Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 αποφυγή σμηνουργίας

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

αποφυγή σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αποφυγή σμηνουργίας   αποφυγή σμηνουργίας Icon_minitimeΔευ Δεκ 24, 2012 4:01 pm

καλησπέρα σε όλους,σε νέους και παλιούς μελισσοκόμους,σε ερασιτέχνες και σε επαγγελματίες,σε μερακλήδες ερασιτέχνες και μερακλήδες επαγγελματίες!!

είμαι νέος μελισσοκόμος,έχω αγοράσει τα πρώτα μου μελίσσια και ξεχειμωνιάζω για πρώτη φορα!!

ας υποθέσουμε ότι έχουμε κάποια μελίσσια για ξεχειμώνιασμα με 5-6-7 πλαίσια μέσα εκ τον οποιον τα 2-3 πλαίσια στο καθένα είναι με γόνο και τα υπόλοιπα έχουν γίρες και αποθηκευμένο μελάκι!!!

υπολόγισα ότι περίπου μέχρι τα μέσα φεβρουαρίου και εφόσον πάει καλά ο καιρός και αρχίσουν να πετανε πάλι έξω για να μαζεύουν γίρες και τα λοιπά,ότι χρειάζομαι περίπου 6 κιλά τροφής για το κάθε μελισι στο περίπου ένα δύκολο κάθε μηνα.
αν περασει καλα ο χειμώνας με όσο τον δυνατόν λιγότερες απώλειες και ξεκινήσουν το ταξίδι τους για την φύση,με καθημερινές επισκέψεις στο μελισσοκομείο,με συνεχόμενη τροφοδότηση πλαισίων με κερί, για χτίσιμο, όταν ο πληθυσμός δεν χωράει στα είδη υπάρχοντα πλαίσια,με την τοποθέτηση του ορόφου όταν αυτό χρειαστεί με ζαχαρόνερο για την διέγερση του σμήνους και με την καταστροφή βασιλικών κελιών όταν εμφανιστούν,υπάρχει λόγος ανησυχίας σμηνουργίας?


αν σμηνουργησουν και εφόσον έχεις κυψέλες δημιουργείς μια παραφυάδα στην ουσία τοποθετώντας απλός μια νέα βασίλισσα στην προηγουμενη κυψέλη η καταστρέφεις την βασίλισσα και τοποθετείς δυο νέες βασίλισσες η δυο βασιλοκελια!
εφόσον προλάβεις να δεις την σμηνουργία γιατί υπάρχει ενδεχόμενο αν δεν την δεις το σμήνος που έφυγε να πάει μακρύτερα και να χαθεί εντελώς!

οποτε οι κινήσεις που πρέπει να κανεις είναι :

όσο τον δυνατόν περισσότερες επισκέψεις στο μελισσοκομίο

τροφοδότηση πλαισίων συστηματικά όταν είναι στην ανάπτυξη

καταστροφή βασιλικών κελιών

τοποθέτηση οροφων όσο το σμήνος μεγαλώνει!!

παρατήρηση αν στο μελίσσι υπάρχουν γίρες,και αβγά ημέρας,αν το μελίσσι είναι ζωηρό και τίναγμα πλαισίου για να δούμε αν έχουν μελι φρέσκο!!

υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέχει κανεις για να αποφύγει την σμηνουργία(όσο είναι δυνατό αυτό μέσα από τους μελισσοκομικούς χειρισμούς)?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

αποφυγή σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφυγή σμηνουργίας   αποφυγή σμηνουργίας Icon_minitimeΤρι Δεκ 25, 2012 10:57 am

Αν και δεν εχω μεγαλη πειρα και οι εμπειροτεροι θα σου πουν κι αλλα.
Εγω στην θεση σου τα ιδια θα εκανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

αποφυγή σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφυγή σμηνουργίας   αποφυγή σμηνουργίας Icon_minitimeΤετ Δεκ 26, 2012 4:04 pm

βεβαια δεν ξέρω και κατά ποσο είναι εφικτό να γίνει αυτό,μια σμηνουργία δηλαδή γιατί οι κυψέλες μου μέσα αυτήν την στιγμή έχουν 6-7 πλαίσια τρία με γόνο!!και βασίλισσες ενός έτους!!οποτε δεν ξέρω καν αν μπούν στην διαδικασία σμηνουργίας μερικές από αυτές!!(δεν κρύβω ότι θέλω να δω σμηνουργία,σε normal καταστάσεις μια,δυο για να μάθω καλλίτερα και στην πράξη πως πάει)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

αποφυγή σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφυγή σμηνουργίας   αποφυγή σμηνουργίας Icon_minitimeΤετ Δεκ 26, 2012 11:28 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

αποφυγή σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφυγή σμηνουργίας   αποφυγή σμηνουργίας Icon_minitimeΤετ Δεκ 26, 2012 11:51 pm

Efharisto

σε ευχαρτιστω!!οποτε με λίγα λόγια αν τοποθετείς πρόωρα τα πλαίσια ελαχιστοποιείς της τάσεις σμηνουργίας,και αν φίγει κανένα η το ξανατοποθετεις(αν το δεις πρόωρα)η βάζεις μια βασιλησα στο μικρό και κανεις μια παραφυάδα!!!
εγώ ξέρω ότι βάζεις σταδιακά τα πλαίσια και όχι όλα μαζί όπως λέει ο φίλος στην ανάρτηση που έστειλες!!και αυτό για να χτίζουν οι μέλισσες ότι βάζεις και να αφοσιώνονται σε εκείνα τα δυο πλαίσια και στην συνεχεια να πηγαίνουν στα αλλα δυο ,και στα αλλα δυο και πάει λέγοντες!!με το σκεπτικό ότι αν βάλεις πολλά πλαίσια οι μέλισσες πιθανόν να απλωθούν σε όλα οποτε να μην προλαβαίνουν να τα χτίσουν και να και να παραμερουν τον γόνο!!ισχύει κάτι τέτοιο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

αποφυγή σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφυγή σμηνουργίας   αποφυγή σμηνουργίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 27, 2012 7:03 am

Οι μέλισσες χτιζουν όταν μπορουν τα πλαίσια που χρειάζοντε. Την άνοιξη όμως δεν τις προλαβαίνεις στο κτίσιμο. Αν δεν έχουν αρκετα πλαίσια κτίζουν παντου με αποτέλεσμα να χαλάς κεριά και να καθυστερείς την ανάπτυξη. Αν σμηνουργήσουν μην ελπίζεις ότι είναι απλό να μαζέψεις τα σμήνη . Το πιο πιθανό είναι να χαθούν. Θα μπορούσες όμως την άνοιξη να φτιάξεις παραφυάδες αν θέλεις να πλυθήνεις τις κυψέλες σου. Και μ΄άυτο το τρόπο αποφεύγεις τη σμηνουργία γιατι μειώνεις πλυθησμό από τις κυψέλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

αποφυγή σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφυγή σμηνουργίας   αποφυγή σμηνουργίας Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 2:47 pm

σε ευχαριστωωωω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

αποφυγή σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφυγή σμηνουργίας   αποφυγή σμηνουργίας Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 4:27 pm

φιλε το μελισσι θα αρχισει να ανεβαινει σε πληθυσμο απο αρχες μαρτιου (αν παει καλα και ο καιρος και απο λιγο πιο πριν)και οταν ξεκινηση θα ανεβαινει με τρελους ρυθμους.εσυ δεν θα πηγαινεις συχνοτερα απο 7 ημερες δεν κανει να το ανοιγεις συχνα το μελισσσακι σου ,θα πηγαινεις τοτε καθε 7 ημερες αν σε βολευει ο καιρος και μεχρι να γινει 10 πλαισια θα βαζεις ενα αχτιστο την φορα η δυο φυλλα στην θεση 2 και 9 (αν ειναι πχ 6 πλαισια στην θεση 2 και 5 αν και γνωμη μου ειναι μεχρι να γινει 8 πλαισια το μελισσακι να βαζεις ενα μονο αχτιστο) μετα αφου του βαλεις οροφο με την γνωστη διαδικασια θα του ανανεωνεις τα φυλλα 2 και 9 οταν τα χτιζουν ανεβαζοντας τα επανω και στην θεση τους αντε παλι 2 αχτιστα .ομως ειναι και μερικες φορες που οτι και να κανουμε το μελισσι θελει ντε κ καλα να σμηνουργηση οποτε αν δεις βασιλικα κελια δεν ανχωνεσαι απλα τα χαλας εκτος και αν θες να κοψεις παραφυαδες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

αποφυγή σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφυγή σμηνουργίας   αποφυγή σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Δεκ 30, 2012 12:20 pm

Αν πηγαινεις καθε 7 παει πεταξε το πουλακι, μιας και λεγετε και ετσι το σμαρι που φευγει. Για να πηγαινεις καθε 7 πρεπει να μπορεις να ξεχωρισεις τα κελια σμυνουργιας οταν ειναι πολυ πολυ μικρα ακομα πραγμα αδυνατο θα ελεγα για νεο αν σκεφτεις οτι καθε 5 λεπτα θα τρως και μια τσιμπια και το πλαισιο θα ειναι απολυτα γεματο με μελισσες. Εγω παντως παω καθε 5 για να ειμαι ησυχος και παλι μου ξεφεβγουν. Καλη χρονια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αποφυγή σμηνουργίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΕΘΟΔΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΕΚΑ ΓΕΩΠΟΝΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΥ
» αποφυγη σμηνουργιας
» Ημερολόγιο σμηνουργίας
» Βασιλοκελια αντικαταστασης η σμηνουργιας
» Κελια σμηνουργίας ή αντικαταστασης;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: