Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 νεα μελισια

Πήγαινε κάτω 
+11
thomas_k
Αρης
gemininea
neleot
drakos
granazis
Αγγελής60
spithoyras
beteranos
NINAS
panagiotakis
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 4:52 pm

γεια σας παιδια 1 ερωτηση απο που μπορω να βρω μελισσια που να μου δινουν χαρτι οτι τα μελισσια που παιρνω ειναι υγειη?. ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 7:15 pm

Και εμένα μου δώσανε, αλλά βγήκε "μάπα το καρπούζι"

Καλύτερα να ψάξεις για έντιμο προμηθευτή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 7:58 pm

πολυ ωραια και ποσο ξοδεψεσ αν επιτρεπεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 8:19 pm

τι εννοείς πόσο ξόδεψα;;
Πλήρωσα κανονικά την τιμή τους.
Το κανονικό είναι όπως λες , να σου δίνουν πιστοποιητικό υγείας, και απόδειξη την οποία θα χρησιμοποιήσεις και για το μελισσοκομικό σου βιβλιάριο.

Αλλα αυτό που θέλω να σου πω είναι πως το πιστοποιητικό υγείας δεν είναι κάτι που σημαίνει εγγύηση.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 3:30 pm

Τοτε ποιοσ ο λογος να σου δωσουν χαρτι οτι ειναι ενταξει τα μελισσια αφου ειναι αχρηστο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 8:20 pm

στ΄αλήθεια θές να σου απαντήσω;;;
scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 10:39 pm

skeftome
panagiotakis έγραψε:
Τοτε ποιοσ ο λογος να σου δωσουν χαρτι οτι ειναι ενταξει τα μελισσια αφου ειναι αχρηστο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 9:50 am

Παράθεση :
Το κανονικό είναι όπως λες , να σου δίνουν πιστοποιητικό υγείας, και απόδειξη την οποία θα χρησιμοποιήσεις και για το μελισσοκομικό σου βιβλιάριο.
Δηλαδη οταν θα αγορασω εγω μελισσια που θελω απο εναν μελισσοκομο πρεπει να γραψει στην υπευθυνη δηλωση πωλησης και οτι ειναι υγιη ?? Αυτο πιανει ως πιστοποιητικο ?
Ειχα την εντυπωση οτι για να βγαλεις βιβλιαριο θελει μονο υπευθυνη δηλωση πωλησης, πρωτη φορα ακουω για πιστοποιητικο υγειας.Τελικα τι ισχυει παιδια? Με μπερδεψατε, και πιστευω κι αλλους που θελουν να βγαλουν βιβλιαριο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 10:29 am

Καλημέρα φίλε spithouras . Το πιστοποιητικό υγείας δεν έχει καμία σχέση με το μελισσοκομικό βιβλιάριο . Αυτό στα σίγουρα . Όταν έβγαλα το δικό μου κανένας δεν μου ζήτησε κάτι τέτοιο αλλά ούτε και αναφέρεται σε κανέναν κανονισμό περί έκδοσης μελισσοκομικού βιβλιαρίου . Το πιστοποιητικό το παίρνεις για σένα και τίποτα άλλο . Τώρα το πόσο αυτό μπορεί να σε βοηθήσει ή τα μελίσσια να έχουν πραγματικά καλή υγεία είναι ένα θέμα που θέλει πολλή συζήτηση. Τίποτα δεν σε διασφαλίζει .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 9:48 pm

panagiotakis έγραψε:
γεια σας παιδια 1 ερωτηση απο που μπορω να βρω μελισσια που να μου δινουν χαρτι οτι τα μελισσια που παιρνω ειναι υγειη?. ευχαριστω.


Συναδελφε panagiotakis..... μια και εχω κανει τη διαδηκασια αυτη .... θα στην περιγραψω λιγο να μπεις στο νοημα που λεμε...
1ον Για να σου δωσει καποιος χαρτι πρεπει τα μελισσια του να τα εχει δηλωσει στο Μ.Β.
2ον πρεπει να παει - πατε στο μελισσοκομικο γραφειο.. να τα βγαλουν (αφαιρεσουν) απο το δικο τουΜ.Β
3ον Αν προκειτε τα μελισσια να μεταφερθουν σε νομο εκτος της περιοχης σου θελεις πιστοποιητικο κτηνιατρικης υπηρεσιας οτι ειναι υγειη.. !!!!!!!!!!!!!!!
4ον Εκτος απο το Μ.Β. οι μελισσοκομοι ειμαστε υποχρεωμενοι να εχουμε και βιβλ. ιατροφαρμακευτικης αγωγης μελισσοσμηνων... Το βιβλ αυτο στο δινει η κτηνιατρικη υπηρεσια και ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ...!!!
Και 5ον... και ΦΑΡΜΑΚΕΡΟ...!!!!! ΑΡΑ... για να σου δωσει καποιος ενα <<χαρτι>> που να εχει και καποια υσχη... ΠΡΕΠΕΙ... εκτος απο τις ποιο πανω προυποθεσεις.. να στειλει δειγμα μελισσων και κυρηθρας με γονο στο πλησιεστερο κτηνιατρικο εργαστηριο....και με τα αποτελεσματα αυτα.. το χαρτι μεταβολης του δικου του βιβλ... και τη βεβαιωση πλεον του κτηνιατριου οτι ειναι υγειη και επιτρεπετε να τα μεταφερεις σε αλλο νομο.. τα περνεις και πας στην ευχη του ΘΕΟΥ...
Αυτο εχει εφαρμοστει για να αποφυγουμε τυχων μεταδωσεις ασθενιων.. απο μια περιοχη σε αλλη..!!
Τωρα .. χαρτια του τυπου .... παρτα φιλαρακι.. και ΕΓΩ σου υπογραφω οτι ειναι ¨νταξει.... αστα καλητερα....
Σκεψου μονο οτι εκει που θα τα πας μπορει να ειναι και καποιος επαγγελματιας συναδελφος που ζει την οικογενεια του απο τα μελισσια..

he he he he he he Efharisto Efharisto


Υ.Γ. Υπαρχει περιπτωση.. εκει που θα τα πας.. αν ο αρμοδιος υπαλληλος ειναι ενημερος να μην σου βγαζει Μ.Β... η.. αν μετα απο καταγγελια.. βρεθουν αρωστα να στα καψουν... htipieme klama
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 9:33 am

Αυτά ισχύουν και για τις παραφυάδες, η μόνο για τα παραγωγικά μελίσσια? Γιατί νομίζω ότι τις παραφυάδες δεν τις δηλώνεις στο βιβλιάριο μέχρι να γίνουν παραγωγικές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 10:56 am

spithoyras έγραψε:
Παράθεση :
Το κανονικό είναι όπως λες , να σου δίνουν πιστοποιητικό υγείας, και απόδειξη την οποία θα χρησιμοποιήσεις και για το μελισσοκομικό σου βιβλιάριο.
Δηλαδη οταν θα αγορασω εγω μελισσια που θελω απο εναν μελισσοκομο πρεπει να γραψει στην υπευθυνη δηλωση πωλησης και οτι ειναι υγιη ?? Αυτο πιανει ως πιστοποιητικο ? .........Με μπερδεψατε, και πιστευω κι αλλους που θελουν να βγαλουν βιβλιαριο..

..... και απόδειξη, την οποία θα χρησιμοποιήσεις για το μελισσοκομικό σου βιβλιάριο. .....................

όχι το πιστοποιητικό υγείας

ελπίζω να ξεμπερδεύτηκε τώρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 12:00 pm

Αγγελη60 εισαι κατατοπιστικος φιλε, Σ'ευχαριστω.Εσυ χρησιμοποιησες μονο υπυθυνη δηλωση πωλησης απο τον μελισσοκομο που στα πουλησε, ετσι ?

ΝΙΝΑΣ τι αποδειξη μπορει να κοψει ενας μελισσοκομος,? εσυ εχεις μπλοκ αποδειξεων για μελισσοσμηνη η καποιο αλλο μπλοκ αποδειξεων ? Νομιζα οτι η υπευθυνη δηλωση πωλησης απο τον μελισσοκομο πωλητη ειναι και αποδειξη που την προσκομιζεις ως αποδεικτικο αγορας.

Και με τα λεγομενα του granazis πρεπει να αφαιρεθουν τα πωλουμενα σμηνη απο το Μ.Β. του πωλητη.
Κανω καποιο λαθος ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 1:17 pm

Ναι φίλε spithouras μόνο υπεύθυνη δήλωση από τον πωλητή πήρα και την χρησιμοποίησα για το βιβλιάριο . Τώρα όσον αφορά το πιστοποιητικό υγείας και τα λοιπά περί μεταφοράς σε άλλη περιοχή , επειδή δεν γνωρίζω το θέμα θα συμφωνήσω με τον φίλο granazis που σίγουρα ξέρει περισσότερα. Πάντως αν κάποιος πουλά μελισσοσμήνη αυτά σίγουρα θα πρέπει να αφαιρούνται από τα βιβλιάριο του και να περνάνε στου αγοραστή αλλά δεν νομίζω ότι το κάνουν πολλοί. Έτσι και αλλιώς το βιβλιάριο ανανεώνεται κάθε δύο χρόνια οπότε δηλώνεις μια και καλή τις οποιοδήποτε αλλαγές .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neleot
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 3:18 pm

Αν στην υπεύθυνη δήλωση φαίνεται ότι σου πούλησαν - χάρισαν παραφυάδες τότε θέλει μόνο φωτοτυπία του βιβλιαρίου του πωλητή χωρίς να φαίνεται αφαίρεση γιατί είναι παραφυάδες....!!!

π.χ. εγώ ο ................. με αρ.με.βιβλ........δηλώνω ότι πούλησα (ή δώρισα στον) ........ παραφυάδες των ..... πλαισίων....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 3:21 pm

Καλησπέρα σε όλους
Αυτο το πιστοποιητικό υγείας των μελισσιών ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει ......Υπάρχει κάποια νομοθεσία που το ορίζει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 4:00 pm

spithoyras έγραψε:

ΝΙΝΑΣ τι αποδειξη μπορει να κοψει ενας μελισσοκομος,? εσυ εχεις μπλοκ αποδειξεων για μελισσοσμηνη η καποιο αλλο μπλοκ αποδειξεων ? Νομιζα οτι η υπευθυνη δηλωση πωλησης απο τον μελισσοκομο πωλητη ειναι και αποδειξη που την προσκομιζεις ως αποδεικτικο αγορας.

Θα συμφωνήσω με τον neolot, για την διαδικασία σε περίπτωση που δεν υπάρχει απόδειξη, τιμολόγιο κλπ

Ακόμα να πω ότι κάποιοι μελισσοκόμοι που επίσημα πουλάνε παραφυάδες, κόβουν τιμολόγιο. Έχω ένα στα χέρια μου απο μελισσοκομείο που αγόρασα 2 μελίσσια. Και μου έδωσε και πιστοποιητικό ότι τα μελίσσια είναι υγιή με πιστοποίηση απο τον υπεύθυνο γεωπόνο ελεγκτή της νομαρχίας.
Αυτά για το τυπικό μέρος.

Και ας έχουμε υπ΄όψιν ότι και νόμοι και διαδικασίες υπάρχουν σε αυτήν την χώρα, άσχετο αν βολευόμαστε ή για να το πω καλύτερα βολεύονται οι κρατούντες να μην τους εφαρμόζουν, αναγκάζοντας και τον πολίτη να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 4:34 pm

Πλάκα κάνετε με το "πιστοποιητικό υγείας" ή το λέτε σοβαρά? τι ακριβώς σημαίνει αυτο το χαρτί? πως εκδίδεται και απο ποια νομοθεσία ορίζεται?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Αρης


Αριθμός μηνυμάτων : 45

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 4:52 pm

Παιδια πιστοποιητικα και κουμαριες καμαρωτες! Βρειτε εναν σοβαρο ανθρωπο, παρτε οσα μελισια θελετε και καντε την δουλεια σας! Το λεω αυτο γιατι ειμαι λιγο καχυποπτος! Πως θα εισαι σιγουρος οτι τα μελισια που πηρες ειναι απο την ελεγμενη κυψελη; Θα πρεπει να εχει εξεταστει ολο το μελισοκομειο! Εγω δεν ξερω καποιον που να κανει και τα τελευταια 2 χρονια που ασχολουμαι εχω γνωρισει αρκετους μελισοκομους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 4:59 pm

Αρης έγραψε:
Παιδια πιστοποιητικα και κουμαριες καμαρωτες! Βρειτε εναν σοβαρο ανθρωπο, παρτε οσα μελισια θελετε και καντε την δουλεια σας! Το λεω αυτο γιατι ειμαι λιγο καχυποπτος! Πως θα εισαι σιγουρος οτι τα μελισια που πηρες ειναι απο την ελεγμενη κυψελη; Θα πρεπει να εχει εξεταστει ολο το μελισοκομειο! Εγω δεν ξερω καποιον που να κανει και τα τελευταια 2 χρονια που ασχολουμαι εχω γνωρισει αρκετους μελισοκομους!
συμφωνώ και επαυξάνω !!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 6:23 pm

Λοιπον για να κανουμε μια περιληψη και να μην γινονται παρεξηγησεις τα πραγματα μετα απο πολυ διαβασμα κατεληξα στα εξης:

Πρωτον για να βγαλεις μελισσοκομικο βιβλιαριο δεν χρειαζεται ποιστοποιητικο υγειας.

Δευτερον αν σου πουλησουν μελισσια αρκει υπευθυνη δηλωση του πωλητη και ειναι καλυτερο να δηλωνει οτι σου πουλαει παραφυαδες για να μην αναγκαστει ο πωλητης να δηλωσει μειωση των σμηνων του (δηλαδη τρεχαματα).Σε περιπτωση λοιπον πωλησης παραφυαδων η καταθεση και μιας φωτ/πιας του βιβλιαριου του πωλητη ειναι αρκετη.

Τριτον Υπαρχουν προφανως και επαγγελματιες πωλητες μελισσιων που μπορουν να κοψουν παραστατικα (αποδειξη,τιμολογιο) οποτε προσκομιζεις αυτα.

Φιλε neolot εισαι σαφεστατος και σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Τωρα μπορω να πω οτι ξεμπερδευτηκα γιατι τα πραγματα ηταν λιγο ασαφη.

Επισης να πω οτι ο granazis στο ποστ του λεει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα τα οποια θα τα συναντησουμε μπροστα μας και εγω προσωπικα θα αποθηκευσω τα λεγομενα του.

Τωρα για να απαντησω ισως στο αρχικο ερωτημα του panagiotakis για το που μπορει να βρει ποιστοποιημενα υγιη μελισσια θα ελεγα να ζητησει απο τον πιθανο πωλητη του να στειλει δειγμα απο κηρηθρα και μελισσες στην κτηνιατρικη υπηρεσια της νομαρχιας για ελεγχο.Αλλα φανταζομαι οτι κατι τετοιο θα το αρνιοταν ο καθενας ιδιως αν τα μελισσια που θα πουλουσε ηταν λιγα.Ακομη κι αν γινοτανε ομως συμφωνα με την εμπειρια της ΝΙΝΑΣ το αποτελεσμα ειναι αμφιβολο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 7:28 pm

εξαιρετική η κωδικοποίηση spithouras.
και εγώ την κρατάω, μαζί με την ανάρτηση του granazis
sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΚυρ Ιαν 27, 2013 2:10 am

gemininea έγραψε:
Πλάκα κάνετε με το "πιστοποιητικό υγείας" ή το λέτε σοβαρά? τι ακριβώς σημαίνει αυτο το χαρτί? πως εκδίδεται και απο ποια νομοθεσία ορίζεται?


Για ποιο λογο να σου κανω πλακα..??? Ρωτησε στην κτηνιατρικη υπηρεσια πρωτα.. η και στο μελισσοκομικο γραφειο της περιοχης σου ..<< για το βιβλιο που γραφουν τα φαρμακα>> .... πες τους !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΚυρ Ιαν 27, 2013 2:32 am

Αρης έγραψε:
Παιδια πιστοποιητικα και κουμαριες καμαρωτες! Βρειτε εναν σοβαρο ανθρωπο, παρτε οσα μελισια θελετε και καντε την δουλεια σας! Το λεω αυτο γιατι ειμαι λιγο καχυποπτος! Πως θα εισαι σιγουρος οτι τα μελισια που πηρες ειναι απο την ελεγμενη κυψελη; Θα πρεπει να εχει εξεταστει ολο το μελισοκομειο! Εγω δεν ξερω καποιον που να κανει και τα τελευταια 2 χρονια που ασχολουμαι εχω γνωρισει αρκετους μελισοκομους!

Το ξερεις αυτο που λεει.....<<ειναι πολλα τα λεφτα Αρη....>>.....?????
150 μελισσοσμηνη πουλεισα το καλοκαιρι... !!!!! Και ναι μεν στο γραφειο στην περιοχη μου δεν ειχαμε κανενα προβλημα........ ΑΛΛΑ.. !!! Εκει που ηθελε να τα παει ο αγοραστης... αρηθηκε η γεωπονος οχι μονο να του βγαλει Μ.Β.... αλλα και να τα ΔΕΧΤΕΙ..!!! ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ...!!! της αν δεν ειχαν ολα αυτα τα χαρτια...
Ετσι λοιπον αναγκασε και τους <<δικους>> μου να ξεσκονισουν τα χαρτια τους και να γινουν ολα οπως τα ειπα... Ακομη και για το φορτηγο που θα τα μετεφερε ζητησαν την αδεια να δουν αν ειναι χαρακτηρισμενο.. ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟ....!!!
Και ενα ακομη...!! Απο εμπειρια της ηλικιας....το λεω... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ... ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ... γιατι αμα μπλεξεις..!!! Δεν ξερω ποσσες κουμαριες καμαρωτες θα μετρισεις...!!! αλλα ποσα απιδια εχει ο σακος..!!! σηγουρα θα τα μετρισεις...!!! και ενα ενα μαλιστα..!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thomas_k
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

νεα μελισια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεα μελισια   νεα μελισια Icon_minitimeΚυρ Ιαν 27, 2013 3:08 am

ΚΗΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ... .ΕΓΩ ΜΕ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΥ ΟΤΙ ΜΕ ΧΑΡΙΣΕ 5 ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ ΤΟΝ 5 ΤΕΛΑΡΟΝ Κ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ ΕΦΑΝΙΣΑ 10 ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΦΕΤΟΣ Κ ΕΒΓΑΛΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
νεα μελισια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» barcode στα μελίσια
» πρωτα μελισια απο γειτονα
» Ποσα μελισια χρειαζετε να εχω για να κανω ασφαλεια ΟΓΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: