Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πως να συνεχίσω νο2...

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Πως να συνεχίσω νο2... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως να συνεχίσω νο2...   Πως να συνεχίσω νο2... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 10, 2013 9:31 am

Καλημέρα παιδιά,
Αναρωτιέμαι πως να συνεχίσω και θέλω την βοήθειά σας. Οπως εχω ξαναπεί εχω τρεις κυψέλες.
Α) το δυνατό μου μελίσσι, 9αρι αυτή την εποχή. Ολα βαίνουν καλώς. Από αυτο θα ήθελα αργότερα να κοψω 2-3 παραφυαδες.... Διαβασα οτι μπορω να παρω μελια και μεσα ιουλιου (μετα το θυμαρι) να συνεχίσω για παραφυαδες. Ισχύει;
Β) τα δύο αλλά είναι, το μέτριο, 4αρι τωρα και το αδύνατο 2αρι. Αυτα τα δυο ειχαν αμερικανική σηψιγονια περσι και αυτος είναι ο λόγος που δεν τα συνενωσα. Ειχα επιλεξει, με την βοήθεια σας, την μέθοδο της μετάγγισης. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να αλλαξω βασίλισσες, μέχρι πότε νομίζετε οτι μπορω να τους δωσω χρόνο; Μήπως να συνενωσω τωρα; Κατι άλλο;

Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχουμενη! Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πως να συνεχίσω νο2... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να συνεχίσω νο2...   Πως να συνεχίσω νο2... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 10, 2013 11:29 am

Θα σου απαντήσω μόνο για το 2ρακι, τι θα έκανα εγώ αν το είχα. Συνυπολογίζοντας ότι είσαι στα πολύ νότια κλίματα και ο καιρός είναι πολύ καλύτερος και πιο ζεστός απο εδώ.

Αφού άντεξε ένα μεγάλο μέρος του χειμώνα, θα το άφηνα στην τύχη του.
Σφίξιμο δεξιά αριστερά με στεγανά υλικά (φελιζόλ, κλπ) γιατί ο χειμώνας δεν μας έχει δείξει ακόμα τα δόντια του, πολύ τροφή και καλή τροφή. Αν είναι δυνατόν ένα βαζάκι εγγυημένο μέλι δηλ απο μελίσσι χωρις αρώστιες, όχι ξυνισμένο-νοθευμένο, μαζί με ζυμάρι. Θα του έβαζα κατα καιρούς και 100 μλ σιρόπι χλιαρό 2/1 να το καταναλώσουν μέσα στην ίδια μέρα. Και όταν μπει στην άνοιξη, πιο δυναμικούς χειρισμούς.

Άλλωστε τι θα χαθεί αν δεν πάει καλά;;;
2 πλαίσια, που δεν σώνουν τα πιο δυνατά μελίσσια, και μία βασίλισσα που όπως λες μπορεί και να την αλλάξεις.
Αν απο την άλλη αντέξει, θα γίνει ένα μελισσάκι που θα τρέξει κανονικά, ίσως όχι τόσο δυναμικά όσο τα άλλα, και θα υπάρχει η ικανοποίηση της προσπάθειας.

Η εμπειρία σίγουρα θα είναι πολύτιμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Πως να συνεχίσω νο2... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να συνεχίσω νο2...   Πως να συνεχίσω νο2... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 10, 2013 12:28 pm

Καλημερα Νινα! Ακολουθησα τις οδηγιες καποιων και εσενα προσωπικα και τον Νοεμβριο ειχα βαλει φελιζολ στα 2 μικρα μελισσια μου. Και στα 3 βαζω οταν χρειαζεται ζαχαροζυμαρο. Ακομα δεν εχω δωσει σιροπι.
Ομως τον κρισιμο μηνα του Μαρτιου,θα λειπω υποχρεωτικα λογω δουλειας και θα γυρισω στο τελος του. Αρα οτι κινησεις κανω (σιροπια, οροφο στο δυνατο μελισσι,χωρο στα αδυνατα) θα γινουν ειτε στις επομενες 20 ημερες , ειτε τελος του Μαρτιου. Τι λετε;

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια... sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κωστας Χ.
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Κωστας Χ.


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Πως να συνεχίσω νο2... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να συνεχίσω νο2...   Πως να συνεχίσω νο2... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 10, 2013 5:14 pm

Η διαφορα δυναμικοτητας των μελισσιων, ισως προδιδει γηρασμενη βασιλισσα (2αρακι). Αν ειναι ετσι η αλλαγη της θα το εσωζε. Επισης ας μην υπερτιμαμε τις δυναμεις των μελισσιων, ειναι αδυνατο να παρεις 2 παραφυαδες απ'το 9αρι και να παρεις και μελι. Επικεντροσου σ'ενα εκ των δυο. Προταση μου ειναι η αυξηση των μελισσιων νωρις την ανοιξη, ωστε να εχεις περιθωρια να γινουν καλα για την επομενη χρονια. Να μην ξεχναμε οτι το μυστικο της επιτυχιας ειναι οι νεες βασιλισσες. Καλη επιτυχια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πως να συνεχίσω νο2... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να συνεχίσω νο2...   Πως να συνεχίσω νο2... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 10, 2013 5:51 pm

Νομίζω ότι μέχρι τέλος Μαρτίου δεν θα υπάρχουν σημαντικές αλλαγές. (αναφέρομαι στα μικρά.
Εγώ θα έβαζα απο 1 πλαίσιο χτισμένο πριν φύγω, και για τροφές μόνο ζυμάρι και αν υπάρχει μέλι.

Τώρα εσυ είσαι απο πάνω για να δεις τι περιθώρια έχουν.
Όταν λέμε 9 πλαίσια, με τι;;;;

πχ Σήμερα άνοιξα τα μελίσσια μου και έκανα επιθεώρηση κανονική.
Το ένα, με 6 πλαίσια είχε 4 με γόνο και απο τις δύο πλευρές συμπαγή ωραίο γόνο που κάλυπτε τα 3/4 της κηρύθρας. Τα άλλα δύο πλαίσια είχαν γύρη απο την μία πλευρά, άδεια απο την άλλη. Μέλι τίποτα.
Τώρα τι τα λες αυτά;;; Μελίσσι 6 πλαισίων, 4 πλαισίων;;
Εγώ το λέω 4 γόνο + 1 τροφές.

Άρα θα σου πρότεινα να υπολογίσεις κάνοντας αναλυτική επιθεώρηση 2-3 μέρες πριν φύγεις και να τα τακτοποιήσεις ανάλογα.
Σίγουρα να τους αφήσεις αρκετή τροφή. Το πολύ-πολύ να μην την φάνε.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Πως να συνεχίσω νο2... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να συνεχίσω νο2...   Πως να συνεχίσω νο2... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 10, 2013 5:59 pm

Ευχαριστω πολυ και παλι για την καθοδηγηση! Θα ακολουθησω και οταν γυρισω, θα αρχισω τροφοδοτηση με σιροπι. study king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Πως να συνεχίσω νο2... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να συνεχίσω νο2...   Πως να συνεχίσω νο2... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 10, 2013 6:01 pm

Κωστας Χ. έγραψε:
ειναι αδυνατο να παρεις 2 παραφυαδες απ'το 9αρι και να παρεις και μελι.

Καπου ειχα διαβασει οτι μπορω να παρω μελι θυμαριου (μεσα Ιουλιου) και μετα να χωρισω. Επισης ελπιζω μεχρι τοτε το μελισσι να εχει δυναμωσει αρκετα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Πως να συνεχίσω νο2... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να συνεχίσω νο2...   Πως να συνεχίσω νο2... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 10, 2013 10:44 pm

αυτα τα δυο εγω τα φοβαμαι.θα τα επερνα πρωτα καπου μακρια.
αφου βασιζεσε σε ενα μελισσι ελαχιστοποιησε τις πιθανοτητες να παθει κατι.
τα αλλα επονται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πως να συνεχίσω νο2...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πως να συνεχισω;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: