Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΤετ Σεπ 24, 2008 10:03 am

Ας πάρουμε τα πράγματα εντελώς από την αρχή.

Το καλοκαίρι μας ήρθε ένα μελισσοπούλι. Ο πατέρας μου ήξερε τι να κάνει, αλλά αν μου τύχαινε εμένα θα είχα πελαγώσει, παρόλο που είχα παρακολουθήσει ένα σεμινάριο μελισσοκομίας! Embarassed (πριν 14 χρόνια περίπου .. δικαιολογούμαι που τα ξέχασα;;; :face: )

Τι κάνουμε όταν μας έρχετε ένα μελίσσι; Ποιά είναι η πρώτη φροντίδα για να νοιώσει ... όχι σαν στο σπίτι του, αλλά για να το νοιώσει σπίτι του; Εννοώ για τις πρώτες μέρες!

Υ.Γ. έχουμε και μελισσόχορτο στην αυλή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΣαβ Οκτ 04, 2008 3:57 pm

Να το βάλεις μέσα σε μιά κυψέλη.
Να την προσανατολίσεις στον Νότο.
Φαγάκι και απ έξω νεράκι.
Τι άλλο να θέλουν; Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΤρι Οκτ 07, 2008 9:52 am

Νεράκι έχουν μπόλικο (μόνο το νερό δεν μας λείπει, δόξα το Θεό!!!) ο προσανατολισμός τους είναι ανατολικός, να τον αλλάξω;
Φαγάκι;;; τι ταΐζουμε; έτοιμες τροφές του εμπορίου ή "μαγειρεύουμε;"

Αλλά το μεγάλο ερώτημα είναι: πως τις βάζουμε στην κυψέλη; Βάλανε στόχο για σπιτικό .... ας πούμε μια τρύπα σ' ένα δέντρο. Πως τις μαζεύεις πριν μπούνε ή και μετά που θα πάνε στο δέντρο;

Γι΄αυτό είπα ας τα πάρουμε από την αρχή, εντελώς αρχή!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sp-kor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2008 9:17 pm

Kαλησπέρα όπως διαβάζω και στο θέμα σου είσαι αρχάριος και πολύ μάλιστα (κάθε αρχή και δύσκολη αλλα μην το βάζεις κάτω) με λίγη καλή θέληση και μερικές καλές συμβουλές από κάποιους έμπειρους μελισσοκόμου ελπίζω να γίνεις σύντομα έμπειρος.

Όσο για το φαγητό που ρωτάς θα σε συμβούλευα μια και είσαι νέος στο χορό να βάλεις έτοιμο.

Ο προσανατολισμός να είναι νότιος όπως είπε και ο ιχνηλάτης.

Καλή επιτυχία και μην διστάσεις να ρωτάς για οτιδήποτε σε απασχολεί θα εξής άμεση απάντηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΔευ Οκτ 27, 2008 7:44 pm

Τροφές πάρε από αυτές που μοιάζουν με βανίλια, τα ζητάς ως ζαχαροζύμαρο στα καταστήματα με κτηνιατρικά. Με 4 τεμάχια (δηλ. 4 κιλά) είσαι καλά για αρχή. Όταν πάρεις θα σου πούμε τα υπόλοιπα.... να έχουμε κάτι να γράφουμε lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΤετ Οκτ 29, 2008 2:12 pm

Με την τροφή εντάξει λοιπόν, αλλά διαπιστώσαμε κάτι άλλο, η βασίλισσα είναι πολύυυυ γιαγιά! Τι λέτε; ένα μελίσσι με γιαγιά και μόνο 3 τελαρα πληθυσμό θα καταφέρει να ξεχειμωνιάσει;
Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sp-kor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σε αποκατασταση παρεξιγισεων   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠεμ Οκτ 30, 2008 12:48 am

Καλησπερα στην παρεα.

Δηστυχός δεν εχουμε σηνιθήσει να εχουμε γυναίκες μελισσοκόμους , πάντος ειμαι χαρούμενος που γνωρίζω έστω και μέσο του φόρουμ την μοναδική.
Από χρόνο ολοι μας έχουμε περιορισμένο αλά ο έρωτας που νιώθουμε για την μέλισσα, μας κανει να βρούμε αυτόν που χριάζεται.
Οσο για τη βασίλισσα (ο λαός λέει η γριά κότα έχει το ζουμί)... να θυμάσε πάντα οτι οι μέλισσες ξέρουν καλύτερα από σένα.
Την γιαγια θα την κρατίσουν όλο το χειμώνα και θα την αντηκαταστήσουν την άνοιξη. Εγώ θα σε συμβούλευα να τρωφοδοτίσεις για λίγο διαστημα και ενώ ο καιρος είναι καλος με 200 γρ συρόπι 1νερό 1ζάχαρι κάθε δεύτερο βράδυ για να αυξίσει τον γόνο ώστε να μπορεί να ξεχειμωνιάσει , επίσεις να ελένξεις αν έχει γύρη αν οχι να δώσεις γυρεόπίτα. Να το τοποθετίσεις σε μέρος απάνεμο και χωρίς υγρασία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠεμ Οκτ 30, 2008 8:48 am

[quote="sp-kor"] εγώ θα σε συμβούλευα να τρωφοδοτίσεις για λίγο διαστημα και ενώ ο καιρος είναι καλος με 200 γρ συρόπι 1νερό 1ζάχαρι κάθε δεύτερο βράδυ για να αυξίσει τον γόνο όστε να μπορεί να ξεχειμωνιάσει [quote]

Για να σου διαλυθεί εύκολά όλη η ζάχαρη στο νερό να χρησιμοποιήσεις ζεστό νερό Wink αλλά όταν το δώσεις στο μελίσσι να έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Τώρα για τον τρόπο που ταΐζουμε το σιρόπι… ας μας το παρουσιάσει κάποιος στην αντίστοιχη θεματική κατηγορία Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠεμ Οκτ 30, 2008 2:05 pm

sp-kor έγραψε:
Δηστυχός δεν εχουμε σηνιθήσει να εχουμε γυναίκες μελισσοκόμους , πάντος ειμαι χαρούμενος που γνωρίζω έστω και μέσο του φόρουμ την μοναδική..
Κανένα πρόβλημα κι εδώ! Μου αρέσει να "σπάω" την "ανδροκρατία". Η δουλειά μου είναι χρωματοπώλισσα! Πόσες ξέρεις; Very Happy

sp-kor έγραψε:
για λίγο διαστημα και ενώ ο καιρος είναι καλος με 200 γρ συρόπι 1νερό 1ζάχαρι κάθε δεύτερο βράδυ για να αυξίσει τον γόνο όστε να μπορεί να ξεχειμωνιάσει , επίσεις να ελένξεις αν έχει γύρη αν οχι να δώσεις πίτα . ......

Γιατί βράδυ; ποιά η ανάγκη αυτή να ταϊσω βράδυ; Για να ξέρω, όχι τίποτα άλλο!
Τι γυρεοπίτα; από αυτές της αγοράς;

queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: To... σμαράκι   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠεμ Οκτ 30, 2008 4:47 pm

Καλώς την Ayla στην παρέα των μελισσάδων. Να ξέρεις ότι υπάρχουν πάρα πολλές γυναίκες στον χώρο ή και σύζηγοι μελισσάδων που έχουν μεγάλη εμπειρία και επισης καθηγήτριες μελισσοκομίας.
Για το σμαράκι σου τώρα (έτσι λέμε εμείς εδώ κάτω τον αφεσμό) θα πρέπει όπως έγραψαν και άλλοι να του εξασφαλίσεις τροφή και ....ζέστη.
Από το 1999 έως το 2003 ερχόμουν κάθε χρόνο στον νομό σου τον Χειμώνα και ξέρω οτι κάνει πολύ κρύο. Θα πρέπει λοιπόν μαζί με τις τροφές που πρέπει οπωσδήποτε να του βάλεις βρές και ένα ύφασμα π.χ ένα κομμάτι παλιό τεντόπανο και να το βάλεις πάνω από τους κηρηθροφορείς και να γυρίζει κάτω μέχρι αν είναι δυνατόν 1-2 πόντους πρίν το πάτωμα της κυψέλης. Το ζημάρι από κάτω και το τεντόπανο από πάνω ωστε να μπορούν να παίρνουν τροφή. Το ιδανικό θα ήταν να έβρισκες ένα πενταράκι να το βάλεις μέσα για να είναι πιό ζεστά χωρίς όμως να παραλείψεις τα παραπάνω.
Τον βαρύ χειμώνα με χιόνια φρόντισε να υπάρχει πάνω από την είσοδο ένα στέγαστρο για να μήν σκεπάζεται η είσοδος από το χιόνι.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠεμ Οκτ 30, 2008 5:54 pm

Ευχαριστώ ...Παριανέ Smile

έχω άγνωστες λέξεις: κηρηθροφορείς και πενταράκι

Είχα κάνει μια σκέψη να ντύσω εξωτερικά την κυψέλη με φελιζόλ που είναι μονωτικό υλικό! Τι λέτε; Η μήπως αρκεί το τεντόπανο;

..... χμ .... κηρηθροφορείς ... δηλαδή αυτοί που φέρουν τις κηρήθρες δηλαδή τα τελάρα που λέμε απλά! Αργώ αλλά τα καταλαβαίνω! Razz
Το πενταράκι όμως δεν το κατάλαβα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sp-kor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠαρ Οκτ 31, 2008 12:06 am

Καλησπερα στην αγαπητή και μαχητικη ΑΥΛΑ το όνομα μου είναι ΣΠΥΡΟ .
Στην απορία σου για το βράδυ που λέω είναι γιατί το μελισοπουλάκι σου είναι αδύνατο και αν μυριστούν το φαγιτό κάπια άλα θα του κάνουν λε'ι'λασεία και τότε .........

Πίτα: ενοώ από γύρη και λόγο αποιρίας σε συμβουλεύω να δόσεις έτιμη , είναι δύσκολω για αρχή να ετιμάσεις εσεί.
κηρηθροφορείς : είναι το πάνω πηχάκι του τελάρου.
πενταράκι : μικρό κουτι (κυψέλη) που χωρά 5 πλέσια (χρήσιμα για αδύνατα και βασιλοτρωφία)

Ο Παριανός έχει δίκιο εγώ δεν ήξερα για τις χαμηλές θερμοκρασίες της περιοχής σου,
αλλά και η ιδέα σου είναι φοβερή αν μπορείς κάντο και να ξέρεις πληροφοριακά ειπαρχουν έτιμες κυψέλες από φελιζόλ.

Οσο αφορά τις γυναίκες μελισοκόμους ειλικρινα δεν έχω ξανα δει και στην περιοχή μου δεν υπάρχουν ( λυπαμε για αυτό).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠαρ Οκτ 31, 2008 10:05 am

Ευχαριστώ πολύ Σπύρο! και για τις προσφωνήσεις και για τις εξηγήσεις!

Θα ρωτήσω όμως κάτι ακόμα, κάπου στα έγκατα του μυαλού μου υπάρχει μια μνήμη για το σιρόπι, πότε δεν πρέπει να το ταΐζουμε, σε πολύ ζέστη ή σε πολύ κρύο γιατί "κόβει" και τις δημιουργούμε πρόβλημα στο έντερο! Question

queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠαρ Οκτ 31, 2008 10:11 am

ayla έγραψε:
Τι πίτα; από αυτές της αγοράς; και γύρη να τις δώσω την δική σου Γιάννη;

Θα τις ζητήσεις ως "γυρηοπιτα" ή "πίτα αντικατάστατο" της γύρης που μάλλον δεν θα έχει μέσα γύρη αλλά κάποια άλλη πηγή πρωτεΐνης κατάλληλη για τα μελίσσια... ξέρουν αυτοί Wink

Τώρα αν δεν βρεις δεν υπάρχει πρόβλημα πάρε κανονική μόνο με ζάχαρα (σαν τη βανίλια - υποβρύχιο).

ayla θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αρκετά πράγματα διαβάζοντας μήνα μήνα τους [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γνώμη μου είναι πως αν είναι ο καιρός όπως τώρα (περίπου 15 με 20 βαθμούς) μπορείς να ταϊσεις σιρόπι,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τροφοδοσία   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠαρ Οκτ 31, 2008 10:39 am

Ο Γιάννης έχει δίκιο μια και η θερμοκρασία (δεν ξέρω τί έχει πάνω) είναι αρκέτά ανεβασμένη και δεν κρατάει τις μέλισσες μέσα να τροφοδοτήσης με σιρόπι 1:1δλδ ένα κιλό ζάχαρι με ένα λίτρο (κιλό) νερό τα ανακατεύεις και τους το δίνεις. Για να μήν τρέχεις και ξοδεύεσαι για τροφοδότη σιροπιού κάνε το εξής. Πάρε ένα μπουκάλι του νερού πλαστικό κόψετο κατά ένα τέταρτο (από εκεί που αρχίζει να είναι κύλινδρος κατά μήκος) και αφού το ανοίξης βάλε μέσα αστιβή, φρύγανο, θυμάρι ή τέλος πάντων ότι βρείς (για να μην πνίγονται οι μέλισσες) βάλε μέσα και το σιρόπι και βάλτο πάνω στους κηρηθροφορείς (τελάρα). Άλλος ένας πιό εύκολος τρόπος είναι να βάλεις πάνω στα τελάρα μια παγοθήκη πλαστική και συμπλήρωσέ τη σιρόπι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sp-kor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΣαβ Νοε 01, 2008 12:14 am

Πολύ καλές απαντήσεις ,
εγώ πιστεύω οτι η μελισοκομία δεν είναι φασόν απασχόλιση, κάθε περιοχή έχει τις δικές τις ιδιετερότιτες ως εκ τούτου οι ενέργιές μας πρέπει να συνδιάζονται με αυτές.

Καλή συνέχεια .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΤρι Νοε 04, 2008 6:10 pm

Οι θερμοκρασίες είναι 15 -20 βαθμούς και ίσως και περισσότερο το μεσημέρι. Οι μέλισσες τριγυρίζουν στα λουλούδια του κήπου, βασιλικά, κατηφέδες, και χρυσάνθεμα. Οπότε ταΐζω σιρόπι.
Ο πατέρας μου όμως είναι λίγο απαισιόδοξος γιατί οι μέλισσες είναι πολύ σκουρόχρωμες δηλαδή γιαγιάδες!

Γιάννη τους Εποχιακούς μελισσοκομικούς χειρισμούς τους τυπώνω για να τους διαβάσω σπίτι, αλλά ακόμα δεν ... Με κυνηγάει ο χρόνος. Αλλά λέω να ρωτάω κι όλα γιατί όπως λέει ο Σπύρος κάθε περιοχή έχει τις ιδιαιτερότητές της!
Πάνο πολύ καλές οι ιδέες σου! Απλές και λογικότατες!

Ευχαριστώ και πάλι! Very Happy Τόσοι άντρες να με φροντίζουν ... αισθάνομαι σαν βασίλισσα queen :lol:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sp-kor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΤρι Νοε 04, 2008 11:58 pm

Καλησπέρα
Λογικό να έχεις πολλές γιαγιάδες αυτή την εποχή, ανάφερες πιο πάνω ότι είναι αφεσμός και όχι πλήρες μελίσσι. Αυτό σημαίνει ότι άργησε να γεννήσει η βασίλισσα πάντως ένας καλός έλεγχος κατά προτίμηση (από κάποιον που να ξέρει) θα σε βγάλει από το άγχος.

Έχε υπόψη ότι για να ξεχειμωνιάσει πρέπει να είναι δυνατό και απαλλαγμένο από βαρρόα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠαρ Νοε 07, 2008 12:21 pm

Θέλαμε να το ανοίξουμε την Κυριακή με τον ήλιο και την ζεστούλα, αλλά μια το ένα μια το άλλο εγώ πάλι δεν είδα τίποτα! Τα βαρρόα φαίνονται με γυμνό μάτι έτσι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sp-kor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: varoa   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΠαρ Νοε 07, 2008 10:45 pm

Καλησπέρα στη βασίλισσα.

Σαφώς ένα έμπειρο μάτι θα καταλάβει αμέσως αν τα μελίσσια του έχουν προσβληθεί από βαρρόα.
Το πρώτο που θα δεις στη σανίδα πτήσεις είναι νεαρές μέλισσες με φαγωμένα φτερά και πόδια, σε πιο προχωρημένο στάδιο επάνω στις μέλισσες θα δεις το παράσιτο .
Καλή επιτυχία στις παρατηρήσεις σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;   Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα; Icon_minitimeΔευ Νοε 10, 2008 10:37 am

Ευχαριστώ για όλα και πάλι!!!


queen


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Τετ Μαρ 17, 2010 11:39 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Edit αρχείο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» «Τώρα τι συμβαίνει εδώ;» ή «Καλά τώρα ποιους δουλεύουνε;»
» Ηρθε κι η σειρά μου, κλοπή στο Διόνυσο Αττικής
» Και τωρα ? τι ?
» αφεσμος....και τωρα????
» παραφυαδα απο διαφορετικα μελισσια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: