Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μέλι Βουλγαρικό

Πήγαινε κάτω 
+2
ouranis
milmos
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Μέλι Βουλγαρικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέλι Βουλγαρικό   Μέλι Βουλγαρικό Icon_minitimeΠαρ Οκτ 05, 2012 5:25 pm

συνάδελφοι,
έκανα μια έρευνα αγοράς για να δω πόσο πουλιέται το Βουλγαρικό Μέλι από κάποιον τυποποιητή στα super markets.

Η τιμή χονδρικής πώλησης είναι 5,6 ευρω/Kg.
Να φανταστώ ότι το s.m. βάζει και ένα κέρδος 30%, περίπου 2 ευρω, άρα αυτό πουλιέται στο ράφι 7,5 ευρω.
Η ετικέτα γράφει "Μέλι ΕΕ (Βουλγαρίας)".

Εμένα αυτή η τιμή μου φαίνεται υψηλή.
Είμαι λάθος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Μέλι Βουλγαρικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι Βουλγαρικό   Μέλι Βουλγαρικό Icon_minitimeΠαρ Οκτ 05, 2012 9:07 pm

δεν νομιζω φιλε μου υψηλη μου φαινετε κι εμενα .εδω χονδρικης νομιζω ειναι στα 3.50 ευρω το κιλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Μέλι Βουλγαρικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι Βουλγαρικό   Μέλι Βουλγαρικό Icon_minitimeΠαρ Οκτ 05, 2012 10:30 pm

Οχι φυσιολογικη ειναι η τιμη, οταν καποιοι απαισιοδοξοι ελεγαν οτι θα μας κανουν Βουλγαρια δεν φανταζοντουσαν οτι θα ειμαστε και φτηνοτεροι, σε λιγο ολα τα βαλκανια θα ερχονται και θα αγοραζουν απο εμας να η αναπτυξη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μέλι Βουλγαρικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι Βουλγαρικό   Μέλι Βουλγαρικό Icon_minitimeΠαρ Οκτ 05, 2012 10:35 pm

Πριν 2 χρόνια μίλησα με έναν παραγωγό βούλγαρο και του έκανα την επίμαχη ερώτηση. Μου είπε ότι πουλάει 1,8 έως 2 ευρώ door to door και πάνω από 2 τόνους δεν πληρώνει αυτός τα μεταφορικά .. περίπου 150 ευρώ...

Χωρίς να θέλω όμως να στεναχωρήσω τους συνάδελφους βούλγαρους το σωστό Ελληνικό μέλι είναι κλάσεις ανώτερο. Είμαι δίπλα στα σύνορα και έχω δοκιμάσει αρκετά βουλγάρικα.. θα μου πεις γούστα//// ΟΚ.... λέω λοιπόν ελληνικό και ας το ληρώσω και 10 ευρώ...

afro afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Μέλι Βουλγαρικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι Βουλγαρικό   Μέλι Βουλγαρικό Icon_minitimeΠαρ Νοε 02, 2012 9:06 pm

fidemporas έγραψε:
Πριν 2 χρόνια μίλησα με έναν παραγωγό βούλγαρο και του έκανα την επίμαχη ερώτηση. Μου είπε ότι πουλάει 1,8 έως 2 ευρώ door to door και πάνω από 2 τόνους δεν πληρώνει αυτός τα μεταφορικά .. περίπου 150 ευρώ...

Χωρίς να θέλω όμως να στεναχωρήσω τους συνάδελφους βούλγαρους το σωστό Ελληνικό μέλι είναι κλάσεις ανώτερο. Είμαι δίπλα στα σύνορα και έχω δοκιμάσει αρκετά βουλγάρικα.. θα μου πεις γούστα//// ΟΚ.... λέω λοιπόν ελληνικό και ας το ληρώσω και 10 ευρώ...

afro afro

Συνυπολογισε και το τι φαραμακα χρησιμοποιουν οι Βουλγαροι για βαρροα κ.α. και τι χρησιμοποιουμε εμεις. Το δικο μας μελι ειναι σχεδον βιολογικο ! ! !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μέλι Βουλγαρικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι Βουλγαρικό   Μέλι Βουλγαρικό Icon_minitimeΠαρ Νοε 02, 2012 9:09 pm


υπάρχουν και στη χώρα μας πολλά φυντάνια... ειδικά μεγάλης ηλικίας... δυστυχώς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Μέλι Βουλγαρικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι Βουλγαρικό   Μέλι Βουλγαρικό Icon_minitimeΣαβ Νοε 03, 2012 1:51 am

fidemporas έγραψε:

υπάρχουν και στη χώρα μας πολλά φυντάνια... ειδικά μεγάλης ηλικίας... δυστυχώς...

...δεν είναι απαραίτητο συστατικό η προχωρημένη ηλικία,
έχω έναν από τους "μεγάλοπιασμένους" μελισσοκόμους εδώ (γείτονας) που πουλάει Βουλγάρικο μέλι ως Ηπειρώτικο
χρόνια τώρα. Πάντα δια στόματος αρμόδιου εκτελωνιστή .....τα ξέρναγε εν μέσω ούζων βέβαια!
Το αστείο είναι ότι δεν έχουν καν μέλισσες οι περισσότερες κυψέλες τους σε 2 μόνιμες τοποθεσίες που έχω τσεκάρει προσωπικά το καλοκαίρι.
Με μια απλή ανάλυση γυρεόκοκκου θα μπορούσαν να του το κλείσουν το τσαρδί της απάτης, αλλά βλέπεις ζούμε στην Ελλάδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μέλι Βουλγαρικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι Βουλγαρικό   Μέλι Βουλγαρικό Icon_minitimeΣαβ Νοε 03, 2012 9:30 am

geobees έγραψε:
fidemporas έγραψε:

υπάρχουν και στη χώρα μας πολλά φυντάνια... ειδικά μεγάλης ηλικίας... δυστυχώς...

...δεν είναι απαραίτητο συστατικό η προχωρημένη ηλικία,
έχω έναν από τους "μεγάλοπιασμένους" μελισσοκόμους εδώ (γείτονας) που πουλάει Βουλγάρικο μέλι ως Ηπειρώτικο
χρόνια τώρα. Πάντα δια στόματος αρμόδιου εκτελωνιστή .....τα ξέρναγε εν μέσω ούζων βέβαια!
Το αστείο είναι ότι δεν έχουν καν μέλισσες οι περισσότερες κυψέλες τους σε 2 μόνιμες τοποθεσίες που έχω τσεκάρει προσωπικά το καλοκαίρι.
Με μια απλή ανάλυση γυρεόκοκκου θα μπορούσαν να του το κλείσουν το τσαρδί της απάτης, αλλά βλέπεις ζούμε στην Ελλάδα.

Καλημέρα. Αναφερόμουν κυρίως στο πάρα πάνω ποστ που έλεγε ότι το ελληνικό μέλι δεν έχει χημικά και είναι σχεδόν βιολογικό. Οι παπούδες έχουν μάθει τα πράγματα με έναν τρόπο που καμία σχέση δεν έχει με την σύνχρονη μελισσοκομία και το πνέυμα των καιρών.
Όσο για τον δικό σου " γείτονα" τι να πει κανείς. Αν είναι αλήθεια είναι μεγάλο κάθαρμα. Από κάτι τέτοιος θα μας αναγκάσει το κράτος άλλες τακτικές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Μέλι Βουλγαρικό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι Βουλγαρικό   Μέλι Βουλγαρικό Icon_minitimeΣαβ Νοε 03, 2012 8:38 pm


fidemporas έγραψε:
geobees έγραψε:
fidemporas έγραψε:

υπάρχουν και στη χώρα μας πολλά φυντάνια... ειδικά μεγάλης ηλικίας... δυστυχώς...

...δεν είναι απαραίτητο συστατικό η προχωρημένη ηλικία,
έχω έναν από τους "μεγάλοπιασμένους" μελισσοκόμους εδώ (γείτονας) που πουλάει Βουλγάρικο μέλι ως Ηπειρώτικο
χρόνια τώρα. Πάντα δια στόματος αρμόδιου εκτελωνιστή .....τα ξέρναγε εν μέσω ούζων βέβαια!
Το αστείο είναι ότι δεν έχουν καν μέλισσες οι περισσότερες κυψέλες τους σε 2 μόνιμες τοποθεσίες που έχω τσεκάρει προσωπικά το καλοκαίρι.
Με μια απλή ανάλυση γυρεόκοκκου θα μπορούσαν να του το κλείσουν το τσαρδί της απάτης, αλλά βλέπεις ζούμε στην Ελλάδα.

Καλημέρα. Αναφερόμουν κυρίως στο πάρα πάνω ποστ που έλεγε ότι το ελληνικό μέλι δεν έχει χημικά και είναι σχεδόν βιολογικό. Οι παπούδες έχουν μάθει τα πράγματα με έναν τρόπο που καμία σχέση δεν έχει με την σύνχρονη μελισσοκομία και το πνέυμα των καιρών.
Όσο για τον δικό σου " γείτονα" τι να πει κανείς. Αν είναι αλήθεια είναι μεγάλο κάθαρμα. Από κάτι τέτοιος θα μας αναγκάσει το κράτος άλλες τακτικές...
Aυτο ειναι γεγονος ! ! !
Πριν λιγες μερες επισκεφτηκα εναν χωριανο μου χρονια μελισσοκομο που πουλαει μελι εδω και τουλαχιστον 20 χρονια για να με συμβουλεψει για τα μελισσακια μου. Μου εκμυστηρευτηκε οτι εδω και 10 χρονια εχει πουλησει τα μελισσια του και περνει χοντρικη μελι εισαγωγης απο βαλκανια με 3.5 ευρω το κιλο και το πουλαει 12 ευρω σαν δικο του. Επαθα ενα σοκ καθως παλαιοτερα ειχα αγορασει μελι απο αυτον για να το δωσω στα παιδια μου ως καλυτερο απο αυτα του εμπορειου. Δεν ξερω τι να πω πεφτει πολυ δουλεμα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μέλι Βουλγαρικό
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
» Μελι και βανιλια
» ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ
» Φυσαλιδες στο μελι.
» Κηρήθρες με μέλι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: