Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών

Πήγαινε κάτω 
+14
Καμένη Γη
georginio
giota
Μίμης
kostasid
sotto
ethnic69
ntriant
bokas
mkosmas21
geobees
Μιχάλης
spithoyras
Αγγελής60
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΤετ Νοε 28, 2012 11:20 am

Καλημέρα Παιδιά και καλό χειμώνα .

Ψάχνοντας στο Ίντερνετ για να βρω κάποιο software που να μπορεί να καλύψει της ανάγκες καταγραφής των περιεχομένων της κυψέλης μετά από επιθεώρηση εν είδη μελισσοκομικού ημερολογίου βρήκα αυτήν την πολύ καλή εφαρμογή που δουλεύει και με Ελληνικό μενού και απλουστεύει τα πράγματα. Όποιος θέλει ας την δοκιμάσει .

Για αρχή θα πρέπει να ξέρετε λίγα Αγγλικά για να διαβάσετε λίγες οδηγίες στην σελίδα που θα μπείτε αλλά μετά από αυτό το πρόγραμμα μετά την εγκατάσταση του φυσικά μας δίνει τη δυνατότητα να επιλέξουμε την Ελληνική γλώσσα από το μενού εργαλεία και είναι κατανοητό .

Στην αρχή θα πρέπει να διαθέσεις χρόνο για να δεις πως δουλεύει το πρόγραμμα αλλά πιστεύω ότι στο τέλος θα σας αποζημιώσει. Εγώ το κατέβασα σήμερα και τώρα προσπαθώ να βρω πως ακριβώς λειτουργεί . Η δυνατότητες του από ότι βλέπω είναι πολύ μεγάλες και με λίγη υπομονή θα βρω και άκρη με την χρήση του . Από ότι καταλαβαίνω πάντως θέλει 3 με 4 μέρες για να καταλάβεις πλήρως τις δυνατότητες του να το συνηθίσεις και να αρχίσεις να το χρησιμοποιείς εποικοδομητικά. Πάντως αξίζει τον κόπο και σε συνδυασμό με ένα δημοσιογραφικό μαγνητόφωνο όπου καταγράφουμε τις παρατηρήσεις από το μελισσοκομείο μας κατά την επιθεώρηση, θα είναι τέλειο για πλήρη καταγραφή των δεδομένων της κυψέλης μας γυρίζοντας στο σπίτι αλλά και για συγκρίσεις τα χρόνια που έρχονται . Ειδικά για όσους έχουν και μεγαλύτερη εξοικείωση με τους υπολογιστές και με τα προγράμματα πιστεύω ότι θα είναι παιχνιδάκι . Εγώ δεν είμαι και κανένας Αινστάιν των υπολογιστών ένας απλός χρήστης είμαι και για αυτό πιστεύω ότι θα χρειαστώ λίγες μέρες για να μπορώ να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα όσο το δυνατόν καλύτερα. Απλά δοκιμάστε το όσοι θέλετε οι δυνατότητες του είναι πραγματικά τεράστιες. Μπορείς να κρατάς σημειώσεις για το τι πρέπει να κάνεις στην επόμενη επιθεώρηση, τι θεραπεία έκανες ή θα κάνεις για το βαρρόα , αν η βασίλισσα είναι νέα , αν είναι κόρη ή αδερφή της προηγούμενης ή ακόμα και ξαδέρφη . Ναι έχει πλάκα πολλά δεδομένα παιδιά για να κρατήσεις .
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΤετ Νοε 28, 2012 1:09 pm

Ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε αγγελη60.Θα το κατεβασω και θαπω εντυπωσεις αργοτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μιχάλης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Μιχάλης


Αριθμός μηνυμάτων : 40

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΤετ Νοε 28, 2012 1:39 pm

Ευχαριστούμε . Θα το δοκιμάσουμε . εκει που ζηταει ενα κωδικό . τι βαζουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΤετ Νοε 28, 2012 3:57 pm

Μιχάλης έγραψε:
Ευχαριστούμε . Θα το δοκιμάσουμε . εκει που ζηταει ενα κωδικό . τι βαζουμε?
Παιδιά στην ουσία δεν ζητάει τίποτα. Εκεί που λέει κωδικός βάλτε το όνομα σας .Στην αρχή ζητάει passward κλπ αλλά αγνοείστε το . Επίσης βγάζει και πολλά μηνύματα λάθους στην αρχή . Το βασικό είναι να πας για αρχή στα εργαλεία για να αλλάξεις την γλώσσα σε Ελληνικά και μετά στο Αρχείο επάνω αριστερά. Εκεί παιδιά πειραματιστείτε και λίγο . Σας είπα και εγώ δεν είμαι κανένας Αινστάιν ta xapia mou ti na po ti na po στους υπολογιστές αλλά σιγά σιγά αρχίζω και το συνηθίζω το πρόγραμμα και βλέπω ότι έχει τεράστιες δυνατότητες. Σού λέει αν θέλεις να προσθέσεις πάτωμα πια η δυναμική του μελισσιού πόσα πλαίσια με μέλι έχεις μέσα πότε τάισες , πότε έκανες θεραπεία για βαρρόα πότε αντικατέστησες βασίλισσα αν υπάρχουν μέσα βασιλικά κελιά μπορείς να περνάς ημερομηνίες και να κρατάς σημειώσεις και παρατηρήσεις για κάθε κυψέλη και τι πρέπει να κάνεις την επόμενη φορά . Υπομονή θέλει και σιγά σιγά θα εξοικειωθούμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΠαρ Νοε 30, 2012 9:30 pm

...καλησπέρα παιδιά, εγώ χρησιμοποιώ αυτή την εφαρμογή (δωρεάν μέχρι 10 κυψέλες) και $15/χρόνο για απεριόριστες.
Είναι στ' αγγλικά μόνο (οι σημειώσεις μπορούν να είναι Ελληνικά) αλλά έχει στην κυριολεξία τα πάντα.
Την ίδια εφαρμογή την βάζεις και στο iPhone/Android σου.
Εκτυπώνεις και μαρκάρεις την κάθε κυψέλη με το barcode που σου δίνει το πρόγραμμα.
Πηγαίνοντας λοιπόν για χειρισμούς, τα βάζεις επιτόπου στο τηλέφωνο και ανανεώνει την βάση δεδομένων σου αυτόματα.
Μπορείς να έχεις φωτογραφικό αρχείο ανά κυψέλη/τελάρο σε κάθε επιθεώρηση (για πολλές κυψέλες μου φαίνεται δύσκολο)
και σκανάροντας το barcode σε επόμενη επίσκεψη με το τηλέφωνο βλέπεις όλο το ιστορικό του σμήνους.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

...υπάρχει και αυτό αλλά δεν πρόλαβα να το δω ακόμα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Χαιρετισμούς πολλούς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 01, 2012 8:26 am

Καλημέρα. Για την πρώτη εφαρμογή θα πρέπει να κάνω αναβάθμιση δίνοντας 11 ευρώ αλλά είναι καλή από ότι δείχνει . Στη δεύτερη έστειλα ηλεκτρονικό ταχυδρομείο για να εγγραφώ και περιμένω. Η τεχνολογία βοηθάει πολύ στο να έχεις ακριβή δεδομένα για κάθε σου κυψέλη όπως περνάει ο καιρός και να βλέπεις τις διαφορετικές σου μελισσοκομικές χρονιές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 01, 2012 11:17 am

Ειναι κανεις παιδια που εχει πολλα μελισσια και χρησιμοποιει software ? Το ρωτω αυτο γιατι φανταζομαι οτι αν εχεις 50 100 μελισσια θα κανεις μια πολυωρη επιθεωρηση στα μελισσια και μετα αλλη μια μπροστα στο pc για να περασεις τα δεδομενα.
Ειναι πρακτικο ? το δουλευει καποιος ?
Κατα τα αλλα καλα κανουμε και βλεπουμε για software γιατι μαλλον ειναι το μελλον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 01, 2012 1:24 pm

Φίλε spithoyras όλα ξεκινάνε από το μελισσοκομικό ημερολόγιο που κατά την γνώμη μου πρέπει να κρατάει κάθε μελισσοκόμος για να είναι ενήμερος και να ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει στο Μελισσοκομείο του , έτσι μπορεί να συγκρίνει μελισσοκομικές χρονιές αλλά και να βλέπει χρήσιμες πληροφορίες που θα τον βοηθάνε. Επίσης αν τηρείς ημερολόγιο και ξέρεις τι ακριβώς έχει η κάθε μιά κυψέλη σου ξεχωριστά είμαι σίγουρος ότι δεν θα χρειάζεται να ανοίγεις όλες σου τις κυψέλες στην επιθεώρηση αλλά μόνο αυτές που πρέπει. Εγώ πριν από λίγο καιρό πήρα ένα δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι μετά από σύσταση κάποιου μελισσοκόμου από εδώ μέσα για να κρατάω σημειώσεις στο σπίτι μετά από τις επιθεωρήσεις που έκανα . Έτσι ξεκίνησαν όλα. Τον πρώτο καιρό τα πράγματα ήταν δύσκολα γιατί δεν ήξερα πως ακριβώς να κρατάω πρακτικές σημειώσεις . Τώρα και όσο προχωράει ο καιρός τόσο πιο εύκολο γίνεται και ο χρόνος καταγραφής στο μαγνητόφωνο όλο και μειώνεται αλλά και ο χρόνος που αφιερώνω στο σπίτι για καταγραφή των σημειώσεων. Το ζήτημα είναι ότι αυτή τη στιγμή ξέρω ακριβώς τι περιέχει η κάθε κυψέλη μου και που να βάλω τροφή και που όχι και ποιο μελίσσι χρειάζεται περισσότερη προσοχή κλπ. Σίγουρα αν έχεις 80 , 100 , 200 ή και παραπάνω μελίσσια η τήρηση ημερολογίου δείχνει δύσκολη αλλά είναι κάτι απαραίτητο και πιστεύω ότι και αυτοί οι μελισσοκόμοι τουλάχιστον οι σωστοί θα κρατάνε κάποιο είδος ημερολογίου. Θέλω να πω ότι τουλάχιστον το ημερολόγιο είναι απαραίτητο σε έναν μελισσοκόμο τώρα οι τρόποι που το κάνει ο καθένας είναι δική του υπόθεση. Απλά στην σημερινή εποχή με τόση βοήθεια από το Ίντερνετ θα πρέπει και εμείς να συμβαδίζουμε ο καθένας φυσικά με τις δυνατότητες του. Και για μένα αυτά τα προγράμματα είναι δύσκολα τώρα στην αρχή αλλά ασχολούμαι λιγάκι και προσπαθώ να εξοικειωθώ ώστε σε κάποια στιγμή να μπορώ να τα χειρίζομαι καλά . Οι δυνατότητες που προσφέρουν όμως είναι τεράστιες και αν ξέρεις να τα χειρίζεσαι καλά ο χρόνος που αφιερώνεις για να καταγράφεις δεδομένα είναι ελάχιστος . Αυτά στα λέω από πειραματισμούς που κάνω. Υπάρχει και μια δωρεάν σελίδα καταγραφής δεδομένων και είναι αρκετά καλή και εύκολη στη χρήση.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 01, 2012 9:01 pm

Δεν αμφιβαλω για την αναγκαιοτητα του να γνωριζεις το ιστορικο καθε κυψελης απλα αναρωτηθηκα για τη πρακτικοτητα των χειρογραφων σημειωσεων εναντι των ηκεκτρονικων σημειωσεων και ρωτησα απλα να μας πει καποιος που τα δουλεψε και τα δυο σε πολλα μελισσια για νας μας πει την εμπειρια του.Και η δικη σου εμπειρια επισης αγγελη60 ειναι πολυτιμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkosmas21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλό θέμα η τεχνολογία αλλά !!!!   Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 4:51 pm

Η τεχνολογία είναι ένα αγκάθι για κάποια άτομα και ένα τρομερό εργαλείο για κάποιους άλλους.

Σαν προγραμματιστής Η/Υ πάντα προσπαθούσα να κάνω τα πράγματα εύκολα για τον τελικό χρήστη, αλλά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χάνεις σε στατιστικά στοιχεία και πολύπλοκες αναλύσεις .

Επομένως φτιάχνεις μια εφαρμογή και με τα δύο, με βάση κυρίως στην ευκολία του τελικού χρήστη..

Αλλά η τεχνολογία δεν μπορεί να λείπει από κανέναν που θέλει να είναι επαγγελματίας "κατ επέκταση και Μελισσοκόμο". και να αιτιολογήσω το σκεπτικό.

Πως μπορείς να πεις αν είναι κερδοφόρα μια επιχείριση ή όχι αν δεν ξέρεις τι ακριβός έχεις ξοδέψει γι'αυτήν , και τι έσοδα έχεις ?
Τι! Στο περίπου μου άφησε 5000 ? πέρσι.
τα μικροέξοδα που κάνεις τα έχεις υπολογίσει πουθενά ?
Τι φθορά ? τις απώλειες ? τις μετακινήσεις ? τα εργατικά ? τις τροφές ? κτλ ...........

Και αν ναι τα έχεις κάνει όλα και είσαι ακριβείς, τότε κάπου πρέπει να κρατάς σημειώσεις!!! σε χαρτί !!! "αλλιώς δεν γίνεται να είσαι ακριβείς στα έξοδα κ έσοδά σου "

Μάλλον κάτι δεν έχεις υπολογίσει "το χρόνο που σπατάλησες για να δεις μπλοκάκια,χαρτάκια,τετράδια,υπολογισμό τιμολογίων και όλα τα υπόλοιπα έγγραφα σου" σαν εργατοώρες για βάλε και αυτά !!!!

Άρα κάποιος που έχει 100 μελισσάκια χρειάζεται πρόγραμμα ????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 5:23 pm

Φίλε mkosmas21 πολύ ωραία όσα γράφεις αλλά έχεις να συστήσεις κάποιο καλό και εύκολο στη χρήση πρόγραμμα για όλα αυτά που προτείνεις ???? Υπάρχουν κάποια προγράμματα που μπορείς να περνάς σημειώσεις για τα μελίσσια σου αλλά θέλουν αρκετή ασχολία από έναν μελισσοκόμο και μερικές φορές δεν περισσεύει ο χρόνος για να το κάνει αυτό , ιδιαίτερα αν δεν έχει και γνώσεις προγραμματισμού και άρα ευχέρεια με το χειρισμό βάσεων δεδομένων ή λογιστικών φύλλων του excel . Εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] προτείνω ένα τέτοιο πρόγραμμα που κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλό αλλά λίγο δύσκολο για μένα που δεν έχω την δική σου ευχέρεια στους υπολογιστές αλλά απαιτεί και αρκετό χρόνο εξοικείωσης κάτι που ελπίζω να αποκτήσω με τον καιρό . Επιπλέον υπάρχει κάποιο εύκολο πρόγραμμα έτοιμο που να μπορούμε να κατεβάσουμε από κάπου ώστε να τηρούμε έσοδα-έξοδα με έναν απλό τρόπο ??? Γενικά γνωρίζεις κάποια προγράμματα που θα μας διευκολύνουν τη ζωή ??? Και αν ναι που τα βρίσκουμε και που τα κατεβάζουμε ????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkosmas21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προγράμματα   Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 6:35 pm

Φίλε Αγγελή

Αυτό έψαχνα και εγώ στο Internet αλλά τίποτα σχετικό.. ba pote

Αυτά τα προγράμματα κοστίζουν !!! από 500? ++++ "Εφαρμογή" , 15?++++ "Δικτυακές Ετήσιες"
Από Έλληνες καμία δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου < Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος >

Και μάλλον δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό γιαυτό και δεν τα βρίσκουμε !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΠαρ Φεβ 01, 2013 6:32 pm

Αν το θεμα ειναι μονο εσοδα και εξοδα νομιζω πως με ενα excel αρχειακι μπορει να γινει σχετικα ευκολα απο καποιον που ξερει να χειριζεται το excel.
Ενα προγραμμα ολικο ομως για μελισσοκομους που να εχει παρακολουθηση κυψελων,σημειωσεις και να διατηρει λογιστικα δεδομενα θα συμφωνησω οτι πρεπει να βαλουμε το χερι βαθια στην τσεπη για να το εχουμε.Ισως εσυ mkosmas21 να κανεις ενα τετοιο προγραμμα για τα ελληνικα δεδομενα αφου εισαι προγραμματιστης και αν το διαθεσεις και σε μια λογικη τιμη πιστευω πως θα εχει επιτυχια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bokas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: new application   Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΣαβ Φεβ 02, 2013 11:30 am

Στο χώρο της μελισσοκομίας είμαι σχετικά νέος, αλλά και πολύ ενθουσιασμένος, βρήκα την επαφή με τη φύση που μου έλειπε τα τελευταία 25 χρόνια….. Μεγάλωσα στα Γρεβενά, αλλά σπουδές και σύζυγος με κράτησαν στη Αθήνα. Ευτυχώς «η κυψέλη» με ξαναέστειλε στο δάσος.
Πριν 3 μήνες 1 φίλος μελισσοκόμος (αυτός που με μύησε) μου ζήτησε να φτιάξω ένα EXCEL για να καταγράφουμε τις επιθεωρήσεις μας. Στο χώρο της πληροφορικής είμαι 32 χρόνια επαγγελματίας και εραστής, έτσι αποφάσισα να δημιουργήσω ένα πρόγραμμα για μας ……
Η δουλεία μου ευτυχώς μου προσφέρει τα αναγκαία και η μελισσοκομεία τα γούστα!
Η οπτική μας γωνία είναι από το μάτι ενός μελισσοκόμου με 5-10 κυψέλες με πολλές ακόμα απορίες, έτσι λοιπόν θα χρειαστούμε βοήθεια.

Αυτό που ετοιμάζουμε θα το προσφέρουμε δωρεάν σε οποιονδήποτε μελισσοκόμο. Ελπίζω να ολοκληρώσουμε σύντομα τη προσπάθεια και να φανεί χρήσιμη.
Μια επαγγελματική δουλεία από Έλληνες ερασιτέχνες μελισσοκόμους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΣαβ Φεβ 02, 2013 3:39 pm

Με χαρα περιμενω τα αποτελεσματα φιλε bokas.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΣαβ Φεβ 02, 2013 5:24 pm

Αυτό που ετοιμάζουμε θα το προσφέρουμε δωρεάν σε οποιονδήποτε μελισσοκόμο. Ελπίζω να ολοκληρώσουμε σύντομα τη προσπάθεια και να φανεί χρήσιμη.
Μια επαγγελματική δουλεία από Έλληνες ερασιτέχνες μελισσοκόμους. Efharisto Efharisto oraia oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΣαβ Φεβ 02, 2013 8:24 pm

Καλή επιτυχία στον προγραμματισμό και περιμένουμε τα αποτελέσματα . Ελπίζω να μας τα ανακοινώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkosmas21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΣαβ Φεβ 02, 2013 10:31 pm

Το excel δεν είναι πρόγραμμα αλλά λογιστικό φύλο.Και δεν μπορεί να γίνει ολοκληρωμένο πρόγραμμα !!!

Τα Προγράμματα στοιχίζουν, δεν νομίζω κάποιος να κάτσει και να φάει 1 - 2 ++++ χρόνια για μια σωστή εφαρμογή να κάνει μαγαζί να βάλει υπαλλήλους και όλα τα συναφή και να το κάνει δωρεάν...

Μακάρι να μπορέσει ο φίλος bokas και ntriant να τα καταφέρουν..

Καλή τύχη παιδεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΚυρ Φεβ 03, 2013 1:16 pm

ο bokas οχι εγω.απλα εκανα αντιγραφη τα γραφομενα του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bokas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κατανοώ της επιφυλάξεις….   Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΔευ Φεβ 04, 2013 10:45 am

Κατανοώ της επιφυλάξεις….
Θα ήθελα να ενημερώσω ότι αυτό που φτιάχνω είναι μια WEB Based εφαρμογή και ότι χρειάζεται πάνω από 6 μήνες για να ολοκληρωθεί (με το ρυθμό που εργάζομαι) και 2-3 μήνες να αποσφαλματοθεί … δουλεύω όμως ήδη 3 μήνες και είμαι σε πάρα πολύ καλό στάδιο.
Όσο δε για το ΔΩΡΕΑΝ έχω αναπτύξει πολλά software χωρίς αμοιβή, και ιδικά όταν αυτό το γουστάρω πολύ. Κατανοώ επίσης ότι κάτι που είναι δωρεάν απαξιώνεται γρήγορα, παρόλα αυτά το λογισμικό το αναπτύσσω για 2 λόγους α) για μένα και για 2-3 φίλους μελισσοκόμους β) για ένα μπράβο ή ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΔευ Φεβ 04, 2013 12:33 pm

bokas το λογια σου κρυβουν μερακι κι οταν κανεις κατι με μερακι συνηθως βγαινει καλο.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkosmas21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΔευ Φεβ 04, 2013 5:37 pm

bokas cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΔευ Φεβ 04, 2013 5:43 pm

προκαταβολικα ευχαριστουμε για την προσπαθεια και μονο!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 10, 2013 11:41 pm


Μ αρεσεις!!!!! παντα τετοια και σε αλλα πολλα ακομα, χιλια μπραβο!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών    Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 10, 2013 11:54 pm

πολυ καλο!!απ οτι φαινεται θα ειναι ευκολο στον χειρισμο του!μπραβο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελισσοκομία
» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ
» Μελισσοκομεία και Καιρός
» Μελισσολογία VS μελισσοκομία
» Η μελισσοκομια ως επαγγελμα!!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: