Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κατασκευή κυψελών

Πήγαινε κάτω 
+5
spithoyras
kosmas
Maikpigasos
karnet
Φώτης
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 7:08 am

Τέλειωσα χτες με την κατασκευή κυψελών που θα χρειαστώ φέτος. Έφτιαξα 20 γονοφωλιές με τα καπάκια τους και 10 πατώματα. Τις έφτιαξα με κόντρα πλακέ θαλάσσης συμήδα 12χιλ. και 21χιλ.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 8:53 am

Πολύ ωραία κατασκευή, ακριβό το ξύλο αυτό. Μπορείς να μου πεις πως λέγεται το εργαλείο που φτιάχνεις το σκαλοπατάκι για να πατάνε τα πλαίσια ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 10:51 am

Μπράβο φίλε.. έχεις μεράκι..( σαν μερικούς μερικούς χαχαχαχ) άντε να τις δούμε και με λαμαρίνες... kolimenos kolimenos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 11:01 am

karnet έγραψε:
Πολύ ωραία κατασκευή, ακριβό το ξύλο αυτό. Μπορείς να μου πεις πως λέγεται το εργαλείο που φτιάχνεις το σκαλοπατάκι για να πατάνε τα πλαίσια ?

Φιλε μου με ρουτερακι το κανεις. Και εγω ετοιμαζομαι να φτιαξω μερικες αλλα με ελατο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 11:22 am

kosmas έγραψε:
karnet έγραψε:
Πολύ ωραία κατασκευή, ακριβό το ξύλο αυτό. Μπορείς να μου πεις πως λέγεται το εργαλείο που φτιάχνεις το σκαλοπατάκι για να πατάνε τα πλαίσια ?

Με πλάνη δεν γίνεται?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 11:34 am

Αν δε σας κάνει κόπο,
Στείλτε σε λινκ ένα προϊόν τυχαίο από κατάστημα για να καταλάβω, γιατί βρήκα διάφορα και δεν ξέρω αν χρειάζεται κάποιο ακριβό ή κάνουν και κάτι μικρά φτηνά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 11:51 am

karnet έγραψε:
Αν δε σας κάνει κόπο,
Στείλτε σε λινκ ένα προϊόν τυχαίο από κατάστημα για να καταλάβω, γιατί βρήκα διάφορα και δεν ξέρω αν χρειάζεται κάποιο ακριβό ή κάνουν και κάτι μικρά φτηνά.

Σου στέλνω ένα link sto πμ σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 3:27 pm

Maikpigasos στειλτο και σε μενα να δω το λινκ σου, αν δεν σου κανει κοπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 8:10 pm

Έχω φτιάξει ένα πάγκο 1,50Χ 1,00 και προσάρμοσα από κάτω ένα ηλεκτρικό δίσκο ξύλου χειρός που τον είχα από παλιά. Για το σκαλοπατάκι ανεβάζω τον δίσκο στο 1 εκατοστό και στο πλάι 1,8 εκ. Μετά αλλάζω διαστάσεις, σηκώνω τον δίσκο 18 χιλ και στο πλάι 10 χιλ σηκώνω το ξύλο όρθιο και φεύγει το κομματάκι. θα βάλω αύριο φωτογραφία. Εγώ έκανα πατέντα επειδή είχα το δισκοπρίονο αλλά υπάρχουν έτοιμα παγκάκια και σε καλές τιμές.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 8:11 pm

άλλο ένα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Απλά πρέπει να κοιτάξετε αν μπαίνει ολόκληρη πλάκα πάνω και αν ο οδηγός ρυθμίζεται μέχρι και 55 εκ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Φώτης στις Σαβ Ιαν 19, 2013 7:02 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsolakg
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 8:54 pm

ποσο κοστισε η καθε κυψελη; εχεις υπολογισει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 9:49 pm

tsolakg έγραψε:
ποσο κοστισε η καθε κυψελη; εχεις υπολογισει;
Με 370 ευρώ ξύλα έφτιαξα 20 γονοφωλιές με τα καπάκια τους και 10 πατώματα. Το κοντρα πλακέ που χρησιμοποίησα είναι συμήδα και θεωρείται από τα ανθεκτικότερα υλικά για ακραίες κλιματικές συνθήκες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 10:31 pm

Εξαιρετικές οι κυψέλες, να υποθέσω ότι οι βάσεις είναι σταθερές.
Πηγαίνοντας στις φωτογραφίες επόμενο , επόμενο... είδα ότι έχεις βρει την καλύτερη λύση και για την καταπολέμηση της βαρόα. Αυτό σηκώνει δημοσίευση σε μελισσοκομικό συνέδριο sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 11:44 pm

Φώτης έγραψε:
tsolakg έγραψε:
ποσο κοστισε η καθε κυψελη; εχεις υπολογισει;
Με 370 ευρώ ξύλα έφτιαξα 20 γονοφωλιές με τα καπάκια τους και 10 πατώματα. Το κοντρα πλακέ που χρησιμοποίησα είναι συμήδα και θεωρείται από τα ανθεκτικότερα υλικά για ακραίες κλιματικές συνθήκες.

125χ250 ειναι η πλακα?και ποσο κοστιζει η μια?

Σπυρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 11:46 pm

kosmas έγραψε:
karnet έγραψε:
Πολύ ωραία κατασκευή, ακριβό το ξύλο αυτό. Μπορείς να μου πεις πως λέγεται το εργαλείο που φτιάχνεις το σκαλοπατάκι για να πατάνε τα πλαίσια ?

Φιλε μου με ρουτερακι το κανεις. Και εγω ετοιμαζομαι να φτιαξω μερικες αλλα με ελατο.

πως θα τις κανεις?
Θα σκισεις μαδερι ή εχεις βρει κατι αλλο?

Σπυρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 6:47 am

spyroseva έγραψε:
Φώτης έγραψε:
tsolakg έγραψε:
ποσο κοστισε η καθε κυψελη; εχεις υπολογισει;
Με 370 ευρώ ξύλα έφτιαξα 20 γονοφωλιές με τα καπάκια τους και 10 πατώματα. Το κοντρα πλακέ που χρησιμοποίησα είναι συμήδα και θεωρείται από τα ανθεκτικότερα υλικά για ακραίες κλιματικές συνθήκες.

125χ250 ειναι η πλακα?και ποσο κοστιζει η μια?

Σπυρος
Η πλάκα 12 χιλ κοστίζει 40 ευρώ και η πλάκα 21 χιλ. κοστίζει 65 ευρώ . Εδώ όμως είναι Ρόδος. Πιθανόν αλλού να είναι φθηνότερες. Τα κομμάτια των 21 χιλ. μπαίνουν μόνο μπρος και πίσω που γίνονται οι πατούρες και χρειάζονται βιδωμα. Ολα τα υπόλοιπα είναι 12 χιλ. και καρφώνονται. Εννοείται ότι έβαλα σε όλες τις ενώσεις ατλακολ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 10:10 am

Φώτης έγραψε:
spyroseva έγραψε:
Φώτης έγραψε:
tsolakg έγραψε:
ποσο κοστισε η καθε κυψελη; εχεις υπολογισει;
Με 370 ευρώ ξύλα έφτιαξα 20 γονοφωλιές με τα καπάκια τους και 10 πατώματα. Το κοντρα πλακέ που χρησιμοποίησα είναι συμήδα και θεωρείται από τα ανθεκτικότερα υλικά για ακραίες κλιματικές συνθήκες.

125χ250 ειναι η πλακα?και ποσο κοστιζει η μια?

Σπυρος
Η πλάκα 12 χιλ κοστίζει 40 ευρώ και η πλάκα 21 χιλ. κοστίζει 65 ευρώ . Εδώ όμως είναι Ρόδος. Πιθανόν αλλού να είναι φθηνότερες. Τα κομμάτια των 21 χιλ. μπαίνουν μόνο μπρος και πίσω που γίνονται οι πατούρες και χρειάζονται βιδωμα. Ολα τα υπόλοιπα είναι 12 χιλ. και καρφώνονται. Εννοείται ότι έβαλα σε όλες τις ενώσεις ατλακολ.

Καλημερα Φωτη,
διαφορα τιμης 8-10 ευρω. . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 11:39 am

Φιλε Φωτη σε σχεση με μια κανονικη κυψελη το βαρος αυτης που εφτιαξες ειναι το ιδιο ?
Παντως μπραβο σου φαινεται να εχεις κανει καλη δουλεια αν και δεν καταλαβα πως εκανες το σκαλοπατι χωρις ρουτερ.Η μαλλον ετσι οπως καταλαβα ακουγεται λιγο δυσκολο με αυτοχεδιο δισκοπριονο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 4:48 pm

spithoyras έγραψε:
Φιλε Φωτη σε σχεση με μια κανονικη κυψελη το βαρος αυτης που εφτιαξες ειναι το ιδιο ?
Παντως μπραβο σου φαινεται να εχεις κανει καλη δουλεια αν και δεν καταλαβα πως εκανες το σκαλοπατι χωρις ρουτερ.Η μαλλον ετσι οπως καταλαβα ακουγεται λιγο δυσκολο με αυτοχεδιο δισκοπριονο.
Δεν τη ζύγισα αλλα σε σχέση με μια παλιά κανονική είναι πολύ ελαφρύτερη.
Η πατούρα που έφτιαξα με το δισκοπρίονο μου πήρε περίπου 25-30 λεπτά για 60 κομμάτια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 1:17 pm

spyroseva έγραψε:
kosmas έγραψε:
karnet έγραψε:
Πολύ ωραία κατασκευή, ακριβό το ξύλο αυτό. Μπορείς να μου πεις πως λέγεται το εργαλείο που φτιάχνεις το σκαλοπατάκι για να πατάνε τα πλαίσια ?

Φιλε μου με ρουτερακι το κανεις. Και εγω ετοιμαζομαι να φτιαξω μερικες αλλα με ελατο.

πως θα τις κανεις?
Θα σκισεις μαδερι ή εχεις βρει κατι αλλο?

Σπυρος

Με σανιδα 4.00χ0,25 ελατο. τι εννοεις οτι θα σκισω μαδερι. Με φαρδος 25 ποντους ερχεται κουτι μαζι με το πλανισμα. Δηλαδη στο υψος ο οροφος ειναι 24,3. Κοβεις και βιδωνεις απλα. Τα πατωματα και τα καπακια θα γινουν απο τις ιδιες σανιδες με φιλετα που θα κοπουν. Μονο στο καπακι απο πανω θα μπει μπετοφορμ ή κοντρα πλακε και λαμαρινα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 4:36 pm

kosmas έγραψε:
spyroseva έγραψε:
kosmas έγραψε:
karnet έγραψε:
Πολύ ωραία κατασκευή, ακριβό το ξύλο αυτό. Μπορείς να μου πεις πως λέγεται το εργαλείο που φτιάχνεις το σκαλοπατάκι για να πατάνε τα πλαίσια ?

Φιλε μου με ρουτερακι το κανεις. Και εγω ετοιμαζομαι να φτιαξω μερικες αλλα με ελατο.

πως θα τις κανεις?
Θα σκισεις μαδερι ή εχεις βρει κατι αλλο?

Σπυρος

Με σανιδα 4.00χ0,25 ελατο. τι εννοεις οτι θα σκισω μαδερι. Με φαρδος 25 ποντους ερχεται κουτι μαζι με το πλανισμα. Δηλαδη στο υψος ο οροφος ειναι 24,3. Κοβεις και βιδωνεις απλα. Τα πατωματα και τα καπακια θα γινουν απο τις ιδιες σανιδες με φιλετα που θα κοπουν. Μονο στο καπακι απο πανω θα μπει μπετοφορμ ή κοντρα πλακε και λαμαρινα.

Νομιζα πως θα σχισεις μαδερι σε κορδελα,που εχει παχος 4-5 εκ.
Εσυ θα χρησιμοποιησεις σανιδα,καλως . . .
ποσο παει, σανιδα/ευρω ή μετρο/ευρω?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 4:50 pm

Βρηκα με 10 ευρω την 4μετρη. Βγαζει 2 οροφους και ενα ρεταλι που το χρησιμοποιεις σε αλλα. Περιπου με 12 σανιδες φτιαχνεις 10 κομπλε κυψελες + συν οτι κοντρα πλακε για καπακια. Μιλαω παντα για ανοιχτους πατους (δηλαδη κορνιζα με σιτα).

Οποτε 12 ευρω τα ξυλα + οσο παει το κοντρα πλακε + σιτα + λαμαρινα = ? (πανω απο 20 με τιποτα πιστευω δε θα παει η μια) Δεν εχω αγορασει ακομα τα γυρω γυρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 6:26 pm

κοσμα σου εστειλα ενα πμ αν μπορεις να μου πεις που βρηκες την ξυλεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 7:44 pm

οκ skyh1gh!
Με ενα προχειρο υπολογισμο η κυψελη μαζι με πλαισια παει στα 21-23 ευρω. Κατι παραπανω απο τη μιση τιμη μιας ετοιμης. Αν καποιος εχει εμπειρια ας μας πει ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Κατασκευή κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή κυψελών   Κατασκευή κυψελών Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 9:15 pm

kosmas έγραψε:
Βρηκα με 10 ευρω την 4μετρη. Βγαζει 2 οροφους και ενα ρεταλι που το χρησιμοποιεις σε αλλα. Περιπου με 12 σανιδες φτιαχνεις 10 κομπλε κυψελες + συν οτι κοντρα πλακε για καπακια. Μιλαω παντα για ανοιχτους πατους (δηλαδη κορνιζα με σιτα).

Οποτε 12 ευρω τα ξυλα + οσο παει το κοντρα πλακε + σιτα + λαμαρινα = ? (πανω απο 20 με τιποτα πιστευω δε θα παει η μια) Δεν εχω αγορασει ακομα τα γυρω γυρω.

πλανη εχεις να πλανισεις τη σανιδα...??
αν εχει "πετσικο"..!!! πως θα την σχισεις.. για να το βγαλεις...??
εχεις τροπο να κανεις "κηνισια".. και πρεσα..( η σφηχτηρες ) για να την ξαναενωσεις αντιθετα μετα..??
πως θα κοψεις γωνιασμενα.. εχεις σταθερο δισκοπριονο με γλυστρα...??
λαμακια που ακουμπανε τα πλαισια θα αγορασεις...??
πατουρα στις γωνιες θα κανεις... η θα αφισεις το σοκορο...?? μιπως σου σκασει μετα και τις πεταξεις ολοκληρες..??

Ολα αυτα στα λεω γιατι αν δεν εχεις τα εργαλεια και αν δεν εχεις καποια εστω μικρη πειρα.. καλητερα παρε κοντρα πλακε.. !!! πολλυ λιγοτερη δουλεια .. και θα το παρεις και κομενο γωνιασμενο... οπως το θελεις..

skeftome skeftome idea idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κατασκευή κυψελών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγορά κυψελών ή κατασκευή ?
» Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα
» ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΥΨΕΛΗΣ
» ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ
» Κατασκευη παραφινιερας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: