Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μεθοδος κοψιματος μελισσιου

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

μεθοδος κοψιματος μελισσιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μεθοδος κοψιματος μελισσιου   μεθοδος κοψιματος μελισσιου Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 4:23 pm

Μια που σιγα σιγα αρχιζουμε να σκεφτομαστε για την επομενη περιοδο , θελω να θεσω το εξης ερωτημα : Εχω 4 μελισσακια , και την ανοιξη λεω να τα κοψω , θα ηθελα αν γινεται να κανω 2 παραφυαδες απο το καθε μελισσι . Ποια μεθοδο προτεινετε , και ποια ειναι η καλυτερη απο αυτες που εχεται δωκιμασει ; Εγω πρωσοπικα λεω να τα κοψω με τη μεθοδο της βενταλιας . (δεν την εχω δοκιμασει , και γενικα θα ειναι η πρωτη φορα που κοβω μελισσια )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

μεθοδος κοψιματος μελισσιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος κοψιματος μελισσιου   μεθοδος κοψιματος μελισσιου Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 5:17 pm

Εμείς παλιά χρησιμοποήσουμε την απλή μέθοδο.
1)Σε ένα "κυψελιδιο" βάζεις 1-2 πλάσια γόνο και πληθυσμό χωρίς την βασίλισσα (να έχει γόνο ημέρας) 1 πλαίσια φαγητό και 1 άδειο (εμάς τα "κυψελιδια" είναι 4 πλαισίων) σε 30 μέρες ανοίγεις και βλέπεις γόνο σπανια είχαμε αποτυχίες με αυτή την μέθοδο αλλα καθυστερεί η ανάπτυξη του μελισσιού σε σχέση με την δεύτερη.
2) (με τον καιρό που ασχολήθηκα και μελέτησα λίγο το θέμα έχω κατάληξη σε αυτήν την μέθοδο όπου εξυπηρετεί εμενα|)
Επιλεγεις τις καλύτερες κυψέλες σου σε θέμα αποδόσεις ασθενειών ktlp και από αυτήν την κυψέλη κανεις "βασιλοτροφια" (|στην περιοχή μου αρχές με μέσα φλεβάρη )μόλις τα βασιλικά κελιά κλείσουν χωρίζεις όπως με την πρώτη μέθοδο και τοποθετείς μέσα από ένα η δυο κελιά


Να συμπληρώσω ότι έχω δυο perioxesgia το σταθερό μου μελισσοκομείο και οι παραφυάδες αλλάζουν περιοχή

με την δεύτερη μέθοδο η παραφυάδα "αναπτιζετε" πιο γρήγορα και έχεις μεγάλη πιθανότητα για καλε "σβασιλισσες"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

μεθοδος κοψιματος μελισσιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος κοψιματος μελισσιου   μεθοδος κοψιματος μελισσιου Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 5:34 pm

Καλησπέρα ethnic69 . Και για μένα φέτος θα είναι η πρώτη απόπειρα δημιουργίας παραφυάδων . Η τακτική μου όμως θα είναι λίγο διαφορετική.

Εγώ θα προσπαθήσω να δυναμώσω τα μελισσάκια μου όσο το δυνατόν περισσότερο , δηλαδή να γίνουν διώροφα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερους πληθυσμούς και τελάρα. Μετά θα απομακρύνω την βασίλισσα ή θα δημιουργήσω συνθήκες ορφανισμού στο μελίσσι , βάζοντας μεταξύ των πατωμάτων ένα καπάκι με αερισμό. Δυναμώνοντας το μελίσσι όσο πιο πολύ γίνεται και απομακρύνοντας τη βασίλισσα μετά , το μελίσσι έχει καλύτερες πιθανότητες να βγάλει καλές βασίλισσες αφού θα έχει στην διάθεση του πολλές μέλισσες για να θρέψουν τα βασιλικά κελιά .Κάπου επίσης αναφέρεται ----αν δεν κάνω λάθος ---- ότι αν χαλάσεις τα πρώτα κελιά και πάρεις και τον πολτό οι μέλισσες φτιάχνουν περισσότερα βασιλικά κελιά και με περισσότερο πολτό μέσα. Σε αυτό το τελευταίο δεν είμαι και σίγουρος . Μετά και ανάλογα τα βασιλικά κελιά που θα έχεις κόβεις ισομερώς. Η μέθοδος αυτή αλλά και του ορφανισμού περιγράφεται στο βιβλίο του Α.Θρασύβουλου Πρακτική Μελισσοκομία. Πάντως η άποψη μου είναι ότι βασιλοκέλια από πολύ δυνατό σμήνος σίγουρα θα έχουν περισσότερες πιθανότητες να σου βγάλουν καλές βασίλισσες σε αντίθεση με μια παραφυάδα τριών ή τεσσάρων πλαισίων που θα πρέπει να εκθρέψει τα δικά τις βασιλικά κελιά από τον ανοιχτό γόνο που θα του έχεις αφήσει μέσα. Και σίγουρα θα έχει και περισσότερο πληθυσμό να αντεπεξέλθει από την στιγμή της εκκόλαψης την νέας βασίλισσας.

Φυσικά πέρα από όλα αυτά το ζητούμενο είναι να βρεις τι ακριβώς ταιριάζει σε σένα και τι σου είναι πιο εύκολο τώρα στην αρχή , καθώς δεν έχουμε και την απαιτούμενη εμπειρία. Εκτός των παραπάνω εγώ έχω και το πρόβλημα του χτισίματος τελάρων καθώς τα μελίσσια μου είναι πεντάρια και εξάρια οπότε καταλήγω ότι η τεχνική εξαρτάται και από την ανάπτυξη των μελισσιών σου , δηλαδή σε τι κατάσταση είναι . Η προσθήκη τελάρων καθυστερεί την σμηνουργία και με καλή ανθοφορία ίσως έχω αρκετά δυνατά διώροφα μελίσσια προς το τέλος Απριλίου. Τότε και αν τα πράγματα έχουν πάει καλά μπορώ και μελίσσια να κόψω αλλά να πάω και ορισμένα για μέλι. Για αυτό λέω ότι πρέπει να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι τα μελίσσια σου τι ακριβώς θέλεις από αυτά και μετά να βρεις και τον καταλληλότερο τρόπο για σένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

μεθοδος κοψιματος μελισσιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος κοψιματος μελισσιου   μεθοδος κοψιματος μελισσιου Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 6:16 pm

εγώ πέρυσι που είχα πρόβλημα με τα τελάρα έβαλα τα δυνατά να χτίσουν για τις παραφυαδες δεν είναι ότι καλύτερο αλλα βοηθάει


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

μεθοδος κοψιματος μελισσιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος κοψιματος μελισσιου   μεθοδος κοψιματος μελισσιου Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 7:05 pm

θα σου προτεινα την εξης μεθοδο.Αφου αναπτυχθουν τα μελισσια σου και φτασουν σε πληθυσμο τα 13-14 πλαισια και πανω,παιρνεις την βασιλισσα του πιο δυνατου και σχηματιζεις με αυτην μια παραφυαδα με 2 πλαισια γονου 1 πλαισιο με τροφες τις μελισσες που υπαρχουν σε αυτα τα πλαισια ,συμπληρωνεις 1 ακομη κενο χτισμενο και 1 αχτιστο.ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙς ΣΕ ΑΛΛΗ ΘΕΣΗ .Αν ο πληθυσμος της παραφυαδας σου φαινεται λιγος μπορεις να τιναζεις τον πληθυσμο απο 1-2 ακομη πλαισια γονου απο αλλο μελισσι μπροστα στην εισοδο της.ΤΟ ΟΡΦΑΝΟ ΜΕΡΟΣ τωρα θα το περιορισεις οσο γινεται σε 1 και μονο οροφο.
Μια εβδομαδα πριν χωρισεις σε παραφυαδες, πηγαινεις στα αλλα 3 μελισσια και φροντιζεις να ανεβασεις στον οροφο 4 τουλαχιστον πλαισια γονο και 2 τουλαχιστον με τροφες.Κατεβαζεις την βασιλισσα τους στον κατω οροφο και βαζεις διαφραγμα αναμεσα στους οροφους.Με αυτα ακριβως τα πλαισια των οροφων και τις μελισσες τους σχηματιζεις τις παραφυαδες σου λιγες ωρες πριν να τους τοποθετησεις τα κελια.ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΦΥΑΔΑ ΝΑ ΕΧΕΙ 2 τουλαχιστον ΠΛΑΙΣΙΑ ΓΟΝΟΥ ΚΑΙ 1 με τροφες.Το μελισσι που έφτιαξε τα κελια το χωριζεις και αυτο στα 2 και ετσι θα εχεις 2 παραφυαδες απο την καθε αρχικη κυψελη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

μεθοδος κοψιματος μελισσιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος κοψιματος μελισσιου   μεθοδος κοψιματος μελισσιου Icon_minitimeΤετ Ιαν 09, 2013 8:55 pm

Αγγελής60 έγραψε:
Καλησπέρα ethnic69 . Και για μένα φέτος θα είναι η πρώτη απόπειρα δημιουργίας παραφυάδων . Η τακτική μου όμως θα είναι λίγο διαφορετική.

Η μέθοδος αυτή αλλά και του ορφανισμού περιγράφεται στο βιβλίο του Α.Θρασύβουλου Πρακτική Μελισσοκομία.


Φιλε Αγγελη , αυτο το βιβλιο το εχω και εγω , που ακριβως αναφερεται αυτη η μεθοδος , σε ποια σελιδα ;
Και με την ευκαιρια , διαβασα στο τελευταιο τευχος της μελισσοκομικης επιθεωρησης οτι κυκλοφορει νεο βιβλιο του Θρασυβουλου με τις νεες μεθοδους αντιμετωπισης ασθενιων , και γενικα με νεες μεθοδους μελισσοκομιας , μηπως το εχει αγορασει κανεις; Μηπως Αγγελη εχεις αυτο το βιβλιο;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

μεθοδος κοψιματος μελισσιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος κοψιματος μελισσιου   μεθοδος κοψιματος μελισσιου Icon_minitimeΠεμ Ιαν 10, 2013 9:10 am

Καλημέρα ethnic69 αλλά και σε όλη την παρέα. Το βιβλίο Πρακτική Μελισσοκομία του Θρασύβουλου που αγόρασα με τιμή 25 ευρώ γράφει copyright 2012 συνεπώς πιστεύω ότι είναι το καινούργιο όπως λες και εσύ. Η μέθοδος περιγράφεται στο Κεφάλαιο Βασιλλοτροφία στην σελίδα 97 παράγραφος < Βασίλισσες από Ορφάνια > αλλά και στο κεφάλαιο Εποχικοί Μελισσοκομικοί Χειρισμοί, παράγραφος <Πρόληψη της σμηνουργίας > σελίδες 213 και 214 . Καλύτερα όμως περιγράφεται στην σελίδα 214.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μεθοδος κοψιματος μελισσιου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πείτε τον δικό σας τρόπο για να χωρίσω τα μελίσσια μου..
» Μέθοδος ξεχειμωνιάσματος μελισσιών
» Παραφυάδες
» Μέθοδος Μπαμπίλη.
» μεθοδος βενταλια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: