Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.    Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 8:33 am

Καλημέρα. Σκέφτομαι να ασχοληθώ με την βιολογική μελισσοκομία παράλληλα με την απόκτηση εμπειρίας όσο ασκώ συμβατική μελισσοκομία και εφόσον ακόμα είμαι νέος μελισσοκόμος . Δηλαδή ασκώντας συμβατική μελισσοκομία και όσο αποκτώ εμπειρία να μετατρέπω και το μελισσοκομείο μου σε βιολογικό ώστε μετά από ικανό χρόνο να είμαι έτοιμος για την πλήρη μετατροπή και πιστοποίηση του .
Ένα από τα μεγάλα προβλήματα είναι η αλλαγή των κηρηθρών με βιολογικές . Βιολογικό κερί δεν βρίσκεται εύκολα και από ότι καταλαβαίνω όταν βρεθεί είναι διαθέσιμο μόνο συγκεκριμένες εποχές. Ιανουάριο κυρίως, δηλαδή λίγο πριν τα μελίσσια αρχίζουν να χτίζουν .

Σε ένα άρθρο του Ανδρέα Θρασυβούλου για την βιολογική μελισσοκομία αναφέρεται.

Για να αντιμετωπιστεί η δυσκολία αυτή και μέχρι οι φορείς ελέγχου να αποφασίσουν
για εναλλακτική λύση, προτείνεται το κτίσιμο των κηρηθρών να γίνει χωρίς φύλλα
.


Μήπως λοιπόν ξέρεις κανείς τον τρόπο που γίνεται αυτό ????
Απλά βάζω ένα τελάρο συρματωμένο στην κυψέλη χωρίς κερί επάνω και περιμένω οι μέλισσες να το χτίσουν ??? Αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει παρακαλώ πολύ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.    Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 8:54 am

Σε ένα συρματωμένο πλαίσιο, στερέωσε με λιωμένο κερί μία λωρίδα ύψους 1-2 cm στην κορυφή.
Οι μέλισσες θα ξεκινήσουν από εκεί και θα κτίσουν όλο το πλαίσιο, όμως σχεδόν τα μισά κελιά που θα χτίσουν θα είναι κηφηνοκέλια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.    Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 9:40 am

softnm έγραψε:
Σε ένα συρματωμένο πλαίσιο, στερέωσε με λιωμένο κερί μία λωρίδα ύψους 1-2 cm στην κορυφή.
Οι μέλισσες θα ξεκινήσουν από εκεί και θα κτίσουν όλο το πλαίσιο, όμως σχεδόν τα μισά κελιά που θα χτίσουν θα είναι κηφηνοκέλια.
Φίλε sofhnm σε ευχαριστώ για την απάντηση σου . Ο Θρασυβούλου επίσης λέει ότι οι μέλισσες χτίζουν περισσότερα κηφηνοκέλια αλλά σε πειράματα που έγιναν λέει επίσης ότι ο κηφηνόγονος καταναλώνει λιγότερη τροφή και τελικά αποδίδει περισσότερο μέλι ανά κυψέλη .
Εν πάση περιπτώσει είμαι σε σύγχυση γιατί δεν ξέρω τι να κάνω .
Από τη μία οι βιολογικές κηρήθρες στοιχίζουν περίπου 1,20 το φύλλο σχεδόν διπλάσια τιμή από το κανονικό κερί απλά έψαχνα εναλλακτικούς τρόπους για να μειώσω το κόστος μετατροπής.
Δεύτερον είμαι νέος μελισσοκόμος με περίπου 20 μελίσσια από τα οποία την άνοιξη και μέλι θέλω να πάρω και να πληθύνω τα μελίσσια μου .
Αν βάλω κενά πλαίσια χωρίς κηρήθρα επάνω υποθέτω ότι θα χρειαστούν περισσότερη ενέργεια για να τα χτίσουν οπότε την ανάπτυξη και το μέλι το ξεχνάω μάλλον για την επόμενη χρονιά. Τώρα όσον αφορά τον πολλαπλασιασμό των μελισσιών υποθέτω ότι και αυτό θα είναι δύσκολο αν ρίξω το βάρος μου στο χτίσιμο νέων κηρηθρών.
Μια λύση θα ήταν να κοιτάξω την άνοιξη που τα μελίσσια αναπτύσσονται ταχέως να προσθέσω άχτιστες βιολογικές κηρήθρες που έτσι και αλλιώς είναι η εποχή που χτίζουν , ορισμένα να τα κόψω και ορισμένα να κοιτάξω να τα μεγαλώσω όσο το δυνατόν περισσότερο για να πάρω και λίγο μέλι.
Όπως και να έχει για έναν καινούργιο μελισσοκόμο η αρχή αλλά και η μετατροπή είναι θέματα λιγάκι δύσκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.    Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 9:54 am

Αυτό που θα έκανα εγώ μιας και είμαστε και οι δυο νέοι μελισσοκόμοι, αλλά και επειδή έχεις χρόνια ακόμα μέχρι να κάνεις τα μελίσσια σου βιολογικά, είναι τα ακόλουθα.
Την άνοιξη που υπάρχει η διάθεση για χτίσιμο, θα έβαζα σε κάθε κυψέλη 2 πλαίσια χωρίς κερί ή με ελάχιστο κερί στην κορυφή στις θέσεις 2 και 9.
Έπειτα από 1-2 μέρες θα πρέπει να έχουν χτιστή, αν όχι ολόκληρες στο μεγαλύτερο μέρος τους. Τότε θα τις αφαιρούσα και θα έβαζε ξανά άλλα 2 πλαίσια.
Έτσι στο τέλος της εβδομάδος θα είχα 4-6 πλαίσια από κάθε κυψέλη.
Τότε θα αφαιρούσα από τα πλαίσια το κερί εκτός από ένα κομμάτι στην κορυφή 3-4 cm, ώστε να μην πάρω το κομμάτι που έβαλα για να ξεκινήσουν το χτίσιμο, από όλα τα πλαίσια και θα το έλιωνα. Έτσι θα είχα και δικό μου κερί και βιολογικό (αν μπορείς να το πεις βιολογικό).
Με αυτό το κερί θα πήγαινα να μου κατασκευάσουν φύλλα κερήθρας και θα τα χρησιμοποιούσα στις κυψέλες.
Από κάθε πλαίσιο πρέπει να βγαίνουν 3-4 φύλλα οπότε κάθε κυψέλη θα είχα 20 περίπου φύλα κερήθρας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.    Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 10:24 am

softnm έγραψε:
Αυτό που θα έκανα εγώ μιας και είμαστε και οι δυο νέοι μελισσοκόμοι, αλλά και επειδή έχεις χρόνια ακόμα μέχρι να κάνεις τα μελίσσια σου βιολογικά, είναι τα ακόλουθα.
Την άνοιξη που υπάρχει η διάθεση για χτίσιμο, θα έβαζα σε κάθε κυψέλη 2 πλαίσια χωρίς κερί ή με ελάχιστο κερί στην κορυφή στις θέσεις 2 και 9.
Έπειτα από 1-2 μέρες θα πρέπει να έχουν χτιστή, αν όχι ολόκληρες στο μεγαλύτερο μέρος τους. Τότε θα τις αφαιρούσα και θα έβαζε ξανά άλλα 2 πλαίσια.
Έτσι στο τέλος της εβδομάδος θα είχα 4-6 πλαίσια από κάθε κυψέλη.
Τότε θα αφαιρούσα από τα πλαίσια το κερί εκτός από ένα κομμάτι στην κορυφή 3-4 cm, ώστε να μην πάρω το κομμάτι που έβαλα για να ξεκινήσουν το χτίσιμο, από όλα τα πλαίσια και θα το έλιωνα. Έτσι θα είχα και δικό μου κερί και βιολογικό (αν μπορείς να το πεις βιολογικό).
Με αυτό το κερί θα πήγαινα να μου κατασκευάσουν φύλλα κερήθρας και θα τα χρησιμοποιούσα στις κυψέλες.
Από κάθε πλαίσιο πρέπει να βγαίνουν 3-4 φύλλα οπότε κάθε κυψέλη θα είχα 20 περίπου φύλα κερήθρας.

Με τόσα κιλά κερί ένα μελισσοκομικό κατάστημα που φτιάχνει κερύθρες δεν μπορεί να βάλει στο καλούπι μόνο το δικό σου και χρειάζωνται περίπου 100 με 150 κιλά κεριού συνολικά ,οπότε λίγο δύσκολο αυτό που σκέφτεσαι γιατί θα πρέπει να βρείς βιολογικό κερί μεγάλης ποσότητας και να το βγάλεις μαζί με άλλους .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.    Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 12:24 pm

Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για τις πολύ καλές απαντήσεις σας . Η τεχνική που προτείνει ο φίλος softnm είναι καλή και πιθανόν να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα γιατί από ότι καταλαβαίνω και από το σχόλιο του φίλου jokey αυτός ο τρόπος απαιτεί πολύ χρόνο για την συλλογή της απαραίτητης ποσότητας για την δημιουργία των βιολογικών κηρηθρών. Μπορεί πάντως να λειτουργήσει με τον καιρό συμπληρωματικά , δηλαδή τον απολεπισμό που θα κάνεις μετά τον τρύγο , αφού επιτρέπεται η συλλογή αυτού του κεριού για λιώσιμο και δημιουργία βιολογικών κηρηθρών συν το κερί από τις χτισμένες κηρήθρες που θα παίρνεις όπως πρότεινε ο φίλος softnm . Μία παρατήρηση μόνο στην ανάρτηση του φίλου softnm . Με τον τρόπο αυτό νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα με την ανάπτυξη του μελισσιού και την μετέπειτα συλλογή μελιού ή ακόμα και το κόψιμο παραφυάδων.
Οπότε καταλήγω ότι η λύση για πιο γρήγορη ένταξη στη βιολογική μελισσοκομία είναι τουλάχιστον στην αρχή η αγορά βιολογικών κηρηθρών έστω και αν το κόστος είναι αισθητά υψηλότερο. Όσο για τον χρόνο δεν με πειράζει . Εν τω μεταξύ θα εξασκώ συμβατική μελισσοκομία και όταν έχω αλλάξει όλα μου τα κεριά αλλά και θα είμαι σε θέση να χειρίζομαι το μελισσοκομείο μου χωρίς πρόσθετα , εννοώ τροφές ή γύρη του εμπορίου , αλλά να έχω δικά μου αποθηκευμένα σε περίπτωση ανάγκης τροφοδοσίας με δική μου γύρη ή μέλι , τότε θα είμαι και σε θέση να κάνω την μετατροπή . Έτσι και αλλιώς και τώρα που ασκώ συμβατική μελισσοκομία είμαι κατά της χορήγησης χημικών σκευασμάτων στην κυψέλη. Ήδη από φέτος η αντιμετώπιση του βαρρόα θα γίνει με Οξαλικό Οξύ , σκεύασμα φιλικό προς την βιολογική μελισσοκομία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.    Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 1:31 pm

Αγγελής60 έγραψε:
Μία παρατήρηση μόνο στην ανάρτηση του φίλου softnm . Με τον τρόπο αυτό νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα με την ανάπτυξη του μελισσιού και την μετέπειτα συλλογή μελιού ή ακόμα και το κόψιμο παραφυάδων.

Το σκεπτικό μου δεν είναι να ξελιγώσεις τα μελίσσια σου στο χτίσιμο για να πάρεις σε μια χρονιά το περισσότερο κερί τους.
Αν πχ πάρεις 4-5 πλαίσια από 10 δυνατά διώροφα μελίσσια την χρόνια δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Έτσι αν έχεις 10 μελίσσια θα πάρεις 10 κιλά περίπου κερί την χρονιά.
Αν πληθύνεις με τον καιρό τα μελισσοσμήνη σου, σε 3-4 χρόνια θα έχεις μαζέψει 60 – 70 κιλά κερί.
Τότε μπορείς άνετα να πας να σου τυπώσουν κερήθρες ή εναλλακτικά να πάρεις (ή να φτιάξεις) έναν μικρό παρασκευαστή και να φτιάχνεις μόνος σου τις κερήθρες σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χτίσιμο κηρήθρων
» Χτίσιμο κηρηθρών και 2ο πάτωμα
» Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?
» Βιολογική κερήθρα.
» Βιολογική Ζάχαρη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βιολογική μελισσοκομία-
Μετάβαση σε: