Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009   Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 06, 2009 9:29 am

Καλημέρες σε όλους. Οσοι δεν ηρθατε εχθες ασφαλώς χάσατε ( εχετετε και σημερα περιθώριο ) και οσοι δεν μας ακολουθησατε μετα διπλοχάσατε.

Λεπτομερώς δεν θα σας πω τι εγινε , θ αφησω εκείνους που θα είναι εκει μερχι το τελος του φεστιβαλ να το κανουν . Η εκθεση ηταν φανταστικη και πιστευω οτι καθε χρονο θα γινετε ολο και καλυτερη. Ο κοσμος πολυς και οι εκθετες αρκετοι , γεγονος που δεν μ εμποδισε να τη γυρισω τρεις φορες.
Μέλι...... αγορασα μονο 5 κιλα ,γιατι ειπα να μην γίνω υπερβολικη
Very Happy ( ε ρε πως φαινεται ο ανθρωπος που δεν εχει βγαλει δικο του μελι ).
Στο καφε ο κοσμος απιστευτα πολυς, εψαξα για κοκκινες κυψελες στο πετο τπτ , για το μελισσοκαλσον του melissona τπτ επισης. :lol: Ευτυχως μ εσωσε το κινητο.
Απο εχθες ειχα σκεφτει να γραψω κι άλλα,
αλλά ..............λίγο που ειμαι απο τον Sleep , λίγο που το pc μου κολλαει και εδω και μια ωρα προσπαθω να γραψω αυτα εδω , λιγο μετα την ουζοτσιπουρομεζεδοκατανυξη ...................... αδυνατώ. Rolling Eyes
Παντως μου εμειναν οι καλυτερες εντυπώσεις!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009   Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Icon_minitimeΔευ Δεκ 07, 2009 10:45 am

Δυστυχως δεν μπορεσα να ερθω το Σαββατο, αλλα περασα απο την εκθεση μια βολτα την Κυριακη..
Να πω την αλήθεια μου φάνηκε μικρή, εκανα τρεις φορες το γυρο μπροστα-πισω μήπως και μου ξεφυγε καποιο σταντ...
Εντύπωση μου έκανε η απουσία περιπτέρων και ενημέρωσης απο τους διοργανωτές του συνεδρίου, επιστημονικών φορέων δηλαδη και ιδρυμάτων (Εδπα, υπουργειο αγροτικης αναπτυξης, γεωπονικο πανεπιστημιο, επιστμονικη εταιρια μελισσοκομιας-σηροτροφίας, πασεγες, ΙΓΕ, φορεις πιστοποίησης και αλλα)..
Κατα τα άλλα, αρκετοί αντιπροσωποι μελλισοκομικών εταιριών, βαρεων μηχανημάτων και κυψελών (τα περισσοτερα ονοματα γνωστα απο καταχωρησεις τους στον περιοδκο μελισσοκομικο τυπο), και πολλοι παραγωγοι, μικροί και μεγαλύτεροι συνεταιρισμοι που προωθουσαν μελι της περιοχής τους...
Η αλήθεια είναι ότι μια -μεγαλούτσικη- εταιρεία του χώρου που ήθελα να δω δεν είχε κατέβει, όπως δεν είχε περίπτερο και η "Μελισσοκομική Επιθεώρηση" που εκδίδει (ή πρακτορεύει) και βιβλία του χώρου μερικα απο τα οποια θα ηθελα να ξεφυλισσω... Περίμενα να δω και καποιο περίπτερο σχετικό με σηροτροφία, αλλά τζίφος.
Η αλήθεια είναι ότι αυτό το "κάτι παραπάνω" που περίμενα να βρω δεν το είδα...
Πολύς κόσμος, με συνωστισμό κυρίως στα περίπτερα που έδιναν για δοκιμή μέλι ή κηρήθρα, αρκετοί μελισσοκόμοι που πήγαιναν για αγορές, αλλά δεν παρατήρησα κάποια ιδιαίτερη προσφορά-έκπτωση να γίνεται για την έκθεση...
Πολλά και διαφορετικά μέλια απο όλη την ελλάδα και διαφορετικής προέλευσης, κυρίως όμως ρείκι της εποχής, βανίλια και πευκομελα..
Η επιλογή του χώρου μου φάνηκε λίγο άστοχη, μικροί διάδρομοι και πυκνή διάταξη (ειδικα στις εταιριες με μελισσοκομικο εξοπλισμο, δεν μπορουσες να περπατησεις μεσα στο περιπτερο τους για να δεις τα εργαλεια) και πάρα πολύ ζέστη δε βοηθούσαν στην περιήγηση..
Στα πολύ θετικά το συνέδριο με πραγματι ενδιαφεροντα θεματα και ερωτήσεις στο τέλος απο το κοινό..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009   Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Icon_minitimeΔευ Δεκ 07, 2009 11:04 am

Ηταν η 2η διοργανωση οποτε ας ελπισουμε οτι καθε χρονο θα ειναι
καλυτερη και μεγαλυτερη. Η μελισσοκομικη επιθεωρηση ειχε περιπτερο , αλλα ετσι οπως ηταν η εκθεση κομματακι δυσκολο να τα δεις ολα λεπτομερως. Στο ιδιο περιπτερο υπηρχε και μια καινοτομια . Ενα νεο μπουφαν με προσωπιδα που δεν ακουμπαει στο κεφαλι , μοναδικη περιπτωση για το καλοκαιρι που ιδρωνουμε ευκολα. Συντομα θα το δουμε σε καταχωριση του περιοδικου.Φυσικα μην φανταστεις οτι το ειδα- προσεξα μονη μου. Καλα που μας πηγε ο Γιαννης γιατι ............................. τα ψιχουλακια του κοντοτεβυθουλη μου ειχαν τελειωσει :lol:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009   Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Icon_minitimeΔευ Δεκ 07, 2009 2:31 pm

Ε, να μην χαλάσω την παράδοση και δεν γκρινιάξω λίγο …

Το κτήριο του ΟΛΠ είναι το κάτι άλλο. Από σκελετό μπετόν και κλεισμένο με λαμαρίνα αντί για τοίχους όπως τα μαντριά Rolling Eyes . Αλλά αυτό πάει καλά … ας μην το σχολιάσω άλλο.

Όταν όμως πρόκειται να γίνει μιά ομιλία, χρειάζονται δύο πράγματα:

Το πρώτο είναι να υπάρχουν ομιλητές και θέματα προς συζήτηση, που δόξα τω θεώ υπήρχαν αρκετοί και καλοί ομιλητές που έθιξαν αρκετά ενδιαφέροντα θέματα.

Το δεύτερο είναι να υπάρχει διαμορφωμένος χώρος για ομιλία. Η διαμόρφωση ενός χώρου για ομιλία πρώτα από όλα προϋποθέτει την σωστή ακουστική του χώρου, ώστε να μην ρωτάει ο ένας τον άλλο "τι είπε ρε γμτ τώρα ο κ. Α. Θρασυβούλου, άκουσες; " scratch

Καταβάλαμε μεγάλες προσπάθειες για να ακούσουμε τους ομιλητές. Ο χώρος έπασχε από στάσιμα κύματα ( αυτά είναι ψιλά γράμματα για το ελλαδιστάν) που δημιουργούσαν μια βοή στις χαμηλές και χαμηλομεσαίες συχνότητες με αποτέλεσμα να ακούγεται μια διαρκή βοή που εμπόδιζε να ακούσουμε …

Εκτός αυτού, ο χώρος του συνεδρίου ήταν πρόχειρα "κομμένος" με μελαμήνη ύψους περίπου 2 μέτρων και από επάνω υπήρχε το κενό που ήταν ενιαίο με την υπόλοιπη έκθεση. Από εκεί λοιπόν ερχόταν μέσα στο χώρο του συνεδρίου όλη η φασαρία της έκθεσης και δημιουργούσε επιπλέον πρόβλημα.

Αλλά και το ηχητικό σύστημα της μικροφωνικής έπασχε … Δεν υπήρχε κάποιος επεξεργαστής σήματος που να έκοβε το μπ, το τσ και το peak, όπως δεν υπήρχε και κάποιος compressor και έτσι δεν μπορούσαμε να ακούσουμε τον ομιλητή όταν αυτός απομακρυνόταν μερικά εκατοστά από το μικρόφωνο.

Από την άλλη κάποιος θα πρέπει να ενημερώνει τους ομιλητές ότι τα μικρόφωνα των συνεδριάσεων είναι πάντα δυναμικα*, και πώς θα πρέπει να κρατούν πολύ κοντινή και σταθερή απόσταση από τα μικρόφωνα αυτά. Διαφορετικά ο ομιλητής που ταλαντώνεται μια μπρός και μια πίσω, δεν θα ακούγεται καλά.

Μέσα σε μια τέτοια κατάσταση που ο κόσμος δεν ακούει, και παύει να παρακολουθεί τον ομιλητή, είναι φυσικό να αρχίζει την κουβέντα με τον διπλανό του. Αυτό δημιουργεί ακόμα περισσότερο θόρυβο κάτι σαν τους δρόμους της Καλκούτας ένα πράμα … έφτασα στο σημείο να θέλω να μιλήσω σιγά στον διπλανό μου και να μην ακούει τι του λέω… έπρεπε να του μιλήσω δυνατά!

Η ακουστική του χώρου μπορεί να φτιάξει δραματικά αν υπάρχουν στρεβλές επιφάνειες στους τοίχους ή οι τοίχοι δεν είναι παράλληλοι μεταξύ τους κλπ … αλλά τέτοια μελέτη για την ακουστική του χώρου κατάλληλοι είναι οι μηχανικοί. Ποιος όμως έχει σκοπό να δαπανήσει για ακουστική;
Δεν βαριέσαι καημένε … -σου λέει-.
Ζώα είναι, τι να καταλάβουν;

Ομολογώ ότι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας που είχε γίνει η έκθεση πριν 2 χρόνια, η αίθουσα συνεδριάσεων ήταν ακουστικά άψογη. Δεν χρειαζόταν ούτε καν μικρόφωνο. Ας το λάβουν αυτό υπόψιν τους στο μέλλον οι διοργανωτές.


* τύπος μικροφώνου που "ακούει" μόνον τις πολύ κοντινές πηγές ήχου σε αντίθεση με τα πυκνωτικά μικρόφωνα που ακούνε ακόμα και τους ψιθύρους. Στις ομιλίες χρησιμοποιούνται τα δυναμικά ακριβώς για αυτόν τον λόγο, για να μήν αναπαράγονται δηλαδή απο το ηχοσύστημα άλλοι ήχοι εκτός από την φωνή του ομιλητή που βρίσκεται κοντά. Όταν όμως ο ομιλητής δεν το γνωρίζει αυτό και κάθεται μακριά από το μικρόφωνο, ή κουνιέται μπρός - πίσω, τότε υπάρχει πρόβλημα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009   Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Icon_minitimeΤρι Δεκ 08, 2009 12:40 am

MILIBEE έγραψε:
Ηταν η 2η διοργανωση οποτε ας ελπισουμε οτι καθε χρονο θα ειναι
καλυτερη και μεγαλυτερη. Η μελισσοκομικη επιθεωρηση ειχε περιπτερο , αλλα ετσι οπως ηταν η εκθεση κομματακι δυσκολο να τα δεις ολα λεπτομερως. Στο ιδιο περιπτερο υπηρχε και μια καινοτομια . Ενα νεο μπουφαν με προσωπιδα που δεν ακουμπαει στο κεφαλι , μοναδικη περιπτωση για το καλοκαιρι που ιδρωνουμε ευκολα. Συντομα θα το δουμε σε καταχωριση του περιοδικου.Φυσικα μην φανταστεις οτι το ειδα- προσεξα μονη μου. Καλα που μας πηγε ο Γιαννης γιατι ............................. τα ψιχουλακια του κοντοτεβυθουλη μου ειχαν τελειωσει :lol:

Τη νεα αυτη πατεντα για μάσκα την είχα ήδη δει σε διαφήμιση στην τελευταία Μελ/κή Επιθεώρηση. Σαν μάσκα αστροναύτη μοιάζει, δεν μου άρεσε, άσε που είναι και ακριβή...
Στο περίπτερο με τη μασκα αυτη, μονο μασκες ειχε. Το παραπάνω περιοδικό δεν το είδα σε εκείνο ή κάποιο άλλο σταντ αν και το έψαχνα για να ανανεωσω τη συνδρομή μου. Είσαι σίγουρη οτι είχε περίπτερο; Εγώ μονο της ΟΜΣΕ με το "Μελ/κό Βήμα" είδα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009   Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Icon_minitimeΤετ Δεκ 09, 2009 10:39 am

Παράθεση :
Τη νεα αυτη πατεντα για μάσκα την είχα ήδη δει σε διαφήμιση στην τελευταία Μελ/κή Επιθεώρηση. Σαν μάσκα αστροναύτη μοιάζει, δεν μου άρεσε, άσε που είναι και ακριβή...
Στο περίπτερο με τη μασκα αυτη, μονο μασκες ειχε. Το παραπάνω περιοδικό δεν το είδα σε εκείνο ή κάποιο άλλο σταντ αν και το έψαχνα για να ανανεωσω τη συνδρομή μου. Είσαι σίγουρη οτι είχε περίπτερο; Εγώ μονο της ΟΜΣΕ με το "Μελ/κό Βήμα" είδα...

Γεια χαρα Νικο. Το περιπτερο της μελ. επιθεωρησης ηταν πολυ μετα απο του μελ. βηματος προς το τελος της εκθεσης. Εχεις δικιο για το κοστος και σιγουρα διαστημοφερνει απο εμφανιση
Αλλα...........ενα πλεονεκτημα ειναι,
πως δεν ακουμπαει επανω σου απο τον λαιμο και επανω,αρα δεν σε ζεσταινει τοσο .Ενα
αλλο θετικο ειναι,οτι ειναιαπιθανο να σε τσιμπισει μελισσα στο κεφαλι και πισω στον λαιμο που ειναι δυσκολο να βγαλεις το κεντρι ( αυτο το σκεφτηκα μετα απο συζητηση που εκανα με τον Αντωνη). scratch
Τωρα βεβαια αυτα ειναι συμπερασματα ασχετης. Θα περιμενω τον Αντωνη να μου πει εντυπωσεις και αν ειναι θετικα.................. προχωραμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pagonelos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Pagonelos


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009   Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 10, 2009 4:54 pm

Κατά τη γνώμη μου δεν υπήρχαν διαφορετικά μέλια να δοκιμάσεις.
Θυμάρι - Βανίλια - Ανθέων είχαν και από κει και πέρα ένα δυο περίπτερα είχαν Πορτοκάλι, Πεύκο, Ασφάκα, Ρείκι, Κουμαριά, Ευκάλυπτο, Τζέρο.
Που είναι η Κεφαλωτή???Το Κόκκινο Έλατο???Λυγαριά???Πολυκόμπι???Μπαμπάκι???Ηλίανθος??? Αν δεν βρίσκεις και σε έκθεση τέτοια που θα τα βρεις δηλαδή???

Όσο για τη μάσκα που λέτε.
Ο δημιουργός της είναι ο Ν. Παππάς που είναι και ο εκδότης της "Μελισσοκομικής Επιθεώρησης".

Την δοκίμασα και μου άρεσε πάρα πολύ.
Ναι είναι διαστημική, ναι άμα είσαι στην πορτοκαλιά που είναι πιο χαμηλά τα δέντρα μπορεί να έχεις πρόβλημα, ναι είναι λίγο τσιμπημένη ΑΛΛΑ
για όλες τις κυρίες και τους κυρίους που έχουν μακριά μαλλιά σαν εμένα καταλαβαίνουν πόσό απίστευτα εκνευριστική είναι οποιαδήποτε άλλη μάσκα.
Εκτός από τις τρίχες είναι και οι μοναδική που σου επιτρέπει τόση ελευθερία στην κίνηση του κεφαλιού.
Στα αρνητικά της επίσης το ότι δεν βγαίνει και σε ολόσωμη φόρμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009   Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 10, 2009 8:42 pm

Στο περίπτερο η stand αν προτιμάτε της μελ. Επιθεώρησης γινόταν και η επίδειξη αυτής της προσωπίδας θα έλεγα εγώ, από τον εμπνευστή της όπως αναφέρει και ο pagonelos.

Το περίπτερο αυτό την Κυριακή μετά το τέλος του συνεδρίου έκλεισε.

Τώρα, την πατέντα αυτή εγώ προσωπικά την βρήκα πολύ ενδιαφέρον για δυο λόγους.

Ο ένας είναι ότι εγώ έχω πρόβλημα με την εφίδρωση, σε υπερβολικό βαθμό θα έλεγα.
Αυτή η προσωπίδα σε βοηθάει να αερίζεσαι στο κεφάλι σε ικανοποιητικό βαθμό πιστεύω.

Δεύτερον, έτσι όπως είναι η κατασκευή της όσο και να φυσήξει αποκλείεται η σήτα να κολλήσει στο πρόσωπο.
Έχει όμως και μειονεκτήματα, μάλλον δύσκολα τη βάζεις!! Αν και όλα είναι θέμα συνήθειας.
Αν δουλεύεις σε χαμηλά δέντρα κοντά θα βρίσκεις, και αν φορτώνεις μελίσσια σε κλειστό αυτοκίνητο σίγουρα δεν βολεύει.
Τώρα υπάρχει και κάτι άλλο, δεν ξέρω που να το τοποθετήσω ο καθένας από την μεριά του το βλέπει διαφορετικά, τι είναι αυτό; νομίζω ότι με αυτή τη προσωπίδα άνετα κάνεις και τσιγάρο φορώντας την.
Τέλος για το πώς είδα εγώ το φεστιβάλ δείτε το εδώ. www.meli-nioxori.gr/portal/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?71


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Παρ Ιουλ 02, 2010 10:22 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Edit αρχείο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εντυπώσεις από το 2ο Φεστιβάλ μελιού, 2009
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» 4ο φεστιβαλ μελιου
» Ε.Ε.Ε.Μ.Σ.: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για Φεστιβάλ Μελιού και Πανελλήνιου Μελισσοκομικού Συνεδρίου
» 10ο Φεστιβάλ Ελληνικού Μελιού 7-8-9/12/2018
» 5o Φεστιβάλ Ελληνικού Μελιού και Προϊόντων Μέλισσας
» 4ο Φεστιβάλ ελληνικού μελιού και προϊόντων μέλισσας!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Διάφορα :: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ - Σεμινάρια Μελισσοκομίας - Οι φορείς και τα νέα τους-
Μετάβαση σε: