Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...

Πήγαινε κάτω 
+5
nikoskerkyra
Γιώργος-Κόρινθος
captain
NINAS
Διονύσης
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Διονύσης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤετ Οκτ 24, 2012 10:35 am

Καλημέρα,

Έχω "φάει" τον κόσμο να ψάχνω παρελκόμενα για τις οκτάρες κυψέλες που έχω, δηλαδή διαφράγματα, γυρεοπαγίδες κλπ. Δε βρίσκω πουθενά...
Γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να απευθυνθώ;
Πρέπει αναγκαστικά πρέπει να κάνω ειδική παραγγελία σε κάποιον και εάν ναι σε ποιον;
Μήπως απλά να βρω ό,τι υπάρχει για τις δεκάρες και να τα προσαρμόσω στις δικές μου;

Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη...

Καλημέρες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤετ Οκτ 24, 2012 4:59 pm

Διονύσης έγραψε:
............................
Μήπως απλά να βρω ό,τι υπάρχει για τις δεκάρες και να τα προσαρμόσω στις δικές μου;

ακριβώς.
επειδή απο πέρυσι χρησιμοποιώ 8ρες, τις οποίες βρίσκω εξαιρετικά βολικές, προσαρμόζω τα υπόλοιπα απο τις 10ρες.
Βασικά μόνο οι γυρεοπαγίδες λίγο με παιδέψανε αλλά τα βόλεψα με ένα πηχάκι δεξιά αριστερά με βίδες πάνω στο σώμα του πατώματος.
Διαφράγματα κλπ, προεξέχουν αλλά δεν με ενοχλεί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤετ Οκτ 24, 2012 10:20 pm

........παταμε τα σίδερα στα πλαισια του μελισσιου 'η το διαφραμα εχει ξυλο στη μεση?

Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤετ Οκτ 24, 2012 10:37 pm

captain έγραψε:
........παταμε τα σίδερα στα πλαισια του μελισσιου 'η το διαφραμα εχει ξυλο στη μεση?

Very Happy

μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς;;;
ποιά σίδερα ;

το διάφραγμα περισσεύει λίγο στην πλαινή πλευρά.
Αν ενοχλεί, το κόβεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΣαβ Νοε 03, 2012 5:03 pm

Ωραίο θέμα άνοιξες φίλε μου.

Είμαι και γώ υποψήφιος αγοραστής κυψελών με 8 πλαίσια,και η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί

ότι θα έχω τέτοια προβλήματα με παρελκόμενα.

Αν κάποιος έχει κάνει διάφορες πατέντες για τις 8άρες κυψέλες καλό θα ήταν να μας πεί

πώς τα έφτιαξε καθώς και καμιά φωτογραφία για να δούμε το αποτέλεσμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikoskerkyra
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤρι Νοε 06, 2012 9:58 am

Σ' αυτόν εδώ έχω δει οχταρες κυψέλες κομπλέ, θα πρέπει να έχει και παρελκόμενα ριζε μια ματιά στο σαιτ η πάρε κανένα τηλέφωνό να σου πει. εγώ έχω πάρει σχεδόν όλα τα πράγματα που χρειάστηκα από αυτόν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος σε σχέση ποιότητας τιμής. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] δεν κάνω διαφήμιση για το συγκεκριμένο κατάστημα, εάν θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ τους διαχηρηστες να διαγράψουν το σχολειο μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤρι Νοε 06, 2012 10:20 am

Πριν το διαγραψουν ομως he he he Μπορεις να μας πεις για την ποιοτητα των κυψελων του? Εχω παρει και εγω καποια πραγματα απο εκει αλλα δε κανω το βημα να κατεβασω κυψελες. Αν δε θες να πεις μπορεις να στειλεις pm?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤρι Νοε 06, 2012 2:01 pm

Διονύσης έγραψε:

Έχω "φάει" τον κόσμο να ψάχνω παρελκόμενα για τις οκτάρες κυψέλες που έχω, δηλαδή διαφράγματα, γυρεοπαγίδες κλπ. Δε βρίσκω πουθενά...
Γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να απευθυνθώ;
Πρέπει αναγκαστικά πρέπει να κάνω ειδική παραγγελία σε κάποιον και εάν ναι σε ποιον;
Μήπως απλά να βρω ό,τι υπάρχει για τις δεκάρες και να τα προσαρμόσω στις δικές μου;

Για να γυρίζουμε στον στόχο της ανάρτησης, που είναι τα εξαρτήματα μίας 8ρας κυψέλης.

Χρησιμοποιώ 8ρες κυψέλες, τις οποίες βρίσκω εξαιρετικά εύχρηστες και βολικές σε ευελιξία χειρισμών για τις οποίες
- Βρήκα κινητούς πάτους, με σίτα. Οι κυψέλες έχουν πορτάκι έξτρα για τον χειμώνα, ή για μεταφορά.
-Διαφράγματα, σίτες πρόπολης χρησιμοποιώ της 10ρας
- Τροφοδότες, ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ πιατάκια.

- Γυρεοπαγίδες προσθέτω στην πρόσοψη της κυψέλης ένα πλατύ πηχάκι δεξιά / αριστερά για να καλύψει την διαφορά.

Επειδή κάποιος αναφέρθηκε σε σίδερα και ξύλα, κάτι για το οποίο δεν καταλαβαίνω τι εννοεί, σημειώστε ότι η 8ρα κρατάει τις προδιαγραφές ακριβώς όπως και η 10ρα.
Καπάκια, κηρυθροφορείς, ύψος, μήκος κυψέλης.
Με 2 πλαίσια λιγώτερα.
Καμμία άλλη διαφορά.
Δεν βλέπω και πολλά εξαρτήματα που να χρειάζεται ιδιαίτερες πατέντες.

Τι άλλο θα μπορούσε να χρειαστεί;; Δεν μου ερχεται στο μυαλό κάτι.






Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikoskerkyra
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤρι Νοε 06, 2012 2:10 pm

Είμαι αρκετά νέος στο χόμπι και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για την ποιότητα των κυψελών, από τη μικρή πήρα που έχω μέχρι τώρα δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα, τις κυψέλες τις πήρα 07/11 τις έβαψα ένα χέρι αστάρι και ένα χέρι βερνίκι νερού και από τότε είναι εκτιθέμενες στις καιρικές συνθήκες που στην Κέρκυρα έχει πολύ υγρασία, τους έκανα όμως μια πατέντα τους έβαλα κάτω 4 ποδιά πλαστικά αυτά που βάζουν στα ντουλάπια, μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι ανησυχητικό και όλα αυτά σε σχέση με δυο άλλες κυψέλες που αγόρασα έτοιμες βαμμένες μαζί με τις παραφυάδες την ίδια εποχή περίπου, και που στα ξύλα που ακουμπάν πάνω σε τούβλα έχω δει το ξύλο να έχει αρχίσει να μαυρίζει. Νομίζω όμως ότι είναι πολύ νωρίς για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα σχετικά με την ποιότητα σε σχέση με το χρονικό διάστημα που ασχολουμε με την μελισσοκομεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΠεμ Νοε 08, 2012 11:30 pm

Very Happy
nikoskerkyra έγραψε:
Σ' αυτόν εδώ έχω δει οχταρες κυψέλες κομπλέ, θα πρέπει να έχει και παρελκόμενα ριζε μια ματιά στο σαιτ η πάρε κανένα τηλέφωνό να σου πει. εγώ έχω πάρει σχεδόν όλα τα πράγματα που χρειάστηκα από αυτόν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος σε σχέση ποιότητας τιμής. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] δεν κάνω διαφήμιση για το συγκεκριμένο κατάστημα, εάν θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ τους διαχηρηστες να διαγράψουν το σχολειο μου.
Πήγα στο εν λόγο μαγαζί τον Σεπτέμβριο που ήμουν στο Λιτόχωρο.Καλό και ενημερωμένο μαγαζί με παααααάρα πολλά καλούδια

για τις μελισσούλες μας.

kosmas έγραψε:
Πριν το διαγραψουν ομως he he he Μπορεις να μας πεις για την ποιοτητα των κυψελων του? Εχω παρει και εγω καποια πραγματα απο εκει αλλα δε κανω το βημα να κατεβασω κυψελες. Αν δε θες να πεις μπορεις να στειλεις pm?
Κοσμά,είδα τις κυψέλες του απο κοντά και μπορώ να πώ πώς είναι μια αρκετά καλή κατασκευή που αξίζει και το τελευταίο ευρώ

που θα δώσεις.Το μόνο μειονέκτημα είναι η μεγάλη απόσταση,άρα περισσότερα μεταφορικά,μιας και το είχα συζητήσει μαζί του.
Αυτά που θα κερδίσεις απο την αγορά θα τα χάσεις απο εκεί.Οπότε και μένα με βλέπω για αγορά απο Αττική μεριά!

NINAS έγραψε:
Για να γυρίζουμε στον στόχο της ανάρτησης, που είναι τα εξαρτήματα μίας 8ρας κυψέλης.

Χρησιμοποιώ 8ρες κυψέλες, τις οποίες βρίσκω εξαιρετικά εύχρηστες και βολικές σε ευελιξία χειρισμών για τις οποίες
- Βρήκα κινητούς πάτους, με σίτα. Οι κυψέλες έχουν πορτάκι έξτρα για τον χειμώνα, ή για μεταφορά.
-Διαφράγματα, σίτες πρόπολης χρησιμοποιώ της 10ρας
- Τροφοδότες, ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ πιατάκια.

- Γυρεοπαγίδες προσθέτω στην πρόσοψη της κυψέλης ένα πλατύ πηχάκι δεξιά / αριστερά για να καλύψει την διαφορά.

Επειδή κάποιος αναφέρθηκε σε σίδερα και ξύλα, κάτι για το οποίο δεν καταλαβαίνω τι εννοεί, σημειώστε ότι η 8ρα κρατάει τις προδιαγραφές ακριβώς όπως και η 10ρα.
Καπάκια, κηρυθροφορείς, ύψος, μήκος κυψέλης.
Με 2 πλαίσια λιγώτερα.
Καμμία άλλη διαφορά.
Δεν βλέπω και πολλά εξαρτήματα που να χρειάζεται ιδιαίτερες πατέντες.

Τι άλλο θα μπορούσε να χρειαστεί;; Δεν μου ερχεται στο μυαλό κάτι.

Με μια φωτογραφία,αν μπορείς,θα σου ήμουν υπόχρεως! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΠαρ Νοε 09, 2012 12:44 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν έχω φωτογραφία με γυρεοπαγίδα.

Αλλά εδώ μπορεί κάποιος να δει 10ρες (είναι σε φάση παραφυάδων) και πίσω οι 8ρες

Είναι με αποσπώμενους πάτους με σίτα.

Αν καταφέρω σαβ/κύριακο θα βγάλω μία φωτογραφία με γυρεοπαγίδα να αναρτήσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΠαρ Νοε 09, 2012 6:31 pm

NINAS έγραψε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν έχω φωτογραφία με γυρεοπαγίδα.

Αλλά εδώ μπορεί κάποιος να δει 10ρες (είναι σε φάση παραφυάδων) και πίσω οι 8ρες

Είναι με αποσπώμενους πάτους με σίτα.

Αν καταφέρω σαβ/κύριακο θα βγάλω μία φωτογραφία με γυρεοπαγίδα να αναρτήσω.

Όμορφο το μελισσοκομίο σου Νικήτα!!!

Όταν τα καταφέρεις και βγάλεις φωτογραφία,ανάρτησέ την να πάρουμε ιδέες. Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΠαρ Νοε 09, 2012 8:44 pm

Γιώργος-Κόρινθος έγραψε:


΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ Νικήτα!!!

το όνομά μου είναι Νίνα Στεργιοπούλου.

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
θα προσπαθήσω με φωτο να σου δείξω πως βάζω τις γυρεοπαγίδες με την πρώτη ευκαιρία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΚυρ Νοε 11, 2012 9:12 am

NINAS έγραψε:
Γιώργος-Κόρινθος έγραψε:


΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ Νικήτα!!!

το όνομά μου είναι Νίνα Στεργιοπούλου.

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
θα προσπαθήσω με φωτο να σου δείξω πως βάζω τις γυρεοπαγίδες με την πρώτη ευκαιρία

Sorry Νίνα.Δεν κατάλαβα πώς μου ήρθε το "Νικήτας"....! lol! mam
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΔευ Νοε 12, 2012 10:03 pm

Εχω μια σκεψη σχετικα με το θεμα, που θα ηθελα τη γνωμη σας......
Εν οψι χειμονα, σφιγκουμε τα μελισια για να ρυθμηζουν πιο ευκολα τη θερμοκρασια τους. Απ'οτι εχω διαβαση μεσα στο φορουμ συνιθος αυτο γινεται με καλο φελιζολ (το μπλε), κατι που εκανα και εγω πριν λιγο καιρο στα δικα μου.

Και λεω τωρα..... αν βαλω δυο κοματια φελιζολ, και δεξια και αριστερα απο τα πλαισια. Απο τη μια θα εχουν καλητερη μονοση, (χωρις νομιζω να γινομε υπερβολικος) και απο την αλλη θα μιωθη ο χωρος τοσο οστε να μιαζει με 8αρα κυψελη!!
Με ολα τα πλεονεκτιματα της 8αρας και τα παρελκομενα της 10αρας
Λεω χαζομαρα?

φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤρι Νοε 13, 2012 1:09 pm

Να ρωτησω και γω κατι σαν ασχετος; Ποια τα πλεονεκτιματα της 8αρας κυψελης σε σχεση με τη 10αρα ; Υποθετω το οτι γεμιζει ποιο ευκολα με πλυθησμο ;Το χειμωνα ομως δεν αδυνατιζει περισσοτερο απο την 10αρα με ολους τους κυνδηνους που εχει αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤρι Νοε 13, 2012 4:41 pm

μικρότερο βάρος, η βασίλισσα συνήθως ανεβαίνει πιο γρήγορα στον όροφο και αναπτύσει το γόνο. νομίζω όμως πως αν τα υπόλοιπα σμήνη σου είναι σε δεκάρες τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα .
για εμένα οι δεκάρες σε συνδιασμό με κάποια πενταράκια λύνει τα περισσότερα προβλήματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤρι Νοε 13, 2012 10:36 pm

ethnic69 έγραψε:
Να ρωτησω και γω κατι σαν ασχετος; Ποια τα πλεονεκτιματα της 8αρας κυψελης σε σχεση με τη 10αρα ; Υποθετω το οτι γεμιζει ποιο ευκολα με πλυθησμο ;Το χειμωνα ομως δεν αδυνατιζει περισσοτερο απο την 10αρα με ολους τους κυνδηνους που εχει αυτο;

Αυτά που θα σου πώ είναι απο έμπειρο μελισσοκόμο που χρησιμοποιεί κυρίως 8άρες κυψέλες.

Η 8άρα έυκολα γίνεται 2όροφη και με καλή ανθοφορία και κατάληλους χειρισμούς γίνεται και 3όροφη,άρα περισσότερα πλαίσια για τρύγο.
Είναι πιο ελαφριές, πιάνονται καλύτερα και κάνουν την ζωή εύκολη ενός μελισσοκόμου.
Το χειμώνα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα...Αν υποθέσουμε ότι λιγοστεύει ο πληθυσμός σου,και αρχίσεις και αφαιρείς πλαίσια
η κυψέλη συνεχίζει να είναι σχεδόν γεμάτη,έναντι τη 10άρας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤρι Νοε 13, 2012 11:07 pm

οκ ευχαριστω. Δηλαδα τωρα εμεις που ξεκινισαμε με 10αρες τι να κανουμε , οχι τιποτα αλλο αλλα εχω παρει και καροτσι μεταφορας , αν και νομιζω οτι ειπατε πως ειναι ιδιες διαστασεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2012 3:38 pm

ethnic69 έγραψε:
οκ ευχαριστω. Δηλαδα τωρα εμεις που ξεκινισαμε με 10αρες τι να κανουμε , οχι τιποτα αλλο αλλα εχω παρει και καροτσι μεταφορας , αν και νομιζω οτι ειπατε πως ειναι ιδιες διαστασεις;

Εγώ ξεκίνησα με 2 10άρες που μου τις χάρισαν.Οι αγορές μου απο δώ και στο εξής θα είναι 8άρες απλά μόνο θα πρέπει

να ψάξω απο τώρα για πατέντες πάνω σε αναλώσιμα είδη(γυρεοπαγίδες,τροφοδότες κτλ),μιας και στο εμπόριο "παίζουν"

σχεδόν όλα για 10άρες.Τώρα για το καρότσι δεν γνωρίζω αν κάνει.Αν όμως πέφτει μεγάλο για την 8άρα

με κανά 2 σίδερα και ηλεκτροκόλληση θα έρθει στα μέτρα της.

Υ.Γ.Νίνα.....περιμένω φωτογραφία.Μην μη ξεχάσεις! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2012 4:55 pm

έβγαλα κάποιες φωτογραφίες, αλλά να γυρίσω στην βάση μου γιατί εδώ ο υπολογιστής που έχω είναι για κλωτσιές (κακιά λέξη είπα, θα παρεξηγηθεί και θα με αφήσει και αυτός) Θα τις αναρτήσω την Παρασκευή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Διονύσης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΠεμ Νοε 15, 2012 11:25 am

Συνάδελφοι,

Ψάχνοντας, ρωτώντας και παρακινώντας ανθρώπους που "πιάνουν" τα χέρια τους -βασικά ξυλουργούς-, για γυρεοπαγίδες τουλάχιστον (πάντα ειδική κατασκευή για οκτάρες), βρήκα έναν που με την άδειά του (και χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση), μου επέτρεψε να γράψω τα στοιχεία του για όλους εμάς που δε βρίσκουμε τα σύνεργα που ψάχνουμε: λέγεται Τζιβένης Ευάγγελος, είναι στην Καρδίτσα (τηλ. 2444022684) και κατασκευάζει γυρεοπαγίδα ξύλινη των 800 γρ., του 1,5 κιλού και θα φτιάξει και μία μεγαλύτερη ακόμη από εβδομάδα. Αυτά τα έχει κοστολογήσει αλλά όποιος θέλει ας μιλήσει καλύτερα μαζί του (δεν είμαι εξουσιοδοτημένος για να γράψω τις τιμές που μου είπε)...
Περιμένω και από έναν άλλο μελισσοκόμο και επίσης ξυλουργό τις αντίστοιχες κατασκευές και όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω και πάλι...

Καλημέρες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΚυρ Νοε 18, 2012 10:48 pm

υποσχέθηκα φωτογραφίες :
Ότι καλύτερο μπόρεσα


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
αυτή για τον captain που αναρωτήθηκε που είναι τα ξύλα και που τα σίδερα scratch scratch
φαίνεται καθαρά και το πάτωμα με σίτα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
8αρα με διαφραγμα (ή σίτα πρόπολης) όπως προεξέχει. Προσωπικά δεν με ενοχλεί να περισσέυει

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ο τρόπος που προσθέτω ένα ξυλάκι για να επεκτείνω το πλάτος και να τοποθετήσω την γυρεοπαγίδα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
μία 8αρα σε λειτουργία με το πορτάκι της
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2012 3:23 pm

NINAS έγραψε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ο τρόπος που προσθέτω ένα ξυλάκι για να επεκτείνω το πλάτος και να τοποθετήσω την γυρεοπαγίδα


Προσωπικά θέλω να σε ευχαριστήσω για τις φωτογραφίες που έβαλες Very Happy !Μια ερώτηση τώρα....

Το ξυλάκι το βιδώνεις και γίνεται σταθερό πάνω στην κυψέλη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...   Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες... Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2012 6:39 pm

Ναί, βάζω μία μόνο βιδούλα, και αν θέλω το βγάζω αργότερα.
Η γυρεοπαγίδα δεν πατάει εκεί, αλλά στο σώμα της κυψέλης, οπότε μπαίνει απλά για να κλείνει το κενό.
Αν θέλει κάποιος βάζει και δεξιά και αριστερά ένα ξυλάκι.
Βέβαια καλό είναι να είναι πιο λεπτό σε πάχος απο αυτό που πρόχειρα έβαλα για να δείξω τον τρόπο στην φωτογραφία, και ίσως πιο φαρδύ.
Άλλωστε οι κοινές γυρεοπαγίδες που πουλάνε τα μελισσοκομικά καταστήματα είναι τόσο της συμφοράς που θέλουν καλή εφαρμογή πάνω στις κυψέλες είτε στις 10ρες, είτε ατις 8ρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σύνεργα για οκτάρες κυψέλες...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ
» ΠΑΡΑΦΙΝΑΡΙΣΜΕΝΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ
» Κυψέλες Top Bar
» Παραφινιρισμενες κυψελες η οχι?
» Πλαστικές Κυψέλες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: