Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ελκυστική η μουντοβίνα....

Πήγαινε κάτω 
+3
MILIBEE
ayla
evi
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
evi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
evi


Αριθμός μηνυμάτων : 27

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 9:20 am

αυτό που δεν ήξερα και με εξέπληξε είναι ότι οι μέλισσες μπορούν και να σε μεθύσουν κυριολεκτικά!!!!
πρώτη φορά δοκίμασα την μουντοβίνα στην γιορτή μελιού θεσσαλονίκης(τον οκτώβρη) και έγινα fan!
το ποτό σου άφηνε μια διακριτική γεύση κεριού ,αρκετά ευχάριστη..(μιλάω για αυτό χώρις το γλυκάνισο)

θα ήθελα να ρωτήσω πως φτιάχνεται και πότε ξεκίνησε να παράγεται..(είμαι περίεργη να μάθω για τον πρωτοστάτη της ιδέας!θέλω να τον συγχαρώ!!( αν ζει)

επίσης ψάχνω να αγοράσω μουντοβίνα..εδώ στην θεσσαλονίκη πήρα τηλέφωνο 2 παραγωγούς που πουλούσαν στην γιορτή αλλά δεν είχαν..μου είπαν να περιμένω μέχρι τον ιούνιο..τώρα γίνονται οι ζυμώσεις στα βαρέλια!

αλλά εγώ θέλω να βρω.οποιός μπορεί να βοηθήσει θα χαρώ πολυ!

καλη γλυκιά χρονιά σε όλους σας με πολύ πολύ μέλι!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 10:03 am

Evi αυτό που λες δεν το ξανάκουσα.
Με μια σύντομη αναζήτηση στο ίντερνετ είδα πως είναι παραδοσιακό ρακόμελο της Χαλκιδικής αλλά και άλλων περιοχών!
Μήπως πρόκειτε για κάτι παρόμοιο με το υδρόμελι, μόνο που αυτοί βάζουν και κομματάκια κεριού ( ; )

Ας περιμένουμε απάντηση από κάποιον που ξέρει σίγουρα ... κι αν ξέρει και συνταγή ... ακόμα καλύτερα!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ayla στις Σαβ Ιαν 23, 2010 9:08 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
evi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
evi


Αριθμός μηνυμάτων : 27

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 10:12 am

όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι απο μέλι .....
όχι τσίπουρο με μέλι.... λες να με εξαπάτησαν?? η να μην κατάλαβα καλά? δεν νομίζω όμως..ίσα ίσα γι αυτό είχα χαρεί..γιατί απο ότι κατάλαβα ήταν προιόν απο κερί ...
ας μιλήσει κάποιος ειδικός παρακαλώ..
στεναχώρια μου έδωσες ayla !! σαν να γκρεμοτσακίστηκε ο ενθουσιασμός μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 12:04 pm

evi θα τον μανταρουμε τον ενθουσιασμο σου. Ηταν μην τεθει θεμα και απορια τωρα που εγινε θα βρουμε ακρη.
Οι Χιωτες πανε δυο δυο και εμεις εδω μεσα ειμαστε τοσοι πολλοι και απο παντου . Smile
Ξεκιναω study για τον προβληματισμο- απορια που μας εβαλες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
evi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
evi


Αριθμός μηνυμάτων : 27

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 12:13 pm

χεχε! σε ευχαριστώ για την ψυχολογική στήριξη MILIBEE!!!
και να μην υπαρχει το προιόν αυτό έτσι όπως το έχω φανταστεί(τσίπουρο ΑΠΟ μέλι)...το πήρα απόφαση..θα το φτιάξω μόνη μου...με το καλό...στο μέλλον....!!!
:lol: :lol:
περιμένω λοιπόν!! καλο διάβασμα!! study study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 5:30 pm

Η μουντοβίνα ειναι τσίπουρο που παραγεται με προσθήκη στα στεμφυλα (ή και μονο του) τα γεματα μελι απολεπίσματα απο τον τρυγο των μελισσιου. Αυτα τα αφηνουν σε καποιο σημειο και προκαλειται ζυμωση των ζαχαρων του μελιου που περιεχουν και ετσι οταν μαζευτουν και τα στεμφυλα απο το μουστο ανακατευονται ολα μαζι και αποστάζονται.. Παλιοτερα δεν υπηρχαν μελιτοεξαγωγεις και το μελι παραλαμβανοταν με συνθλιψη των κηρηθρων μεσα σε ενα τσουβαλι.. Ότι περίσευε πήγαινε για μουντοβίνα..
Πλέον δεν χρησιμοποιείται πολύ απο τους αμπελουργους-αποσταγματοποιητές μια και έχει διαπιστωθεί ότι η παρουσια σακχαρων του μελιου προξενεί εκλυση μεθανόλης (αντι αιθανόλης) η οποια και ειναι επικίνδυνη για τον άνθρωπο....
Αντί αυτού λοιπόν, εχουν βρει το ρακομελο, όπου στο ήδη αποσταγμένο τσίπουρο προσθέτουν λίγο μέλι για τη διαφορετική γεύση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 6:18 pm

Ξαναδιαβάζοντας το μήνυμά σου, είδα ότι παραγωγοί σού είπαν οτι "τώρα γίνεται ζύμωση στα βαρέλια".
Σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε για μουντοβίνα, αλλά ένα άλλο ποτό, προϊόν όχι απόσταξης αλλα ζύμωσης του μελιού μαζι με νερό σε βαρέλια, κάτι αντίστοιχο του κρασιού.
Το ποτό αυτό,δημοφιλές και γνωστό στην αρχαιότητα σαν "υδρόμελον" αλλά μάλλον άγνωστο τώρα σε μας, είναι αρκετά διαδεδομένο στις βόρειες χώρες της Ευρώπης όπου και είναι γνωστό με την ονομασία "mead".

Αν και μουντοβίνα εχει καθιερωθει να χαρακτηρίζουμε το τσιπουρο απο κερηθρες, τώρα που το ξανακοιτάζω (και πάντα με παραξένευε η ετυμολογία αυτής της λέξης), μου θυμίζει πάρα πολύ προσπάθεια ελληικής προφοράς της λέξης mead wine.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 6:45 pm

Tι να πω πια? ουτε να διαβασω δεν προλαβα. Τσουπ αμεσως ο japetus εκανε την επιστημονικη - χημικη αναλυση, την ιστορικη αναδρομη και την ετυμολογια της λεξης ( τι στο καλο σκονακι ετοιμο το ειχε? flower )
Ευχαριστουμε japetus για τα φωτα σου Idea Idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 7:34 pm

Ο japetus μας άνοιξε τα μάτια! Έτσι είναι, το υδρόμελι είναι προϊόν ζύμωσης, για το ρακόμελο δεν ήξερα! Τώρα ξέρω!

Κάπου υπήρχε η συνταγή για υδρόμελι ... που στο καλό την έβαλα; Κάπου θα την βρω!!! Δεν μπορεί!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
evi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
evi


Αριθμός μηνυμάτων : 27

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 9:27 pm

αυτο το πάντρεμα στέμφυλων με μελι - το ανακάτεμα- και η συντροφική τους απόσταξη πολύ μα πολύ με ενθουσιάζει αλλά κρίμας που τελικά κρίθηκε επικίνδυνο για την ζωη μας-όπως παράθεσε ο japetus

απο ότι κατάλαβα τελικά εγώ είχα πιεί τσίπουρο με προσθήκη μελιού??....δεν μου αρέσει η ιδέα!! Sad
επίσης δοκίμασα και στην γιορτή αυτό το κρασί -υδρόμελο!! πολύ ωραίο και αυτό..
μάλλον όταν πήρα τηλ τους παραγωγούς ίσως κατάλαβαν ότι θέλω το υδρόμελο και όχι το τσιπουρόμελο..

cheers κατατοπιστικότατος ο japetus!! ευχαριστώ!

ΜΙΛΙΒΕΕ δεν πείραζει που σε προλάβανε άλλοι!! την επόμενη φορά θα σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα την απορία μου για να προετοιμαστείς και να είσαι σε εγρήγορση όταν θα την κοινοποιήσω! Wink

ayla!! με το καλό να βρείς την συνταγή να την κάνουμε πράξη! έτσι αλκοολικές αλχημείες απο μελισσοκομικά προιόντα είναι καλή αφορμή για να τα τσούξεις λιγάκι παραπάνω!! drunken

να 'στε καλά!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 9:44 pm

και εγώ θα πω ότι μαλλον είναι mead και δεν ύξερα ότι το φτιάχνουν ορισμένοι εδώ. Αν είναι αυτό ψάξε συνταγές στα αγγλικά ως "mead from honey"... υπόψην Ενι ότι θα χρειαστείς ορισμενα βασικά εξαρτήματα που δεν είναι ακριβά και θα τα βρεις εύκολα μέσου ιντερνετ. mead είχα φτιάξει ως φοιτητης clown και τότε το λέγαμε κρασόμελο drunken .

Πάντος έχουν αρχίσει να κυκλοφοράνε διάφορα ποτά λικέρ με μέλι... μήπως ήταν κάτι τέτοιο η μαντουβίνα που σου δώσανε???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
evi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
evi


Αριθμός μηνυμάτων : 27

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 10:17 pm

καλησπέρα γιάννη!!
λοιπόν νας εξιστορήσω τι είχα δοκιμάσει ακριβώς σεε κείνη την γιορτή!!:

cheers αυτο που είχα πιεί και ονομαζόταν μουντοβίνα(το έλεγε και το μπουκάλι απ'έξω!!) ήταν τσίπουρο με γεύση όπως την περιέγραψα παραπάνω(διακρiτικο κερί, αχ τρί-καλο!!)
και όταν ρώτησα πως γίνεται αυτό που πίνω -χωρίς να πάρω στο λαιμό μου ότι έτσι μου το είπαν οι άνθρωποι(έχει περάσει και καιρός)- κατάλαβα ότι το κερί με το μέλι που αφαιρείται κατά τον τρύγο αποστάζεται και δίνει την μουντοβίνα..αυτό συγκράτησα και ήταν αρκετό για να παρω και 2-3 μπουκάλια παραπάνω!! lol!

επίσης δοκίμασα αυτό το κρασόμελο..που γενικά δν πίνω κρασί εκτος και όντως αξίζει...και ναι παιδία...το κρασάκι απο μέλι ήταν υπέροχο!!
τέλος δοκίμασα και κάτι ποτηράκια λικερ με μέλια και διάφορα..δεν θυμάμαι πολλά για αυτά όμως...

(είχα δοκιμάσει ήδη τα παραπάνω και έχασα την αισθήση της γεύσης...απο κει και πέρα!! όλα θολα!!
drunken

θα τα έχω στα υπόψιν μου γιάννη αυτά που μου είπες και να 'στε σίγουροι ότι όταν με το καλό φτιάξω θα κεράσω όλο το forum!! :lol:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 48

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 11:44 pm

• Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
Οι κερήθρες βράζονται, ο ζωμός τους φιλτράρεται και τοποθετείται σε βαρέλια πριν να πάει στο καζάνι
Τις χαλασμένες κερήθρες τις βάζουμε μέσα σε μεγάλα καζάνια και τις βράζουμε μέσα σε νερό. Το αποτέλεσμα είναι ένας χυλός που, αφού τον μαζεύουμε τον ρίχνουμε μέσα σε ένα φίλτρο- χωνί τον πιέζουμε με χειροκίνητη πρέσα. Το μείγμα από νερό και κερί που ρέει από εκεί το βάζουμε σε ξύλινα βαρέλια. Μαζεύουμε το κερί που, λόγω ειδικού βάρους, ανεβαίνει στην επιφάνεια και αποθηκεύετε σε μεγάλα βαρέλια, το οποίο με έντονα πια τα απομεινάρια του μελιού είναι γλυκό σαν μούστος. Καθώς είναι σκούρο, μια και είχε χρωματισθεί από κεριά και μέλι, το ονόμασαν μουντοβίνα- πιθανότατα από το μουντό χρώμα του και την ιταλική λέξη vina (κρασί). Άρα σημαίνει γλυκό κρασί. «Αφού τοποθετηθεί σε μεγάλα βαρέλια και ολοκληρωθεί η ζύμωση, γίνεται- σε περίπου είκοσι ημέρες- η πρώτη απόσταξη, βγαίνει οινόπνευμα 18-20 βαθμών. Σ΄ αυτό, που έχει ήδη πολύ έντονη τη μυρωδιά του κεριού και του μελιού, γίνεται και δεύτερη απόσταξη, με προσθήκη γλυκάνισου και μαστίχας Χίου. Ο συνδυασμός αυτός, δηλαδή κερί- μέλι- γλυκάνισο- μαστίχα, δίνει φανταστικά αρώματα, μία ιδιαίτερα γλυκιά γεύση που ανεβάζει το οινόπνευμα στους 60 βαθμούς, το κάνει πολύ πιο δυνατό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΤετ Ιαν 13, 2010 11:25 am

Μέθυσα κιολας απ τ αρωματα.
Ασε δε που θα ηθελα να δω πως γινετε. Αλλα μεχρι να βγαλω εγω μελι και να μεινουν κερια και απολεπισματα , φεξε μου και γλυστρισα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aνδρεας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 22, 2010 11:47 pm

Εσείς οι βορειοελλαδίτες είστε μοναδικοί στις συνταγές.

Κωστή,
με την άνεση που περιγράφεις την εκτέλεση για την παραγωγή της μαντουβίνας ,θα πρέπει να είσαι επαγγελματίας του είδους αυτού του παραδοσιακού ρακόμελου .

Για κάντε και κάτι για τους νοτιοελλαδίτες ,γιατί σας ζηλεύουμε.

Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aνδρεας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 22, 2010 11:51 pm

Με την ευκαιρία:

Μήπως μπορεί να μου πει κανείς ,γιατί σε κάθε μου δημοσίευση επάνω δεξιά, μου γράφει <<διαγραφή>>;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 9:17 am

Σε όλους το γράφει! Είναι για την περίπτωση που θέλεις να διαγράψεις το μήνυμα που δημοσίευσες. Είναι "εργαλείο" ... η σβήστρα σου lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aνδρεας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

ελκυστική η μουντοβίνα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ελκυστική η μουντοβίνα....   ελκυστική η μουντοβίνα.... Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 12:21 pm

ayla έγραψε:
Σε όλους το γράφει! Είναι για την περίπτωση που θέλεις να διαγράψεις το μήνυμα που δημοσίευσες. Είναι "εργαλείο" ... η σβήστρα σου lol!


Είμαι μικρός ,ayla, αλλά θα μάθω.

Σ` ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ελκυστική η μουντοβίνα....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: