Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών

Πήγαινε κάτω 
+14
Καμένη Γη
georginio
giota
Μίμης
kostasid
sotto
ethnic69
ntriant
bokas
mkosmas21
geobees
Μιχάλης
spithoyras
Αγγελής60
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 11, 2013 7:59 am

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την εφαρμογή , φαίνεται άψογη . Ελπίζω να είναι σύντομα έτοιμη για χρήση και ευχαριστούμε για τον κόπο που κάνεις για να διευκολύνεις την ζωή των μελισσοκόμων που ενδιαφέρονται πραγματικά να χρησιμοποιήσουν την τεχνολογία ώστε να έχουν μια όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα του μελισσοκομείου τους . Σου έχω ήδη στείλει μήνυμα για αποστολή κωδικού. Ευχαριστώ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2013 11:14 am

Απο τις φωτο μπορεις να διακρινεις οτι το προγραμμα το εχει δημιουργησει μελισσας και ξερει τις αναγκες ενος αλλου μελισσα>Μπραβο και καλη συνεχεια.Φαινεται πρακτικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2013 9:38 pm

Το πρόγραμμα του φίλου μου και συνεργάτη (μελισσοκόμου) Στάθη θεωρώ ότι είναι από τα ποιο χρήσιμα εργαλεία ενός μελισσοκόμου.
Βέβαια τις περισσότερες πληροφορίες του τις έδωσα εγώ… και για αυτό είμαι πολύ περήφανος.

Πάντα επιφυλασσόσουν για το αν θα μου κοστίσει πολύ χρόνο … και μέχρι τώρα δεν ήμουν σίγουρος τι θα μου προσφέρει….. τώρα (3 εβδομάδες) που το δουλεύω και καταχωρώντας 3 επιθεωρήσεις καταλαβαίνω την προοπτική και το τεράστιο όφελος για την καταγραφή και την βοήθεια στο να θυμάμαι όλες τις ενέργειες, να προγραμματίζω τις επόμενες και να παρακολουθώ την πορεία κάθε κυψέλης σε κάθε μελισσοκομείο!

Είναι εύχρηστο και πραγματικά εγώ που είμαι άσχετος με την τεχνολογία μπορώ και το χειρίζομαι με ευκολία.


Μπράβο φιλέ Μπόκα και ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2013 11:01 pm

Συγχαρητήρια bokas και Μίμη.
Χαίρομαι και συγκινούμαι όταν νέοι άνθρωποι φροντίζουν να μεταδίδουν τις γνώσεις τους με μεράκι, βοηθώντας συναδέλφους τους, θέτοντας έτσι την τεχνολογία στην διάθεση της μελισσοκομίας!
Μπράβο bokas , σ'ευχαριστούμε, για την ανιδιοτελή προσφορά και για τον χρόνο που αφιέρωσες για να μας διευκολύνεις όλους, αποδεικνύοντας ότι υπάρχει ελπίδα ακόμη σ' αυτή την χώρα , αφού υπάρχουν τέτοιοι Άνθρωποι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 3:03 pm

Μπραβο και σε σενα Μιμη.Για λιγο που δουλεψα το προγραμμα ειδα πως εχει ωραιες προτασεις.Συνεχιστε την καλη δουλεια.
Φυσικα βγαζει ακομη αρκετα σφαλματα αλλα πιστευω πως και με τις δικες μας επισημανσεις θα διορθωθουν ολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2013 12:45 pm

spithoyras έγραψε:
Μπραβο και σε σενα Μιμη.Για λιγο που δουλεψα το προγραμμα ειδα πως εχει ωραιες προτασεις.Συνεχιστε την καλη δουλεια.
Φυσικα βγαζει ακομη αρκετα σφαλματα αλλα πιστευω πως και με τις δικες μας επισημανσεις θα διορθωθουν ολα.
Φίλε spithoyras ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια . εννοείται ότι οι επισημάνσεις, οι προτάσεις και οι τοποθετήσεις του καθενός που θα μπει και θα δουλέψει το πρόγραμμα θα βοηθήσει στην διόρθωσή του και κατά συνέπεια στην βελτίωση του και στην οργάνωση του κάθε μελισσοκόμου. Εγώ πάντως καταχωρώντας 3 επιθεωρήσεις αυτή την στιγμή έχω μια πολύ καλή εικόνα του μελισσοκομείου μου ανά πάσα στιγμή και μπορώ να καθορίσω τις επόμενες ενέργειές μου, και να δω την εξέλιξη της κάθε κυψέλης.
Ακόμη και εγώ, επειδή όπως έχω προαναφέρει δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από υπολογιστές, είμαστε σε καθημερινή επαφή για διορθώσεις, αλλαγές, και για να προσθέσουμε τυχόν άλλες παραμέτρους, κάνοντας το πρόγραμμα πιο λειτουργικό και συνάμα κρατώντας το εύχρηστο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bokas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 17, 2013 11:09 pm

κοντεύω.....
χρειάζομαι περισσότερο τεστ....
και απόψεις!!!!!

για όσους το δουλεύουν ..... ?????? για πείτε κάτι !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georginio
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 27, 2013 11:51 am

bokas έγραψε:
κοντεύω.....
χρειάζομαι περισσότερο τεστ....
και απόψεις!!!!!

για όσους το δουλεύουν ..... ?????? για πείτε κάτι !!!!

Για αρχή θα ήθελα να χαιρετήσω όλους τους χρήστες του φόρουμ, μια που σήμερα έκανα την εγγραφή μου, είμαι νέος στο χώρο με 3 κυψέλες ακολουθώντας και εγώ σοφές συμβουλές για την αρχή που πρέπει να κάνω. περνώντας τώρα στο θέμα του προγράμματος καταρχήν να δώσω και εγώ τα συγχαρητήρια και δημόσια για την ανιδιοτελή προσφορά σου σε όλους εμάς, για το πρόγραμμα που ετοιμάζεις τώρα από μια πρώτη επεξεργασία που έκανα θεωρό ότι είναι πάρα πολύ κάλο και η όποιες μικρές ελλείψεις θα διορθωθούν σίγουρα η εμπειρία άλλων μελισσοκόμων θα βοηθήσει σαυτο, αυτό που εγώ θα ήθελα οπωσδήποτε να έχει το πρόγραμμα και πιστεύω και η περισσότεροι που θα το χρησιμοποιήσουν είναι τα οικονομικά δεδομένα, δηλαδή ενότητα με έσοδα έξοδα και αν γίνεται με τις ελάχιστες γραφικές παραστάσεις ανά χρόνο έτσι ώστε να μπορεί να αξιολογήσει τις κινήσεις που κάνει ο κάθε μελισσοκόμος δηλαδή αν μεταφέρει τα μελίσσια του η αν τα βάζει σε πεύκο η λουλούδια ακόμα και η χρονικές κινήσεις από χρονιά σε χρονιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Καμένη Γη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 27, 2013 12:27 pm

bokas έγραψε:
κοντεύω.....
χρειάζομαι περισσότερο τεστ....
και απόψεις!!!!!

για όσους το δουλεύουν ..... ?????? για πείτε κάτι !!!!

πως βρίσκω το πρόγραμμα; δε βλέπω κανένα link
μπορείς να μου το στείλεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mike12
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 05, 2013 2:59 pm

bokas έγραψε:
κοντεύω.....
χρειάζομαι περισσότερο τεστ....
και απόψεις!!!!!

για όσους το δουλεύουν ..... ?????? για πείτε κάτι !!!!
Καλημέρα και συγχαρητήρια για την εφαρμογή
Υπάρχει κάποιο link που να μπορούμε να την κατεβάσουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bokas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: www.bokas.gr/bee   Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 7:45 pm

σε λίγο ανθοφορία, έσοδα - έξοδα, Τρύγος

όμως τα σημαντικά είναι οκ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 11:56 pm

καλησπερα!!μολις εκανα την πρωτη μου καταγραφη μιας κυψελης κ μπορω να σας πω πως εχω ενθουσιαστει!
τα δεδομενα μπορω να τα αποθηκευσω στον υπολογιστη μου?
επισης θα εβρισκα χρησιμο στην τροφοδοσια να μπορουσα να εβαζα κ την ποσοτητα της τροφης.(π.χ. σιροπι 1/1 0,25l)
φανταστικη δουλεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bokas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: www.bokas.gr/bee   Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2013 8:35 am

έχεις δίκαιο πολύ καλή η παρατήρηση ....
στην επόμενη έκδοση θα είναι μέσα....
και θα μπορείς να πάρεις report (αναφορές) μαζί με το "Μέλι - Γύρη Γόνο"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bokas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: www.bokas.gr/bee   Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2013 6:15 pm

ανέβηκε η νέα έκδοση μαζί με την ποσότητα τροφοδοσίας σε mg or ml
για τους ήδη υπάρχων χρήστες με υπάρχων επιθεωρήσεις θα χρειαστεί διόρθωση στις παλαιότερες εγγραφές.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2013 11:08 pm

Κατ' αρχήν μπράβο σου για την πρωτοβουλία!
Φαίνεται αρκετά λειτουργική η εφαρμογή και σε βοηθάει να οργανωθείς, όσο τουλάχιστον μπορώ να αντιληφθώ με τη ματιά του αρχάριου που ασχολείται με τις μέλισσες.
Οι παρατηρήσεις θα δημιουργούνται κατά τη χρήση και με αυτόν τον τρόπο θα βελτιωθεί όπου θα χρειαστεί .
Καλή συνέχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bokas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: www.bokas.gr/bee   Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 9:14 am

έφτιαξα την αναλυτική καταγραφή επιθεώρησης......
δηλαδή καταγραφή για κάθε ένα πλαίσιο (πχ κυψέλη 1 πλαίσιο 1 είχε 50%μέλι 20%γύρη 30% χτισμένο-ελεύθερο)

με αποτέλεσμα να έχεις και οπτική (γραφικά) παρακολούθηση της κυψέλης
και να συμπεραίνεις το χώρο που έχεις, αλλά και την απόδοση.

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα
20 εγγραφές για κάθε κυψέλη(μέσο όρο) Χ 20 κυψέλες(μέσο όρο) Χ 25 επιθεωρήσεις(μέσο όρο) Χ 200 χρήστες για φέτος = 2.000.000 εγγραφές στη βάση δεδομένων ....

θα πρέπει να είναι πολύ χρήσιμη η πληροφορία αυτή για την βάλω.!

εσείς τη λέτε ?
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 7:56 pm

Πρώτα απ' 'ολα συγχαρητήρια στα παιδιά για την αξιέπαινη προσπάθεια τους! cheers

Την έψαχνα και εγώ πολύ καιρό με το τι και πως για να κρατάω λεπτομερές αρχείο κατά τις επιθεωρήσεις και κατέληξα στο εξής:

Αγόρασα ένα ψηφιακό δημοσιογραφικό voice recorder, το κόστος του είναι 30-50 ευρώ, με μικροφωνάκι. Το βάζω στην τσέπη της στολής πατάω το rec και όσο διαρκεί η επιθεώρηση, μπλα-μπλα, λέω ότι βλέπω και το μαραφέτι καταγράφει. Στη συνέχεια όταν γυρίζω σπίτι κάνω απομαγνητοφώνηση και εισάγω τα δεδομένα σε ένα excel που έχω φτιάξει:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Πάνω αριστέρα ο αριθμός της κυψέλης, μετά η ημερομηνία της επιθεώρησης και από κάτω η ύπαρξη ή όχι βασίλισσας. Οι στήλες που ακολουθούν είναι πιστεύω εύληπτες και κατανοητές... ΟΡΟΦΟΣ και ΠΑΤΩΜΑ, με αρίθμηση στο κάθε ένα πεδίο από το 1-10 για τα πλαίσια. Κάθετη στήλη ΓΟΝΟΣ με ροζ χρώμα για τον εργατογόνο, θαλασσί στήλη για τον κηφηνογόνο και μετά άλλες δύο στήλες, για ΓΥΡΗ και ΜΕΛΙ, με κίτρινο και πορτοκαλί χρώμα αντιστοίχως.

Για κάθε αριθμό πλαισίου αντιστοιχούν 2 οριζόντιες σειρές, μια για κάθε όψη του πλαισίου. Εκεί καταγράφω ότι βλέπω κωδικοποιημένα, π.χ. για το πλαίσιο 7 ΟΡΟΦΟΥ, στον εργατικό γόνο, έχω σημειώσει ΣΦ + ΑΣΦ 70 και στις δύο όψεις του πλαισίου, που σημαίνει ότι το 70% του πλαισίου ήταν καλυμμένο από σφραγισμένο και ασφράγιστο γόνο. Φυσικά δεν μιλάμε για ποσόστοση ακριβείας αλλά για μια εκτίμηση με το μάτι... ε μετά στον κηφηνογονο σημειώνονται η έκταση και η θέση των κελιών, στις γύρες το ίδιο και στο μέλι επίσης το ίδιο, με την επισήμανση για το αν είναι σφραγισμένο ή όχι... γενικά τα σύμβολα που χρησιμοποιώ είναι Κ=Κέντρο, ΑΡ=Αριστερά, ΔΞ = Δεξιά, ΚΤ=Κάτω, ΠΝ=Πάνω, ΣΦ=Σφραγισμένος/Σφραγισμένο (για γόνο και για μέλι αντίστοιχα), ΣΤ=Στεφάνι, ΚΔΓ=Κάτω Δεξιά Γωνία, ΚΑΓ=Κάτω Αριστερή γωνία, ΠΔΓ + ΠΑΓ=Πανω Δεξιά / Αριστερή γωνιά κτλ - κτλ. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει ότι κωδικοποίηση του ταιριάζει.

Το excel προσθέτει τα ποσοστά για γόνο, κηφηνογόνο, γύρη, μέλι και τα καταγράφει στα σύνολά για πάτωμα και όροφο ξεχωριστά και στη συνέχεια ως σύνολα για όλη την κυψέλη. Στη συνέχεια βγάινει γράφημα δυναμικής για όλες τις κυψέλες του μελισσοκομείου ως εξής:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



...και επίσης βγαίνει και γράφημα για την μεταβολή σε γόνο, γύρες, μέλια και κηφηνογόνο ανα κυψέλη σε σχέση με την προηγούμενη επιθεώρηση:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Π.χ. εδώ βλέπω ότι σε δύο διαδοχικές επιθεωρήσεις με διαφορά 1 εβδομάδας, η κυψέλη έχει χάσει κάτι της από γόνο, ενώ έχει τσιμπήσει μέλι + γύρη + λίγους κηφήνες.

Όποιος θέλει την φόρμα του excel του την στέλνω σε mail, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, απλά θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες σχετικές γνώσεις στο πρόγραμμα για να συνεχίζει κάποιος τους τύπους που προσθέτουν σύνολα, βγάζουν γραφήματα κτλ... δεν είναι πάντως πυρηνική φυσική.









Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
simos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 09, 2014 12:36 am

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ,
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ Software ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.?
ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ Η ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ, ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελισσοκομία
» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ
» Μελισσοκομεία και Καιρός
» Μελισσολογία VS μελισσοκομία
» Η μελισσοκομια ως επαγγελμα!!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: