Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αγορά μελισσιών τώρα?

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

Αγορά μελισσιών τώρα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αγορά μελισσιών τώρα?   Αγορά μελισσιών τώρα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 6:59 pm

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Σκέφτομαι να αγοράσω μελίσσια τέτοια εποχή για να τα έχω για την άνοιξη έτοιμα και θέλω την άποψή σας.Μετά τον περσινό χειμώνα που κράτησε μέχρι Μάιο την έχω φοβηθεί τη δουλειά.Συμπεριλαμβανομένου οτι είμαι νότια και ενδιαφέρομαι για λίγα μελισσάκια 2-3 το πολύ.Επίσης σκέφτομαι πως τέτοια εποχή ίσως να βρώ και φθηνότερα.Εσείς τι λέτε ρε παιδιά?Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Αγορά μελισσιών τώρα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών τώρα?   Αγορά μελισσιών τώρα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 10:17 pm

To πιθανοτερο ειναι καθε ενας που θα σου απαντισει να εχει και μια διαφορετικη αποψη για το θεμα...
Εξαρτατε απο τι..!! μελισσια θελεις να αγορασεις... πχ παραφιαδες σεπτεμβριου -οκτωμβριου.. 10ρια ... 5ρακια....???
ΑΝ.. θες να αγορασεις ολοκληρωμενα μελισσια πχ 10ρια με γονο τροφες γυρες κλπ .. εγω θα σου ελεγα να τα παρεις τωρα.. Ετσι θα εχεις ολο το χρονο να κανεις χαλαρα τους πρωτους χειρισμους και να εξοικιοποιηθεις μαζι τους παρατηρωντας την αναπτηξη τους..
Την τιμη μην τη πολλυ σκεπτεσε γιατι εκει χωραει πολλυ νερο στο κρασι που λεμε.. δλδ ειναι και εμπορικοι οι λογοι που καποιοι προτινουν αγορα μελισσιων την ανοιξη...
Σε περιπτωση που αγορασεις ανοιξη στην καλητερη να τα παρεις τελος μαρτη -αρχες απριλη.. και στις 20 περιπου απριλη αρχιζει η πορτοκαλια.. τελος μαη το ελατο.. λιγο ποιο μετα το θυμαρι...κλπ ..
ΔΕΝ ξερω τις γνωσεις σου ..για να ξερω αν μπορεις να τα διαχειρηστεις ετσι ωστε να εχεις ενα παραγωγικο μελισσι ... με δεδομενο οτι θα πρεπει να αντιμετωπισεις και τη σμηνουργια..!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

Αγορά μελισσιών τώρα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά μελισσιών τώρα?   Αγορά μελισσιών τώρα? Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 10:31 pm

Aκριβώς φίλε granazis οι ίδιες σκέψεις με έκαναν να προσανατολιστώ σε αγορά αυτη την εποχή.Εννοείται για 10ρια συζητάω όσο για εμπειρία είμαι λίγο πάνω του αρχάριου αλλά και επειδή πέρυσι είπα να μάθω ως νέος και πήρα 3 πενταράκια και λόγω καιρού κατέληξα να τα πάρω τέλη Μάη, λέω του χρόνου να μαστε καλά, ε να δώ και πως είναι αυτό το ρημάδι το μέλι γιατί φέτος...Οχι δηλαδή οτι πήγαινα και για μέλι φέτος γκαβάδι άνθρωπος αλλά όσο να ναι αλλο κίνητρο εχεις να βλέπεις το μελάκι σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αγορά μελισσιών τώρα?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγορα μελισσιων
» Αγορά μελισσιών
» Αγορά μελισσιών
» ΑΓΟΡΑ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ
» αγορα κ τοποθετηση νεων μελισσιων!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: