Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ

Πήγαινε κάτω 
+6
KENTRI
Maikpigasos
spithoyras
monarchis
sotto
ilias1908
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ilias1908
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΔευ Φεβ 18, 2013 8:26 pm

Γειά σας έκανα μια έρευνα για να βρώ βάσεις για τις κυψέλες .να είναι ανθεκτικές να είναι ψηλές ώστε να μην σκύβεις στις επιθεορήσεις και τέτοια.
επιδή στην αμοργό που έχω τα μελίσσια ,έχει και δυνατούς ανέμους με ενδειαφέρει να έχουν και καλή στήρηξη.
τελικά δεν με ικανοποίησε καμία και αποφάσισα να φτιάξω...
Χρησημοποίησα μπετόβεργα 10αρα...σε κάθε κυψέλη χρειάζονται 4 μέτρα.
σας παραθέτω φωτογραφία για να την δείτε.
είναι πολύ σταθερή μπρεί να καρφωθεί στο χώμα η κυψέλη μπορεί να δεθεί με ιμάντα πάνω της ειναι 28 πόντους ύψος απο το έδαφος και αντέχει μέχρι 90 κιλά βάρος που την δοκίμασα ανεβένοντας επάνω.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΔευ Φεβ 18, 2013 11:48 pm

ilias1908 έγραψε:
Γειά σας έκανα μια έρευνα για να βρώ βάσεις για τις κυψέλες .να είναι ανθεκτικές να είναι ψηλές ώστε να μην σκύβεις στις επιθεορήσεις και τέτοια.
επιδή στην αμοργό που έχω τα μελίσσια ,έχει και δυνατούς ανέμους με ενδειαφέρει να έχουν και καλή στήρηξη.
τελικά δεν με ικανοποίησε καμία και αποφάσισα να φτιάξω...
Χρησημοποίησα μπετόβεργα 10αρα...σε κάθε κυψέλη χρειάζονται 4 μέτρα.
σας παραθέτω φωτογραφία για να την δείτε.
είναι πολύ σταθερή μπρεί να καρφωθεί στο χώμα η κυψέλη μπορεί να δεθεί με ιμάντα πάνω της ειναι 28 πόντους ύψος απο το έδαφος και αντέχει μέχρι 90 κιλά βάρος που την δοκίμασα ανεβένοντας επάνω.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Πολυ ωραιες!!! Να ειχαμε και διαστασεις... τελειο!!!! oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΤρι Φεβ 19, 2013 9:08 am

Πολύ καλή... Αν όμως απασχολεισαι με Νομαδική μελισσοκομία δημιουργείται το πρόβλημα της φόρτωσης κατά την μεταφορά. Ίσως και η συντήρηση να είναι θέμα από άποψη χρόνου λόγω των ισχυρών ανεμηδων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΤρι Φεβ 19, 2013 10:10 am

Μου αρεσε που τα ποδια της βασης εχουν απ'ότι φαινεται μεγαλο ανοιγμα κι ετσι εχει καλη στηριξη, καταληλη για ανεμους.
Ο monarchis εχει δικιο για την μεταφορα γενικα των βασεων.
Εχω ομως την εντυπωση οτι αυτη η βαση μπορει να μπει η μια πανω στην αλλη σαν τις καρεκλες κι ετσι πιανει μια μονο μερια στο τρειλερ που ειναι πολυ βασικο πλεονεκτημα.ilias1908 ισχυει κατι τετοιο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias1908
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΤρι Φεβ 19, 2013 11:35 am

Ναι οι βάσεις μπαίνουν η μια πάνω στην άλλη για μεταφορές..εγώ δεν κάνω μεταφορές στα μελίσσια μου τα έχω σταθερά...για συντήρηση δεν ξέρω αν θα χρειάζονται και πότε ...εγώ τις έχω ασταρώσει με μινιο θαλάσσης και της έχω βάψει για να μήν σκουριάζουν. τα πόδια τα έκανα επίτηδες να πιάνουν περισσότερη επιφάνεια για να έχει καλή στήρηξη.επίσεις για μεταφορές η βάση μπορεί να τοποθετηθή και πάνω στο καπάκι της κυψέλης..

οι διαστάσεις είναι: δυο βέργες απο ενα μέτρο 2 βέργες 45 πόντους και 4 βέργες 28 πόντους.
τις βέργες του μέτρου τια στραβόνουμε δεξια και αριστερά στους 28 πόντους .οι βέργες των 45 πόντων κολιούντε απο πάνω σε απόσταση 28 πόντων για να πατάνε οι κυψέλες. και οι βέργες των 28 πόντων είναι οι πλαινές αντιρίδες(ενυσχίσεις)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΤετ Φεβ 20, 2013 1:16 am

ilias1908 έγραψε:
Ναι οι βάσεις μπαίνουν η μια πάνω στην άλλη για μεταφορές..εγώ δεν κάνω μεταφορές στα μελίσσια μου τα έχω σταθερά...για συντήρηση δεν ξέρω αν θα χρειάζονται και πότε ...εγώ τις έχω ασταρώσει με μινιο θαλάσσης και της έχω βάψει για να μήν σκουριάζουν. τα πόδια τα έκανα επίτηδες να πιάνουν περισσότερη επιφάνεια για να έχει καλή στήρηξη.επίσεις για μεταφορές η βάση μπορεί να τοποθετηθή και πάνω στο καπάκι της κυψέλης..

οι διαστάσεις είναι: δυο βέργες απο ενα μέτρο 2 βέργες 45 πόντους και 4 βέργες 28 πόντους.
τις βέργες του μέτρου τια στραβόνουμε δεξια και αριστερά στους 28 πόντους .οι βέργες των 45 πόντων κολιούντε απο πάνω σε απόσταση 28 πόντων για να πατάνε οι κυψέλες. και οι βέργες των 28 πόντων είναι οι πλαινές αντιρίδες(ενυσχίσεις)


Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΤετ Φεβ 20, 2013 10:28 am

Φιλε Ηλια ωραια η ιδεα σου,να'σαι καλα που την μοιραστηκες.Αφου μπαινει η μια μεσα στην αλλη σαν τις καρεκλες λυνει ενα σοβαρο μεταφορικο προβλημα.Εγω χρησιμοποιω λαστιχα αυτοκινητου που ειναι δυσχρηστα στην μεταφορα αν ειναι πολλα.Οποτε πρεπει να βρω ηλεκτροκοληση fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΤετ Φεβ 20, 2013 11:44 pm

Εγώ διάλεξα κάτι ακόμη πιο ελαφρύ παιδιά και εύχρηστο ....

"κομμάτια ΦΕΛΙΖΟΛ..."
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΠεμ Φεβ 21, 2013 12:17 am

Maikpigasos έγραψε:
Εγώ διάλεξα κάτι ακόμη πιο ελαφρύ παιδιά και εύχρηστο ....

"κομμάτια ΦΕΛΙΖΟΛ..."



scratch ... δηλαδη???!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΠεμ Φεβ 21, 2013 5:28 pm

ilias1908 έγραψε:
Γειά σας έκανα μια έρευνα για να βρώ βάσεις για τις κυψέλες .να είναι ανθεκτικές να είναι ψηλές ώστε να μην σκύβεις στις επιθεορήσεις και τέτοια.
επιδή στην αμοργό που έχω τα μελίσσια ,έχει και δυνατούς ανέμους με ενδειαφέρει να έχουν και καλή στήρηξη.
τελικά δεν με ικανοποίησε καμία και αποφάσισα να φτιάξω...
Χρησημοποίησα μπετόβεργα 10αρα...σε κάθε κυψέλη χρειάζονται 4 μέτρα.
σας παραθέτω φωτογραφία για να την δείτε.
είναι πολύ σταθερή μπρεί να καρφωθεί στο χώμα η κυψέλη μπορεί να δεθεί με ιμάντα πάνω της ειναι 28 πόντους ύψος απο το έδαφος και αντέχει μέχρι 90 κιλά βάρος που την δοκίμασα ανεβένοντας επάνω.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ωραια η κατασκευη, θα μπορουσες να κολησεις λαμακια στην μπετοβεργα στις ακρες για να μην καρφωνεται στο χωμα. Εγω θα δοκιμασω να φτιαξω παρομοια ξκατασκευη με σιδηρογωνιες.
Το πλεονεκτημα των βασεων αυτων σε σχεση με τα λαστιχα αυτοκινητων ειναι σε περιπτωση πυρκαγιας μπορει η κυψελες σου να μην καουν γιατι η φωτια θα περασει απο κατω, ενω αν εχει γινει και μια προεργασια απο τον μελισοκομο αποψιλονοντας τα χορταρια οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι πολλυ μεγαλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias1908
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΠεμ Φεβ 21, 2013 5:37 pm

KENTRI έγραψε:
ilias1908 έγραψε:
Γειά σας έκανα μια έρευνα για να βρώ βάσεις για τις κυψέλες .να είναι ανθεκτικές να είναι ψηλές ώστε να μην σκύβεις στις επιθεορήσεις και τέτοια.
επιδή στην αμοργό που έχω τα μελίσσια ,έχει και δυνατούς ανέμους με ενδειαφέρει να έχουν και καλή στήρηξη.
τελικά δεν με ικανοποίησε καμία και αποφάσισα να φτιάξω...
Χρησημοποίησα μπετόβεργα 10αρα...σε κάθε κυψέλη χρειάζονται 4 μέτρα.
σας παραθέτω φωτογραφία για να την δείτε.
είναι πολύ σταθερή μπρεί να καρφωθεί στο χώμα η κυψέλη μπορεί να δεθεί με ιμάντα πάνω της ειναι 28 πόντους ύψος απο το έδαφος και αντέχει μέχρι 90 κιλά βάρος που την δοκίμασα ανεβένοντας επάνω.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ωραια η κατασκευη, θα μπορουσες να κολησεις λαμακια στην μπετοβεργα στις ακρες για να μην καρφωνεται στο χωμα. Εγω θα δοκιμασω να φτιαξω παρομοια ξκατασκευη με σιδηρογωνιες.
Το πλεονεκτημα των βασεων αυτων σε σχεση με τα λαστιχα αυτοκινητων ειναι σε περιπτωση πυρκαγιας μπορει η κυψελες σου να μην καουν γιατι η φωτια θα περασει απο κατω, ενω αν εχει γινει και μια προεργασια απο τον μελισοκομο αποψιλονοντας τα χορταρια οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι πολλυ μεγαλες.

Γειά σου φίλε έχεις δίκιο για τα λαμάκια αλλά εγώ προτιμάω να τις καρφώσω στο έδαφος για μεγαλύτερη σταθερότητα .στην Αμοργό που τις έχω έχει δυνατούς ανέμους και πρέπει να είναι πολλύ στιβαρές και σταθερές οι βάσεις.
σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια....κατασκευάζω τώρα μια ποτίστρα για τα μελισσοκομία που δεν διαθέτουν νερό όπως το δικό μου που βρίσκετε 30 λεπτά μακρυά και πας με γαιδουράκι η με τα πόδια .θα σας την ανεβάσω να πάρετε ιδέα σε όποιων ενδειαφέρετε να την φτιάξει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΠεμ Φεβ 21, 2013 5:52 pm

Ηλία μπράβο σου πολύ ωραία κατασκευή, συγχαρητήρια, μου άρεσε πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΠεμ Φεβ 21, 2013 10:47 pm

Ηλια, σε δυσκολο μερος εχεις τα μελισσια σου(30 λεπτα με τα ποδια η με γα'ι'δουρακι????????). Πως κουβαλας κυψελες-πατωματα τροφες? Πες μας και εαν θελεις μια και εχεις σταθερο μελισσοκομειο τι αποδωσεις εχει κατα μεσω ορο η καθε κυψελη σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias1908
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΠεμ Φεβ 21, 2013 10:56 pm

beteranos έγραψε:
Ηλια, σε δυσκολο μερος εχεις τα μελισσια σου(30 λεπτα με τα ποδια η με γα'ι'δουρακι????????). Πως κουβαλας κυψελες-πατωματα τροφες? Πες μας και εαν θελεις μια και εχεις σταθερο μελισσοκομειο τι αποδωσεις εχει κατα μεσω ορο η καθε κυψελη σου?
Ειναι λίγο μακρυά , αλλά δεν έχω κανένα άλλο μελοσσοκομίο δίπλα μου δεν έχω προβλήματα απο κλοπές και τέτοια λόγο του ότι το μονοπάτι είναι εγκαταλελειμένο απο το 1980....και δεν έχω καλιέργειες κοντά .Τις κυψέλες τις μεταφέρω με γαιδουράκια γνωστών και φίλων.....αποδόσεις δεν ξέρω ακόμα διότι το καλοκαίρι ξεκίνησα πρώτη φορά...πάντος η περιοχή εκεί γύρο έχει θυμάρι φασκόμηλο θρούμπι κόνιζα χαμομίλι και διάφορα τέτοια φυτά δεν έχει πεύκα και τέτοια.....
επίσεις ξεκίνησα με 2 κυψέλες και φέτος θα κάνω αναπαραγωγή. οπώτε μάλλον του χρόνου θα μπορέσω να σας δώσω πληροφορίες για αποδώσεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Scolopax Rusticola
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06, 2014 5:56 pm

παιδια εχω θεμα με τις φωτογραφιες.παταω επανω στο λινκ και μου εμφανιζει μια διαφημιση λιγα δευτερολεπτα και δεν βλεπω φωτο πουθενα.ξερεις κανεις τι γινεται ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06, 2014 7:10 pm

Το link αυτό που υπάρχει στο θέμα είναι απάτη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Scolopax Rusticola
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ   ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06, 2014 7:24 pm

πως γινεται να δουμε τις φωτογραφιες ελπιζοντας να μας βοηθησουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Υπαρχει πατεντα για γυροπαγίδα για αυτες τις βασεις;;;
» Βασεις κυψελων
» ΒΑΣΕΙΣ ΚΥΨΕΛΩΝ...ΕΡΩΤΗΣΗ.
» παραφινιέρα και βάσεις κυψέλης
» Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: