Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καθαρισμα γαντιων

Πήγαινε κάτω 
+5
nikos27
kosmas
karnet
toadstul
beteranos
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καθαρισμα γαντιων   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23, 2013 10:12 am

Παιδια πως θα καθαρισω την προπολη απο τα γαντια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα γαντιων   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23, 2013 11:07 am

Δοκίμασε να τα βάλεις στον καταψύκτη και μετά από 1 ώρα βγάλε τα και τρίψε τα γάντια ανάμεσα στης παλάμες σου ώστε να ξεκολλήσει η ξερή πρόπολη από το ψύχος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα γαντιων   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23, 2013 11:43 am

Να προτείνω κάτι σε όσους θέλουν να περάσουν από τα χοντρά γάντια σε λεπτά ή και καθολου.
Εδώ και αρκετούς μήνες χρησιμοποιώ γάντια ιατρικά μιας χρήσης. Κάπου 5 ευρώ το πολύ το πακέτο με τα 100 γάντια ( σίγουρα τα βρίσκεις φθηνότερα ) . Πλεονεκτήματα :
- Είναι περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους γιατί πάνω από αυτά σε τσιμπάνε οι μέλισσες, απλά ίσως όχι τόσο έντονα. Αν θέλεις βάζεις δυο γάντια οπότε το τσίμπιμα είναι σχεδόν μηδαμινό.
- Κάθε φορά που πας στο μελισσοκομείο έχεις απολύτως καθαρά χέρια. Τα δερμάτινα γάντια μαζεύουν πρόπολη από πολύ καιρό, αν πας σε μελίσσι που έχει ασθένειες τις μεταδίδεις σε άλλα. Π.χ Αμερικανική σηψηγονία δεν σκοτώνεται στο γάντι.
- Αν θέλεις να πας σε μελίσσι ύποπτο απλά βάζεις ένα άλλο ζευγάρι από πάνω και μετά το πετάς και πας στο επόμενο με το ζευγάρι που είχες από κάτω.
- Σαν αίσθηση όταν ακουμπάς τον εξοπλισμό και τα πλαίσια είναι σαν να μη φοράς γάντια.
- Κόστος... 5 ευρώ για 50 επιθεωρήσεις με απόλυτη καθαρότητα.

Από όλα η μετάδοση ασθενειών είναι ότι χειρότερο, τα παλιά γάντια δεν καθαρίζονται από Αμερικανική Σ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα γαντιων   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23, 2013 11:53 am

Δοκιμαστε τα γαντια κουζινας. Προσωπικα εχω βολευτει πολυ. Εχουν μικρο κοστος καλυτερη αισθηση απο τα δερματινα και μαλλον δε το περνανε ευκολα οι μελισσες (τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν ειχα κεντρισμα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καθαρισμα γαντιων   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23, 2013 4:09 pm

Εγώ αρχικά αγόρασα μελισσοκομικά γάντια αλλά είχα και ΄γω το γνωστό πρόβλημα με την πρόπολη, κατόπιν δοκίμασα τα γάντια μιας χρήσης με τα οποία έχεις μεν καλύτερη αίσθηση όταν δουλεύεις στα μελίσσια αλλά σκίζονται εύκολα και κατέληξα στα γάντια κουζίνας τα οποία βολεύτικα καλά σε προστατεύουν απο τα τσιμπήματα, έχεις καλή αίσθηση όταν δουλεύεις αντέχουν περισσότερο απο τα γάντια μιάς χρήσης και το σημαντικότερο καθαρίζονται έυκολα απο την πρόπολη με οινόπνευμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: re   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23, 2013 5:29 pm

Και εγώ από φέτος χρησιμοποιώ τα χειρουργικά γάντια και έχω να σας πω ότι σώθηκα.
Είναι ότι καλύτερο. Δουλεύεις πολύ άνετα και τα τσιμπήματα είναι ελάχιστα αφού δεν σε μυρίζουν οι μέλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα γαντιων   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2013 11:49 pm

καλά τα γάντια αυτά..αλλά μετά από ώρα.. ιδρώνουν τα δάχτυλα..και δεν την παλεύω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα γαντιων   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΠεμ Φεβ 28, 2013 9:08 pm

τελειωνεις τις δουλειες σου φευγεις κ αφηνεις τα γαντια πανω σε μια κυψελη την επομενη τα εχουν κανει γυαλι!το εχω κανει!!!απλα γιατι τα ξεχασα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα γαντιων   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΠεμ Φεβ 28, 2013 11:48 pm

Vasilis. έγραψε:
τελειωνεις τις δουλειες σου φευγεις κ αφηνεις τα γαντια πανω σε μια κυψελη την επομενη τα εχουν κανει γυαλι!το εχω κανει!!!απλα γιατι τα ξεχασα!!

Μου αρεσει η ιδεα σου ! ! !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα γαντιων   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΠαρ Μαρ 01, 2013 12:47 am

Οπως είπα φίλε βετεράνε ειναι δοκιμασμένη!κανε το κ θα με θυμηθεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Καθαρισμα γαντιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμα γαντιων   Καθαρισμα γαντιων Icon_minitimeΠαρ Μαρ 01, 2013 11:54 am

Εγω εχω ενα πανακι αρκετα βρεγμενο με χλωρινη και μετα απο μια επιθεωρηση σ'ενα μελισι πριν παω στο αλλο σκουπιζω τα χερια μου(γαντια) με το πανακι για απολυμανση.Σκουπιζω επισης και το ξεστρο μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καθαρισμα γαντιων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Προπολη καθαρισμα κτλ
» Καθάρισμα κεριών
» Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: