Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ

Πήγαινε κάτω 
+8
milmos
NINAS
sd21gr
dimitrios
ΣΠΥΡΕΤΟ
melinioxori
MILIBEE
granazis
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΤετ Ιαν 13, 2010 11:39 pm

Αν και στη μεσσηνια το προβλημα ειναι η υγρασια και οχι το κρυο,εντουτοις κασανδρες με επεισαν να βαλω φετος κυροπανο στα μελισσακια μου και καθετα διαφραγματα σε οσα ηταν μικροτερα απο 10ρια.Εβαλα φελιζολ για τα διαφραγματα και κοματια απο μοκετα για κυροπανο,κοβοντας τη ομως στο κεντρο σε σχημα Π για μπορω να βαζω την τροφη και να περνουν και λιγο αερα. Η υγρασια στην περιοχη συμφωνα μετο δικο μου βαρομετρο ηταν απο 70-90%.!!!!!! Στην πρωτη ηλιολουστη μερα πηγα να δω πως τα πανε με την νεα επιπλωση του σπιτιου τους .Και τοτε καταλαβα τι σημαινει εγκεφαλικο και μαλιστα βαρυ κι`ασηκωτο!!!!!.Η μοκετα εσταζε νερο, η μουχλα στα τελαρα ενα δαχτυλο,οι αγαπημενες μου να σερνονται με κατευασμενα τα φτερα απελπισμενες με το κακο που τις βρηκε!?!?!?. Πεταξα αμεσως ολες τις μοκετες , σηκωσα τα καπακια σε ολα τα μελισσακια και φυλαξα σκοπια πεντε ωρες στον ηλιο φοβουμενος για λεϊλασια.Ουτε αποπειρα δεν εγινε. Ενας φιλος μου ειπε οτι και μονο το ναϊλον απο την πιτα (2κιλη) φθανει για σκεπασμα στα μερη μας. Μου προτεινε ομως αντι για κυροπανο να βαλω σητα προπολης ωστε οι μελισσες να κλεισουν μονο αυτο που πραγματικα χρειζονται και να παρω και την προπολη καποια στιγμη!!! ΔΕΧΟΜΕ αντιρησεις,διαφωνιες,παρατηρησεις,ακομα και μαστιγωμα αρκει να με πισετε για το σωστο......!!!!!!. alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΠαρ Ιαν 15, 2010 2:41 pm

Εξυπνη λυση η σητα ( τουλαχιστο για ορισμενα μερη) . Εμενα ενας μου ειπε για πανι τζιν ή φουτερ χωρις το χνουδακι , ο αλλος παλι μου ειπε τα πανια θα μουχλιασουν θα παθεις ζημια βαλε τροφοδοτη οροφης ξυλινο που λειτουργει σαν μονωση.
Τελικα μεταξυ μπλεξιματος με κουρελοπανα και μεχρι την αγορα των τροφοδοτων( που εχω παρεγγειλει αλλα ακομη δεν μου εχουν φερει. Ελεος πια οτι μου εχουν πει τα εχω αγορασει ολα. Το ευκολο θυμα ειναι ο ασχετος παντα scratch ) ,ο δευτερος προτεινε την λυση της εφημεριδας.
Ετσι τωρα τα κοριτσια βρισκονται με 3 φυλλα εφημεριδας απο πανω και στον προ ημερων ελεγχο που εκανα ηταν ολα στεγνα.
Βεβαια ο Θεος να δωσει μην κανει καμμια παγωνια γιατι θα τρεχω να τις σκεπασω με το παλτο μου lol! lol! lol!
Απ οτι καταλαβες Κώστα μην περιμενεις Idea Idea απο εμενα, απλα ειπα και εγω τον προβληματισμο μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΠαρ Ιαν 15, 2010 5:20 pm

εγω προβλημα υγρασιας δεν μπορω να πω οτι εχω, και δεν βαζω τιποτα για την υγρασια, αν προσεξεις τα σακουλακια απο τα ζυμαρια οταν αδειαζουν θα δεις αν εχουν υγρασια μεσα που πιστευω οτι ειναι φυσιολογικη γιατι εγκλωβιζετε στο σακουλακι ενω δεν υπαρχει πουθενα αλλου. πιστευω οτι ρολο παιζει και το υψος της κυψελης απο το εδαφος, εγω τις εχω τοποθετημενες πανω σε τσιμεντολιθους δηλ. περιπου 20 εκατοστα παντα γερνουν λιγο μπροστα και απο κατω προσεχω να μην λημναζουν νερα. τα κηροπανα η οτι αλλο πρεπει να αφηνουν κενο απο τα πλαινα εστω ενα εκατοστο για τον αερισμο αν δεν εχει κενα αρα δεν αεριζετε αρα υπαρχει υγρασια. τους τροφοδοτες αναποδα τους χρησιμοποιω σαν εσωτερικο καπακι για το κρυο και βεβαια περναει αερας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 16, 2010 9:17 pm

Την εφημεριδα την εχω χρησιμοποιεισει και εγω .Με νευριαζει ομως που κολαει στα πλαισια με την προπολη και τρομαζεις να την βγαλεις .Οσο για το κρυο μη φοβασε milibee ,δεν υπαρχει καλλιτερο μονωτικο και 4 η"5 φυλα να εβαζες ακομη καλλιτερα.Η ποιοτητα του χαρτιου ειναι τετοια που αποροφα την υγρασια.Αλωστε οι μελισσες αν χριαστει θα το τρυπισουν οπως στη συνενωση.Τωρα θα μου πεις γιατι ψαχνωμαι ?????Ισως περιεργια, ισως για εμπειρια, ισως απο ξεροκεφαλια.!!!Το σιγουρο παντως ειναι οτι μου ΑΡΕΣΕΙ!!!!!!!! alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 16, 2010 9:48 pm

Ο παππους μου ελεγε οποιος ρωταει μαθαινει . Καλα κανεις ρωτας και ψαχνεις. Να σαι καλα με ηρεμησες παντως με τις εφημεριδες.
Απο εχθες φυσαει, εχει παγωνια και ριχνει χιονονερο και εγω ειμαι στα καρφια .
Ειχα προσπαθησει να φτιαξω καλυμα απο νταου αλλα δεν στεκοταν με την κολλα.
Οταν βρηκα την λυση τοτε σκεφτηκα οτι η υγρασια και τα νερα θα γλειφουν την κυψελη και χωρις αερα θα ειναι χειροτερα.
Οποτε ας ελπιζω στις εφημεριδες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 17, 2010 11:31 pm

Μην κουραζεις το μυαλο σου με νταου κολλες και λιθαρια.Σε διαφορες φωτογραφιες απο βοριες χωρες θα δεις κυψελες καλυμενες με χιονι και τα κρυσταλα του παγου να κρεμονται σαν σπαθια.Το κρυο δεν τους κανει και πολυ ζημια,ασε που δεν αφηνει και τα μικροβια να αναπτυχθουν.Εκεινο που τα πεθαινει στ`αληθεια ειναι η υγρασια.Προκαλει πολλες ασθενιες με πρωτη τη Νοζεμιαση!!!!!.Να φροντιζεις να ειναι παντα στεγνα και με τροφες (μελι η"ζυμαρι) και μην τα φοβασε για το κρυο!!!! alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΣαβ Μαρ 13, 2010 1:34 am

Έπειτα από πολλές τοποθετήσεις κηρόπανων κατέληξα στην εφαρμογή σήτας και από πάνω φύλλα εφημερίδας...ειδικά τα ένθετα του ''Επενδυτή'' & της ''Καθημερινής' είναι ό,τι πρέπει... sunny
Ας επενδύσουμε στην πρόπολη καθημερινά λοιπόν!!!
Δεδομένης της νυκτερινής υγρασίας τα φύλλα της εφημερίδας μορφοποιούνται σαν χαρτόνι ...η σήτα καλύπτεται με πρόπολη & αντικαθίσταται όταν χρειάζεται με άλλη!
Έτσι αποφεύγουμε τα κηρόπανα , τον εγκλωβισμό υγρασίας & κερδίζουμε γενναίες ποσότητες πρόπολης!!! cheers
Όσον αφορά τη σήτα πρόπολης εκτός αυτών που κυκλοφορούν στο εμπόριο ειδικά για πρόπολη...μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και πλαστική σήτα παραθύρων *ή τροφίμων(αυτή που βάζουν στα κόσκινα & τα σουρωτήρια)
* η σήτα παραθύρων είναι κατασκευασμένη από πολυπροπυλένιο , ίνες γυαλιού (οπότε κάνει για αυτή τη δουλειά)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitrios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 14, 2010 6:39 pm

με την εφημεριδα εμπλουτιζουμε τις γνωσεις των μελισσων τα κρυα βραδια μαζεμενες θα επιμορφωνονται και με τα νεα (μονο που πρεπει να αλλαζει τακτικα η εφιμερις για να ανανεωνονται οι ειδησεις).
σοβαρα τωρα η εφημεριδα κανει καλη δουλεια αλλα συμφωνω με τον γραναζη που κολλαει απο την προπολη .
εγω χρησιμοποιω ΄΄λουκανικο΄΄( οσοι πηγαμε στρατο το ξερουμε)
ειναι τελειο μονωτικο λογω υφασματος και πριν την τοποθετηση θελει καλο πλυσιμο καθοσον οι μελισσες θα το προπολισουν και θα μαζεψουμε και μια σεβαστη ποσοτητα προπολη .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΤρι Μαρ 16, 2010 1:53 pm

καλά τα υφάσματα ,καραβόπανα,σεντόνια, μοκέτες , το ναύλον , τα σακιά & το ''λουκάνικο''( το βάζει ένας γνωστός μου εδώ και χρόνια) αλλά με την σήτα-παγίδα επωφελούμαστε με την συλλογή ποσότητας πρόπολης.Ενώ με τα υφάσματα και τα υπόλοιπα δύσκολα πέρνουμε πρόπολη ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 11:01 pm

καλησπέρα !
τι χρησιμοποιείτε εσείς και τι προτείνετε για περιοχές με ήπιο χειμώνα (Κρήτη);
Εγώ θυμάμαι τον πατέρα μου να βάζει κομμάτι από τζιν πάνω από τα πλαίσια , αλλά και αυτό με την σίτα πρόπολης ακούγεται καλή ιδέα.
Σε 4αρακια - 5αράκια μελίσσια σίτα+εφημερίδα αρκεί ή χρειάζεται κάτι να τις "αγκαλιάσει" καλύτερα;
* Σπυρέτο κάθε πότε μαζεύεις πρόπολη τώρα το χειμώνα και πως τη χρησιμοποιείς εσύ;
Τα παραθυράκια του καπακιού τα αφήνετε ανοιχτά , σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 2:20 am



Σίτα πρόπολης για 5ακι αγόρασα απο την μελισσοκομική στην Χαλκιδόνα, μικρές σίτες , το 1/4 της κανονικής.
Κάθε 10ρα κυψέλη θέλει 4 απο αυτές.

οπότε βολεύει και για τα 5άκια.

Και αν βάζεις σίτα πρόπολης τι γίνεται με την τροφή;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 12:58 pm

και άλλη μια ερώτηση , αν μπεί σίτα πρόπολης η τροφή που μπαίνει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 3:36 pm

Κατ' αρχάς στο Καπανδρίτι που είμαι προς το παρόν, έχω παρατηρήσει ότι πρόπολη μαζεύουν Ιούλιο με Σεπτέμβριο.
Τότε τους βάζω και την σήτα πρόπολης.

Εσείς έχετε συλλογή πρόπολης και μέσα στον χειμώνα?

Μετά, το κηρόπανο το βάζετε υποθέτω για να τις προστατέψετε από το κρύο.
Από το κρύο όμως δεν έχουν και τόσο μεγάλο πρόβλημα, όσο έχουν με την υγρασία που μπορεί να συσσωρευτεί μέσα στην κυψέλη.
Μάλιστα σε βορειότερες χώρες είναι σκεπασμένες με χιόνι το μεγαλύτερο διάστημα του χειμώνα και αυτές τα καταφέρνουν μια χαρά.

Επειδή έχω ακούσει πολλούς μελισσοκόμους να λένε, ότι με τα κηρόπανα έχουν παρατηρήσει μούχλες και υγρασίες, μήπως αντί για καλό τους κάνετε κακό?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 4:35 pm

Εγώ πάλι ρώτησα πολύ έμπειρο μελισσοκόμο για τα κυρόπανα και μου είπε ότι τα βάζει το καλοκαίρι και τα βγάζει το χειμώνα confused Ήταν απόλυτος!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 5:07 pm

ηλία,
το καλοκαίρι θέλουμε μέσα στην κυψέλη διόδους από όπου θα φυσάει ο αέρας.
Γι' αυτό και φροντίζουμε να έχουμε και όλη την πόρτα ανοικτή, γι'αυτό φροντίζουμε και τις σήτες αερισμού στο καπάκι να είναι ανοικτές.
Έξω έχει πολύ ζέστη και μέσα θέλουμε δροσιά.

Πώς είναι δυνατόν μέσα στην ντάλα του καλοκαιριού, να εμποδίζουμε την δίοδο του αέρα, βάζοντας κηρόπανο?

Αν δεν τρελαθώ με τις τόσες (αντίθετες) γνώμες που κυκλοφορούν, καλά θα είναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 5:39 pm

Μilmos δεν ξέρω τι θα κάνουν τελικά αλλά μαζεύουν και το χειμώνα, βέβαια αρκετά λιγότερη..
Για τα κηρόπανα ήξερα ότι μπαίνουν το χειμώνα για το κρύο μέχρι που διάβασα ότι προκαλούν υγρασία και καλύτερα να αποφευγονται και ότι άλλες λύσεις όπως εφημερίδα, σίτα πρόπολης κ.α. είναι καλύτερες..
Από την άλλη σε πολύ πιο άγρια κλίματα όντως καταφέρνουν και επιβιώνουν και έτσι ίσως "σκληραγωγούνται" και δημιουργούνται και πιο ανθεκτικές μέλισσες (αν ισχύει αυτό και με όποια αρνητικά έχει)...
Τελικά οι γνώμες και οι παράμετροι είναι τόσες πολλές που μπορεί να είναι και όλα σωστά και πρέπει μετά από δοκιμές να βρούμε ποιό ταιριάζει καλύτερα σε εμάς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 11:12 pm

helias έγραψε:
Εγώ πάλι ρώτησα πολύ έμπειρο μελισσοκόμο για τα κυρόπανα και μου είπε ότι τα βάζει το καλοκαίρι και τα βγάζει το χειμώνα confused Ήταν απόλυτος!!

Ήμουν μπροστά και το επιβεβαιώνω. Η εξήγηση μου φάνηκε πολύ σαφής τότε, αλλά για να μη πω καμιά μπαρούφα, δεν θα δοκιμάσω να την αναπαράγω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 8:16 am

Παιδιά, στα ζεστά μέρη, το κηρόπανο μπαίνει σαν μόνωση για την ζέστη. Δηλαδή συγκρατεί τα σταγονίδια του νερού που ψεκάζουν οι μέλισσες στον αέρα, και δεν τα αφήνει να παρασυρθούν εκτός κυψέλης από τις θυρίδες του καπακιού.
Για τον ίδιο λόγο όταν κάνει πολύ ζέστη το καλοκαίρι ανεβαίνουν οι μέλισσες στο καπάκι για να κλείσουν τις θυρίδες.
Το χειμώνα λοιπόν, στις αρχές Δεκεμβρίου, τα πανιά βγαίνουν για να πάθουν κάποιου είδους σοκ οι μέλισσες από το κρύο και να σταματήσει η Βασίλισσα να γεννάει.
Γιατί πρέπει να κάνει ένα κενό ο γόνος, τουλάχιστον για ένα μήνα, και για λόγους μείωσης του βαρρόα, και για να ξεκουραστούν και να παχύνουν λίγο οι μέλισσες και η Βασίλισσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 10:12 am

επειδή βλέπω αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με το κηρόπανο, σας παραθέτω 2 ερωτήσεις και 2 απαντήσεις από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο.

ερ. 1
Στο τεύχος Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2007 και στη σελίδα 329 η κ Σοφία Γούναρη αναρωτιέται γιατί να πρέπει να φροντίζουμε ώστε τα μελίσσια να παραμένουν «ζεστά»,οπότε να διατηρούν γόνο και τη θερμοκρασία τους στους 30ο C και να μην αφήσουμε τη θερμοκρασία να πέσει και τη γέννα να σταματήσει, ώστε η θερμοκρασία στη φωλιά να διατηρείται στους 19 ο C; ενώ ο κ Ανδρέας Θρασυβούλου στο ίδιο τεύχος και σελίδα 337 (οι μελισσοκόμοι ρωτούν) λέει ότι είναι σημαντικό να καλύψουμε την πάνω πλευρά των πλαισίων με κηρόπανο ή σκληρό φελιζόλ ή κόντρα πλακέ για να μην έχουμε απώλεια ενέργειας. Χρειάζεται λοιπόν να βάλουμε «πάπλωμα» στα μελίσσια όπως αναρωτιέται η κ Γούναρη; Στο τεύχος Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2009 και στη σελίδα 393 ο κ, Βας. Λιάκος γράφει ότι το κηρόπανο δεν πρέπει να είναι από νάιλον ,ενώ ο κ. Α. Θρασυβούλου στη σελίδα 401 γράφει : κηρόπανο ή νάιλον.

απ. 1
Οι απόψεις των επιστημόνων μπορεί να συγκλίνουν ή να διαφέρουν χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχει μέση οδός. Άλλωστε στη μελισσοκομία δύσκολα υπάρχουν κανόνες που ακολουθούνται σε όλες τις περιπτώσεις. Με το κηρόπανο τα μελίσσια δεν διατηρούνται περισσότερο ζεστά, ούτε και διατηρούν γόνο που δεν θα είχαν χωρίς κηρόπανο. Από την εμπειρία που έχουμε μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε το κηρόπανο είτε το νάιλον χωρίς πρόβλημα για το ξεχειμώνιασμα.

ερ. 2
Tο χειμώνα, να σκεπάσω εντελώς τα πλαίσια με το κηρόπανο ή με την νάϋλον σακούλα ή να αφήσω κενό ώστε να φεύγει η υγρασία.


απ. 2
Σκεπάστε πέρα ως πέρα τα πλαίσια με το κηρόπανο ή τη σακούλα νάϋλον. Δεν υπάρχει πρόβλημα υγρασίας εφόσον η κυψέλη έχει καλό αερισμό από την είσοδο. Σε κάθε περίπτωση μην αφήσετε τα μελίσσια με καπάκι τύπου Αυστραλίας χωρίς κάλυμμα πάνω από τα πλαίσια και την είσοδο χωρίς προστατευτικό διάφραγμα εναντίον των κουνουπιών.

τα συμπεράσματα δικά σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 10:34 am

Όλα αυτά είναι σωστά, αλλά το καθένα για άλλη περιοχή και άλλο κλίμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 10:44 am



ωραία και ενδιαφέρουσα η κουβεντούλα σας,

αλλά εμένα δεν μου απαντάτε (όσοι γράψατε για την σίτα πρόπολης)

και η τροφή που θα πάει;;;;;;;;

και συγκεκριμένα ζαχαροζύμαρο;;;;;


ΥΣ και για να βάλω και εγώ μία άποψη για την εκδοχή κηρόπανο ή νάυλον
θα έλεγα Ποτέ Νάυλον.
Τι δουλειά έχουν τα ζωντανά με τα άψυχα;;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 11:01 am

Ninas
αν βάλεις και τις 4 σήτες πρόπολης (που ανέφερες), τότε σαφώς και δεν έχεις χώρο για τις τροφές.

Αλλά αν θες οπωσδήποτε να βάλεις σήτα πρόπολης και ταυτόχρονα φαί, βάλε σήτα που να πιάνει μόνο τη μισή επιφάνεια των πλαισίων και στο άλλο μισό βάλε τις τροφές.

Εγώ προσωπικά δεν έβαλα σήτα πρόπολης για τον χειμώνα που διανύουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 11:20 am

NINAS έγραψε:

ωραία και ενδιαφέρουσα η κουβεντούλα σας,

αλλά εμένα δεν μου απαντάτε (όσοι γράψατε για την σίτα πρόπολης)

και η τροφή που θα πάει;;;;;;;;

και συγκεκριμένα ζαχαροζύμαρο;;;;;

προφανώς κόβουν την σιτα πρόπολης σε ένα σημείο και εκεί πάνω τοποθετείτε
το ζαχαροζυμαρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ   ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ Icon_minitimeΚυρ Δεκ 25, 2011 2:59 pm

Η σίτα για τη συλλογή πρόπολης που χρησιμοποιώ είναι σίτα παραθύρων (καινούρια εννοείται) την οποία κόβω λίγο μεγαλύτερη ώστε από κάτω να μπαίνει το σακουλάκι ζαχαροτροφής.Όταν γεμίσει την διπλώνω και την βάζω στον καταψύκτη και μετά την τεντώνω σε μια μεγάλη λεκάνη για να βγεί η πρόπολης.
Όταν βάζω ναύλον επίσης μπορεί να μπεί τροφή και κάνω μια τρύπα για να αερίζεται και να μην εγκλωβίζεται η υγρασία.

Τα παλιά εσωτερικά καπάκια τα δούλεψα κάποτε με κενό όροφο ώστε να δίνω τροφή από το άνοιγμα.

Αφαπητοί φίλοι πρέπει να πράττουμε ανάλογα την περιοχή και ανάλογα το μελίσσι... για παράδειγμα ένα δυνατό μελίσσι σε ζεστή σχετικά περιοχή μπορεί να αρκεστεί και μόνο με την κενή σακούλα της ζαχαροτροφής του...τα αδύναμα μελίσσια , θέλουν τη βοήθεια τυς!

και για να επανέλθω στις σίτες , αποφεύγω τις έτοιμες του εμπορίου για το κόστος και την ποιότητά τους.Κατέληξα στις σίτες από πολυπροπυλένιο και μικροίνες γιαλιού, είναι υγιεινές και απλές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.
» Ανοιχτος πατος και κυροπανο...
» Το "MHBF" στο περιοδικό "Μελισσοκομικό Βήμα".
» πατοσ με σητα και κορνίζα
» Μετατροπή κινητού πάτου με σήτα .

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: