Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Διεγερτικη

Πήγαινε κάτω 
+24
vassilis
selomeli
PIT
DIMILIOD
pantelis76
ethnic69
vasilis-m
alsotiris
psath
beezy
Adami Drone
tomaskatsoufis
vedouzoskoni
monarchis
Sakis G
pointerst
Milve
matteus
golas
thanasis1949
kosmas
Φώτης
thodoris981
beteranos
28 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23, 2013 10:17 am

Τι γινεται? Ξεκινησατε διεγερτικη τροφοδοσια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23, 2013 10:39 am

Πελοπόννησο έχουν αρχίσει και γεννάνε.
Γενικά επειδή έχουμε πρώιμες ανθοφορίες δεν θα τροφοδοτήσω καθόλου.
Καλά μέλια σε όλους. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23, 2013 11:39 am

Στη Ρόδο είναι πολύ ήπιος ο χειμώνας και ξεκίνησα διεγερτική τροφοδοσία από 1 Φεβρουαρίου ελπίζοντας να κόψω παραφυάδες έως 10 Μαρτίου. Δεν πάω για ανοιξιάτικο μέλι γιατί πρέπει να μεγαλώσω το μελισσοκομείο μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23, 2013 11:55 am

Εδω αθηνα ξεκιναω σημερα. Ελπιζω να μη χαλασει πολυ ο καιρος και εχουμε αλλα...!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis1949
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: διεργετικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 2:06 pm

περα απο το συνηθισμενο αραιο συροπι, φασκομελο τι αλλο δινετε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2014 6:04 pm

αν έχει βροχόπτωση μια μέρα συνεχίζουμε αυστηρά την διεγερτική?
επίσης διεγήρουμε απογευματινες ώρες για αποφυγεί λεηλασίας σωστά?Αυτές εκείνη την ώρα βγαίνουν να μαζέψουν το νέκταρ που τις <<δείξαμε>> ότι υπάρχει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2014 7:24 pm

golas έγραψε:
αν έχει βροχόπτωση μια μέρα συνεχίζουμε αυστηρά την διεγερτική?
επίσης διεγήρουμε απογευματινες ώρες για αποφυγεί λεηλασίας σωστά?Αυτές εκείνη την ώρα βγαίνουν να μαζέψουν το νέκταρ που τις <<δείξαμε>> ότι υπάρχει?


Δεν χαλασε και ο κοσμος αμα τα εδωσες σημερα π.χ και τα ξαναδωσεις απο Τριτη που θα φτιαξει ο καιρος. Ετσι πιστευω ας μας πει και κανενας αλλος.

Απογευμα καλυτερα ταισμα ακριβως για τον λογο λεηλασιας που λες αν θες να ταισεις πιο νωρις την ημερα μπορεις να βαλεις σιροπι μεσα σε κλειστες σακουλες για τροφιμα POLYBAG και να ανοιξεις μερικες τρυπουλες με καρφιτσα. Με αυτο το τροπο και πιο αργα το παιρνουν και μεγαλυτερη ποσοτητα μπορεις να βαλεις οπως στην περιπτωση σου που λες θα βρεξει. Για το πεταμα που λες πιο πολυ η υγρασια και το κρυο πιστευω κανει κακο παρα αν βρεχει εξω σιγα μην βγουνε Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΠαρ Σεπ 19, 2014 8:56 pm

Παρατήρησα ότι το θέμα είναι κάπως παλιό, αλλά είπα να μην ανοίξω καινούριο lol! .
Θέλω να κάνω διεγερτική τροφοδοσία στα μελισσάκια μου, αλλά αντιμετωπίζω το πρόβλημα της βενζίνης... Δεν μπορώ για κανένα λόγο, να πηγαίνω κάθε μέρα εκεί. Έχετε να μου προτείνεται κάποια λύση ή είμαι αναγκασμένος να αντιμετωπίσω το δίλημμα; Η τροφοδοσία με το μπουκάλι (αυτό με την μια τρύπα) βοηθάει καθόλου; Σκέφτηκα ότι επειδή το παίρνουν αργά μήπως λειτουργήσει ως διεγερτική...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΠαρ Σεπ 19, 2014 9:06 pm

για να κάνεις σωστά τη δουλειά θέλει ένα πρόγραμμα.Αν εσύ πηγαίνεις μια φορά το μήνα είτε μπουκάλι βάλεις είτε τροφοδότη είναι το ίδιο και το αυτό.

Η βασική διαφορά του μπουκαλιού με τροφοδότη ή λοιπές "ανοιχτές" τροφοδοσίες είναι ότι με το μπουκάλι μπορείς να ταίσεις και το πρωί αλλιώς απαραίτητα σούρουπο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΠαρ Σεπ 19, 2014 9:12 pm

Μπορώ να πηγαίνω μια με δύο φορές την εβδομάδα το πολύ. Όσο για την παρεξήγηση με το μπουκάλι φταίω εγώ, γιατί δεν εξήγησα καλά. Εννοούσα μπουκάλι μέσα στην κυψέλη (όχι εξωτερική τροφοδοσία).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΠαρ Σεπ 19, 2014 9:16 pm

αν πηγαίνεις 2 φορές την εβδομάδα είναι καλά.Το θέμα είναι αν θα πας βράδυ ή πρωί.Αν πας βράδυ μπορείς να ταίσεις με τροφοδότη(το ανοιχτό που έλεγα),αν πάς πρωί ΜΟΝΟ μπουκάλι

Υ.Γ "ανοιχτές εννοούσα τις τροφοδοσίες που αν τις κάνεις λάθος ώρα μπορούν να σε ξεσπάσουν λεηλασίες.Εγώ το διατύπωσα λάθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΠαρ Σεπ 19, 2014 9:52 pm

Δηλαδή αν τους βάζω από 100ml κάθε 3-4 μέρες, επιτυγχάνω διέγερση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2014 11:11 am

κάντο καλύτερα 200ml κάθε 2-3 μέρες. Αναλογία 1-2(το 2 είναι νερό). Και κάτι ακόμα: από γύρες πως πας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2014 12:30 pm

Σ' ευχαριστώ.
Βλέπω να φέρνουν λίγη κίτρινη γύρη, αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες. Έχω ξεκινήσει από την προηγούμενη εβδομάδα να τους βάζω πίτα. Περιμένω ν' ανοίξει και το ρείκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2014 2:36 pm

Εγω οταν κανω διεγερτικη το φθινοπωρο, οπως και νωρις την ανοιξη(Μαρτη), χρησιμοποιω πιο πυκνο σιροπι.1 προς 1 ζαχαρι/νερο . Μονο απο Απριλη περναω στην αναλογια 1προς 2 και μεχρι το φθινοπωρο,οποτε και ξαναπερναω στην αναλογια 1 προς 1.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2014 8:38 pm

Sakis G πόσα ml δίνεις το φθινόπωρο και πόσα την άνοιξη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2014 10:18 pm

Την ανοιξη μισο λιτρο καθε 2-3 μερες.Το φθινοπωρο, αν δεν εχουν αποθεματα,στα μεν διοροφα δινω 7-8 λιτρα σε ενα διαστημα 4 εβδομαδων και ταιζω απο πανω.Στα μονα δινω απο μισο λιτρο 2φορες την εβδομαδα αναλογα και με την υπαρχουσα μελιτοφορια , και παντα υπο ελεγχο, ουτε να στριμωξω την μανα ουτε να τους λειψει τροφη .Πριν το χειμωνα προς τα τελη Οκτωβρη αρχες Νοεμβρη, κανω ελεγχο για τα αποθεμετα και αν χρειαζεται δινω σιροπι 3 προς 2 σε μεγαλυτερη ποσοτητα.Σημειωτεον οτι δεν μεταφερω και βασιζομαι μονο στην ανθοφορια της περιοχης μου ,κυριως ακονιζα και αλμιρικι . Προς το βουνο και σε καποια αποσταση εχει πολυ λιγα ρεικια και λιγες κουμαριες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vedouzoskoni
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2015 11:20 am

είναι κανείς από Αχαΐα; πότε ξεκινάτε τροφοδοσία για διέγερση της βασίλισσας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τροφοδοσία   Διεγερτικη Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2015 8:18 pm

Τι τροφοδοσία ρε παιδιά από 5 Μαρτίου και μετά προβλέπεται ψύχος πάλι. Καλή μας τύχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2015 1:53 pm

tomaskatsoufis σωστά τουλάχιστον έτσι δείχνει ο καιρός.. πρόβλημα φέτος η τροφοδοσία εγώ είμαι Κρήτη και δεν έχω δώσει ακόμα σταγόνα... φοβάμαι ακόμα για τροφοδοσία!! κάνεις από Κρήτη που να έχει ξεκινήσει? και από πότε? έκανα επιθεώρηση και έχω 3-4 πλαίσια γόνο μέσα και έχω βάλει 1 κιλό ζαχαρόπαστα... από γύρη είχα μέσα 1 κιλό άλλα δεν το πιάνουν, μαζεύουν από έξω μιας και εκεί που είναι έχουν στρέμματα οξαλίδα. αν δείτε τι γίνετε στην είσοδο... wakka !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2015 7:31 pm

Μην την φοβάστε την διεγερτική τροφοδοσία, τουλάχιστον στα δυνατά μελίσσια. Για τα αδύναμα όντως άμα ο καιρός προβλέπετε χάλια είναι επίφοβο αλλά για όσα έχουν βγει καλά από τον χειμώνα ξεκινήστε την άφοβα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2015 7:43 pm

Adami κι εγώ μια από τα ίδια. Σε σημερινή επιθεώρηση σε 2 10αρια χαλασμός κυρίου από γύρες. Ούτε κι εγώ τολμάω να τροφοδοτήσω γιατί φέτος ο καιρός δεν είναι καθόλου αξιόπιστος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2015 8:35 pm

Μάλλον θα περιμένω για μετά τις 5 του Μαρτίου monarchis και βλέπουμε τι να πω. Πάντως τα μελίσσια πάνε καλά και αυτό είναι που μετράει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2015 8:49 pm

Κι εγώ τα ίδια, καλά πάνε αλλά το Μάρτη θα αρχίσω διγερτική, γιατί φοβάμαι τα κρύα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

Διεγερτικη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2015 9:55 pm

παιδιά εγώ είπα να ρισκάρω λίγο με τον καιρο και ξεκινησα..
εκανε κάτι τρελά κρύα αλλά στρωνει πάλι..
και ο Θεος βοηθός!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διεγερτικη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Διεγερτική τροφοδοσία - Πεύκο
» Οριζόντια ανάπτυξη & διεγερτικη τροφοδοσια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: