο ημέρας ακόμα καλύτερα να πάρεις κάποιον πιο έμπειρο αν έχεις μαζί σου .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?   Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη? Icon_minitimeΔευ Μαρ 04, 2013 9:05 pm

Η εμπειρία μου στα μελισσια μου έχει δείξει οτι την βασίλισσα ειναι πιο εύκολο να τη βρεις τις πρωινές ώρες πριν ζεστανει ο καιρός.εγω πάλι Παραφιάδες κόβω κ τις απομακρυνω.με το που πάω στον τόπο που θα τις τοποθετήσω ανοίγω
Βάζω την μάνα ζυμαρι κ κλείνω.μετα από 15 μέρες έλεγχο.φετος πήρα το
Zender κ θα κάνω μόνος μου βασιλοτροφια.γενικα είμαι της γνώμης οτι το μελισσι ειναι καλύτερο να έχει μάνα βασιλοτροφιας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποσο μακρυα η παραφυαδα απο την αρχικη κυψελη?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Επιστροφη σμηνουργιας στην αρχικη κυψελη
» Τάισμα , πότε, πόσο, τι , για πόσο....
» παραφυαδα
» Παραφυάδα
» ανοσία σε πόσο καιρό?:-)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: